پایان نامه ارشد درباره استان خراسان، خدمات درمانی، جراحی زیبایی، استان زنجان

دانلود پایان نامه ارشد

ایران برای گردشگر درمانی در حوزه آب درمانی است، به طوری که بیش از یک هزار چشمه آب‌معدنی در کشور شناسایی شده است منابع متعددی برای تقاضای گردشگری پزشکی در ایران وجود دارند. بیش از ۳ میلیون ایرانی در خارج از کشور مقیم هستند که حدود نیمی از این تعداد در ایالات متحده آمریکا به سر می‌برند. عدم پوشش بیمه‌ای یا کمی پوشش بیمه‌ای همراه با هزینه‌های بالای درمان در خارج از کشور موجب شده است ایرانیان مقیم خارج از کشور متقاضی دریافت خدمات درمانی با هزینه‌های بسیار پایین در ایران باشند. 
بیماران کشورهای همسایه را نیز نباید فراموش کرد. این بیماران به ۲ دسته تقسیم می‌شوند : 
– گروه اول بیمارانی هستند که برای دریافت خدمات نجات بخش و ضروری به ایران می‌آیند. این بیماران به دلیل نداشتن خدمات درمانی مورد نیاز در کشورهایشان یا به دلیل پایین بودن کیفیت این خدمات به ایران می‌آیند.از جمله بیمارانی که بسیار به ایران می‌آیند متقاضیان درمان‌های ناباروری هستند. مراکز درمانی ناباروری ایران به دلیل قیمت ارزان و فناوری روز دنیا، بیماران خاصی را از کشورهای منطقه جذب کرده است. 
– گروه دوم، بیمارانی هستند که از کشورهای منطقه و برای انجام انواع جراحی زیبایی به ایران می‌آیند. ایران به دلیل تقاضای بالای داخلی انواع جراحی‌های زیبایی، بویژه جراحی‌های زیبایی بینی، از شهرت جهانی برخوردار است. 
• دلالان درتکاپو 
نباید انتظار داشت «گردشگر درمانی» را بخش دولتی انجام دهد، اما در بخش غیردولتی نیز فقط موسساتی اجازه کار دارند که کیفیت مناسبی داشته باشند، چون در غیر این صورت انعکاس نامناسبی در سایر کشورها خواهد داشت. طبیعی است که هیچ‌کس حق ندارد به خاطر مقدار کمی دلار، اعتبار کشور را دچار خدشه کند. شکی نیست که ورود بیماران خارجی باید از مبادی قانونی و رسمی از جمله شرکت‌های مجری گردشگری سلامت انجام شود. اما متاسفانه خلأهای موجود در این زمینه در حدی است که عده‌ای سودجو در این میان نقش واسطه بین بیماران خارجی که وارد کشور می‌شوند و مراکز درمانی را بازی می‌کنند، اما این نقش بدون هیچ تعهدی آغاز و با نارضایتی این بیماران خاتمه می‌یابد.اگر قرار است برای ساماندهی گردشگری سلامت در کشور کاری شود، باید کانال‌ها و مراکز قانونی آن معرفی شود و یک روند طبیعی برای آن تعریف شود . در سال‌های اخیر برخی اقدامات برای جذب گردشگران سلامت و بیماران کشورهای همسایه برای مداوا در ایران انجام شده است، اما عمده آن از سوی دلالان و واسطه‌هایی بوده که با عملکردشان یک فضای بدبینی را نسبت به ایران میان کشورهای همسایه و بخصوص عراق به وجود آورده‌اند.  این دلالان از جامعه پزشکی نیستند، ولی با مراکز درمانی و برخی پزشکان رابطه دارند و در بیشتر موارد درآمد آنان از حق‌العمل پزشک بیشتر است. علت اصلی این نابسامانی، نظارت ضعیف دستگاه‌های مسوول بخصوص وزارت امور خارجه و سازمان گردشگری است که راه‌های دسترسی قانونی و مراکز معتبر را معرفی نکرده‌اند
• فراترازاقتصاد 
بحث جذب بیماران خارجی و درمان آنان می‌تواند از جوانب مختلف مورد توجه قرار گیرد که از اهم موارد می‌توان با نگرش‌های اقتصادی، فرهنگی،‌ سیاسی و روابط بین‌الملل، آموزش پزشکی، امنیتی و… به آن نگریست. بدون شک هیچ‌یک از این دیدگاه‌ها به تنهایی نمی‌تواند جذب این بیماران را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و شاید لازم باشد با نگرش همه جانبه به این مساله توجه کرد . هم‌اکنون در کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره بحث گردشگری سلامت پیشرفت‌های قابل توجهی شده است، این در حالی است که ایران در بحث گردشگری سلامت هنوز در ابتدای راه است. در حال حاضر درباره گردشگران سلامت که به منظور درمان به کشور می‌آیند قوانین خاصی وضع نشده و همین موضوع گردشگران سلامت را سردرگم کرده است. 
• تلاش کشورهای منطقه
در حالی که در کشور ما تلاش خاصی برای بهره‌برداری از امکانات موجود در زمینه صنعت گردشگری سلامت نمی‌شود، کشورهای منطقه با سرعت چشمگیری به این مساله مشغول هستند. در این کشورها با شعار امکانات در حد کشورهای جهان اول، قیمت‌ها در حد کشورهای جهان سوم، به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرده‌اند. 
• درآمدی قابل توجه درحوزه گردشگری 
سالانه مقادیر هنگفتی ارز از کشورهای حوزه جنوبی خلیج‌فارس و خاورمیانه برای درمان به کشورهای اروپایی و آمریکایی سرازیر می‌شود که درآمد حاصل از آن ده‌ها برابر بودجه ارزی وزارت بهداشت و درمان است. با اعتمادی که مردم حاشیه خلیج‌فارس نسبت به درمان در ایران دارند، می‌توان حداقل بخشی از بیمارانی که برای درمان به کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌روند را به سمت ایران جذب و آنها را درمان کرد. از سال‌ها پیش بیماران مختلفی از کشورهای همسایه، بویژه از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای درمان به ایران می‌آمدند. به دلیل نزدیکی فرهنگی و قومی، عمده این بیماران برای درمان به استان فارس و شهر شیراز مراجعه می‌کردند. دلایل آنان برای درمان در ایران بسیار متنوع و شامل بازدید فامیلی در حین درمان، فقدان برخی درمان‌های خاص در کشورهای خوشان، کیفیت بالای درمان ایران نسبت به کشورهای منطقه و قیمت‌های مطلوب برای درمان بوده است.  ایران با توجه به پیشرفت‌های بزرگی که در علم پزشکی به دست آورده و با برخورداری از قابلیت‌های اقلیمی، تاریخی و فرهنگی به یی از مقاصد مهم صنعت گردشگری در خاورمیانه تبدیل شده است.در حال حاضر ایران آمادگی دارد تمام خدمات تخصصی گردشگری پزشکی در حد استانداردهای جهانی و با هزینه‌ای به مراتب کمتر از سایر کشورها را به گردشگران خارجی ارائه دهد . تاکنون آمار دقیقی از ورود گردشگر به داخل کشور برای دریافت مداوا وجود ندارد و همچنین درمان ناقص و بدون اعمال هر کنترلی روی بیماران خارجی نوعی ضدتبلیغ برای ایران محسوب می‌شود و این در حالی است که ما می‌توانیم با استفاده از پتانسیل‌های موجود در حوزه درمانی، توان ناشناخته را شناسایی و به منظور ارتقای سلامت استفاده کنیم.علاوه بر پایین بودن هزینه‌های درمان در ایران، می‌توان به امکان ارائه خدمات درمانی پیشرفته نظیر درمان‌های پیشرفته قلب و عروق، پیوند اعضا بویژه پیوند کلیه، حلزون گوش، قرنیه و کبد، درمان بیماری‌های چشم، درمان‌های نازایی و جراحی‌های زیبایی بویژه جراحی زیبایی بینی اشاره کرد. اما به نظر می‌رسد تاکنون این حوزه گردشگری به دلایل مختلف مورد توجه جدی نهادهای متولی قرار نگرفته و تقسیم مسوولیت نیز نزد نهادهای مسوول مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، وزارت خارجه و… صورت نگرفته است . (سايت آفتاب)
2-2-14- استان هاي مستعد توريسم سلامت :
1) استان تهران :
در استان تهران مراكز زير بيشترين فعاليت‌ها را در حوزه توريسم سلامت انجام مي‌دهند:
– مركز آموزشي ـ پژوهشي و درماني سل و بيماري‌هاي ريوي دارآباد: يكي از بيمارستان‌هاي فعال در زمينه توريسم سلامت، مركز آموزشي ـ پژوهشي و درماني سل و بيماري‌هاي ريوي دارآباد (مسيح دانشوري) مي‌باشد. بيماران ريوي يا مسلول كشورهاي تاجيكستان، افغانستان، عراق و آذربايجان از مراجعان اصلي اين مركز هستند.
– بيمارستان پارس
– بيمارستان ميلاد
– بيمارستان شهيد هاشمي نژاد
2) استان خراسان رضوي :
در استان خراسان مراكز زير بيشترين فعاليت‌ها را در حوزه توريسم سلامت انجام مي‌دهند:
– كميته توريسم درماني خراسان رضوي: اين كميته در معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي تشكيل مي‌شود . اعضاي اين كميته عبارتند از: نماينده دانشگاه علوم پزشكي مشهد، مدير سازمان تأمين اجتماعي استان، يكي از اعضاي دفاتر تخصصي واردكننده گردشگر درماني، هتلداراني كه به‌صورت تخصصي در اين مورد فعاليت مي‌كنند و دو كارشناس متخصص در حوزه توريسم سلامت. عمل‌هاي جراحي چشم، پوست و زيبايي و همچنين جراحي قلب و ارتوپدي در مشهد و با هماهنگي اين كميته با هزينه‌هايي پايين‌تر از اروپا و در سطحي بسيار بالا انجام مي‌شود.
– بيمارستان رضوي
– بيمارستان بنت الهدي
– بيمارستان امام رضا (ع)

3) استان شيراز :
– بيمارستان نمازي: اين بيمارستان داراي استانداردهاي لازم در گردشگري سلامت مي‌باشد و توريست‌هاي درماني از كشورهاي همسايه به اين بيمارستان مراجعه مي‌كنند. از جمله بخش‌هاي اين بيمارستان مي‌توان به مركز پيوند كبد، مركز پيوند مغز استخوان و مركز پيوند كليه اشاره كرد.
– ستاد هماهنگي توريسم درماني كه در استان فارس(شيراز) تشكيل شده است.
4) استان يزد :
استان یزد با همت وتوان ویژه پزشکان وکادر درمانی خود همواره ازجایگاه خاصی درنظام سلامت کشور برخوردار بوده درسالهای اخیر یکی از موفق ترین مناطق جذب گردشگران سلامت دربخش های درمان ناباروری جراحی قلب جراحی زیبایی وپلاستیک و نیز درمان بیماریهای فوق تخصصی داخلی وارتوپدی وجراحی مغز واعصاب ارولژِ ی و… بوده است . (مرکز مشاوره ی خدمات پرستاری میلاد یزد)
– مركز تحقيقات ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي : اين مركز، اولين مركز ناباروري در ايران به‌حساب مي‌آيد كه به‌دليل قيمت ارزان و برخورداري از فناوري روز دنيا، مخاطبان خاصي را از كشور‌هاي منطقه جذب كرده است. اين مركز با 20 تخت و 2 اتاق عمل علاوه‌بر جذب بيماران ايراني، گردشگراني را از كشورهاي كويت، عراق، امارات،آذربايجان، پاكستان و افغانستان پذيرفته است. اين مركز از سوي وزارت بهداشت به‌عنوان قطب علمي درمان ناباروري شناخته شده است و به‌عنوان ارزان‌ترين مركز ارائه خدمات علمي ناباروري در خاورميانه محسوب مي‌شود كه در عين حال امكانات ارائه شده در آن نيز با علم و فناوري روز دنيا برابري مي‌كند. به گفته رئيس اين مركز، قيمت هاي اين مركز نسبت به دنيا، يك دهم و نسبت به تهران، يك پنجم مي‌باشد.
5) استان قم :
تنها قابليت استان قم براي توريسم درماني، كوير و آفتاب است. كميته توريس درماني استان قم در معاونت گردشگري اداره ميراث فرهنگي قم در حال تشكيل مي‌باشد.
6) استان همدان :
رونق توريسم سلامت همدان در گرو طب دارويي اين شهر است. حدود 300 گونه گياهي در همدان شناسايي شده است. از مزاياي كشت گياهان دارويي در اين استان، نياز آبي اندك، كوتاهي طول رشد و اثربخشي بسيار زياد اين گياهان مي‌باشد؛ كه مي‌توان با ترغيب كشاورزان به كاشت اين گياهان و ترغيب آن‌ها در رونق دادن به صنعت گردشگري، سطح زير كشت اين‌گونه‌هاي گياهي را در افزايش داد.

7) استان گلستان :
آب گرم روستاي زيارت كه در 10 كيلومتري شهر گرگان در استان گلستان قرار دارد، به‌‌عنوان يكي از ظرفيت‌هاي توسعه صنعت توريسم درماني كشور محسوب مي‌شود.
8) استان خراسان جنوبي :
چشمه آب‌گرم لوت، چشمه آب‌ترش سرويشه و چشمه آب‌گرم ابراهيم رضا، كه از خواص درماني بسيار خوبي برخوردارند، تنها اميد رونق توريسم سلامت استان خراسان جنوبي هستند. طرح‌هاي فراهم‌سازي امكانات توريسم درماني در آب‌گرم لوت و آب‌ترش در حال انجام است و در آب‌گرم ابراهيم رضا در دست مطالعه است.
9) استان خراسان شمالي :
چشمه‌هاي آب‌گرم ايوب پيغمبر، قراجه و مهمانك كه داراي خواص درماني بيماري‌هاي پوستي است، از جمله ظرفيت‌هاي كشور در حوزه توسعه توريسم سلامت در اين منطقه است كه هنوز اقدامي براي بهره‌برداري توريستي ـ درماني از آن‌ها انجام نشده است.
10) استان زنجان :
گياهان دارويي و چشمه‌هاي آب معدني 2 قابليت مهم براي رونق صنعت توريسم سلامت استان زنجان به حساب مي‌آيد.
11) استان ایلام :
جوامع گياهي نقش بسزايي در رونق توريسم سلامت استان ايلام دارند . 30% از گونه‌هاي رشد يافته در استان ايلام، خواص دارويي و خوراكي دارند.(شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران1388)
2-2-15- كميته گردشگري سلامت
عواملي همچون تغيير در ارزشهای مصرف کنندگان، تغييرات سازندگی، مسن تر شدن جمعيت اقتضائات سيستم خدمات بهداشتی را مي توان عوامل اصلي ظهور گردشگري سلامت دانست . مجموعه اين عوامل موجب گرديده اند تا گردشگري سلامت در حال حاضر در زمره رو به

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره جراحی پلاستیک، خدمات بهداشتی، بهداشت و سلامت، کشورهای توسعه یافته Next Entries پایان نامه ارشد درباره بیمارستان، آموزش پزشکی، جاذبه های گردشگری، وزارت امور خارجه