پایان نامه ارشد با موضوع پناهندگان، روشنفکران

دانلود پایان نامه ارشد

نظرسنجي‌هاي انجام شده در عراق نشان مي‌دهد که حزب به طور مداوم بالاترين درصد از حمايت در ميان مردم عراق را جذب کرده که نشان? تاييد آن مي‌باشد.
از آنجاکه دفاع حزب الدعوه از آزادي و دموکراسي نقطه برجسته‌اي براي اين حزب ساخته‌است بنابراين هدف خود را مبارزه با تروريست‌هايي که عراق را دوباره مورد رنج قرار داده‌اند انتخاب کرده‌است؛ و در تلاش است که از حقوق و آزادي‌هاي آنها که توسط فرقه‌گرايان و تفرقه اندازان نقض شده است دفاع کند و توفيقات زيادي را به دست آورده‌است اما متاسفانه ، پس از سقوط رژيم استبدادي، دهها دفتر حزب مورد حمله قرار گرفته، و افراد زيادي از حزب الدعوه کشته شده اند. در13 سپتامبر 2005 / 22 آذرماه 1384، رهبر ارشد حزب الدعوه شيخ مهدي آل عطار ربوده و کشته شد، از آنجا که وي يک محقق برجسته، با قدرت بياني شيوا و فعال اجتماعي بود با شهادتش جامعه دوباره شوکه شد و عميقاً دچار حزن و اندوه شد. بسياري از دانشمندان عراقي و روشنفکران، و همچنين هزاران نفر از مردم عادي براي آنها، عطار نقش يک الگو و الهام بخش بود. پس از تشکيل شوراي حکومتي در ماه ژوئيه سال 2003/تيرماه 1382 رهبر برجسته و دبير کل الدعوه يعني دکتر ابراهيم جعفري براي اولين بار رئيس آن شوراي حکومتي شد. در 28آوريل 2005/8 ارديبهشت ماه 1384، و پس از سابقه‌اي طولاني در مبارزه و فداکاري در راه آزادي مردم عراق از ديکتاتوري، عراقي‌ها به ابراهيم جعفري نخست وزير دموکراتيک انتخاب شده دولت موقت عراق راي دادند. در20 مه 2006 /30 ارديبهشت 1385، نوري، مالکي، يکي ديگر از رهبران ارشد الدعوه، به انتخاب پارلمان عراق در قالب دولت وحدت ملي به عنوان نخست وزير انتخاب شد.
از 19 الي 21 آوريل 2007/30 فروردين الي 1 ارديبهشت ماه 1386، کنفرانس دو سالانه حزب الدعوه برگزار شد. اين اولين کنفرانس حزب بود که تا کنون آشکارا در خاک عراق برگزار مي‌شد و به عنوان يک دستاورد تاريخي محسوب شد.269
يکي از نتايج مهم اين کنفرانس، انتخاب نوري مالکي نخست وزير فعلي عراق به عنوان دبير کل حزب بود که سکان امور را از ابراهيم جعفري تحويل گرفت.
انشعابات حزب الدعوه اسلامي
ديدگاه‌هاي معطوف به نوع حکومت و مخصوصاً ايد? ولايت فقيه باعث انشعابات در حزب الدعوه شد. دو گروه، اکثريت به رهبري شيخ محمدمهدي آصفي و اقلّيت به رهبري شيخ علي کوراني ـ وي مقيم قم است، از اواخر دهه 1360 از فعاليت‏هاي سياسي و حزبي کنار گرفته است ـ شکل گرفت. با ترور ابوياسين (عزّالدين سليم)، رهبر پيشين اين جناح، در تاريخ 28/2/1383 در بغداد، ابوصفا دغلاوي رهبري اين جناح حزبي را به عهده دارد. علاوه بر انشعاب مزبور در “حزب الدعوه”، جناح اکثريت در سال 1377 ش دچار انشعاب ديگري گرديد و در پي آن، براي بار دوم، جناح اکثريت (اصلي) به دو طيف اکثريت و اقليت تقسيم شد: جناح اکثريت به رهبري ابوبلال اديب در ايران (اکنون مقيم تهران) و ابراهيم جعفري در لندن و جناح اقلّيت به رهبري سيد ابوعقيل و ابورياض مهندس ادامه فعاليت داد. جناح اخير موسوم به “جناح انشعابي، خود را ولايت مدار مي‏داند و ضمن اينکه رهبران آن افراد متعهد و کوشايي مي‏باشند، اما از نفوذ اجتماعي زيادي برخوردار نيستند. اين طيف برخلاف اصرار اوليه بر نهادينه شدن انشعاب خود، در سال‏هاي پاياني دهه 1370، نوعي سياست “همگرايي و وحدت” را با جناح اصلي دنبال کرد و اين روند را در عراق پس از صدام نيز ادامه داده است. اين نگرش باعث شد تا از همان ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، با ايران تعارض معنايي پيدا کنند، به‏گونه‏اي که در نيمه اول دهه 1370 اين چالش به اوج خود رسيد به نحوي که باعث خروج برخي از اعضاي ارشد حزب- از جمله دکتر ابراهيم جعفري (نخستين رئيس دوره‏اي شوراي انتقالي عراق)، شيخ محمّدباقر ناصري و سيدحسين صدر (عضو شوراي انتقالي) – از ايران و عزيمت آنان به انگلستان شد. از سويي ديگر جرح و تعديل در اعضاي شوراي مرکزي و محدود نمودن عرصه فعاليت اعضايي که همگرايي بيشتري با ج.ا. ايران داشتند.
در حال حاضر سازمان‌ها و جريان‌هايي که اسم الدعوه را در عراق جديد حمل مي‌کنند به قرار زير مي‌باشد:
1-حزب الدعوة – مقر عام، به رياست نوري مالكي.
2- حزب الدعوة – تنظيم العراق، به رياست هاشم الموسوي.
3- حزب الدعوة – تنظيم العراق، به رياست عبد الكريم العنزي.
4- تيار الإصلاح الوطني270، به رياست ابراهيم جعفري.
5- حركة الدعوة الإسلامية، در رأس آن محمد الغلاوي.
6- منظمة أنصار الدعوة271، به رياست مازن مكية.
2. مجلس اعلاي اسلامي عراق
زمان و مکان تشکيل “مجلس اعلاي اسلامي عراق”
“مجلس اعلاي (انقلاب) اسلامي عراق272 ” در اوّل ماه صفر سال 1403 هجري قمري برابر با 17/11/1982 ميلادي273 در تهران تأسيس شد. آيت ا… محمد باقر حکيم خود را در اين زمينه مي گويد: ” تشکيل اين مجلس زماني رخ داد که شهادت آيت ا… سيد محمد باقر صدر به دست رژيم حاکم بر عراق، خلا بزرگي را در رهبري مبارزات اسلامي عراق به وجود آورد. از اين رو جمعي از علما و شاگردان شهيد صدر و رهبران جنبش اسلامي عراق براي جبران اين خلا دست به کار شدند و با همکاري و هماهنگي جمهوري اسلامي بحث هاي مفصل و تلاش هاي متعددي صورت گرفت که تاسيس جمعيت علماي مجاهد عراق و پس از آن دفتر انقلاب اسلامي عراق و سپس تلفيق و توسعه همه اين موسسات در مجلس اعلا اتفاق افتاد”
مؤسّسين مجلس اعلاي اسلامي عراق
احزاب و گروه‌هاي تشکيل دهند? مجلس اعلاي اسلامي به رياست سيدمحمدباقر حکيم، فرزند آيت‌الله العظمي “سيد محسن حکيم” عبارتند از:
1. “حزب الدعوه الاسلاميه”
2. “منظمه العمل الاسلامي”
3. “حرکة المجاهدين العراقيين”
4. “حزب الله کردستان”
5. به اضاف? گروهي از “اخوان المسلمين” عراق که پس از بحران کويت به مجلس پيوستند.
لذا اعضاي شاخص شوراي مرکزي که بالاترين مقام تصميمگيري مجلس اعلا است در زمان تشکيل اين مجلس عبارتند از: آيت ا… سيد محمد باقر حکيم که يکي از عمده ترين بنيادگزاران اين مجلس به شمار مي آمد، سيد محمد باقر مهري، سيد عبدالعزيز حکيم ، دکتر ابراهيم جعفري، سيد محمود هاشمي شاهرودي، دکتر حسين شهرستاني، سيد محمد تقي مدرسي، شيخ مهدي آصفي، سيد حسين صدر، شيخ محمد باقر ناصري، ، ابوياسين (عزالدين سليم)، سيد محمد حيدري، شيخ محمد تقي مولا، شيخ محمد علي (ابوحيدر الحسيني) ، سيد سامي البدري، ابواحمد رمضان، جلال الدين الصغير، سيد صدر الدين قبانچي، دکتر همام باقر همودي، شيخ جواد خالصي.274
ساختار تشکيلاتي مجلس اعلاي اسلامي عراق
ساختار تشکيلاتي مجلس اعلاي اسلامي عراق به نحوي است که رهبري مجلس اعلا را يک شوراي مرکزي بر عهده دارد، و اين شوراي مرکزي از پانزده شخصيت جريان‌هاي مختلف اسلامي عراق تشکيل شده است. شوراي مرکزي بالاترين مقام تصميمگيرنده مجلس است که انتخاب رئيس مجلس بر عهده آن ميباشد . اين مجلس متشکل از يک هيئت عمومي است که70 عضو دارد و شوراي مرکزي 11 نفره را انتخاب ميکند.275
کميتهها و واحدهايي که بر اساس شرح وظايفي که اساس نامه تعيين نموده است زير مجموعه اي از عالي ترين رکن مشورتي مجمع عمومي يا شوراي مرکزي مي باشند که شامل: کميته فرهنگي و تبليغات، کميته خدمات اجتماعي (شامل رسيدگي به اسرا، پناهندگان و راندهشدگان عراقي)، کميته اداري و مالي، روابط بين المل مي‌باشد276، ارگان رسمي مجلس اعلا روزنامه “الشهاده” است که گردانندگان تلاش کرده اند با انتشار آن، مواضع و اخبار رسمي خود را در آن ارائه نمايند.
ادوار تاريخي سپري شده مجلس اعلاي اسلامي عراق
مشخصاً چهار مرحله معين را پشت سر نهاده است.
1. نخست، مرحله تاسيس است كه بنيانگذاران مجلس متشكل از ?? نفر در شوراي مرکزي و کل اعضاي مجلس34 نفر و سيد باقر مهري رياست آن را برعهده داشت و سيد محمد باقر حکيم سخنگوي مجلس بود، كه برخي از آنان نمايندگي جريان و گرايش خاصي در طيف معارض عراقي را يدك ميكشيد و در ميان آنان سياستمداران و روحانيون شناخته شدهاي حاضر بودند كه مبادرت به تهيه و تدوين آيين نامه داخلي مجلس كنند. در آن برهه رياست مجلس براي مدت زمان شش ماه تعيين شد. در مجلس دوره اول عضويت اشخاص نه بر اساس تعلق گروهي بلکه بر اساس مقبوليت، سابقه مبارزاتي و توانمندي شخصي در فرايند طبيعي و غير ديوانسالارانه صورت پذيرفت.
2. دوره دوم که در اين دوره مکانيسم شوراي مرکزي مجلس تعديل شد و با 11 عضو در شورا تصميم‌گيري انجام ميشد. مجمع عمومي هم با 78 عضو با کميتهها زير مجموعه خود عمل مينمود. اين دوره ، از دوره دوم تا پنجم مجلس را شامل ميشد. از اين زمان با شكل گيري مجمع عمومي براساس چارت جديد تشكيلاتي مجلس، تحولي در ساختار مجلس اعلا صورت گرفت. از اين دوره اعضاي شوراي مركزي مجلس از سوي مجمع عمومي برگزيده ميشوند و شوراي مركزي مبادرت به انتخاب رئيس مجلس و همچنين هيأت اجرايي مي نمايد. در اين دوره تصميم گرفته شد براي مجلس يك سخنگوي رسمي برگزيده شود تا بازگوكننده و شرح دهنده موضع مجلس در كنفرانس هاي مطبوعاتي باشد. در اين مدت كه ?? ماه به طول انجاميد آيت الله سيد محمود هاشمي عهده دار رياست مجلس اعلا بود و سيد محمد باقر حکيم همچنان سخنگوي مجلس بود. اگر چه پس از آن ديري نپاييد كه اعضاي مجلس آيت الله سيدمحمدباقر حكيم را به رياست مجلس برگزيدند و وي حدود ?? سال عهده دار اين مسئوليت بود. پس از آن آيت الله هاشمي از مجلس كناره گيري كرد. اين سازمان در سال 1992 به کنگره ملي مخالفين دولت عراق پيوست
3. دوره سوم از سال 1364 تا سقوط رژيم صدام را شامل ميشود که رياست مجلس با سيد محمدباقر حکيم بوده و مجلس فاقد سخنگوي رسمي بوده است. در اين دوره فعاليت سازوکار دورن تشکيلاتي ( مجمع عمومي و شوراي مرکزي ) کاهش يافت .
4. دوره چهارم آن بعد از سقوط صدام تا امروز مي‌باشد، محمد باقر حکيم به همراه ساير اعضاء و رهبران مجلس اعلاي انقلاب اسلامي به عراق بازگشتند؛ شاخه نظامي مجلس اعلاء جذب ارتش تازه تاسيس عراق شد و عنوان انقلاب هم حذف و نام اين سازمان به مجلس اعلاي اسلامي عراق تغيير نام پيدا کرد. اين تشکل پس از سقوط صدام و فعاليت مجدد گروه‌هاي معارض عراقي از جمله مجلس اعلا تحت عنوان حزب و جريان سياسي درون عراق براي بازسازي عراق پس از اشغال و حضور در حاکميت نوين ميباشد.277 پس از وفات عبدالعزيز حکيم براي تشكّلي مهم مثل مجلس اعلا، انتخاب رهبري جديد امري خطير و دشوار بود بويژه آن كه دوران انتقال قدرت در اين سامان همواره با خشونت و نزاع توام شده است. اما مجلس اعلاي اسلامي درست به فاصله اندكي پس از رحلت رهبر فقيدش توانست با اجماعي چشمگير، سيّد عمّار حكيم را به عنوان رهبر اين تشكل انتخاب كند. اين تصميم‌گيري به‌موقع تحسين بسياري از محافل را برانگيخت از اين جهت كه بسياري از حريفان اين جريان به انتظار يك جنگ قدرت در مجلس اعلا نشسته بودند يا حتي زنگ پايان حيات اين جريان شيعه را با مرگ حكيم به صدا در آورده بودند. در واقع مجلس اعلا با اين تصميم قدرت سازماني خويش را به نمايش گذاشت. رهبر جديد مجلس اعلا با وجود جواني‌اش اما چهره‌اي ناآشنا نيست. او در هم? مراحل حسّاس 9 سال اخير عراق حضور داشته است نه به عنوان تماشاچي بلكه در جايگاه يكي از اعضاي گروه تصميم‌گير جريان عمد? شيعي در عراق جديد. به باور اغلب ناظران، عمّار 38 ساله بسياري از شايستگي‌ها و دورانديشي‌هاي تبار و خاندانش را به ارث برده است. از يك سو، زندگي سياسيِ او بي‌بهره از مبارزه نبوده است حتّي در ايام جواني نامش در ليست افراد تحت تعقيب بعثي قرار داشت و از سوي ديگر در سال‌هاي اخير در جايگاه رهبري مجلس اعلاي اسلامي شيعيان عراق، که دور? سخت انتقالي عراق بوده است، در بسياري از آزمون‌هاي خطير مشاركت داشته است. چنان كه از اظهاراتش پيدا است عمار از اين بينش برخوردار است كه سرگذشت سياه عراق در سه دهه ديكتاتوري،جريان‌هاي عمد? شيعي عراق را به طراحي سخت‌ترين الگوي مقاومت و پذيرش سنگين‌ترين رسالت كشانده است و اينك عراق نوين، دور? گذار را با تكيه بر جان‌فشاني جريان شيعي سپري مي‌كند.فرزندش عمار

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد گزارشگری مالی، کیفیت گزارشگری، کیفیت گزارشگری مالی، تقارن اطلاعاتی Next Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد وجوه نقد، ارزیابی عملکرد، گزارشگری مالی، اطلاعات مالی