پایان نامه ارشد با موضوع مالکي، رهبري، العراقيه، جريان

دانلود پایان نامه ارشد

نهايتاً ?? درصدي براي حزب الدعوه و جريان حامي مالکي در نظر داشتند که اين مسئله با مقاومت جدي مالکي مواجه شد؛ مقاومتي که پس از برگزاري انتخابات هرچند منجر به پيروزي اوليه العراقيه شد اما نشان داد ادعاي مالکي براي تصاحب سهم بيشتر از قدرت به واقعيت نزديک تر بوده است چراکه ائتلاف متبوعش حدود ?? درصد از کل آراي شيعيان را کسب کرد.
وضعيت آرا در انتخابات
اين ائتلاف تا آخرين روزهاي شمارش آرا بر صدر قرار داشت اما نهايتاً با اختلافي اندک توانست ?? کرسي بدست آورده تا در جايگاه دوم قرار گيرد. علاوه بر بغداد اين ائتلاف توانست در بسياري از استانها و شهرها که پايگاه اصلي اعضاي مجلس اعلاي اسلامي و جريان صدر محسوب مي‌شد آراي قابل توجهي را از آن خود کند.
خواسته ها و مواضع
تدوام نخست وزيري مالکي مهمترين خواسته ائتلاف دولت قانون است. اين ائتلاف نيز در خصوص مسئله فدراليسم در عراق با احتياط عمل نموده و بيشتر خواهان تقويت دولت مرکزي در برابر دولتهاي ايالتي است. در قبال مسئله کرکوک نيز هرچند مالکي اخيراً تضمينهايي به کردها براي عملي نمودن ماده ??? قانون اساسي داده است اما در حقيقت وي بجاي مخالفت علني با خواسته کردها طي مدت زمامداري اش به عنوان نخست وزير کوشيد تا با ايجاد ممانعت از طريق سنگ اندازي هاي اداري و اجرايي مانع از تحقق خواسته کردها شود. در رابطه با پست رياست جمهوري وي مخالفتي با ادامه حضور طالباني يا کردها ندارد اما اين مخالفت دال بر حمايت هميشگي از کردها براي در اختيار داشتن اين پست نيست کما اينکه اخيراً وي گفته بود در قبال موافقت العراقيه با نخست وزيري مجددش حاضر است هر پست ديگري را به اياد علاوي بدهد.
گروه مالکي نيز هرچند در مقاطع حساس همواره از نظرات و پشتيباني مراجع از دولتش استفاده کرده و خواهد نمود اما به نوعي مخالف حضور عناصر افراطي مذهبي و مسلح در دولت عراق است.
همچنين نوري مالکي در موضعگيري خود از فهرست باز (نظام انتخاباتي مبتني بر فهرستي که اسامي نامزدها و احزاب آنها ذکر ميشود) حمايت کرد آنچنان که ساير گروههاي شيعي و از همه مهمتر آيت الله سيستاني بر اين شيوه تأکيد داشتند. .. نوري المالکي، نخست وزير، خطاب به مردم عراق گفت: “روز انتخابات روز شکست تروريسم و کساني است که در مقابل اراد? مردم ايستاده و از ديدن دموکراسي و آزادي خوشحال نيستند”. المالکي افزود که انتخابات “شکست نقشه‌ها و چالش‌هاي تروريستي” را ثابت کرد. همزمان با جشن گرفتن تکميل انتخابات پارلماني، المالکي از نهادهاي سياسي برند? کرسي‌هاي مجلس خواست تا براي “جبران محروميتي که مردم عراق از دست ديکتاتوري و گروه‌هاي جنايت‌کار و تروريستي کشيده اند” سخت کار کنند. عادل عبدالمهدي، معاون رئيس جمهور و از رهبران مجلس اعلاي اسلامي شيعيان عراق، انتخابات را به عنوان مبارزه در برابر تروريسم و عقب ماندگي توصيف کرد. عبدالمهدي در بيانيه‌اي گفت: “تجرب? دموکراتيک در عراق با برگزاري هر انتخابات در کشور، بنيادي‌تر و مستحکم مي‌شود. توازن قدرت اکنون به نفع مردم عراق است، آنها با عزم راسخ براي شکست تروريسم و نيروهاي شيطاني به پيش خواهند رفت”.
کيفيت تعامل با ساير گروهها
تا پيش از انتخابات اعضاي مجلس اعلا بطور خاص و ساير گروههاي شيعي بطور عام به همراه کردها همپيمانان حزب مالکي بودند اما شعله ور شدن آتش اختلافات ميان شيعيان باعث شده است تا اينک اين تنها کردها باشند که حاضر به همراهي با مالکي باشند. دو ائتلاف ملي عراق و العراقيه بطور جدي و صريح اعلام داشته اند که با تداوم نخست وزيري مالکي مخالف اند. در ميان رهبران عرب عراق شايد اينک مالکي تنهاترين رهبر محسوب شود و يکي از علل همراهي کردها را براي تداوم نخست وزيري وي از اين منظر مي توان جويا شد چراکه مالکي در صورتيکه يکبار ديگر نخست وزير عراق شود با وضعيت فعلي اش توان و قدرت مانور کمتري در ايجاد يک موضع يکپارچه عربي در داخل و خارج از عراق بر عليه برخي خواسته هاي کردها از جمله تصاحب کرکوک خواهد داشت. اما در ميان گروهها و احزاب مختلف عراقي مطمئناً جريان صدر شديدترين مخالف ائتلاف دولت قانون و شخص نوري مالکي است چون اين جريان هنوز درگيريهاي سال ???? که منجر به خلع سلاح گروهش و نيز خروج مقتدي صدر از عراق شد را از ياد نبرده و به همين دليل به شدت با مالکي به مخالفت مي ورزند و حتي حاضر شده اند تا در پاي ميز مذاکره روبروي اياد علاوي بنشينند. مجلس اعلاي عراق هم شخص مالکي و سياستهاي اتخاذي اش را اصلي ترين عامل افول حزب متبوعشان ارزيابي کرده و به جمع مخالفين با وي افزوده شده اند اما در رابطه با بازيگران خارجي تاثير گذار مي توان گفت مالکي حمايت جدي ايالات متحده امريکا را بدنبال خود دارد امريکايي ها مالکي را فردي توانمند در تثبيت قدرت و گسترش امنيت در کشور ارزيابي مي کنند فردي که قابليتهاي خاصي داشته که شايد ديگران از آن به خوبي برخوردار نباشند از جمله در قضيه سرکوب قواي مسلح مقتدي صدر شايد به غير از مالکي اين مهم از عهده کسي ديگر بر نمي آمد. جمهوري اسلامي ايران نيز با درک اين مسئله که احتمال نخست وزير شدن کانديداي ائتلاف ملي بسيار ضعيف است لذا اخيراً حمايت جدي از تداوم نخست وزيري مالکي داشته است. ترکيه نيز موضعي معتدل نسبت به وي دارد. اما اتحاديه عرب و کشورهاي عربي منطقه همچنان روي خوشي به اين ائتلاف نشان نخواهند داد.
ائتلاف العراقيه (حرکت ملي عراق)
جنبش الوفاق در يک فهرست انتخاباتي در انتخابات ژانويه و دسامبر 2005مشارکت داشت که ائتلافي از چند گروه لائيک بود. اما اين‌بار نتايج قبلي را نگرفت و فقط توانست تعداد 38 کرسي از جمع 275 کرسي پارلمان عراق را به دست آورد. اعضاي اين فهرست انتخاباتي و گروه الوفاق که اياد علاوي رئيس هر دو است، حاضر نشدند در دولت ابراهيم جعفري شريک شوند، گفته مي‌شود که چون جريان صدر با مشارکت دادن وي در دولت مخالفت ورزيده بود، لذا جريان‌هاي اسلام‌گراي شيعي عراق هم ترجيح دادند علاوي در آن دولت سهمي نداشته باشد. با اين حال، هشت نفر از اعضاي آن فهرست انتخاباتي در کميسيون نگارش قانون اساسي عراق حضور داشتند.
جنبش وفاق ملي عراق به رغم آنکه در دولت انتقالي فرصت يافتند تا با حمايت امريکا علاوه بر تثبيت موقعيت سياسي خود، هم‌پيمانان تازه‌اي از سني‌هاي سکولار و اقليت‌هاي ديني بيابند ولي در انتخابات 2005 موفقيت قابل توجهي به دست نياورد هر چند که با رويکرد ائتلاف با احزاب ليبرال، کمونيست و سني‌ها به رهبري عدنان پاچه‌چي روند موفقيت‌هاي نسبي را در عرصه سياسي عراق به دست آورد ليکن در اين ميان، تساهل آنها در بکارگيري برخي عوامل سابق حزب بعث در دولت و تلاش براي تحت فشار قرار دادن جريان صدر از اعتبارشان به سرعت کاست . از همين رو نيز در مراحل بعدي هم‌چون انتخابات پارلمان 2005 درکابينه جعفري و کابينه نوري مالکي به رغم انتظاراتي که از آنها مي‌رفت موفقيت چنداني کسب نکردند و عملاً با واکنش سرد مردم مواجه شدند امري که سبب گرديد اين جنبش از يک طرف در سال 2009 براي افزايش توان خود با جبهه گفت‌وگوي ملي به رهبري صالح مطلک در حزب واحدي به نام حرکت ملي عراق ادغام شود390 و از سوي ديگر با توجه به شرايط موجود تغييرات اساسي را در ساختار جنبش صورت دهد. تفکري که مي‌تواند نشأت گرفته از اختلافات داخلي العراقيه به ويژه پس از عدم دست‌يابي علاوي به پست‌هاي مهم در دولت‌هاي ابراهيم جعفري، نوري‌المالکي و نخست‌وزيري در سال 2010 نشأت گرفته باشد.
جنبش ملي عراق يا ليست العراقيه، قبل از انتخابات پارلماني به عنوان ائتلافي جديد و متشکل از شيعيان سکولار، اعراب سني و بعثي‌هاي درجه دو و سه، در جهت رقابت با ائتلاف‌هاي شيعي تشکيل شد. احزاب و شخصيت‌هاي اصلي ليست العراقيه شامل 41 فراکسيون سياسي از گروه‌هاي سياسي، ليست‌هاي انتخاباتي و شخصيت‌هاي با نفوذ مي‌شد که عبارتنداز: وفاق ملي عراق (العراقيه) به رهبري اياد علاوي، جبهه گفت‌وگوي (گفتمان) ملي عراق به رهبري صالح المطلک و رافع العيساوي، ليست تجدد به رهبري طارق الهاشمي، جريان حدبا (ليست عراقيون) به رهبري اسامه النجيفي، تجمع ملي آينده به رهبري ظافر العاني و جريان عربي عراقي به رياست عمر الجبوري391. اين ائتلاف که متشکل از شخصيت‌هاي سياسي قدرتمند و مشهور است، توانست با اتخاذ موضعي ملي‌گرايانه و جلب آراء اغلب سني‌ها و شيعيان سکولار عراق، 91 کرسي از 325 کرسي‌ پارلمان را به دست آورد. و بعد از کشمکش‌هاي طولاني بر سر تشکيل دولت تعداد 9 وزارت‌خانه را در دست بگيرد در اين برهه هر چند که شخص اياد علاوي با تلاش و حمايت‌هاي فراوان خارجي ( امريکا و دولت‌هاي عرب سني منطقه‌اي مانند عربستان و …) نتوانست به نخست‌وزيري برسد.
سوابق تاريخي – تشکيلاتي
اين ائتلاف پيش از انتخابات و از سوي اعراب شيعي سکولار و چندين گروه و حزب سني تشکيل يافت. اينان که در دوره پيشين در اقليت بوده و عمدتاً نقش اپوزيسيون را بازي مي کردند با ايجاد يک اتحاد استراتژيک حول محور ناسيوناليسم عراقي سعي در گستراندن حوزه جغرافيايي خود نمودند. در انتخابات سال ???? اعراب سني عمدتاً انتخابات را تحريم نمودند برخي از آنها نيز با رهبري کساني مانند “غازي عجيل الياور” که مهمترين رهبران قبايل عرب سني است به گرفتن پست رياست پارلمان و تعداد معدودي از وزارتخانه ها اکتفا نمودند. اما در اين دوره تکنوکراتهاي و شخصيت هاي تحصيل کرده اي مانند دکتر “صالح مطلک” سکان رهبري اعراب سني را از دست نخبگان سنتي تر گرفته و در دست خود گرفتند و با استفاده از تفسير خاص اهل سنت از سياست که عمدتاً نگاهي سکولاريستي از آن برخاسته مي شود توانستند زمينه هاي نزديکي و پيوند تنگاتنگ با اعراب شيعي سکولار و از جمله “اياد علاوي” را فراهم سازند. نوع ترکيب و چينش کانديداها و شعارهاي اصلي اين گروه باعث شد تا عليرغم تهديدات القاعده، بخش اعظم عربهاي سني به اين ائتلاف متمايل شوند.
وضعيت آرا در انتخابات
از جمله نکات حائز اهميت اين ائتلاف جغرافياي تحت پوشش و کيفيت جذب آرا آن بوده است که در سايه دو شعار اخراج آمريکاييها و قطع دخالت همسايگان در امور داخلي توانست با احيا و بازتعريف ناسيوناليسم عراقي اکثريت اعراب سني، بخش قابل توجهي از اعراب شيعي مدرن و نيز کردهاي فيلي شيعه مذهب را به خود جذب نمايد. اينها باعث شد که اين ائتلاف در انتخابات اخير با کسب ?? کرسي جلوتر از بقيه رقبا قرار گيرد تا داعيه دار اصلي تشکيل دولت جديد در اين کشور شود. هرچند دو تن از منتخبين اين گروه در حملات جداگانه تروريستي در موصل کشته شدند و دو تن ديگر از آنان نيز توسط کميسيون عالي انتخابات پس از راي آوردن رد صلاحيت شده اند (که البته اين راي مورد اعتراض قرار گرفته و دادگاه عالي اين کشور مشغول بررسي آن است) اما اين مسائل باعث نشده است تا علاوي لحظه اي از تلاشهايش براي رسيدن به قدرت دست کشد.
خواسته ها و مواضع
مهمترين خواسته اين گروه بدست آوردن پست نخست وزيري و گرفتن سهم بيشتري از قدرت است. در خصوص رياست جمهوري نيز اينان مخالف تداوم رياست جمهوري جلال طالباني و يا هر کرد ديگري هستند چرا که اين پست را نماد عراق و عراق را کشوري عربي مي دانند. مخالفت با فدراليسم و بخصوص قدرت گيري کردها و دست يابي آنها به شهر نفت خيز کرکوک از جمله ديگر مواضع مشهود اعضاي العراقيه است. اين گروه بطور سنتي و فکري نيز با ورود نيروهاي مذهبي و دخالت مراجع و روحانيون در سياست مخالف هستند.
نوع تعامل با ساير گروهها
به غير از جبهه توافق و ائتلاف وحدت به رهبري جواد بولاني که مجموعاً 10 کرسي را بدست آورده اند ساير گروهها هريک بنا به دلايلي نگاهي مثبت به العراقيه ندارند. خطر تقويت مجدد طرفداران و وابستگان رژيم بعثي سابق در اين گروه مهمترين علت بدبيني ساير گروهها نسبت به اينان است. کردها نيز به خوبي واقفند که حس ناسيوناليستي قوي تري در ميان اعضاي العراقيه وجود داشته و به همين دليل در خصوص تعيين سرنوشت کرکوک و ساير مناطق مورد مناقشه و نيز بدست آوردن مجدد پست نخست وزيري بيشتر مخالفتها

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد کیفیت گزارشگری، گزارشگری مالی، کیفیت گزارشگری مالی، هزینه سرمایه Next Entries پایان نامه ارشد با موضوع ساختار قدرت