پایان نامه ارشد درباره باستان شناسی، بیمارستان، دوچرخه سواری، کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه ارشد

علاوه بر انگلیس، مسلمانان از کشورهای دیگری مثل بوسنی، اسپانیا و کشورهای آسیایی نیز ترکیه را برای گذراندن تعطیلات خود در یک محیط اسلامی انتخاب می کنند. در تورهای گردشگری حلال از راهنمایان مسلمان کمک گرفته می شود و برنامه تورها گاهی شامل آشنایی با یک خانواده مسلمان و گذراندن یک شب در خانه این خانواده نیز می شود.( گاردین، 28 آگوست 2010 ، ویکی پدیا )
• گردشگری آثار باستانی ( Archaeological tourism ) : این نوع گردشگری زیر مجموعه گردشگری فرهنگی است که هدف آن افزایش علاقمندی افراد به سایت های باستانی و حفظ آنهاست. بازدید از سایت های باستانی، موزه ها، مراکز تفسیر آثار باستانی، اجراهای نمایشی وقایع تاریخی و جشنواره های تاریخی از جمله فعالیت های مرتبط با این نوع گردشگری است. یکی از دغدغه های مهم گردشگری باستان شناسی، بررسی اثرات مثبت و منفی بازدید گردشگران از سایت های باستانی است. در حال حاضر در کشورهای مختلف این اثرات بررسی شده و رهنمون هایی برای خدمات دهندگان گردشگری و گردشگران منتشر شده است. به عنوان مثال در آمریکا Archaeological Institute of America ، Adventure Travel Trade Association و مجله باستان شناسی با همکاری هم کتاب راهنمایی را برای گردشگران و خدمات دهندگان گردشگری تهیه کرده اند که شامل مطالبی در خصوص چگونگی استفاده و بازدید از آثار باستانی است، به طوری که کمترین آسیب به این آثار وارد شود. یکی از جذابیت های مورد علاقه گردشگران باستان شناسی، بازدید از پارک های تاریخ زنده Living History است. در این پارک ها، پرسنل لباس های دوره های تاریخی را می پوشند و بازدیدکنندگان را به زمانی در گذشته می برند.( ویکی پدیا)
2-2- گردشگري سلامت
2-2-1-گردشگری سلامت
امروز ديگر گردشگري و تفريح در طبيعت، به ديدن مناظر طبيعي و آثار تاريخي محدود نمي شود، بلكه بيشتر گردشگران با هدف خاصي به سفر مي روند و مقصد خود را انتخاب مي كنند تا حدي كه گردشگري با هدف بازگرداندن سلامتي به بدن يا حتي حفظ آن، اين روزها به يكي از شاخه هاي مهم گردشگري هدفمند تبديل شده است، شاخه ای از گردشگري كه در دنيا طرفداران بسياري يافته و دولت هاي زيادي را هم به سرمايه گذاري و برنامه ريزي براي آن وا داشته، است. (ابراهيم اسدي بشني،سايت مجلات ايران)
كشور ايران علي رغم داشتن چشمه هاي آب گرم ومعدني فراوان، انجام پژوهش هاي بنيادي وكاربردي درزمينه علوم سلولي وفن آوري هاي باروري ، درمان بيماري هاي صعب العلاج ، روشهاي درماني غيرتهاجمي ، ساخت واكسن پيشگيري وريشه كني بسياري ازبيماري ها و تربيت نيروي متخصص، تاكنون نتوانسته است با برنامه ريزي وسياست گذاري مناسب نسبت به توسعه زيرساخت هاي گردشگري اقدام وسهم قابل قبولي در توسعه گردشگري سلامت داشته باشد . درآمد ناشي از گردشگري سلامت مي تواند براي كشور ما كه به حركت در روند توسعه مي ا نديشد بسیار سودآور باشد (پایان نامه کارشناسی ارشد، مرتضی حسینی، 1388،دانشگاه تهران) . البته بد نیست بدانید که توریسم سلامت در ایران تاریخچه بسیار کوتاهی دارد. در حقیقت در سال 82 برای اولین بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت؛ البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغالزایی برای دانش‌آموختگان پزشكی به این مبحث پرداخت و نه رونق توریسم درمانی. اما کم کم از سال 83 و درست پس از ادغام سازمان میراث فرهنگی و سازمان‌ ایرانگردی و جهانگردی توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت . (سید جعفر میر جلیلی،1389).
این پژوهش تلاش دارد تا مسیر روشن تری را در چگونگی جهت گیری فعالیت های گردشگری پزشکی ، برای کشور فراهم آورد .
2-2-2- تعریف گردشگری سلامت :
گردشگری سلامت از نظر بسیاری از محققین و صاحب نظران حوزه‌های مختلف پزشکی و جهانگردی و مدیریت تعاریف مختلف داشته و دارد چنانچه حتی برخی از الفاظ “سلامت” یا “درمانی” و “پزشکی” را به جای هم در تعریف اصطلاح و یا در ادبیات مربوطه استفاده می‌کنند.
سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص گردشگری سلامت را چنین تعریف می کند: استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد ( با استفاده از آبهای معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد بیش از 24 ساعت به طول مي‌انجامد.  البته باید گفت که مقوله گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است و شامل مقولات دیگری مانند استفاده از امکانات طبیعی و آب‌های گرم و آب‌های معدني، لجن درمانی و… نیز می‌شود. (جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی 1387)
از دیدگاه سازمان جهانی تجارت گردشگری سلامت ، مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود برای حفظ بهبود یا حصول سلامت روانی و جسمی به مدت بیش از 24 ساعت و کمتر از یک سال ، گردشگری سلامت نامیده می شود . البته می توان به این تعریف عبارت “دکتر ماری تباکچی” را نیز اضافه کرد که معتقد است هر نوع سفری که منجر به بهبود سلامت خودتان یا افراد خانوادتان شود ، توریسم یا گرشگر سلامت نامیده می شود . (مجله ی سفر دی ماه 1390)
توريسم سلامت (Health Tourism) فراهم نمودن تسهيلات و خدمات پزشكي مقرون به صرفه است كه در تعامل با صنعت توريسم براي بيماراني كه براي اعمال جراحي و يا درمان‌هاي ديگر به ساير كشورها سفر مي‌كنند، انجام مي‌شود . اين خدمات مي‌تواند به صورت عمومي و يا خصوصي عرضه شوند.
در واقع توريسم سلامت نوعي از مسافرت است كه علاوه بر تفريح، فراغت و آسايش، سلامت و مراقبت‌هاي پزشكي را نيز به‌همراه دارد. در حال حاضر اين صنعت به سرعت در حال تبديل شدن به صنعتي جهاني است. (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران1388)
مسافرت افراد ازکشوری به کشور دیگربه منظور دریافت خدمات پزشکی در بخش بستری یا سرپایی را گردشگری سلامت گویند. (وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی ، معاونت سلامت ، دفتر ارتباطات و آموزش سلامت)
2-2-3- انواع گردشگری سلامت :
توريسم سلامت(Health Tourism) شامل زير مجموعه‌هاي متنوعي مانند توريسم صحت (Curative Tourism) توريسم درمانی(Medical Tourism) از جمله مراقبت و نقاهت، درمان‌های غير متعارف، درمان‌های پزشکی، جراحي – كلينيكي ، تشخيصي ، جراحي – بيمارستاني، طب سنتي ، طب سوزني، انرژي درماني- يوگا ، مديتيشن و توريسم پيشگيرانه(Preventive Tourism) است :
• توریسم صحت  (Curative Tourism)
در این نوع از گردشگری نیز، از امکانات طبیعت استفاده می‌شود اما تفاوت اساسی در اینجاست که متقاضیان دارای بیماری یا مشکلات خاصی هستند و برای برگشت به حالت طبیعی و خروج از وضعیت بیماری جسمی یا روحی به اين اماكن مراجعه می‌کنند. طبعا این افراد باید تحت نظر متخصصان و طی برنامه‌ای درمانی و بهبودمدار استفاده کنند . بيماران پوستي، تنفسي، روماتولوژي و عضله‌اي معمولا مراجعه کنندگان اصلی این گونه خدمات هستند. همچنین بیمارانی که اعمال جراحی خود را پشت سرگذاشته و دوره نقاهت خود را می‌گذرانند نیز با استفاده از آب‌های گرم، دریاچه نمک، لجن درمانی، آفتاب و ماسه و شن … و زیر نظر پزشک و در یک برنامه درمانی و مراقبت بهداشتی فرآیند بهبود خود را تسریع می بخشند. (جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی 1387) این نوع از گردشگری هم این روزها مورد توجه مسئولان گردشگری کشور قرار گرفته است. به خصوص لجن درمانی که طبیعت ایران را در میان کشورهای همسایه به شدت محبوب کرده است (سید جعفر میر جلیلی،1389).
• توریسم درمانی  (Medical Tourism)
در این گونه از توريسم احتیاج به مداخلات پزشکی احساس می شود. مشتری که از بیماری مزمن یا حاد رنج می‌برد برای حل مشکلات درمانی خود یا از روش‌های پزشکی معمول و متعارف بهره می‌برد و یا از درمان‌ها و روش‌هایی که از نظر دانشمندان تجربی روش‌های غیر علمی خوانده می‌شوند. در شاخه پزشکی نیز می‌توان با توجه به وسعت مداخله و نیاز به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و یا جراحی دو نوع تقسیم بندی سبک ( فرآیندهای تشخیص و درمان بدون مداخله جراحی و فرآیندهای جراحی بدون بستری و بدون تاثیر حیاتی بر زندگی بیمار) و سنگین (درمان‌هایي با نیاز به بستری در بیمارستان یا نیاز به بخش مراقبت‌های ویژه و مراقبت‌های بعد از مرخصی از بیمارستان) قائل شد.(جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی1387) . در این نوع از گردشگری سلامت، بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی(مانند آبگرم ها) باشد که در این صورت ممکن است گردشگری او با سفر به نقاطی که این امکانات را دارند تکمیل شود(سید جعفر میر جلیلی،1389).
• توریسم پیشگیرانه  (Preventive Tourism)
در این نوع گردشگری، افراد برای استفاده از امکانات طبیعی موجود در مقصد، اقدام به مسافرت می‌كنند. این امکانات که شامل آب و هواي مطلوب، چشمه‌های آب‌گرم و مجموعه‌های لجن‌درمانی و محیط‌های ریلکسیشن و …است، در اختیار افراد قرار می گیرد تا آنها تمدد اعصاب یابند . در واقع استفاده از اين امكانات هم از لحاظ روحی- روانی و هم از نظر فیزیکی سبب بازیابی توان فرد شده و انرژی لازم را برای ادامه فعالیت عادی وي فراهم می‌کند. افرادی که در این طیف دسته بندی می‌شوند، ناراحتی یا بیماری خاصی ندارند بلکه با استفاده از امکانات طبیعی در واقع از بروز بیماری و ناراحتی جسمی و روحی جلوگیری می‌کنند. (سايت جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی 1387)
2-2-4- زمينه هاي فعاليت در حوزه گردشگري سلامت در دنيا شامل موارد زیر می باشد:
– آب گرم هاي درماني(Health Spas)
– برنامه‌هاي مديريت وزن (Weight ManagementPrograms)
– اعمال جراحي آرايشي و پلاستيك (Cosmetic and Plastic Surgery)
– اعمال جراحي جايگزيني مفاصل (زانو و . . . ) (Replacement Knee)
– اعمال جراحي باي-پس شريان قلب (Coronary By-pass Surgery)
– پيونداعضاء (Organ Transplant)
– چشم پزشكي (عمل ليزيك)(Lasik Surgery)
– دندان پزشكي و كاشت دندان (Dental Implantation)
– توانبخشي(Rehabilitation and Recuperation) (پایگاه اطلاع رسانی شهر سلامت شیراز)

فهرست درمان ها و خدمات موجود و قابل انجام در مراكز ارائه كننده گردشگري سلامت

در مان های موجود در اسپاها
فعالیت های فیزیکی
فعالیت های آرام بخش
طب سوزنی
سالن ورزشی
راهپیمایی
فشار آب
شنا
ماساژ
گرمابه گیاهی
دوچرخه سواری
درمان زیبایی
درمان انفرادی
اسب سواری
بازتاب شناسی
اتاق(مخزن) نمک
کارتینگ
ماساژ هندی سر
درمان مغناطیسی
قایق رانی
چشمه های آب معدنی
درمان ماوراء صوت
گلف
محفظه های معلق(شناور)
درمان اکسیژن
قایق بدون بادبان
فشار آب
بسته لجن طبی
دوچرخه سواری امدادی
یوگا
درمان كنيپ ) درمان نوروپاتي با حركت، گرما و فشار آب(
رانندگی در پیست
خوردن و آشاميدن با تا کید بر كیفيت
بالاي خوراك هاي محلي و طبيعي
درمان با نور

درمان با صوت

كايرو پراكتيس

ورزش کمر

ماساژ درمانی

درمان با آب دریا

جدول (2-1) فهرست درمان ها و خدمات موجود درمراكز (مجله ی سفر دی ماه 1390)
2-2-5- شعار گردگری سلامت در دنيا:
– امكانات، در حد كشورهاي جهان اول
– قيمت‌ها ، در حد كشورهاي جهان سوم (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران1388)

2-2-6- چالش‌هاي صنعت گردشگری سلامت
چالش‌هاي صنعت توريسم سلامت عمده‌ترين چالش‌هاي اين صنعت را مي‌توان در قالب هفت مورد طبقه‌بندي نمود كه به‌قرار ذيل مي‌باشد:
• اغلب شركت‌هاي بيمه زير بار پرداخت بيمه بيمار در تمام طول مدت درمان نمي‌روند و عموما تنها بخش اصلي درمان را تقبل مي‌كنند و مراقبت‌هاي پس از درمان را كه گاهي به چند سال زمان نياز دارد را بيمه نمي‌كنند.
• امكان مراقبت‌هاي پس از درمان در آن كشور وجود ندارد و بيمار پس از انجام مرحله اصلي درمان مجبور به بازگشت به وطن خويش است.
• قوانين ضعيف موجود در حوزه جرائم پزشكي
• تغيير مداوم فناوري‌هاي روز دنيا در حوزه پزشكي: به‌منظور باقي ماندن در ليست كشورهاي تراز

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره گردشگری کشاورزی، گیاه شناسی، صنعت گردشگری، گردشگری مذهبی Next Entries پایان نامه ارشد درباره بیمارستان، بیمارستان ها، صنعت گردشگری، تناسب اندام