منبع پایان نامه درمورد مواد مخدر، مصرف مواد، مصرف کنندگان، نشانه های محیط

دانلود پایان نامه ارشد

از آنها زندگي مصرف كننده را تباه مي سازند، منجر شود(دوستيان و همکاران، 1392).

۴ . وسوسه و ویار
-يكي از ويژگي هاي بارز و مهم بيماري اعتياد وسوسه است؛ چون مصرف مواد مخدر چنان احساس لذت شديدي ايجاد مي كند كه فرد معتاد با وجود زيان آور بودن مواد مخدر براي خود  و ديگران، مي خواهد بيش از پيش اين گونه مواد را مصرف كند.
مشغول بودن ذهن فرد معتاد به مواد مخدر سبب مي شود تا وي ديگر جنبه هاي زندگي ، از جمله تندرستي ، خانواده، شغل و غيره را ناديده بگيرد. در نهايت  تنها اولويت  او در زندگي چگونگي دست يابي و مصرف مكرر مواد مخدر مي شود. علت مشغول بودن بي وقفه ذهن معتادان به مواد مخدر تأثيري است كه مصرف اين گونه مواد بر مغز آنها برجاي گذاشته است) حبيبي و رياحي نسب،1390).
۵.انكار  / نداشتن سلامت عقل
مصرف بي رويه و بلند مدت مواد مخدر به سيستم ارتباطي مغزآسیب وارد مي آورد و سبب مي شود ما نتوانيم واقعيت را از وهم و خيال تشخيص دهيم. اين امر سبب مي شود تا ما از پديده انكار كردن مشکلمان كه یک مكانيزم دفاعي است رنج ببريم.انكار كردن سبب مي شود مصرف مواد مخدر براي ما آسان تر شود؛ چون ما از وضعيت و شرايطي كه در آن قرار داريم نا آگاهیم. انكار خو را به شكل هاي متفاوتی نشان مي دهد  مانند: منطقي جلوه دادن مصرف ،روشنفكرانه جلوه دادن مصرف ، توجيه كردن يا سرزنش كردن ديگران براي مصرف هر چه بيشتر مواد مخدر.
با اين حال ما نمي دانيم كه سرگرم انكار هسيتم؛ چون مصرف مواد مخدر سبب شده است تا نتوانيم واقعيت ها را درك كنيم و ندانيم كه داريم به خود و ديگران دروغ مي گویيم.انكار اصلي ترين عامل و مانع بر سر راه روبرو شدن ما با واقعيت بيماري اعتياد است. بسياري از ما خود فريبي و انكار را تا پاي مرگ ادامه مي دهيم و بسياري ديگر بايد به عجز برسند و سرشان به سنگ بخورد تا بپذيرند كه مشكل دارند.اعتياد تنها بيماري است كه فرد مبتلا به آن را متقاعد به انکار بيماری خود می کند
)حبيبي و رياحي نسب،1390).

6.پي آمدهاي ناگوار/ زندگي غير قابل اداره
بيماري اعتياد سرانجام سبب مي شود تا ما به بسياري از عوارض و پي آمدهاي ناخوشايند اين بيماري  دچار شويم. در برنامه ١٢ قدم از اين پي آمدها تحت عنوان عواملي كه زندگي را غير قابل اداره مي سازند ياد مي شود. پي آمدهاي ناگوار بيماري اعتياد سبب مي شود تا ما از عوارض زير رنج ببريم:
 
پي آمدهاي رواني : روان پريشي، هذيان گويی ، افسردگي، فكر كردن به  خودكشي و غيره
پي آمدهاي جسمی : نارسایي هاي پزشکی همچون عوارض كبدي، ايدز، هپاتيت، حوادث و غيره
پي آمدهاي رابطه ای : مشكلات زناشویي يا خانوادگي، كودك آزاري و غيره
پي آمدهاي اجتماعي :فعاليت هاي مجرمانه ، ناصادقی ، حقه بازي و غيره
پي آمدهاي شغلي : از دست دادن شغل، مشكلات اقتصادي، بي خانماني و غيره
پي آمدهاي مالي : از دست دادن  يا به باد دادن درآمد.

عوارض اعتیاد
عوارض کلی اعتیاد که تقریباً در میان بیشتر معتادان شايع است :
• کم یا زیاد شدن اشتها
• تغییر در عادات غذایی
• کاهش وزن بی دلیل
• نیاز به پول یا دست زدن به دزدی
• فریب کاری  یا حقه بازی
• دچار حوادث شدن
• علاقه شدید به تنهایی ، خلوت گزيني ، دوري كردن و منزوی بودن از دیگران
• بیش فعالی یا پرحرفی
• تلاش برای مخفی کردن رفتار خود از دیگران
• خوابیدن در تمامی طول روز
• افسردگی
• کج خیالی
• رفتارعجیب و عصبي همراه با خشونت
• عصبی  و کلافه بودن و تغییر حالت دادن
• بد خلقی
• نداشتن انگیزه یا انضباط
• عوض کردن دوستان برای راحت تر شدن مصرف مواد
• بی علاقه شدن به خانواده ، مدرسه و کار
• بی توجه شدن به وضع و حال خود

علائم اعتیاد:
طبق تعریفی که انجمن روان شناسان آمریکا ارائه داده است شخصی که استفاده اش از مواد مخدر یا مشروبات الکلی در یک دوره ۱۲ ماهه به بروز سه مورد یا بیشتر از علائم زیر منجر شده باشد به بیماری اعتیاد مبتلا شده است(دانش و همکاران،1393).
۱- تولرانس یا مقاوم شدن بدن که به دو شکل زیر ظاهر می شود :
الف – نیاز به استفاده هر چه بیشتر از مواد مخدر برای حفظ تأثیر و نشئگي روزهاي اوليه (دوران طلايي)
ب – کاهش تأثیر مواد به علت استفاده طولانی مدت از آنها.
۲- خود مشغولی یا وسوسه
فكر و ذكر معتادان مشغول اين است كه بتوانند تجربه و نشئگي را كه در بار اول مصرف اين گونه مواد به دست آوردندرا تكرار كنند. همچنین آنها زمان زيادي از عمر خود را صرف تهیه و مصرف مواد می کنند.
۳- افزايش مصرف
يكي ديگر از علائم اعتياد به مواد مخدر استفاده از مقادير بيشتر يا مصرف طولاني تر اين گونه مواد براي رسيدن به نشئگي روزهاي اول مصرف مواد مخدر است.
۴- از دست دادن كنترل
معتادن معمولاً براي كاهش ميزان استفاده از اين مواد يا ترك آنها يا كنترل مصرف مواد تلاش بسياري مي كنند اما در اين راه موفق نمي شوند. آنها بارها و بارها واقعاً قول مي دهند و عزم خود را جزم مي‌كنند كه اعتياد خود را ترك كنند اما نمي توانند چون بيماري آنها حالت مزمن و كهنه پيدا كرده است و آنها اراده و قدرت كنترل مصرف مواد را از دست داده اند.
۵- ادامه مصرف با وجود عواقب خطرناك
فرد معتاد با آنكه از عواقب استفاده از اين گونه مواد آگاهي دارد باز هم بيشتر وقت خود را براي تهيه و مصرف آنها صرف مي كند.
۶- نشانه های خماري
معتادان به مواد مخدر از عوارض خماری رنج می برند؛ چون مواد سبب می شود تا مغز فرد معتاد  نتواند ماده شیمیایی لازم را برای انتقال پیام های عصبی  که موجب می شود تا انسان احساس رضایت خاطر یا لذت کند، تولید نماید.  نشانه های خماری تغییرات جسمی یا روحی درد آوری هستند که بدن فرد معتاد زمانی به آن دچار می شود که مواد مصرفي كه بدن به آن عادت کرده است  به آن نرسد. با توجه به نوع ماده مخدر که فرد معتاد مصرف می کند، نشانه های خماری می تواند ظرف چند ساعت از زمان نرسیدن مواد به بدن شروع شود و تا چندین روز و در مواقعی چند هفته یا حتی چند ماه ادامه پیدا کند.
نوع خماری از موادی به مواد دیگر فرق می کند. تریاک ،الکل یا آرام بخش ها خماري  شدیدی در بدن ایجاد می کنند که می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. مواد دیگری همچون کوکائین، ماری جوانا و قرص های روان گردان یا  اکستازی نيز در فرد معتاد  نوعي خماری آزار دهنده ایجاد می کنند اما اين نوع خماري جان فرد معتاد را تهدید نمی کند. شکل و حالت خماری افراد نیز با یکدیگر تفاوت دارد و اگر تصمیم به قطع  مصرف مواد یا الکل دارید به شما توصیه می شود که با پزشک مشورت کنید)حبيبي و رياحي نسب،1390).

مواد مخدر و مغز:
مواد مخدر موادی شیمیایی هستند كه پس از مصرف وارد سیستم ارتباطی مغز شده و فرایند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات از سوی سلول های عصبی را مختل می کنند. ساختار شیمیایی برخی از مواد مخدر از جمله ماری جوانا و هروئین شبیه نورون های فرستنده طبیعی مغز است و در نتیجه نورون ها را تحریک  می کنند. شباهت ساختار شیمیایی این گونه مواد مخدر به نورون هاي فرستنده طبيعي سبب می شود تا سلول های گیرنده مغز فریب بخورند و اجازه دهند تا مواد مخدر وارد سلول های عصبی شده و آنها را تحریک کنند. گرچه ساختار شیمیایی این گونه مواد مخدر شبیه ساختار مواد شیمیایی مغز است اما سلول های عصبی مغز را بطور طبیعی تحریک و فعال نمی کنند و سبب می شوند تا پیام های غیر عادی در شبکه عصبی مغز جریان پیدا کنند.
برخی دیگر از مواد مخدر همچون آمفتامین و کوکائین باعث می شوند تا سلول های عصبی مغز به مقدار بسیار زیادی نورون های فرستنده طبیعی ایجاد یا از گردش عادی این مواد شیمیایی در مغز جلوگیری کنند. ایجاد چنین اختلالی سبب می شود تا یک پیام بسیار قوی در مغز ایجاد شود و بتواند کانال های ارتباطی مغز را مختل کند. تفاوت میان طنین پیام طبیعی و پیامی که بر اثر مصرف این گونه مواد مخدر در مغز ایجاد می شوند، شبیه تفاوت میان سخنانی است که کسی در گوش شما زمزمه کند و صدایی که با فریاد کشیدن در برابر میکروفون ایجاد می شود.

احساس سرخوشی و نشئگی:
بیشتر انواع مواد مخدر بطور مستقیم یا غیر مستقیم سیستم احساس لذت در مغز را با سرازیر کردن مقادیر زیادی از دوپامین به مدار، هدف قرار می دهند. دوپامین یک فرستنده عصبی است که در قسمت هایی از مغز که حرکات بدن انسان ، احساسات ، درک و شناخت ، انگیزه و احساس لذت و سرخوشی را تنظیم می کند وجود دارد. تحریک شدن بیش از اندازه این سیستم باعث می شود از رفتارهای عادی خود احساس لذت کنیم. حالت های سرخوشی و نشئگی را که مصرف کنندگان مواد مخدر خواستار آن هستند،در مغز آنها ایجاد می کند و به آنها یاد می دهد تا این عمل یعنی مصرف مواد مخدر را تکرار کنند(دانش و همکاران،1393). 

مصرف مدت مواد مخدر و تأثیرآن برمدارهای مغزی:
می دانیم عواملی که سبب می شوند تا تولرانس ایجاد شود همان عوامل به ایجاد تغییرات عمیق در نورون ها و مدارهای مغز منجر می شوند و در بلند مدت سلامت جسمی مغز را به خطر می اندازند. برای مثال، گلاتامیت یکی دیگر از فرستنده های نورون است که مدار احساس لذت و سرخوشی و توان فراگیری را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی که  میزان مطلوب گلاتامیت بر اثر مصرف مواد مخدر تغییر می کند مغز تلاش می کند تا خود را با این تغییر هماهنگ سازد و به این ترتیب است که قابلیت شناخت و تشخیص مختل می شود. مصرف طولانی مدت مواد مخدر در عین حال می تواند سازگار شدن با سیستم های عادت یا  حافظه غیرارادی را تحریک کند. شرطی شدن از جمله  نمونه های یادگیری است که بر اثر آن عوامل و نشانه های محیطی با تجربه مصرف مواد مخدر ارتباط پیدا می کند و باعث می شود تا در صورت قرار گرفتن در معرض این گونه علائم و نشان ها حتی بدون این که مواد مخدر در دسترس قرار داشته باشد وسوسه یا ویار غیر قابل کنترل در وی ایجاد شود. این حالت شرطی از چنان قدرتی برخوردار است که می تواند حتی سال ها پس از قطع مصرف مواد مخدر بازهم در شخص ایجاد شود.
مصرف مواد مخدر چه تغییرات دیگری در مغز ایجاد می کند؟
مصرف طولانی مدت مواد مخدر چگونگی ارتباط ساختار های مهم مغز با یکدیگر برای کنترل و جلوگیری از رفتارهای ناشی از مصرف مواد مخدر را مختل می سازد. همانگونه که مصرف طولانی مدت مواد مخدر سبب می شود تا مقاومت و تولرانس فرد معتاد در برابر مواد مخدر افزایش پیدا کند و به بیان دیگر به مصرف مقدار بیشتری از مواد مخدر نیاز پیدا کند، ممکن است به اعتیاد منجر شود و فرد بی اراده و بی اختیار به سمت مصرف مواد مخدر کشانده شود.  

اعتیاد و سلامت انسان: ً
افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند معمولاً از یک یا چند عارضه ناشی از اعتیاد همچون ناراحتی ها ریوی، قلبی، سکته، سرطان و ناراحتی ها روانی رنج می برند. تصاویر اسکن، رادیو لوژی و آزمایش خون افراد معتاد نشان می دهد که مصرف مواد مخدر همه اندام های آنها را تحت تأثیر قرار داده است. برای مثال ، مصرف دخانیات عاملی برای بروز سرطان دهان ، حنجره ، نای ، خون، ریه، معده، پانکراس
(لوزالمعده)، کلیه، مثانه و دهانه رحم محسوب می شود. علاوه بر این ، برخی از مواد مخدر از جمله موادی که از راه بینی مصرف می شوند به سلول های عصبی آسیب جدی رسانده و ممکن است این گونه سلول ها را در مغز یا سیستم های عصبی جانبی آن نابود کنند(قدرتي،1392).

تأثیر متقابل مواد مخدر و ناهنجاری های روانی:
مصرف مواد مخدر و ناهنجاری های روانی در بیشتر مواقع یکدیگر را همراهي مي كنند. در برخی از موارد مصرف مواد مخدر ممکن است ناراحتی روانی را به ویژه در کسانی که از آسیب پذیری خاصی رنج می‌برند تشدید کند . 
بزهکاری:
ديدگاهها
رويكرد واقع گرايي انتقادي:
اين رويكرد مدعي است كه سنجش جرم را مي توان هم از ويژگي هاي يك «فرآيند اجتماعي» برخوردار داشت و هم از خصايص يك واقعيت ريشه دار. ازمنظر اين ديدگاه وظيفه ي سنجش عبارت است از: پرده برداشتن از فرآيندهايي كه از طريق آن، جرايم ارتكابي بر ضد آسيب پذيرترين و ضعيف ترين بخش هاي جامعه ناديده گرفته شده و يا

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درمورد مواد مخدر، مصرف مواد، ضعف اخلاقی، وجود خداوند Next Entries منبع پایان نامه درمورد خودپنداره، صاحب نظران، عوامل بازدارنده، بازدارنده ها