پایان نامه ارشد با موضوع حمل و نقل، صادرات گاز، وزارت امور خارجه

دانلود پایان نامه ارشد

نمايند. در عراق تعرفه وارداتي اقلام ضروري( همچون دارو و مواد غذايي ) به عراق صفر درصد، ماشين‌آلات صنعتي و کالاهاي واسطه‌اي يک درصد و مابقي حداکثر پنج درصد مي‌باشد456 که خوشبختانه در فاصله زماني کمتر از 10 سال ميزان صادرات کالاهاي غيرنفتي ايران به عراق بيش از10 برابر افزايش يافته است. البته با توجه به تعاملات مثبت دو کشور از جمله برگزاري اولين اجلاس توسعه همکاري هاي اقتصادي ايران و عراق مي تواند در شناخت نيازها و امکانات دو طرف و توسعه همکاري هاي اقتصادي موثر باشد. سفير ايران در بغداد با اشاره به اظهارات ?سعيدلو? معاون رييس جمهوري در امور بين الملل مبني بر اينکه با انجام برنامه ريزي ها ميزان صادرات ايران به عراق از 12 ميليارد دلار فعلي به 25 ميليارد دلار خواهد رسيد، اظهار کرد: “براي نيل به اين هدف بايد مسوولان ما به بخش خصوصي کمک بيشتري کنند و از سويي بانک هاي کشورمان نيز براي حمايت از صادرکنندگان خط اعتباري بگذارند.” دانايي فر گفت: ما در ايران شرکت هاي بسيار بزرگ و موفقي داريم که کارهاي انحصاري در سطح منطقه و بين الملل انجام مي دهند و اگر اينها وارد بازار عراق شوند ، تحول چشمگيري در صادرات خدمات فني و مهندسي کشورمان را شاهد خواهيم بود457. اگرچه پيش از اين نوري مالکي نخست وزير عراق نيز گفته بود: از هم اکنون به سرمايه گذاران ايراني خوش آمد مي گوييم و آماده هر نوع سرمايه گذاري هستيم چرا که معتقديم گسترش روابط با جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشوري بزرگ در همسايگي ما، بر ثبات سياسي و اقتصادي عراق اثر مثبت مي گذارد. با توجه به واقعيت‌هاي اقتصادي جامعه عراق، به جهت نامناسب بودن بستر ايجاد کارخانجات در عراق از جمله مشکل برق، سوخت و غيره تا چند سال آينده همچنان کشور عراق نياز به واردات کالا دارد اما بهترين پيشنهاد مشارکت دادن تجّار عراقي در سهام کارخانجات توليدي ايراني مي باشد روابط بازرگاني ايران با اقليم کردستان بيش‌تر از سرمايه‌گذاري جمهوري اسلامي ايران در آن‌جاست اما در بخش‌هاي مرکزي و جنوبي سرمايه‌گذاري ايران بيش‌تر از بازرگاني‌اش است که با رفتن آمريکايي‌ها از عراق شرايط در اين مناطق در زمينه‌هايي که کم‌تر کار شده ، بهتر شده است458.
تعاملات دو کشور در زمين? انررژي نيز از مسائل مورد علاق? دو کشور مي‍باشد. معاون وزير نفت از آغاز صادارت گاز ايران به کشور عراق از سال جديد ميلادي (2013) خبر داد. مدير عامل شرکت ملي گاز ايران از امضا قرارداد صادارت گاز به اين کشور عربي در آينده نزديک خبر داد گفت: در سال 2013 ايران متعهد مي شود 20 تا 25 ميليون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. وي با اشاره به اين که پس از چندين دور مذاکرات کارشناسي، مسير جديد صادرات گاز ايران به کشورهاي غرب ايران با امضاي سندي مورد توافق قرار گرفته بود گفت: به اين منظور قرار است خط لوله 56 اينچ و با ظرفيت انتقال روزانه 110 ميليون متر مکعب گاز در سه کشور ايران عراق سوريه ساخته شود.او در مورد منبع تامين گاز اين خط لوله نيز گفت: گاز “خط لوله اسلامي” از طريق دو تا سه فاز پارس جنوبي تامين خواهد شد. به گفته معاون وزير نفت اين خط لوله ي پنج هزار و 600 کيلومتري از عسلويه آغاز و بعد از عبور از عراق و سوريه، لبنان و درياي مديترانه مي تواند تا اروپا نيز ادامه يابد و گاز مورد نياز اين قاره را تامين کند. به گفته وي هزينه اين خط لوله همراه با مراکز تقويت فشار آن 10 ميليارد دلار برآورد شده است.به گزارش ايسنا، مذاکرات اين تفاهم نامه گازي از سال 88 آغاز شد و توافق نامه صادرات گاز ايران و سوريه در ديدار وزيران ايران و سوريه بين جواد اوجي (معاون وزير نفت ايران در امور گاز) و علي عباس (معاون وزير نفت و منابع معدني سوريه) مرداد 1390 به امضا رسيد. پيش تر نيز توافق نامه هاي جداگانه اي بين ايران و عراق و همچنين سوريه و عراق امضا شده بود.459
گردشگري مذهبي بين دو کشور
سازمان حج و زيارت جمهوري اسلامي ايران در اجراي اصل 44 قانون اساسي، زمينه را براي مشارکت بخش خصوصي در امور اجرايي تسهيل نمود، و جايگاه خود را به عنوان ناظر بر حسن اجراي آن تعريف کرد. و از طرفي شرايط خاص حاكم بر كشور عراق به ويژه تجربيات به دست آمده بعد از سقوط صدام در سالهاي 1382 و 1383 حضور بي‌رويه و بدون برنامه مشتاقان زيارت در عراق به طوري كه تعداد روزانة زائران ورودي به عراق قابل كنترل نبود و با ظرفيت‌هاي موجود در شهرهاي عراق به ويژه در كربلا و نجف تطبيق نداشت و موجب سوء استفادة واسطه‌ها، دلّالها و صاحبان هتلها در عراق گرديد و ظرف مدت كوتاهي قيمتها سير صعودي و كيفيت خدمات سير نزولي يافت كه قسمتي از اين نابساماني ها نيز به دليل عملكرد بعضي از مديران كاروانها و آژانسهاي ايراني بود كه براي تصاحب يك هتل، به رقابت هاي ناسالم روي آورده و هر يك براي حذف ديگري پيش پرداختهاي كلاني را به صاحبان هتلهاي عراقي و حتي دلالها و واسطه‌ها مي پرداختند، در ايام خاص و مناسبتها، زائران بسياري از كاروانها در خيابانها ميخوابيدند زيرا هتل آنها توسط كساني كه مبلغ بيشتري به صاحب هتل پرداخته بودند اشغال شده بود.
زائران براي ورود به خاك عراق چندين روز در پشت مرزها سرگردان مي‌شدند و پرداخت رشوه راهي براي ورود به خاك عراق شده بو؛ بسياري از مديران كاروانها و آژانسها با ورشكستگي روبه رو شدند و وجوه پيش پرداخت آنها توسط دلالها و واسطه ها و حتي صاحبان هتلها به تاراج رفت.
تعداد بيشماري از هموطنان ما به بهانه هاي مختلف دستگير شدند و اموال بسياري از آنان نيز در مسيرها و راههاي مختلف توسط سارقين و گروههاتي ناشناخته به سرقت رفته و يا به زور اسلحه از آنان گرفته شد و بسياري حوادث ناگوار ديگر. از اين رو سازمان حج و زيارت ج.ا.ايران شرايط تاسيس شركتهاي مركزي كارگزاران زيارتي در سراسر استانها را به طور جدي دنبال نمود تا در هر استان دفاتر خدماتي زيارتي داراي مجوز از سوي سازمان حج و زيارت دور هم جمع شده و يك شركت مركزي استاني به وجود آورند كه در نتيجه 30 شركت مركزي استاني به علاوه شهرستان كاشان و اخيراً نيز استان البرز (كرج) به وجود آمد. در شروع كار مجموعاً 1174 دفتر خدمات زيارتي در سراسر كشور وجود داشت كه امروزه به بيش از 1400 شركت خدمات زيارتي در قالب 32 شركت مركزي رسيده است.460
در ادامة تاسيس شركتهاي مركزي استاني مجمعي در تهران با حضور نمايندگان شركتهاي مذكور تشكيل و شركت مادري به نام شركت مركزي دفاتر خدمات زيارتي سراسر ايران (شمسا) در تيرماه 1384 در سازمان ثبت شركتها به شمارة 249873 به ثبت رسيد كه در واقع نمايندة 32 شركت مركزي استاني و شركت مركزي كاشان و بيش از 1400 دفتر خدمات زيارتي در سراسر ايران مي باشد. پس از تشكيل شركت شمسا سازمان حج و زيارت اولين يادداشت توافق در خصوص اعزام زائران ايراني به عراق را روز شنبه مورخ 27/4/1384 با وزير وقت جهانگردي و آثار باستاني عراق در تهران امضاء و مبادله نمود و در ادامة آن شركت شمسا را به طرفهاي عراقي معرفي كرد تا اين شركت به نمايندگي از سوي كلية دفاتر خدمات زيارتي سراسر ايران با شركتهاي مجاز عراقي قرارداد اعزام زائر را منعقد نمايد و از طرفي اجازة فعاليت در سوريه را نيز متعاقباً به شركت شمسا اعطاء نمايد.
الف – اخذ رواديد كشور عراق براي كلية زائران، عوامل ثابت اعم از خدماتي و ستادي و همچنين عوامل همراه كاروانهاي سراسر كشور.
ب – مصاحبه، انتخاب و اعزام كلية عوامل ثابت هتلها، ناظرين ثابت و سيار، آشپزها و ساير عوامل خدماتي.
ج – ايجاد دفاتر نمايندگي در مرزهاي خسروي، مهران، چذابه و شلمچه به منظور تعيين نوبت كاروانها و كنترل آخرين آمار خروجي از ايران و ورودي به خاك عراق و استخراج اسامي نهايي مشرف نشدگان در هر كاروان و همچنين رفع مشكلات و نارسايي هاي احتمالي در حد توان و اختيارات.
د – برنامه ريزي و مديريت امكان استراحت زائران در مرزهاي خروجي به منظور اقامت شبانه قبل از ورود به خاك عراق.
هـ – فراهم كردن پوشش بيمه اي براي زائران از طريق انعقاد قرارداد با شركتهاي بيمة معتبر.
و – ايجاد تسهيلات و خدمات پزشكي و درماني در عراق از طريق عقد قرارداد با جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران به منظور ايجاد درمانگاه و اعزام پزشك و دارو براي اين درمانگاهها در شهرهاي كربلا، نجف، كاظمين و بغداد.
ز – ايجاد دفاتر نمايندگي ثابت در شهرهاي كربلا، نجف و كاظمين و نمايندگي سيار در بين مسيرهاي تردد زائران و همچنين شهر سامرا به منظور نظارت بر حسن اجراي كلية قراردادها و رفع مشكلات و نارسايي ها.
ح – برقراري ارتباط با سازمان هواپيمايي كشوري با هماهنگي سازمان حج و زيارت به منظور ايجاد امكانات حمل و نقل هوايي براي زائران و نهايتاً عقد قرار داد با شركتهاي هواپيمايي مورد تاييد سازمان هواپيمايي كشوري و سازمان حج و زيارت.
ط – تنظيم و عقد قرار داد با سازمانها، موسسات و شركتهاي داخل و خارج از كشور در خصوص دريافت خدمات بيمه اي، پزشكي، درماني و امداي، حمل و نقل هوايي و زميني، اسكان و پذيرايي، تغذيه و تداركات.

مناقشات عراق با جمهوري اسلامي ايران
اروند رود و تصميمات مقامات دو کشور در مورد آن
موقعيت اروند رود
اَروَندرود يا شط العرب رودخان? پهناوري است در جنوب غربي ايران و در مرز ايران و عراق که از همريزش رودهاي دجله، فرات و سپس کارون پديد آمده‌است. دجله و فرات پيش از پيوستن به کارون در شهر قرنه در ??? کيلومتري جنوب بغداد به هم مي‌پيوندند. درازاي اروندرود از قرنه تا ريزشگاه آن در خليج فارس ??? کيلومتر است. ريزشگاه اروندرود در ميان شهر ايراني اروندکنار و شهر عراقي فاو است.
اروند رود تا قبل از سقوط رژيم بعث
حزب بعث عراق در (1968 – تير ماه 1347) با کودتاي عبدالرحمان عارف رئيس جمهور عراق را سرنگون و قدرت را در دست گرفت. دولت ايران بلافاصله دولت جديد عراق را به رسميت شناخت و سفير آن کشور در تهران از اين اقدام قدرداني کرد.461
با رد و بدل شدن مذاکرات هيئتهاي عراقي و ايراني آن زمان با هم و تأکيد بر دوستي و برادري دو کشور، اما در اين مذاکرات به علّت تکرار ادعاهاي سابق عراقيها مبني بر اينکه اروند رود يک رودخانه داخلي عراق است، نتيجهاي بدست نيامد. دو ماه بعد از مذاکرات مذکور، بحران در روابط دو کشور به اوج خود رسيد. علّت پيدايش بحران مذکور، اظهارات معاون وزارت خارج? عراق بود که سفير ايران در بغداد را احضار کرده و به وي گفته بود، اروند رود جزئي از قلمرو عراق است و از دولت ايران ميخواهد که به کشتيهاي ايراني دستور دهد بدون برافراشتن پرچم ايران بر روي کشتيهايشان وارد اين رود شوند در غير اين صورت عراق از ورود آنها به بنادر ايران جلوگيري خواهد کرد.462
دولت ايران در مقابل، عهدنامه سرحدي 1937 (قراردادي که در 4 ژانويه 1937 به امضاي وزراي خارجه دو کشور در قالب يک عهدنامه و ضميمه يک پروتکل رسيد. عهدنامهاي که برخلاف مقررات حقوق بينالملل که مرز دو کشور همجوار را رودخانههاي مرزي مشترک و خط تالوگ (عميق‌ترين نقطه رودخانه) قرار ميداد، ساحل ايراني اروند رود را – به استثناي قسمت لنگرگاهي چهار مايلي در کنار آبادان – مرز قرار داد و به اين ترتيب تمام حقوق حقه ايران را در اين رودخانه از ميان برد.)463 را به علّت لغو يکجانب? آن به وسيله دولت عراق به طور رسمي لغو کرد و اعلام آمادگي کرد که براي انعقاد قراردادي جديد بر اساس موازين بينالمللي که حقوق ايران را تأمين کند، با دولت عراق وارد مذاکره شود.
دولت عراق در طي مدت 32 سالي که از انعقاد عهدنامه مرزي 1937 ميگذشت همواره آن را در گفتار و کردار نقض کرده بود. دولت ايران معتقد بود که اروند رود رودخانهاي بينالمللي است و به موجب آن، مقررات حقوق بينالملل مرز دو کشور در آن بايد بر اساس خط تالوگ باشد. نکته جالب توجه اين بود که به نظر وزارت امور خارجه عراق، تمام رودخانههايي که از ايران سرچشمه گرفته و وارد عراق ميشوند، رودخانههاي بينالمللي به شمار ميآيند که طبق قانون بينالمللي تابع احکام و مقررات خاصي هستند464. اما مقامات

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد رگرسیون، مدل رگرسیون، سطح معنی داری، آزمون فرضیه Next Entries پایان نامه ارشد با موضوع سازمان ملل، سازمان ملل متحد، جبران خسارت، حل و فصل اختلافات