پایان نامه ارشد با موضوع مشارکت مردم

دانلود پایان نامه ارشد

با اين اقدامش در تلاش براي کم‌رنگ کردن جايگاه مرجعيت ديني و نقش تأثيرگذار وي در صحن? سياسي عراق از يک سو، و تضعيف جايگاه جريان صدر در موضع جديدش قابل ارزيابي است. اما تلاش آمريکائيان بدست کارگزاران آنها در داخل کارساز نبود و جايگاه آيت‌الله سيستاني روز به روز در عراق بيشتر و بيشتر شد و همچنين جريان صدر توانست فعاليت‌هاي سياسي خود را آغاز و استمرار بخشد.
جريان‌هاي عمد? شيعي يک رقابت نظامند را براي کسب آراء در مبارزه و اعتراض به شرايط موجود آغاز کردند. در دور اول انتخابات پارلماني، ائتلاف يکپارچه عراق بزرگترين و پرعضوترين ائتلاف‌هاي شيعيان عراق به حساب مي‌آيد. اين ائتلاف در سال 2005، 140 کرسي يا 51% صندلي را در پارلمان از 275 کرسي را به خود اختصاص داد و در مي 2005 با تشکيل دولت انتقالي، حاکميت اکثريت شيعه از جمله پست نخست وزيري (ابراهيم جعفري رهبر حزب الدعوه) و تعداد زيادي از پستهاي وزارتي را براي شيعيان محقق ساخت. اما در دور بعدي انتخابات پارلماني تحولاتي در ميان جريان‌هاي شيعي در عراق به وجود آمد. ائتلاف عراق يکپارچه شيعيان در زمان انتخابات شوراهاي استاني به دو ائتلاف ديگر تبديل شد. اگر گفته‌ها، عملکرد‌ها و موضع‌گيري‌هاي اخير شخصيت‌هاي سياسي شيعي دو گروه بزرگ عراق – دولت قانون و ائتلاف ملي – را مرور کنيم، مي‌بينيم که هيچ نقطه اختلاف قابل توجهي ميان آنها وجود ندارد و تنها اصل رسيدن به قدرت باعث اختلاف شده است . لذا ائتلاف‌هاي جديدي ميان شيعيان (سکولار و اسلام‌گرا) صورت گرفت که از مهمترين آنها 3 ائتلاف بزرگ العراقيه، دولت قانون، ائتلاف ملّي عراق بود.
قابل ذکر است براساس قانون جديد انتخابات عراق، عراق داراي 19بخش انتخابيه شامل 18بخش در داخل و يک بخش براي راي دهندگان خارج از کشور خواهد بود و انتخابات براساس “فهرست باز ” (فهرستي که در آن اسامي نامزدها در کنار نام حزب و گروه وي نيز خواهد آمد) انجام خواهد شد و تعداد کرسي‌هاي پارلمان از 275 کرسي فعلي به 311 کرسي يعني يک کرسي براي هر يکصد هزار نفر(بر اساس آمار سال 2009) افزايش خواهد يافت. با محاسب? کرسي‌هاي اقليت‌ها و کرسي‌هاي مهاجران عراقي در خارج از کشور تعداد کل نمايندگان به 323 نفر رسيد.
جزئيات تقسيم کرسي‌هاي پارلمان سال 2010 به نقل از قاسم العبودي رئيس دايره انتخابات عراق شرح ذيل مي‌باشد:
مجموع کرسي‌هاي پارلمان عراق 323کرسي شامل:
68 کرسي استان بغداد؛ 31 کرسي به استان نينوا؛ 24 کرسي به استان بصره؛ 18 کرسي به استان ذي‌قار؛ 16 کرسي به استان بابل؛ 15 کرسي به استان سليمانيه؛ 14 کرسي به استان الانبار؛ 14 کرسي به استان اربيل؛ 13 کرسي به استان صلاح‌الدين، 12 کرسي به استان نجف؛ 12 کرسي به استان کرکوک؛ 11 کرسي به استان واسط؛ 11 کرسي به استان الديوانيه؛ 10 کرسي به استان ميسان؛ 10 کرسي به استان کربلا؛ 9 کرسي به استان دهوک؛ 7 کرسي به استان المثني؛ 8 کرسي به اقليت‌ها که 5 کرسي آن به مسيحيان در استان‌هاي بغداد و نينوا، اربيل، کرکوک و دهوک، 1 کرسي به ايزدي‌ها در نينوا، 1 کرسي به الشبکي‌ها در نينوا و 1 کرسي به صائبي‌ها در بغداد؛ 7 کرسي براي مهاجران عراقي مقيم خارج از کشور تعلق مي‌گيرد.383
اين قانون همچنين بر برگزاري انتخابات در همه مناطق عراق از جمله استان کرکوک در موعد مقرر براساس پرونده ثبت‌نامي راي‌دهندگان در سال 2009 ميلادي تاکيد مي‌کرد تا اينکه نتايج بر اين اساس اعلام شد.384
با تأخيري 16 روزه نسبت به زمان اعلام شده جهت برگزاري انتخابات، روز 21ژانويه 2010 (1 بهمن 1388) روز برگزاري انتخابات اعلام شد؛ در حاليکه قبلاً 26 دي‌ماه 1388 زمان برگزاري انتخابات مشخص شده بود. پس از برگزاري موفقيت‌آميز انتخابات، کميته عالي انتخابات مستقل، ميزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس در سراسر کشور عراق را در سال 2010م 62.5 درصد اعلام کرده بود. مقامات عراقي همچنين برآورد کردند که 275,000 عراقي از روز 5 تا 7 ماه مارس 2010 در خارج از کشور رأي داده‌اند. بر طبق گفت? کميته انتخابات، حدوداً 11.7 ميليون عراقي آراء خود را به صندوق ريختند.”385
جريانهاي شيعي و ائتلافهاي انتخاباتي
ائتلاف ملي عراق
طي مرداد 1388 تلاش احزاب و جريانهاي شيعي براي تشکيل يک ائتلاف فراگير و موسع ادامه يافت اما به دليلي اختلاف نظرات دو طرف و تلاش براي قرارر گرفتن تعداد بيشتري از احزاب و جريانها در چاچوب ائتلاف اعلام رسمي آن به تأخير افتاد و سرانجام با قرائت بيانيهاي توسط ابراهيم جعفري رهبر جريان اصلاحات ملي، اين ائتلاف تحت عنوان “ائتلاف يکپارچه‌ي عراق” بدون حضور مالکي و حزب الدعوه دو شنبه 2 شهريور 1388 اعلام موجوديت کرد.
سوابق تاريخي – تشکيلاتي
ائتلاف يکپاچه ملي عراق توسط کميتهاي به رياست شيخ همام همودي، رئيس کميسيون روابط خارجي پارلمان عراق و عضو برجسته مجلس اعلاي اسلامي (جريانهاي تحت رهبري عبدالعزيز حکيم) در حال شکلگيري بود. اين ائتلاف از مجلس اعلاي اسلامي عراق، به همراه سازمانها و جريانهاي سياسي عمده ديگر از جمله سازمان بدر، جريان صدر، حزب فضيلت اسلامي، جنبش اصلاح ملّي به رهبري ابراهيم جعفري، کنگره ملّي عراق و شوراي نجات انبار مشارکت نمود. شاکله اصلي اين ائتلاف، پيروز اصلي انتخابات سال ???? بودند اما مخالفت کردها و نيز حزب الدعوه با شيوه نخست وزيري ابراهيم جعفري باعث بروز انشعاباتي در ميان شيعيان شد. ترور و مرگ برادران حکيم که داراي نفوذ گسترده اي در ميان شيعيان جنوب عراق بودند از جمله ديگر عوامل افول اين حزب است اما به نظر مي رسد اينان در رويه جديد خود حزب الدعوه و شخص مالکي را بيش از هر عامل و علت ديگري سبب‌ساز نزول راي خود مي‌دانند چراکه عمده آراي ائتلاف دولت قانون در مراکزي بدست آمد که سابقاً پايگاه اصلي مجلس اعلا محسوب مي شدند. جريان صدر نيز که بعد از تحولات سال ???? با رهبري مقتدي صدر وارد عرصه سياسي عراق شد که بعد از درگيريهاي دو سال قبل با دولت مجبور به خلع سلاح و اتخاذ رويه اي سياسي بدون بازوي نظامي شده است.
البته در نوزدهم مرداد 1388 محسن حکيم مشاور ارشد رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق گفت که ما در قالب ائتلاف ملّي عراق مي‌توانيم بگوييم شاهد تغييرات هستيم:
1. توسعه ائتلاف
2. به روز کردن و مدرنيزه کردن ائتلاف
3. تغييراتي که در خود ائتلاف از جمله در آييننامه و يا اساس نامه و ساختار داخلي و مسائل ديگري که مربوط به خود ائتلاف ميشود؛ يعني ميتوانيم بگوييم هم در سطح نرم افزاري و هم سخت افزاري شاهد تغييراتي در ائتلاف هستم.386
وضعيت آرا در انتخابات
در اين دوره تنها ?? کرسي را بدست آوردند که سهم مجلس اعلا تنها سي کرسي و مابقي از آن جريان صدر شد.
خواسته ها و مواضع
مهمترين خواست? اين ائتلاف عدم کانديداتوري مجدد مالکي بود البته مخالفت جريان صدر بسيار شديدتر از مجلس اعلا در آن برهه بود. عمار حکيم خواهان معرفي فرد ديگري از حزب الدعوه بجاي مالکي شده بود. اما جريان صدر اعلام کرد که با نخست وزيري هر فرد ديگري از حزب الدعوه نيز مخالفت خواهد کرد. در خصوص فدراليسم نيز آراي ميان مجلس اعلا و جريان صدر متفاوت است مجلس اعلا خواهان تقويت فدراليسم و ايجاد يک حکومت منطقه‌اي در جنوب به مانند حکومت منطقه‌اي کردستان است اما جريان صدر با اين روند مخالف است. در رابطه با کردها نيز مجلس اعلا از گذشته هاي بسيار دور متحد کردها محسب شده و با خواسته ها و مواضع آنان از جمله اجراي ماده ??? قانون اساسي در خصوص کرکوک همراهي بيشتري دارند در حاليکه جريان صدر رويه اي مخالف اين روند را بروز داده است. به نظر ميرسد موضع مشترک در مخالفت با تداوم نخست وزيري مالکي و نيز ترس از اينکه در صورت جدا شدن از هم از وزن کنونيشان نيز در تحولات عراق کاسته خواهد شد سبب شده است تا اين ائتلاف پابرجا باقي بماند.
کيفيت تعامل با ساير گروهها
افول اين ائتلاف در انتخابات اخير باعث شده است تا از قدرت چانه زني اينان، کاسته شده و به فکر انجام اصلاحات و تغييراتي براي تقويت خود در دوره آتي باشند به همين دليل حتي چندين بار از سوي عمار حکيم اعلام شده است که چنانچه ميان سه ائتلاف ديگر توافقي صورت پذيرد ائتلاف ملي آمادگي تبديل شدن به اپوزيسيون را دارد. اما همانطور که اشاره شد مجلس اعلا روابط نزديکي با کردها داشته و اگر مالکي انصراف دهد خواهان احياي فراکسيون اتحاد ملي شيعيان است. اما با اصرار مالکي براي ماندن اين حزب در کنار جريان صدر روز به روز در حال نزديک شدن به گروه العراقيه هستند. بايستي گفت هرچند تعداد اعضاي جريان صدر بيشتر از اعضاي مجلس اعلا در ائتلاف ملي است اما در ماههاي اخير شيوه معتدل مجلس اعلا بيشتر بر مناسبات و تعاملات حزب ائتلاف ملي با ساير گروهها حاکم بوده است. در رابطه با بازيگران خارجي مي بايست گفت که جمهوري اسلامي ايران مهمترين حامي اين ائتلاف محسوب مي‌شود و به دليل نگاه بدبينانه امريکايي ها به گروه صدر اين ائتلاف از حمايت چندان خارجي برخوردار نيست
ائتلاف دولت قانون
در نهم مهر 1388 ائتلاف انتخاباتي نوري مالکي، با عنوان ائتلاف دولت قانون، در منطق? سبز امنيتي در مرکز بغداد و در هتل الرشيد اعلام موجوديت کرد. نوري مالکي در آئين ويژه اعلام ائتلاف انتخاباتي خود تلويحاً از احتمال ائتلاف گروه انتخاباتي‌اش با ديگر گروه‌هاي انتخاباتي در عراق خبر داد.387
ترکيب احزاب و شخصيت-هاي حاضر در ائتلاف دولت قانون
ائتلاف دولت قانون مدعي است که اين ائتلاف انتخاباتي از 40 تشکل سياسي از طيف‌هاي مختلف ديني، سياسي، مذهبي، قومي، عشايري و دانشگاهي عراق شکل گرفته است. ترکيب افراد حاضر در اين ائتلاف نشان ميدهد ، شخصيتها و احزاب مهمي خارج از حزب الدعوه در اين ائتلاف حضور ندارند و ميتوان موارد ذيل را درباره ترکيب آن ذکر کرد:
1. محوريت ائتلاف بر اساس شخصيت نوري مالکي و موقعيت وي به عنوان نخست وزير کنوني عراق بنيان شده است.
2. به جز حزب الدعوه احزاب عمده شيعي، سني و کردي در اين ائتلاف حضور ندارند و عمدهترين حزب و جريان حزبي حاضر در ائتلاف دولت قانون هر دو شاخه تنظيم عراق و مقر عام ميباشد. افراد شاخص در اعلام موجوديت ائتلاف دولت قانون عمدتاً کادرهاي ارشد حزب الدعوه نظير علي الاديب، حيدر العبادي، سامي عسکري و خالد العطيه بودند.
3. از بين جريانهاي حاضر در ائتلاف يکپارچه واحد (ائتلاف شيعيان در انتخابات گذشته) دو جريان بزرگ مجلس اعلا به رهبري حکيم و جريان صدر به رهبري مقتدي صدر در اين ائتلاف حضور ندارند.
4. جريان اصلاح ملي به رهبري ابراهيم جعفري، رهبر سابق حزب الدعوه و نيز ننخست وزير پيشين عراق در ائتلاف دولت قانون حضور ندارد.
5. فهرست افراد مستقل به رهبري حسين شهرستاني که نماينده تعداد محدودي از شخصيتهاي منفرد شيعه است در ائتلاف دولت قانون حضور دارد.
6. در بين جريانهاي سني، گروه خلف عليان تحت عنوان جبهه گفتوگوي ملي به المالکي و ائتلاف دولت قانون پيوستند.
7. عمده افراد ديگري که از آنها به عنوان 40 تشکل حاضر در ائتلاف دولت قانون ياد ميشود، عمدتاً اعضاي شوراهاي اداري استانها و يا اعضاي شوراهاي بيداري (شبه نظاميان وابسته به دولت المالکي) هستند.
8. برخي از تشکلهاي کرد فيلي که شيعه مذهبند عضو ائتلاف دولت قنون هستند.
9. برخي از جريانهاي ترکمن شيعه به رهبري عباس بياتي نيز عضو ائتلاف دولت قانون هستند.
در مجموع، تعدادي از وزرا و شيوخ عشاير، علي الدباغ، سخنگوي دولت عراق، صادق الرکابي يکي از وشاوران نوري المالکي و تعدادي از شخصيتهاي مستقل مانند صفيه السهيل، مهدي الحافظ که داراي گرايشهاي سکولارند و نيز مالک دوهان الحسن، عضو ائتلاف دولت قانون هستند. 388
در 19 مهر 1388، موفق الربيعي، رئيس حزب الوسط عراق نيز اعلام کرد اين حزب به ائتلاف دولت قاون پيوسته است. 389
سوابق تاريخي – تشکيلاتي
پيش از انتخابات گروه‌هاي شيعي طي مذاکرات متعددي بدنبال ايجاد فراکسيون متّحدي بودند اما آن‌ها نتوانستند در تنظيم سهم مربوط به تقسيم قدرت به توافق دست يابند. مجلس اعلا و جريان صدر ابتدا سهم ?? درصدي و

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد تقسیم سود، سیاست تقسیم سود، سیاست تقسیم، بورس اوراق بهادار Next Entries پایان نامه ارشد با موضوع مالکي، رهبري، العراقيه، جريان