پایان نامه ارشد با موضوع مخاصمات مسلحانه، حقوق بشر، سازمان ملل، حقوق کودک

دانلود پایان نامه ارشد

سانحه عاشوره 28 دسامبر 2009 ميلادى كراچى، 50 نفر شهيد، صدها زخمى.
23. حادثه اربعين كراچى 5 فوريه 2010 ميلادى، 20 افراد شهيد
24. سانحه 21 رمضان لاهور يكم دسامبر 30 نفر شهيد، و بيش از 250 زخمى‏
25. سانحه روز جهانى قدس كويته 3 سپتامبر 2010 ميلادى 73 نفر شهيد و بيش از 200 نفر زخمى،
26. سانحه هنگو 10 دسامبر 2010 ميلادى 16 نفر شهيد.
27. حادثه لاهور جلوس عزاى امام حسين (ع) 25 دسامبر 13 شهيد بيش از 70 زخمى‏
28. سانحه عيد الفطر كويته 31 اگوست 2011 ميلادى 11 نفر شهيد.
29. حادثه مستونگ 20 سپتامبر 2011 ميلادى 26 زائر شهيد.
30. حادثه رحيم يار خان 15 جنورى 2012 ميلادى 18 نفر شهيد.
31. سانحه پارا چنار بازار 41 نفر شهيد شدند289.
32. سانحه بابو سر 28 فوريه 2012 ميلادى 18 نفر مسافر شهيد.
33. حادثه زائران كويته 28 جون 20 زائر شهيد.
34. حادثه تربت 6 جولائى 2012 ميلادى 18 مسافر زائران شهيد.
35. سانحه عباس تاون 3 مارچ 2013 ميلادى بدترين انفجار بيش از 50 نفر شهيد و بيش 300 نفر زخمى. صدها خانه و مغازه‏ها تباه،
36. سانحه پارا چنار 27 جولاى 2013 ميلادى 60 نفر شهيد 200 زخمى‏
37. سانحه زائران كويته 8 جون 2014 ميلادى 24 نفر شهيد.
38. تشکیل سپاه صحابه: پيشينه فكرى سپاه صحابه به جريان فكرى ديوبنديه‏290 باز مى‏گردد. در قرن دوازده هجرى در هند فردى ظهور كرد كه حامل برخى از افكارابن‏تيميه بود. در 1985 جريان تكفيرى سپاه صحابه در پاكستان به وجود آمد كه به تكفير شيعه مى‏پردازد و كارى به غيرشيعه ندارد در بيانيه‏هاى سپاه صحابه آمده است كه پاكستان بايد از حضور شيعيان خالى شود و پاكستان بدون شيعه مى‏خواهيم. لذا در ايام عزادارى اباعبدالله الحسين به دسته‏جات عزادارى حمله كرده، شيعيان را به شهادت مى‏رسانند.291 در سه دهه اخير در كنار سپاه صحابه، چندين گروه افراطى و تكفيرى ديگر نيز در پاكستان شكل گرفته است. لشكر جهنگوى، لشكر طيبه و جيش محمد از مهم‏ترين گروه‏هاى تكفيرى در پاكستان هستند كه لشكر جهنگوى از بقيه نسبت به شيعيان سخت‏گيرتر و تندتر است.292
39. چاپ نشریه ضد شیعه: «طبق اعلام سفارت جمهورى اسلامى ايران در پاكستان، فقط در يك‏سال، 60 عنوان كتاب با 30 ميليون تيراژ بر ضد شيعه چاپ و منتشر شده است».293
علاوه بر اين، تاكنون از سوى دستگاه‏هاى تبليغاتى و انتشاراتى سلفى‏ها، نشريه‏هاى ضدشيعه كه پر از تهمت و كذب درباره شيعيان است، با تيراژ بالا به زبان اردو چاپ و در سراسر كشور پاكستان توزيع شده است، به‏طورى‏كه اين كار تاكنون نيز با جديت دنبال مى‏شود.
40. ترور اندیشمندان مسلمان:
از ديگر كاركردهاى پيروان جريان تكفيرى در پاكستان، ترور انديشمندان، و شخصيت‏هاى برجسته شيعى است كه فعاليت‏هاى شيعه‏محور، در كشور پاكستان دارند. گروه‏هاى تكفيرى در سال‏هاى گذشته، بسيارى از چهره‏هاى سياسى، مذهبى و اجتماعى را ترور كرده‏اند. از نمونه‏هاى برجسته آن، شهادت علامه سيدعارف حسين الحسينى است. وى رهبر شيعيان پاكستان و رئيس نهضت اجراى فقه جعفريه در اين كشور و از هواداران جدى انقلاب اسلامى ايران بوده است كه عوامل تكفيرى وى را در تاريخ پنجم اوت سال 1998 ميلادى (12 مرداد 1367 هجرى شمسى) در شهر پيشاور پاكستان به شهادت رساندند؛ هم‏چنين شهادت دكتر محمدعلى‏نقوى بنيان‏گذار سازمان دانشجويان اماميه، از نمونه‏هاى ديگر مى‏باشد. از شخصيت‏هاى برجسته ديگرى كه در سال‏هاى اخير به‏دست گروه‏هاى تكفيرى در پاكستان به شهادت رسيده‏اند، عبارتند از:294
1. علامه حسن ترابى، عالم برجسته در شهر كراچى؛
2. علامه حافظ محمد ثقلين، عالم برجسته در منطقه على‏پور در نزديكى شهر لاهور؛
3. سيدذوالفقار على نقوى، از هم‏رزمان شهيد عارف حسينى و قاضى ارشد دادگاه در شهر كوئيته؛
4. رضا عسكرى، حقوق‏دان برجسته و وكيل قربانيان شيعه در حوادث تروريستى در كراچى؛
5. علامه شيخ حسن ذاكرى، امام جمعه شهر مچه؛
6. علامه سيد ضياءالدين رضوى، امام جمعه در شهر گلگت؛
7. خورشيد انور، وكيل دادگسترى و دبير نهضت جعفريه پاكستان؛
8. دكتر جعفر محسن، پزشك برجسته در شهر كراچى؛
9. سبط جعفر، شاعر و استاد دانشگاه.
علاوه بر اين، عناصر وهابيت تكفيرى، در سال‏هاى گذشته بسيارى از چهره‏هاى سياسى، نظامى، و مذهبى و شخصيت‏هاى برجسته از جمله: پزشكان، وكيلان و افسران عالى رتبه ديگر را در اين كشور به شهادت رسانده‏اند.
2ـ1ـ6. مبحث ششم: استفاده از کودکان به عنوان سرباز
کودکان آواره و بی سرپرست از جمله کودکان قربانی جنگ و مخاصمات مسلحانة داخلی هستند. براساس آمار از بین سی میلیون آوارة دنیا ، 80 % آنان را کودکان تشکیل می دهند1 و هر روز حدود 5000 کودک آواره به جمع آوارگان اضافه می شود. این کودکان آواره در دو گروه آوارگان داخلی و بین المللی تقسیم می شوند.295 از زمان های قدیم , حمایت از حقوق کودکان قربانی جنگ یکی از موضوعات اساسی حقوق جنگ بود و نخست درحقوق بین المللی عرفی و پس از آن در قالب اسناد بین المللی به این موضوع پرداخته شده است.
اعلامیه 16 سپتامبر 1926 جامعه ملل, اولین اعلامیه حمایت از کودکان است که تحت عنوان اعلامیه ژنو تصویب شد و در مقدمه و پنج ماده آن به حمایت جسمی و روحی کودکان توجه زیاد به عمل آمد. پس از آن در مادة 14 اعلامیة جهانی حقوق بشر در 10 دسامبر 1948 حق پناهندگی برای همه ازجمله کودکان، در کشورهای دیگر مورد پذیرش قرار گرفت. سپس کنوانسیون 1949 ژنو در مورد حقوق کودکان قربانی مخاصمات مسلحانه تدوین گردید و در20 نوامبر 1959 اعلامیة حقوق کودک تحت نظارت سازمان ملل1 تصویب شد و بر اعلامیه ژنو تأکید ورزید. در قطعنامه های 2444 (XXIII ) 19 دسامبر 1968 و 2597 ( XXIV ) 16 دسامبر 1969 و 2674 (XXV) و 2675 ( XXV ) 9 دسامبر 1970 به موضوع حمایت از حقوق بشر و اصول بنیادی راجع به حمایت از افراد غیرنظامی در زمان مخاصمات مسلحانه اشاره شده است. در قطعنامه 1515 (XLVIII ) شورای اقتصادی و اجتماعی مورخه 28 مه 1970 از مجمع عمومی سازمان ملل تقاضای تدوین اعلامیه ای در مورد حمایت از زنان و کودکان در مواقع بحرانی یا جنگ گردید که در پاسخ مجمع عمومی در 14 دسامبر 1974 اعلامیه مربوط به حمایت از زنان و کودکان در مواقع بحرانی و مخاصمات مسلحانه را به تصویب رساند. سه سال بعد در 1977 دو پروتکل الحاقی به کنوانسیون ژنو 1949 در مورد حمایت از قربانیان مخاصمات مسلحانه بین المللی و داخلی به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید.296 در 1995 شورای امنیت طی قطعنامه1261 حمله به مراکز مورد حمایت بین المللی ازجمله مکانهای تجمع کودکان مانند مدارس و بیمارستانها را محکوم کرد. سازمان بین المللی کار در مقاوله نامه 182 خود در سال 1999 به کار گیری کودکان در جنگ و مخاصمات مسلحانه داخلی را بعنوان یکی از اشکال اشتغال سخت و زیان آور کودکان ممنوع دانست.297 در قطعنامة 1261 شورای امنیت در سال 1999 تأکید شد، که همة دولتها باید به عدم مجازات ناقضان کنوانسیونهای ژنو 1949 پایان داده، مسؤولان را تعقیب کنند. مأموریت های ویژه سازمان ملل متحد برای حقیقت یابی در این موارد می تواند نقش عمده ای ایفاء کند. برای مثال , یونیسف در تیمور298 شرقی کمیسیون تحقیق در مورد جرایم برضد کودکان تشکیل داده ، مأموریت تطبیق سازمان ملل در گواتمالا وظایفی شبیه به کمیسیون تحقیق به عهده دارد. در همین زمینه , یونیسف و کمیسیاریای عالی حقوق بشر در جهت ایجاد یک کمیسیون ویژه برای جستجوی کودکان ناپدید شده در مخاصمات مسلحانه بین المللی و داخلی گام بر می دارند. در حال حاضر براساس تحولات حقوق بین الملل ، دولتها امکان اعمال صلاحیت خود را بر اشخاصی که در قلمرو آنها حضور دارند و مظنون به ارتکاب جرایم جنگی بر ضد کودکان می باشند , دارا هستند و بویژه در موارد نقض شدید کنوانسیون ژنو 1949 و کنوانسیونهای مشابه یا اعمال غیرانسانی و بیرحمانه امکان اعمال صلاحیت جهانی را دارند. به هر حال ، جامعة بین المللی در مورد مجازات مرتکبان جرایم جنگی بر ضد کودکان نقش تعیین کننده ای دارد.
اقدامات عملی در مورد کشور ناقض حقوق کودکان و طرد و مجازات مسؤولان امور, و تعهد و تعقیب و مجازات مجرمان باید بعنوان اصول اولیه مورد رعایت همة کشورها قرار گیرد تا وضعیت غیرقابل تحمل کودکان قربانی جنگ تعدیل شود. در این مورد، وظیفه اصلی به عهده مقامات کشور محل ارتکاب جرم است که چنین انتظاری به سختی برآورده می شود ؛ درحالیکه فشارهای بین المللی می تواند تا حدی آنان را مجبور به تمکین نماید.
در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی (رم 1998) یکی از اهداف ، مجازات مرتکبان جنایات جنگی بر ضد کودکان است. در این اساسنامه بکارگیری کودکان زیر 15 سال در مخاصمات داخلی یا بین المللی ، حمله به مدارس و بیمارستانها و جرایم خشونت آمیز شدید علیه کودکان می تواند در چارچوب وظیفة این دیوان قرار گیرد.299 باید بدانیم که اکثر جنگ ها بخاطر قدرت طلبی , غفلت ازعدالت و مساوات, سرکوبی حقوق اولیه و فقرشدید شکل می گیرد که جامعه جهانی باید به رفع آن اقدام کند.
وزارت حقوق بشر عراق با صدور بيانيه‌اي از جذب کودکان زير 12 سال از سوي تروريست‌هاي داعش و شستشوي مغزي آنها براي اعزام به الانبار براي دست زدن به عمليات‌ هاي انتحاري پرده برداشت وزارت حقوق بشر عراق با صدور بياني هاي اعلام کرد: تروريستهاي داعش کودکان زير 12 سال را جذب و آنها را به استان الانبار براي عمليات‌هاي انتحاري اعزام مي‌کنند. این اقدام بر خلاف بند د ماده 8 اساسنامه دیوان بین الملل کیفری است که بسیج اجباری یا داوطلبانه کودکان زیر 15 سال در درگیری مسلحانه را جنایت جنگی بر شمرده است با توجه به موارد فوق مشاهده می شود که جریانات تکفیری با مسلط شدن به مناطق تحت حاکمیت خود از هیچ جنایتی فروگذار نیستند و این امر با توجه به نمونه های فوق قابل اثبات است.
بنابر گزارش دیده‌بان حقوق بشر، سازمان داعش در درگیری‌های نظامی خود از کودکان و نوجوانان استفاده می‌کند. این گزارش بر پایه اطلاعات داده شده توسط ۲۵ نهاد تنظیم شده است. در این گزارش نه تنها داعش متهم به استفاده نظامی از کودکان شده است، بلکه گروهک‌ها و سازمان‌های دیگری از جمله جبهه النصره سازمان نزدیک به القاعده، ارتش آزاد سوریه، جبهه اسلامی سوری و نیروهای امنیتی در مناطق کردنشین هم متهم به استفاده نظامی از کودکان شده‌اند.300

2ـ2. بخش دوم: مسئولیت حقوقی و کیفری تکفیریان و دولت های حامی
با توجه مطالب ارائه شده در بخش قبل، با بررسی برخی از اقدامات گروه های تکفیری در مناطق تحت سلطه و تطبیق آن با اسناد و مقررات بین المللی به وضوح مشاهده گردید که اقدامات انجام شده، مغایر اسناد بین المللی و بشر دوستانه است. اینک با ملحوظ قرار دادن یافته های بخش قبل در این بخش، مسئولیت حقوقی و کیفری تکفیریان و کشورهای حامی آنان در قبال اقدامات ارتکابی در نقض مقررات بین المللی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. لذا این بخش را با عنوان مسئولیت حقوقی و کیفری تکفیریان و دولت های حامی آن نام نهادم تا به پاسخ فرضیه و سوال سوم این رساله دست یابم. بنابر این موضوع این بخش را در دو مبحث پی می گیرم؛ نظر به این که جهت تحمیل مسئولیت های حقوقی و کیفری به تکفیریان و پیرو آن تحمیل مسئولیت به کشورهای حامی می بایست بدواً وضعیت حقوقی تکفیریان در جامعه جهانی مشخص گردد لذا در مبحث اول وضعیت حقوقی تکفیریان مورد بررسی قرار می گیرد تا در مبحث دوم، مسئولیت آنان در برابر اسناد بین المللی تبیین گردد.
2ـ2ـ1. مبحث اول: وضعیت حقوقی تکفیریان در عرصه بین الملل
2ـ2ـ1ـ1. گفتار اول: مخاصمات بین المللی و غیر بین الملی
در ادبیات بین المللی حقوق، بر اساس این که آیا این مخاصمات در داخل مرزهای یک کشور به وقوع پیوسته یا مخاصمه به بیرون مرزهای داخلی، امتدا یافته، می توان مخاصمات مسلحانه را به مخاصمات مسلحانه غیر بین المللی و مخاصمات مسلحانه بین المللی تقسیم نماییم.
مادۀ 2 مشترک کنوانسیون‌های ژنو301 مقرر می‌دارد: «علاوه بر مقرراتی که باید در زمان صلح به موقع اجرا گذاشته

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد با موضوع نماز جمعه، نماز جماعت، میراث فرهنگی، قرآن کریم Next Entries پایان نامه ارشد با موضوع مخاصمات مسلحانه، غیر بین المللی، نیروهای مسلح، حقوق بشر