نازايي، گذاري، تخمك

دانلود پایان نامه ارشد

ارث براي فرزند حاصل از تلقيح قائل شد، زيرا از جمله شرايط ارث بردن ، وجود وارث در زمان حيات مورّث است .184 يا مثلاً به نظر برخي فقها اثبات نسب به تنهايي براي ثبوت حق حضانت براي مادر کافي نيست ، بلکه توالد نيز بايد به گونة حلال باشد؛ بنابراين ، در صورتي که تلقيح از راه حرام صورت گرفته باشد، حتي با فرض اثبات نسب ، حق حضانت پديد نمي آيد . 185
مبحث دوم : تبيين روش هاي جديد در درمان ناباروري زوجين
گفتار اول : علل ناباروري در مردان
اين حوزه مشتمل بر علل متعددي است که وابسته به مشکلات توليد اسپرم و يا انتقال آن مي باشد. اولين تستي که در اين خصوص به مراجعين توصيه مي شود بررسي مايع مني مي باشد.
توليد اسپرم ممکن است تحت تاثير علل هورموني ، بيماريهاي مزمن ، جراحي قبلي ، بيماريهاي دوران کودکي و فاکتورهاي محيطي و شيوه خاص زندگي قرار گيرد. روشهاي درماني مختلفي براي هر کدام از علل ذکر شده به تفکيک وجود دارد.چند علت مهمتر در خصوص ناباروري با علت مردانه عبارتست از: بلوک مسير اسپرم، عفونتهاي منتقله از راه جنسي، بيماريهاي مزمن، اختلال در ارکشن (نعوذ)، اختلال در توليد اسپرم، تماس با مواد مخرب و آسيب رسان،تروماي ناحيه تناسلي،واريکوسل
گفتار دوم : علل ناباروري در زنان
ليست طولاني از اين علل وجود دارد که به صورت خلاصه شامل موارد زير است:
اختلالات تخمک گذاري ( سندرم تخمدان پلي کيستيک، ورزش قهرماني، ديابت، کاهش وزن شديد، چاقي، استرسهاي روحي)،انسداد لوله هاي فالوپ به علت بيماريهاي التهابي يا اندومتريوز،آنومالي هاي مادرزادي که مشتمل بر اختلالات سيستم رحم و سرويکس است.
سن بالاي 35 سال، اختلالات هيپوتالاموس، غده هيپوفيز، آدرنال و تيروئيد، سطح بالاي هورمون پرولاکتين، يائسگي زودرس، در ميان اين عوامل مشکلات تخمک گذاري شايع ترين عامل بروز ناباروري در زنان شناخته شده است.186
گفتار سوم : IUI
IUI مخفف كلمه انگليسي Intra Uterine Insemination و به معني تلقيح داخل رحمي اسپرم و يكي از روشهاي كمك باروري مي باشد. IUI به تنهايي يا بهمراه تحريك تخمداني براي درمان انواع مختلفي از نازايي بكار برده مي شود. از كاربردهايIUI مي توان به درمان نازايي به علل زير اشاره كرد:
نازايي به دليل فاكتور مردانه
نازايي بدون علت (توجيه نشده)
نازايي به علت وجود مشكلاتي لوله هاي رحمي كه مانع رسيدن تخمك ها از طريق لوله هاي رحمي (فالوپ) به رحم مي شود. به جز انسداد دوطرفه لوله ها
نازايي به علت اختلالات عملکردي تخمک گذاري
نازايي به علت فاکتور سرويکال (مشکل در گردن رحم)
نازايي به علت فاکتور رحمي
نازايي به علت اندومتريوز
IUI به همراه افزايش تحريك كنترل شده تخمدان (COH) روش مناسب، غير تهاجمي و كم هزينه بوده و بايد بعنوان اولين خط درماني نازايي بدون علت، قبل از IVF باشد. شيوع نازايي به علت فاكتور مردانه 40- 25% و نازايي بدون علت 10% مي باشد كه مجموعاً نيمي از موارد را تشكيل مي دهند. از آنجائيكه IUI تكنيكي غير تهاجمي و از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه مي باشد، بيش از صد سال است كه در درمان نازايي به علل مختلف به كار برده مي شود و نازايي با فاكتور مردانه و نازايي بدون علت هر دو از انديكاسيونهاي شايع IUI مي باشند.
در اين روش به مرد يك ظرف استريل داده مي شود تا پس از انجام انزال، مايع مني خود را در آن بريزد. در برخي مراكز از نوعي كاندوم مخصوص براي جمع آوري مايع مني استفاده مي شود. اين نمونه حداكثر بايد ظرف مدت نيم ساعت به آزمايشگاه تحويل داده شود. در آزمايشگاه پس از طي مراحلي ( مانند شستشوي اسپرم با روشهاي مختلف كه بر حسب روش استفاده شده از نيم تا دو ساعت وقت مي گيرد)،‌ اسپرم آماده سازي مي شود. مي توان از اسپرم هاي فريز شده در بانك اسپرم نيز براي انجام IUI استفاده كرد. اسپرم آماده سازي شده بايد ظرف مدت كوتاهي (حداكثر12- 6 ساعت) به رحم وارد شود. به اين منظور يك كاتتر (ميل جراحي ظريف) حاوي اسپرم ها را از دهانه و گردن رحم گذرانده، وارد رحم مي كنند و اسپرم ها را به درون رحم تزريق مي كنند.
IUI مي تواند با مصرف دارو هاي باروري در زن به منظور تحريك تخمك گذاري و يا بدون مصرف اين دارو ها انجام شود.
بهترين زمان انجام IUI براي زن، حول و حوش شش ساعته پيرامون تخمك گذاري است. عده اي معتقدند كه در نازايي به علت فاكتور مردانه، IUI بايد پس از تخمك گذاري و در ساير موارد قبل از تخمك گذاري انجام شود تا اسپرم در رحم منتظر تخمك بماند.
در مراجعه اول براي زن يک سونوگرافي کنترل براي بررسي وضعيت تخمدانها انجام مي دهند. اگر در همان زمان شواهدي دال بر تخمک گذاري وجود داشته باشد و تهيه نمونه اسپرم نيز ممکن باشد، مي توان در همان موقع IUI را انجام داد. به طور کلي پس از بررسي وضعيت تخمدانها و اطمينان از طبيعي بودن آنها تزريق داروي کمک باروري (hCG ) به منظور تحريک تخمک گذاري در روز سوم دوره عادت ماهيانه انجام مي شود. معمولا IUI حدود 24 تا 48 ساعت بعد از تزريق دارو انجام مي شود. زمان اختصاصي 36 ساعت پس از تزريق hCG است. اگر بنابر نظر پزشک و شرايط موجود براي افزايش ميزان موفقيت، دوبار IUI در يک مرحله انجام شود، معمولا حداقل با فاصله 12 ساعت و 48- 24 ساعت پس از تزريق پس از تزريق hCG انجام مي شود.
عده اي زمان انجام IUI را بر اساس اوج طبيعي هورمون LH مي سنجند. در اين مورد مرتبه IUI در 36 ساعت پس از آن انجام مي شود. اگر 2 بار IUI انجام شود بين 48 – 12 ساعت پس از اوج طبيعي هورمون LH ( LH Surge ) انجام مي شود.
قبل از انجام IUI بايد از نزديکي امتناع شود. معمولا بيان مي شود که 72 ساعت قبل از IUI نبايد نزديکي داشته باشند، اما اگر شمارش پايين اسپرم علت انجام IUI است، بايستي 48 ساعت بين انزال آخر و جمع آوري اسپرم فاصله زماني باشد ولي اگر اشکال از اسپرم نباشد، نزديکي 24 ساعت قبل از IUI هم اشکالي نخواهد داشت.
پس از انجام IUI در هر زماني مي توان نزديکي داشت و در واقع بسياري از پزشکان نزديکي را پس از IUI توصيه مي کنند.
بهترين شانس براي حامله شدن، در حضور 4-3 فوليکول است و فوليکولهاي بيشتر شانس حاملگي چند قلو را افزايش مي دهد. از طرفي کيفيت و شمارش هاي بالاتر اسپرم نيز با ميزان موفقيت بيشتري همراه است اما تفاوت کمي بين موفقيت شمارش هاي زياد و متوسط وجود دارد.
ميزان موفقيت در IUI با توجه به عوامل موثر ذکر شده، بين 6% و 26% در هر دور درمان مي باشد.
در صورت عدم موفقيت درمان نازايي پس از انجام سه دور IUI ، مي توان از IVF براي درمان استفاده کرد.
گفتارچهارم : IVF
IVF مخفف لغت هاي انگليسي In Vitro Fertilization” به معني “باروري در آزمايشگاه” است. اولين بار پزشکان موفق شدند با اين روش در سال 1978 نوزادي را در يك زوج نابارور به دنيا بياورند.
به عبارت ديگر IVF لقاح (ترکيب) ساده تخمک زن با اسپرم مرد در آزمايشگاه است. پس از لقاح، جنين را تا مرحله اي معين در آزمايشگاه پرورش داده و سپس اين جنين را از طريق گردن رحم (سرويکس) به درون رحم زن وارد مي سازند.
IVF براي ناباروري به علل زير استفاده مي شود:
مشكلات لول هاي رحمي ( اختلالات شديد لوله اي مانند هيدروسالپنكس، بسته بودن لوله در قسمتي از رحم، بسته بودن لوله در دو محل،‌ چسبندگي هاي شديد لگني و شكست در اعمال جراحي قبلي براي رفع اشكال لوله ها، آندومتريوز، نازايي توجيه نشده، نازايي به علت فاكتور سرويكال ، نازايي با فاكتور مردانه اختلالات تخمك گذاري، كاهش رزرو تخمداني و نازايي در ارتباط با سن IVF 187شامل مراحل زير است:
بند اول : مرحله تحريک تخمدانها
پيش از انجام لقاح، براي به دست آوردن تخمک زن، براي زن داروهاي القاي تخمک گذاري تجويز مي شود 188و در ضمن سطح هورمونهاي زن و وضعيت تخمدانها و فوليکولها را بوسيله سونوگرافي بررسي مي کنند.
بند دوم : مرحله جمع آوري تخمک
پس از تحريک مناسب تخمدانها و تزريق داروي محرک تخمک گذاري (hCG) حدود 36 ساعت بعد زمان مناسب براي استخراج گامت زن (اووسيت) ها است. سوزن مخصوص را از دهانه رحم (واژن) و جدار آن و سپس محوطه لگن گذرانده و به تخمدان ها مي رسانند که اين کار تحت کنترل سونوگرافي واژينال صورت مي گيرد. در اين مرحله براي از بين بردن درد از بيهوشي، بي حسي نخاعي يا تزريق مسکن يا آرام بخش وريدي استفاده مي کنند.
پس از استخراج اووسيت ها آنها را از نظر كيفيت و ميزان رسيدگي بررسي مي كنند و و بر حسب آن اووسيت ها را به مدت زمان لازم در محيط نگه مي دارند.
بند سوم : مرحله جمع آوري اسپرم
همسر بيمار در حول و حوش زمان استخراج اووسيت ها، بايد نمونه اسپرم را در يك ظرف پلاستيكي استريل آماده كند. معمولا نمونه اسپرم را دو بار در آزمايشگاه شستشو داده و به اين ترتيب كيفيت اسپرم ها را بهبود مي بخشند و مثلا اسپرم هاي متحرك تر را براي لقاح استفاده مي كنند. نهايتا اسپرم هاي با بالاترين كيفيت را براي لقاح استفاده مي كنند.
بند چهارم : مرحله لقاح و کشت جنين
به منظور انجام لقاح، اسپرمهاي با بهترين کيفيت را به تخمکهاي جمع آوري شده اضافه مي کنند. معمولا تعداد 150000 اسپرم به ازاي هر اووسيت و در صورتيكه علت ناباروري مرد باشد، از 500000 اسپرم به ازاي هر اووسيت استفاده مي كنند.
حدود 12 تا 18 ساعت پس از انجام لقاح اووسيت ها را ارزيابي مي كنند و از باروري و وضعيت مناسب آن اطمينان حاصل مي كنند.
مرحله انتقال جنين: حدود دو تا پنج روز پس از استخراج اووسيت ها، پس از آنكه جنين حاصل مراحي از رشد را پشت سر گذاشت، آن را به وسيله يك كاتتر (ميل جراحي ظريف) از طريق گردن رحم وارد رحم مي نمايند. اين مرحله معمولا بسيار سريع و بدون درد است.
اگر در IVF تعداد فوليكول هاي استفاده شده بيش از 3 يا 4 عدد باشد، امكان چند قلويي افزايش مي يابد.
دو هفته پس از انجام عمل يك تست بارداري قبل از ساعت 9 صبح انجام مي شود. و نتيجه موفق يا ناموفق به زوجين اعلام خواهد شد.
دو هفته پس از مثبت بودن تست حاملگي، يک سونوگرافي اوليه انجام مي گيرد. در صورتيكه اووسيت بالغ باشد، 80 درصد احتمال باروري دارد و هر چه درجه رسيدگي آن كمتر باشد، يا علت نازايي عامل مردانه باشد، احتمال باروري كمتر مي شود.
لقاح خارج از رحمي براي اولين بار در مشهد در سال 1375 با موفقيت در مركز ناباروري انجام گرفت. و از آن زمان تا كنون موارد بسياري انجام شده است.
لقاح خارج از رحمي فرآيندي است كه شامل اقدامات پزشكي مي باشد كه موجب تحريك تكامل ، رشد، و بلوغ تخمك هاي رها شده از تخمدان ها مي شود. وقتي كه تخمك ها به حدا كثر رشد و بلوغ رسيدند، ازفوليكولها برداشته شده و در يك مايع مخصوص، يا محيط كشت در آزمايشگاه قرار داده مي شوند. تخمك ها سپس در ظروف كشت با اسپرم تركيب مي شوند و رويان ها در يك انكوباتور( كه محيط كاملا كنترل شده است و در يك دماي دقيق تنظيم و داراي هواي خالص تهويه شده مي باشد) قرار داده مي شوند. اخيرا نشان داده شده كه استفاده از هواي پاك و تصفيه شده ، ميزان موفقيت لقاح خارج از رحمي را افزايش مي دهد .
درIVF بيماراني كه لوله هاي فالوپ آنها آسيب ديده باشد مي توانند حامله شوند .
اين روش همچنين وسيله مناسبي براي كمك به بيماراني است كه دچار اندو متريوز،ناباروري شديد مرد ، و بسياري بيماري هاي ديگري است كه موجب عدم حاملگي مي شوند .
گفتار پنجم : اهداي تخمک
قانون و آيين نامه اجراي آن به جهت شوراي نگهبان از جهت حفظ فروج و منع اختلاط مياه و انساب تلقيح داخل رحمي را ممنوع اعلام داشته ولي در مورد اهداء جنين ممنوعيتي در نظر نگرفته و مجاز شناخته است . شايد آن دسته از فقهايي که منع ادخال اجزاي ژنتيکي بيگانه و غير زوج به فرج را شامل اجزا و از جمله تخمک زن ديگر مي دانند و به اطلاق و عموم و ظاهر آيات و روايات استناد مي کنند ، بر تنظيم قانون و آيين نامه به نحو مذکور تأ ثير گذار بوده است .
ليكن آنچه كه مذكور افتاد، قابل تأمل است و در

پایان نامه
Previous Entries حرمت نکاح Next Entries اجاره رحم، عقد جعاله، عقد اجاره