پایان نامه ارشد با موضوع استان خراسان، تلاش مضاعف، بخش اقتصاد، نماز جمعه

دانلود پایان نامه ارشد

بيش از ميزان مورد نياز براي حذف دولت مالکي و درخواست رئيس جمهور براي راي گيري است. اين در حالي است که مالکي اظهار داشت: شکايت‌هايي را از نمايندگان مجلس دريافت کرده که نشان مي دهد برخي از امضاها تحت فشار و با فريب و شيادي اخذ شده‌اند. وي تاکيد کرد آنهايي که نمايندگان را تهديد کرده‌اند تا امضا آنها را پاي نامه داشته باشند بايد در دادگاه محاکمه شوند. اين در شرايطي که بحران سياسي عراق با کشمکش بين المللي بر سر طارق هاشمي، معاون رئيس جمهور و بعثي سابق، عالي ترين چهره سياسي سني پيچيده تر شده است. اتهام وي که هم اکنون در ترکيه پناهنده شده، ايجاد جوخه هاي مرگ براي مقامات شيعه و زائران است. تلاش مضاعف تهران براي نفوذ هر چه بيشتر در عراق با برخي انتقاد ها نيز مواجه است. براي مثال گروه هاي سني و کرد با الگوي ايران براي حکومت عراق موافق نيستند اما روحانيون شيعه‌اي مانند صدر بيشتر طرفداران خود را با تاکيد بر هويت عربي و فرهنگي جذب کرده و کمتر بر ترويج الگوي ايران در عراق پافشاري داشته اند. مصطفي علني، تحليلگر مرکز تحقيقات خليج فارس در ژنو بر اين باور است که شايد دولت عراق بتواند از بحران‌هاي موجود در خاک اين کشور خارج شود اما بايد هزينه اي بپردازد و اين هزينه نفوذ بيشتر ايران در عراق است .485
سفر علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي ايران به عراق در آذرماه سال ???? و ديدار با مراجع تقليد، علما و مقامات اين کشور با خشم شديد فراکسيون العراقيه که مورد حمايت شديد عربستان سعودي قرار دارد، مواجه شد. حيدر الملا، سخنگوي العراقيه در کنفرانس خبري که در پارلمان برگزار شد گفت: سفر علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي ايران به عراق که پس از سفر منطقه صورت گرفت، ضربه اي به ما وارد کرد.
وي که از حاميان تروريست هاي سوري به شمار مي آيد، افزود: لاريجاني در سفر به سوريه از حل بحران در اين کشور توسط ايران بر اساس حکمت سخن گفت، وي از چه حکمتي سخن مي گويد در حالي که روزانه ده ها تن در اين کشور کشته مي شوند.
الملا که نمي توانست خشم خود را از ديدار لاريجاني با مقامات عالي رتبه عراقي پنهان سازد، تصريح کرد: متاسفانه اين سفر در حالي رخ داد که هيچ کدام از فراکسيون هاي پارلماني به معيارهاي دوگانه ايران در قبال مسائل منطقه اعتراضي نمي کنند.
سخنگوي فراکسيون العراقيه بدون اشاره به اين که سفر رييس مجلس ايران چه خدشه اي به حاکميت عراق وارد مي کند، اظهار داشت: ايران بايد بداند که عراق کشوري داراي حاکميت است. با وجود اين که از بهبود روابط با کشورهاي همجوار استقبال مي کنيم، اما با دعوت النجيفي(رييس پارلمان عراق) از لاريجاني دچار نااميدي شديم.
گفتني است فراکسيون العراقيه از حمايت شديد عربستان سعودي و بازماندگان حزب بعث برخوردار بوده و از عوامل ضعف دولت عراق به شمار مي آيد.
اين فراکسيون از همه امکانات براي ناکامي نظام سياسي جديد در عراق استفاده مي کنند و به شيوه هاي مختلف مي خواهد چنين وانمود کند که شيعيان توان اداره يک کشور را ندارند.
العراقيه همواره با تصميم هاي گرفته شده از سوي دولت عراق مخالفت مي کند و به شدت با جمهوري اسلامي ايران نيز دشمني دارد و دقيقا همان مواضعي که عربستان سعودي نسبت به ايران دارد را با خود به همراه دارد.486
در همين اين راستا حجت الاسلام سيد صدرالدين قبانچي، خطيب جمعه نجف اشرف در خطبه هاي نماز جمعه در حسينيه فاطميه اين شهر، مخالفان سفر رييس مجلس شوراي اسلامي ايران به عراق و ديدار با مراجع تقليد و سياستمداران را پيرو منطق صدام و افرادي بي شرم و حيا توصيف کرد. همچنين عضو ارشد مجلس اعلاي اسلامي عراق و دبير دفتر نجف اين مجلس، از مواضع ايران در قبال ملت مظلوم فلسطين قددراني کرد و گفت: حمايت جمهوري اسلامي ايران از فلسطين و ارسال موشک به غزه بر اساس گفته مسؤولان مقاومت فلسطين بسيار بزرگ و قابل ستايش است. اين موشک ها بودند که معادله در غزه را بهم زده و اسرائيل را به لرزه انداخت.
وي درباره سفر رييس مجلس شوراي اسلامي ايران به عراق و ديدار با مراجع تقليد و مقامات اين کشور، تصريح کرد: ما از اين ديدارها استقبال کرده و خواهان گسترش روابط با همه کشورهاي همجوار هستيم تا ديدگاه ها و مصالح مشترک خود را متحد کنيم.487
نوري المالکي، طرح اتحاديه عرب براي رفتن بشار اسد را رد کرده است و باز هم تکرار کرده که با هرگونه مداخله در مسايل داخلي سوريه مخالف است. در اردوگاه شيعيان عراق، طرفداران مقتدي صدر و احمد شلبي در حمايت از دمشق و دشمني با اپوزيسيون سوريه، متعهدتر از بقيه هستند. جنبش طرفدار صدر نيز همانند حزب الله لبنان به مداخله در سوريه، با ارسال نيروهاي جيش المهدي براي کمک به ارتش سوريه، متهم شده است. مقتدي صدر چندين بار اين موضوع که برخي از طرفدارانش در درگيري هاي سوريه دخيل هستند را رد کرده است.488
به تازگي “عزت ابراهيم الدوري”، معاون سابق “صدام حسين”، ديکتاتور سابق عراق که تنها عضو بازداشت نشده و متواري حزب منحله بعث به شمار مي‌رود، در پيامي تلويزيوني، خواستار حمله اعراب به جمهوري اسلامي ايران شده است.489 او در اين پيام تلويزيوني که به مناسبت شصت و پنجمين سالگرد تأسيس حزب منحله بعث منتشر شد، حمله ايالات متحده آمريکا و همپيمانش به عراق را کاري جنايتکارانه ناميد. وي همچنين در اين پيام ـ که نخستين پيام وي پس از سقوط رژيم بعث عراق در سال ???? ميلادي به شمار مي‌رود ـ به “حزب الدعوة” عراق حمله کرد و افزود: اين حزب (حزب الدعوة) بر اين باور است که عراق به پايتخت تشيع در جهان عرب تبديل شده است و متأسفانه به نظر مي‌رسد، آنان مي‌خواهد تا قيامت در عراق حکومت کنند. معاون ديکتاتور سابق عراق همچنين “حزب کمونيست عراق” و “اخوان المسلمين” عراق را مورد انتقاد شديد و حمله قرار داد و گفت: کمونيست‌ها به ملت عراق خيانت کردند. از همين روي، اميدوارم به جهنم بروند؛ اما اميدواريم اخوان المسلمين عراق از موضع کنوني خود عقب ‌نشيني و توبه کنند و به مبارزان جهادي بپيوندند؛ خداوند توبه کنندگان را دوست دارد. در ادامه “عزت الدوري”، به حکام عرب و نيز اتحاديه عرب حمله کرد و گفت: حکام عرب با اشغالگران آمريکايي، دست در دست يکديگر گذاشته‌اند و با مقاومت در عراق مقابله مي‌کنند. آنان بايد از مقاومت در عراق حمايت کنند تا جلوي نفوذ ايران را بگيرند! اما کنفرانس اتحاديه عرب که در ??/?/???? در بغداد برگزار شد، “کنفرانس توطئه” بود. آنان عليه مقاومت در عراق دسيسه کردند. اعراب بايد با مقاومت همکاري کنند تا ايران مورد حمله قرار گيرد. معاون سابق “صدام حسين” با حمله شديد به حکومت کنوني عراق گفت: فرايند سياسي جاري در عراق، بر پايه حکومتي اطلاعاتي است که به طور کامل از ايران به عراق آورده شده است! همه اعراب بايد بدانند که اين سناريو از پيش نوشته و آماده و به عراق آورده شده است. اين عضو فراري حزب منحله بعث سابق عراق، در ادامه “بيداري اسلامي” و “بهار عربي” را مورد حمله قرار داد و گفت: ما مخالف انقلاب‌هاي جاري در کشورهاي عربي هستيم، زيرا تنها به امپرياليسم جهاني خدمت مي‌کنند.

عزت ابراهيم الدوري در اين پيام تلويزيوني ـ که شماري از نيرو‌ها و هوادارانش پشت سرش ايستاده بودند ـ از “ملک عبدالله بن عبدالعزيز آل سعود”، پادشاه عربستان سعودي، تمجيد کرد و گفت: ملک عبدالله برادر ماست. او يک رهبر عرب قدرتمند و شجاع است. در اينجا جا دارد که از علماي سعودي (مفتي‌هاي تکفيري عربستان) تشکر کنم که براي حمايت از مقاومت عراق، فتواهايي صادر کردند. گفتني است، از محل پنهان شدن “عزت الدوري” اطلاعات دقيقي در دست نيست. اين در حالي است که پيش از اين، در اخبار گوناگون گفته شد که يا در يمن يا جنوب سوريه و يا مناطقي در شمال عراق ـ که هم‌مرز با سوريه است ـ پنهان شده، ولي پس از انتشار اين پيام تلويزيوني، برخي کار‌شناسان مسائل سياسي جهان عرب گفته‌اند: شايد وي پس از سقوط رژيم سابق عراق، از سمت جنوب غرب عراق به عربستان گريخته و اکنون که رقابت عربستان و ايران در منطقه افزايش يافته، سعودي‌ها بر وي فشار آورده‌اند تا اين پيام تلويزيوني ضد ايراني را منتشر کند؛ در واقع سعودي از وي به عنوان يک برگ برنده عليه جمهوري اسلامي ايران بهره برده است.
مسأله زيارت عتبات عاليات و تأمين امنيت زوار ايراني
پس از صنعت نفت، گردشگري مهمترين بخش اقتصاد عراق است. در سال‌هاي اخير گردشگري مذهبي به ستون فقرات صنعت گردشگري كشور عراق تبديل شده است.490 زائران ايراني مهمترين عنصر تجارت گردشگري ديني در عراق را تشکيل ميدهند. هر ساله حدود 700 تا 800 هزار عراقي به ايران سفر مي‌کنند و از ايران نيز يک‌ونيم ميليون نفر در قالب سازمان حج و زيارت به عتبات عاليات مشرف مي شوند.491
نخست وزير عراق در باره سفرهاي زيارتي از ايران به عراق تاكيد كرد : امروز با تقويت ثبات و بهبود امنيت در عراق، روز به روز شرايط بهتري را براي زايران فراهم مي كنيم و از جمله توانسته ايم اقدامات خوبي براي سرعت بخشيدن به صدور ويزا براي زايران ايراني انجام دهيم. وي گفت: در گذشته مشكلات و قصورهاي زيادي در خدمات دهي به زايران ايراني و زايران ديگر كشورها داشتيم كه البته اين مشكلات ناشي از شرايط نامناسب عراق در سال هاي گذشته بود. وي ايجاد هتل ها، اماكن رفاهي و فرودگاهي جديد در عراق را از جمله اقدامات جديد اين كشور براي زايران عتبات عاليات توصيف كرد.492
رئيس ستاد بازسازي “عتبات عاليات” استان خراسان رضويجعفر دهنوي? گفته يکي از پروژه‌هاي در دست اجراي اين ستاد در نجف? ساخت صحن حضرت فاطمه در آرامگاه امام اول شيعيان با بودجه‌اي بالغ بر ??? ميليارد تومان است.
وي افزوده که اين طرح قرار است طي پنج‌ سال و در زيربنايي به مساحت ??? هزار متر مربع اجرا شود.
دهنوي همچنين از اجراي پروژه‌ طلا‌کاري گنبد “حرمين عسگرين” و ساخت رواق‌هاي اطراف آرامگاه اين دو امام شيعه با هزينه‌اي بالغ بر هزار و ??? ميليارد تومان خبر داده است.
“طبقاتي کردن بين‌الحرمين” ساخت “مجتمع خدماتي سيد‌الشهداء” و احداث بيمارستان ??? تختخوابي “امام زين‌العابدين” از ديگر پروژه‌هاي در دست اجراي اين ستاد است.
رئيس ستاد بازساري “عتبات عاليات” همچنين از احداث مجتمع اسکان حضرت فاطمه در کربلا و توسعه قسمت “باب المراد” آرامگاه امام هفتم شيعيان به عنوان ديگر‌ پروژه‌هاي در دست اجرا نام برده است. حسن پلارک رئيس ستاد بازسازي “عتبات عاليات” اعلام کرد در حال حاضر بيش از ?? پروژه بازسازي و نوسازي اماکن “متبرکه” و آرامگاه امامان شيعه در عراق در دستور کار اين ستاد قرار دارد.
آقاي پلارک روز شنبه (??‌آذر) به ايرنا گفته ساخت ضريح “حضرت مسلم، “ابراهيم مجاب”، “حبيب ابن‌مظاهر” و “امامين کاظمين” در استان‌هاي تهران، قزوين، البرز و قم از برنامه‌هاي آتي اين ستاد است.
وي از ديگر پروژه‌هاي بزرگ اين ستاد را توسعه “صحن حرم امام اول شيعيان در نجف” اعلام کرده و گفته اين پروژه از سال گذشته آغاز شده و پنج سال به طور خواهد انجاميد.
رئيس ستاد بازسازي “عتبات عاليات” افزوده بودجه اين پروژه از محل نذورات و کمک‌هاي مردمي تامين مي‌شود و در حال حاضر اين ستاد با کمبود اعتبار مواجه است.
جعفر دهنوي رئيس ستاد بازسازي “عتبات عاليات” استان خراسان رضوي نيز چهارم آبان ماه هزينه توسعه صحن حرم امام اول شيعيان را رقمي معادل ??? ميليارد تومان اعلام کرده بود.
دهنوي همچنين از اجراي پروژه‌ طلا‌کاري گنبد “حرمين عسگرين” و ساخت رواق‌هاي اطراف آرامگاه اين دو امام شيعه با هزينه‌اي بالغ بر هزار و ??? ميليارد تومان خبر داده بود.
“طبقاتي کردن بين‌الحرمين” ساخت “مجتمع خدماتي سيد‌الشهداء” و احداث بيمارستان ??? تخت‌خوابي “امام زين‌العابدين” از ديگر پروژه‌هاي در دست اجراي اين ستاد اعلام شده است.
?? مهرماه نيز محمود پارچه‌باف? مدير پروژه ساخت “ضريح” امام سوم شيعيان اعلام کرده بود هزينه ساخت اين “ضريح” بيش از ?? ميليارد تومان بوده است.
فعاليت اين پروژه‌ها در شرايطي که وضعيت اقتصادي مردم ايران در شرايط

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد با موضوع کردستان عراق، سازمان ملل، حقوق بشر، وزارت امور خارجه Next Entries پایان نامه ارشد با موضوع عصر اطلاعات، ناخودآگاه، عدم تقارن، حوزه نفوذ