پایان نامه ارشد با موضوع عصر اطلاعات، ناخودآگاه، عدم تقارن، حوزه نفوذ

دانلود پایان نامه ارشد

وخيمي قرار دارد و بسياري از ساخت و سازهاي عمراني در ايران متوقف شده? همچنان ادامه دارد.
ديوان اوقاف شيعيان عراق در قراردادي توسعه حرم مطهر حضرت علي(ع) را به شرکت ايراني کوثر واگذار کرد.
به گزارش سرويس ترجمه شفقنا، فراس الکرباسي، مسوول روابط عمومي ديوان اوقاف شيعيان در نجف اشرف، گفت که طبق اين قرارداد شرکت ايراني کوثر متعهد به ساخت صحن مطهر حضرت فاطمه زهرا (س) شده است493.
بر اساس گزارش خبرگزاري براثاي عراق، به گفته فراس الكرباسي، صالح حيدري رييس دفتر اوقاف شيعيان عراق و حسن بولارک، مدير شركت كوثرو ضيا زين الدين دبيركل عتبات علوي اين قرارداد را امضا كرده‌اند.
ايالات متحده آمريکا و عراق نوين
بهان? آمريکائيها براي حضور در خاک عراق
حمله آمريکا به عراق که به بهانه وجود سلاح هاي کشتار جمعي وحمايت از تروريسم صورت گرفت، برگرفته از تجربه موفق بازسازي آلمان و ژاپن، پس از جنگ جهاني دوم بود. همان‌گونه که بوش اعلام کرده بود که ملت‌سازي، از منافع آمريکاست؛ عراقي‌ها مانند ملت‌هاي ديگر، به سمت دموکراسي حرکت کرده‌اند؛ دولت بوش با تکيه بر تجربيات گذشته، پروژه دموکراسي براي قرن جديد آمريکايي را با هدف دموکراسي سازي در مناطق مختلف، به ويژه خاور ميانه در نظر گرفت.
انتظارات آمريکا از حضور در عراق
آمريکا بر اساس بهانه‌اش براي حمله به عراق، در 24 مه 2004، برنامه‌اي پنج مرحله‌اي را براي انتقال حاکميت به مردم عراق اعلام کرد.
اين پنج ماده به شرح زير است:
1. انتقال قدرت به دولت عراق داراي حاکميت؛
2. کمک به برقراري ثبات و امنيت، لازمه دموکراسي است؛
3. ادامه بازسازي ساختارهاي زير بنايي عراق؛
4. کسب حمايت بيشتر جهان؛
5. حرکت به سوي انتخابات آزاد ملي که رهبران مردمي را به صحنه مي آورد494.
دولت بوش انتظار داشت که به جاي صدام، رهبران سکولاري از ميان تبعيديان سياسي که زماني متحد واشنگتن بودند، انتخاب شوند؛ ولي بعدها معلوم شد که اين دسته افراد، از حمايت اندک عراقي‌ها برخوردارند. هم چنين آمريکا پروژه (گروه کاري495) را متشکل از عراقي‌هاي تکنوکرات که سال‌ها خارج از کشور به کسب دانش‌هاي مختلف پرداخته بودند، تشکيل داد. برنامه‌هايي براي تغييرات گسترده فرهنگي درسطوح مختلف تحصيلي، در جهت تغيير کتب و اصول آموزشي مقررگرديد و در بعد اقتصادي نيز امتياز بازسازي زير ساخت‌هاي اين کشور، به شرکت‌هاي بزرگي هم چون “بکتل”، “هاليبرتون” و… واگذار شد و با وضع مقررات جديد اقتصادي، سعي شد تا شرايط مناسبي براي سرمايه گذاران خارجي فراهم شود؛ سياست ديگر دولتمردان کاخ سفيد در عراق، قرار دادن يک کشور، درنظام همکاري‌ها و معاملات امنيتي خليج فارس است تا عراق درمناقشه عرب‌ها و اسرائيل، نقش و جايگاهي همسو با سياست‌هاي آمريکا داشته باشد. 496. از ديگر هدف‌هاي مهم آمريکا در عراق، اين بود که ضمن کاناليزه نمودن سياست‌هاي دولت آينده عراق، بتوانند از اين کشور به عنوان نقش توازن بخش در برابر ايران استفاده کنند.
واقعيت‌هاي عراق پس از حمل? آمريکا در 2003 ميلادي
آمريکائيها بر اساس توهمات خود که در طرح خاورميانه بزرگ نهفته است به دنبال تثبيت ارزشهاي سرمايه دارانه و غربي خود در عراق و منطقه و تغيير فرهنگ و ذهنيت مسلمانان بوده تا از اين طريق تصوير مورد انتظار خود را در ذهنيت مسلمانان شکل داده و “زمينه را براي حضور دائمي و سلطه گسترده خود و رژيم صهيونيستي در منطقه بوجود آوردند.”497 از سوي ديگر، اتخاذ رويکردهاي ناصحيح و پر اشتباه و عدم توجه آمريکائيان به واقعيت‌ها و بافت اجتماعي و مذهبي عراق، متأسفانه باعث نا امني دائمي، نابودي زيرساخت‌ها و خسارت‌هاي جبران ناپذيري بر ملّت و منافع ملي عراق شده است498. اما وخيم شدن اوضاع امنيتي در عراق موجب تعويق برنامه‌هاي بازسازي گرديد. وزير دفاع آمريکا اظهار داشته است که در پايان جنگ عراق ما حالا در اين کشور با دادن تلفات بالا يک دموکراسي نسبتاً پايدار را برقرار کرده‌ايم. ولي اگر واقعيات اين اشغال را دقيقاً مورد بررسي قرار داد، ديده خواهد شد اگرچه در ظاهر سقوط رژيمي سفّاک و مستبدي همچون صدام حسين در عراق براي ستم‌ديدگان عراقي شادي‌آور بود امّا با حضور سياسي آمريکا و ادامه اشغال سياسي اين کشور توسط نيروهاي اشغالگر، استعماري جديد به جاي استبداد پيشين جايگزين شده است. اما آمريکا با اعلام عجز وناتواني خويش در برقراري امنيت در عراق، از طريق کانال‌هاي مختلف، در تلاش بر آمد تا علي‌رغم ميل باطني خويش، زمينه‌هاي گفت‌وگو با کشورهاي همسايه عراق، از جمله ايران را فراهم سازد انگشت سخنان سفير آمريکا و اعلام آمادگي وي براي تعامل و گفت‌وگو، در راستاي فرو نشاندن آتش جنگ داخلي عراق، مي‌تواند نشان‌گر جايگاه منطقه‌اي ايران و نقش آن در فرو نشاندن آتش فتنه در عراق باشد. همزمان با اين اعلام آمادگي، آمريکايي‌ها هم چنان از سياست ايجاد فتنه و به راه انداختن جنگ فرقه‌اي و قومي در عراق غافل نبودند. ايالات متحده آمريکا با از دست دادن حدود 4500 سرباز خود در اين جنگ و معلول يا زخمي شدن هزاران نفر ديگر، همچنين با هزين? دو تريليون دلار در اين جنگ که اقتصاد آمريکا را به لاشه بي‌جاني تبديل کرد و با پيچيده شدن شرايط امنيتي در عراق، انگشت اتهام را به سوي کشورهاي ايران و سوريه، به عنوان عوامل تشديد کننده نا امني نشانه رفت و گزارش‌هايي از ميزان نفوذ ايران، به عنوان چالش‌گر قدرت آمريکا در عراق نوشته شد؛ به ويژه پس از انتخابات 31 ژانويه و پيروزي ليست (ائتلاف شيعه) که اکثر چهره‌هاي نزديک به ايران در آن حضور داشتند، تهاجم تبليغاتي عليه ايران شدت يافت. براي مثال يکي از تحليل‌گران آمريکايي نوشت: “همه چيز خيلي خوب به نفع ايراني‌ها تمام شد. ايراني‌ها دو دشمن ژئوپولتيکي عمده و مهم در منطقه داشتند که يکي از آنها طالبان و ديگري صدام بود. بنابراين دولت آمريکا، نه تنها به گونه بسيارسودمندي اين دو مشکل را بر طرف ساخت، بلکه حکومت‌هايي را برمسند قدرت نشاند که در گذشته روابط مستحکمي با ايراني‌ها داشتند.”499 سفر وزير خارجه ايران در آن زمان به عراق که به عنوان نمادي از پيروزي ايران در مقابل آمريکا بود، نشان داد که عليرغم برتري آمريکا، در حکومت و رهبري اين کشور در عصر اطلاعات جهاني، بازيگران ديگري نيز مي توانند، با توجه به عدم تقارن، براساس توان سخت افزاري، مؤلفه‌هاي قدرت نرم را در مقابله با سلطه‌جويي‌هاي ايالات متحده آمريکا مورد استفاده قرار دهند. از اين رو آمريکا براي جلوگيري از نفوذ ايران در عراق، سياست‌هاي ذيل را در پيش گرفته است:
1. جلوگيري از به وجودآمدن حکومت شيعه در عراق، با پيروي از الگوي ايراني؛
2. تسلط بر منابع نفت عراق، به عنوان يکي از کشورهاي نفت خيز، براي تأثير گذاري بر قيمت بازار جهاني نفت؛
3. تقويت محور آمريکا و اسرائيل و استفاده از عراق براي گسترش حوزه نفوذ در منطقه؛
4. تحت فشار قرار دادن دولت‌هاي منطقه و وادار ساختن آنان به پذيرش طرح هاي منطقه اي آمريکا؛
5. پذيرش طرح فدرال و قبول استراتژي کردستان بزرگ در منطقه، درصورت عدم موفقيت در برپايي عراقي با ثبات.
شيعيان و رويکرد آن‌ها نسبت به حضور آمريکا در عراق
آمريکايي‌ها بر اساس نتايج مطالعاتي‌شان درباره عراق و اوضاع اين کشور، مدعي شدند که “اکثريت جمعيت عراق با حمله نيروهاي آمريکايي موافق بودند500.”
“قرار است تا شيو? ليبرال دموکراسي سکولار غربي به عراقيها داده شود؛ چه اينکه مردم عراق اين شيوه را بخواهند و چه نخواهند يا شايد حس ناخودآگاه آمريکاييها و انگليسيها به آنها دربار? عراق گفته خواهد شد؛ که بايد آنها را نشنيده بگيرند.”
براي قدرتهاي غربي حمله به يک کشور مسلمان در قلب خاورميانه در قرن 21، منطقهاي که در طول هشت قرن گذشته، بارها مورد تهاجم و اشغال بيگانگان قرارگرفته و دين و آيين غالب آنها به تمسخر گرفته شده و تحقير شدهاند، از نظر تاريخي، ترکيبي از خشم، تحقير و حقارت، هر عربي را روياروي غربيها قرار داده است. مردماني که داراي يک حافظه جمعي قوي از تجاوز و سلطهطلبي و حس ملي ضد غربي مبتني بر خشمي ميهن پرستانه عليه قواي بيگانهاي بوده اند. علاوه بر اين وقايع، شيعيان عراق، امتناع ايالات متحده آمريکا از کمک به قيام آنها عليه صدام حسين بعد از جنگ اول خليج فارس در 1991 را به خاطر داشتند. آنجا که هزاران نفر از هم ميهنانشان توسط رژيم سفاک بعثي قتل عام شدند. همچنين فعالين اجتماعي – سياسي عراقي نيز، از آن همه تحريمهاي تحت حمايت آمريکا، که صدها هزار نفر را در عراق به فقر و بيکاري مبتلا ساخت و ساير نهادهاي اجتماعي اين کشور را در باتلاق قحطي فروبرد، نفرت داشتند. بنابراين در بهترين حالت “آمريکا يک هم پيمان غير قابل اعتماد بود”501. عراقي ها چنين تصور ميکردند که دستور کار آمريکا، تسلط بر نفت منطقه و حفاظت از اسرائيل است. البته دلايل خشم مردم عراق از اشغالگران فقط اين تصور نبود زيرا در ادامه اشغالگري با عملکرد اشغالگران روز به روز بر تعارضات موجود افزوده شدآنجا که اين نيروها با تاکتيکهاي نظامي سنگين و فرسايش در نقاط بازرسي، گشتهاي خانه به خانه، کشتار صدها غير نظامي در حملات هوايي، عدم تمايل به انتقال قدرت واقعي به عراقيها و خودداري از تعيين زمان دقيق خروج نيروهاي نظامي و سياسي به صورت کامل از عراق، همگي موجب خشم و نفرت مردم عراق از اين اوضاع شد. لذا همه گروههاي مؤثر در صحنه سياسي عراق، باقي ماندن نيروهاي آمريکايي در خاک عراق را رد مي کنند و تنها کردها خواهان باقي ماندن نيروهاي آمريکايي در عراق هستند502.
اخطار آيت الله سيستاني به شوراي دولتي منصوب شده از طرف آمريکا در مورد لزوم برگزاري انتخاباتي که در آن، مردم عراق نمايندگان خود را مستقيماً انتخاب کنند مؤثرترين پيام اسلامي عراق به واشنگتن بود که مشروعيت نظام تحليل شده به مردم عراق را زير سؤال ميبرد.503
از مهمترين اقدامات شيعيان عراق نسبت به ادام? اشغالگري نيروهاي آمريکايي، تصميم سازمان روحانيت شيعه در عراق به رهبري مرجعيت ديني پيشگام براي ساخت عراقي مستقل و اعاده حق تعيين سرنوشت مردم عراق که از طريق دعوت از مردم براي حضور در خيابانها و درخواست براي برگزاري انتخابات و اصرار بر انجام آن آغاز شد؛ بهانه حضور نيروهاي اشغالگر باعث نشده بود که رهبران ديني عراق از اهداف اصلي اين اقدام استعماري غافل شوند ؛ آنها با هوشياري تمام، انتخاب دولتي مشروع را، منجر به وضع قانون اساسي مشروع که در ادام? اين فرايند حضور دولتي مورد قبول طرفين عراقي، بر اساس قانوني مشروع، باعث ميشود که اشغالگران توجيهات خود را براي اشغال عراق از دست بدهند504. برخي معتقدند اشغالگران به راحتي از عراق خارج نخواهند شد چراکه هزينههاي سنگيني را براي اين تهاجم متقبل شدهاند، اما تلاش جريان‌هاي عمد? شيعي در عراق که عمدتاً در قالب فعاليت‌هاي دموکراتيک و در چارچوب حقوق و وظايف مديريتي و حاکميتي جديدي که در عراق به دست آورده بودند باعث شد خروج نظاميان امريکايي از اين کشور براساس توافقنامه امنيتي بغداد – واشنگتن حاصل شود. بيست و هفتم آذرماه سال 1389 هجري شمسي، خودروهاي نظامي به همراه تعدادي از نظاميان امريکايي با عبور از مرز عراق و ورود به خاک کويت ، رسماً پس از هشت سال خاک اين کشور را ترک کردند و در واقع به ماموريت خود در اين کشور خاتمه دادند505. مردم عراق روز شنبه / 31 دسامبر / شاهد جشن بزرگي در اين کشور بودند . اين جشن به مناسبت خروج نيروهاي امريکايي از عراق و بازگشت استقلال به اين کشور برگزار شده بود. نوري مالکي نخست وزير عراق نيز طي مراسمي در بغداد ، روز سي ويکم دسامبر را، روز ملي عراق اعلام کرد. وي خطاب به مردم عراق گفت: “امروز جشني براي همه عراقي‌هاست، روزي است که عراق آزاد شد و شما (مردم) سرور و ارباب هستيد”. در همين حال مواضع رسمي مقامات عالي‌رتب? ايراني نيز از اين موفّقيّت در عراق به گونه‌اي بود که “ايستادگي و يکپارچه همه اقوام و مذاهب عراق در برابر فشارهاي امريکا و مخالفت با مصونيت قضايي نظاميان اشغالگر و در نهايت مجبور شدن

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد با موضوع استان خراسان، تلاش مضاعف، بخش اقتصاد، نماز جمعه Next Entries پایان نامه ارشد با موضوع سازمان ملل، نماز جمعه