منبع پایان نامه درمورد رضایتمندی، رضایت زناشویی، رضایتمندی زناشویی، رضایت جنسی

دانلود پایان نامه ارشد

ر ازدواج می پردازد. مثلاً بررسی گاتمن (1994) در این دسته مشخص کرده است که زوج های آشفته نسبت به غیر آشفته، تقابل و عاطفه منفی تری را نشان می دهند. دسته دوم، نقش هیجانات نامطلوب، از قبیل افسردگی و اضطراب را در سلامت زناشویی مورد بررسی قرار داده اند. این دسته از پژوهش ها یک رابطه نیرومند میان خلق افسرده و آشفتگی زناشویی را نشان داده اند. یا مثلاً پژوهش های بیچ24 (2001) در دسته سوم، نقش هیجانات را در زوج درمانی بررسی نمود. این دسته معتقدند که اصل یا ریشه آشفتگی با عواطف منفی که در تعامل با همسر آشکار می شود، رابطه دارد (جانسون، سولیوان و برادبری25).

2-1-6 صمیمیت و خود افشا سازی 26:
یکی از مسایل دنیای روابط انسانی بیان کردن احساسات و تجارب درونی خود است که این موضوع جهت صمیمیت بین دو نفر بسیار مهم می باشد.اما نحوه بیان و ابراز این نوع احساسات وتجارب متفاوت است که این موضوع در مورد همسران نیز صادق می باشد. گریف و همکاران بیان می کنند که اگر چه همسران مایلند دیدگاه های مشابهی در مورد صمیمت و خود افشاسازی در رابطه زناشویی داشته باشند، اما مشخص شده است که میان زنان و مردان در صمیمیت و ابراز احساسات و نیز نوع رضایت زناشویی تفاوت وجود دارد(گریف و مالرب، 2001). به عبارت دیگر تجربه صمیمیت و خود افشا سازی در میان زنان و مردان متفاوت است. زنان خود افشایی در زمینه احساسات را به عنوان صمیمیت زیاد می دانند و مردان داشتن فعالیت های مشترک با همسر را نشانه صمیمت می دانند(مارکمن و کرافت27، 1989 به نقل از هالفورد، 1384).

2-1-7 رضایت جنسی 28:
همیشه اینطور بوده که رابطه جنسی و رضایت جنسی یکی از متغیرهای مهم در رضایتمندی زناشویی است. هالفورد (1384) بیان می کند که رابطه جنسی با رضایتمندی زناشویی رابطه جدایی ناپذیری دارد همسران رضایتمند، تطابق و یکسانی بیشتری میان فعالیت جنسی که خواهان آن هستند و فعالیت جنسی که تجربه می کنند گزارش می نمایند. هم چنین برای مردان و هم برای زنان، رضایت از رابطه جنسی به طور معناداری با سطح کارکرد خانواده ارتباط دارد(گریف و مالهرب، 2001). پژوهش رزن- گراندن، می یر و هاتو 29(2004) نشان داد که رضایت جنسی مولّفه بسیار مهمی در روابط وفادارانه و پایبندی به یکدیگر است. به هر حال رضایت اوّلیّه از رابطه جنسی یک عامل پیش بینی کننده بسیار قوی برای رضایت و تداوم رابطه در زمان های بعدی است. طبق نظر اسپنس30(1997 به نقل از هالفورد، 1384) رابطه جنسی کم و ناخوشایند، منشا تعارضاتی در زوجین مشکل دار است که مسبب مشکلات دیگری می شود اما از سوی دیگر، مسترز و جانسون31(1970) مشکلات جنسی را ناشی از ارتباط ضعیف در زندگی زناشویی می دانند و به این دلیل قسمتی از درمان آنها برای رفع مشکلات جنسی شامل کمک به زوج ها برای بهبود و ترمیم روابط بین آنها می باشد. کار(2000) معتقد است هماهنگی جنسی و نه فراوانی فعالیت جنسی با رضایت زناشویی مرتبط است.
2-1-8 ویژگی های شیخصتی 32:
تفاوت های شیخصتی یکی از ویژگی های برجسته ما انسان ها است. اما لزوما این تفاوت منجر به اختلاف و ناهمگونی روابط نمی شود بلکه در بسیاری از موارد باعث جذابت و پویایی ارتباها می باشد. اما تفاوت شخصیت در دو جنس مرد و زن بسیار مشهود تر است. اما این تفاوت ها بعنوان عاملی در نارضایتی زوجین قلمداد نمی شود. ولی دو جنبه خاص از شخصیت وجود دارد که مشخص شده است تاثیر زیادی بر مشکلات ارتباطی و طلاق دارند و به نوعی این مشکلات را پیش بینی می کنند: یکی ناتوانی در تنظیم عواطف منفی (عصبی بودن) و دیگری سبک دلبستگی همراه با ناامنی است(هالفورد، 1384). نظریه دلبستگی که اولین بار در زمینه رشد کودکان به وجود آمد، اخیراً برای روابط دلبستگی بزرگسالان نیز به کار می رود و تاثیر عظیمی بر ایجاد زوج درمانی هیجان محور داشته است (آلستین33، 2002). اولین بار هازن وشیور 34در 1987 مطرح کردند که سبک های دلبستگی منعکس کننده تمایزات اساسی در بازنمایی های ذهنی عشق رمانتیک بزرگسالان هستند(میرز و لاندزبرگر، 2002). صیادپور (1384) با اشاره به پژوهش های انجام شده در این زمینه بیان می کند که افراد ایمن با ابراز صمیمیت و بیان عواطف خود بر پایه عشق و دوستی شرایطی را فراهم می آورند که موجب برخورداری بیشتر آنان از احساس رضایتمندی می شود؛ در حالی که افراد اجتنابی و دوسوگرا، با فاصله گرفتن عاطفی و اضطراب، کیفیت ارتباط زناشویی را منفی ارزیابی می کنند. بحرحال نوع شکل گیری دلبستگی در افراد می تواند در نوع روابط و کیفیت آن تاثیر گذار باشد.

2-1-9 فردیت و تمایز خود35:
در بسیاری از فرهنگ ها حرف های عامیانه در خصوص ازدواج و تعامل زن و مرد وجود دارد. بارها شینده ایم که زن و مرد دو نیمه هم اند، اما طبق نظر برادشاو (1372) باور به این موضوع که “زن و شوهر نیمه بهتر یکدیگرند” در واقع نشان دهنده ی اشتباه فرهنگی رایج در زمینه ازدواج است. نقش های جنسی در این نوع فرهنگ ها به این معتقد اند که با کنار هم گذاردن دو نیمه‌ی زن و مرد یک شخص کامل ایجاد می شود. برداشت به گونه ای است که انگار یک دوم ضربدر یک دوم مساوی یک می شود، و حال آنکه یک دوم ضربدر یک دوم مساوی یک چهارم است که از یک دوم کمتر است. به همین دلیل وقتی دو نفر برای تکمیل شدن ازدواج می کنند، در مقایسه با آن زمان که کامل و تکمیل نبودند، ناقص تر می شوند و این علت بسیاری از شکست های ازدواج هاست. بنابراین افرادی که از وضعیت درونی سازمان یافته تری برخوردارند در نظم دادن به وضعیت طرف مقابل نیز موفق تر می باشند(برنشتاین و برنشتاین، 1382).
2-1-10 ناراحتی های روانشناختی و پزشکی 36:
ارتباط میان ناراحتی روان شناختی و عدم رضایت زناشویی در بیماران متأهّلی که طیف وسیعی از مشکلات روان شناختی را تجربه می کنند به اثبات رسیده است در میان اختلالات روان شناختی عمده، افسردگی به طور وسیع تری مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده شده است که ارتباطی قوی با آشفتگی و ناخرسند زناشویی دارد(میرزولاندزبرگر، 2002). بسیاری از پژوهش ها، همچنین ارتباطی قوی میان اختلالات اضطرابی و آشفتگی زناشویی را اثبات کرده اند. علاوه بر اختلالات روانی، ناخرسندی زناشویی با بیماری های جسمانی نیز همبستگی دو سویه ای دارد. افرادی که روابط رضایت بخش و حمایت کننده دارند، احتمال کمی وجود دارد که مبتلا به بیماری سختی شوند و اگر هم بیمار شوند سریع تر بهبود می یابند و نیز وجود بیماری های جسمی باعث کاهش رضایتمندی می شود(هالفورد، 1384)
2-1-11 سن:
سن یکی از عواملی است که در طبقه بندی افراد در حیطه های مختلف کاربرد دارد. افرادی که در دو طیف سنی متفاوتی هستند بسیار سخت می توانند هم دیگر را درک کنند و به نیاز های یکدیگر پاسخ دهند. تحقیقاتی در خصوص تاثیر سن بر رضایتمندی زناشویی انجام گرفته است. منجمله لارسون و هلمن (1994) بیان داشتند یکی از قوی ترین عامل های پیش بینی کننده تزلزل و عدم اثبات زناشویی، سن کم به هنگام ازدواج می باشد. هم چنین کرو و ریدلی(1384) بیان داشتند که بسیاری از یافته ها حاکی از آنست که امکان شکست ازدواج در سن پایین، بسیار محتمل تر است است.
نتایج پژوهش های کلیک1 (1957) و کارتر2 (1971) نیز نشان دادند که ازدواج هایی که قبل از سن 18 سالگی واقع می شوند سه برابر ازدواج هایی که بعد از 18 سالگی روی می دهند، احتمال طلاق در آنها بیشتر است و نیز ازدواج هایی که قبل از رسیدن به سن 20 سالگی صورت می گیرند دو برابر ازدواج هایی که بعد از 20 سالگی رخ می دهند احتمال طلاق بیشتری دارند.
2-1-12 تحصیلات و جایگاه اجتماعی :
تحصیلات و جایگاه اجتماعی از عواملی است که بسیاری بر مشابه بودن آن در جهت انتخاب همسر تاکید می کنند. نیومن و نیومن (1991 به نقل از کار، 2000) یکی از عوامل موثر در بالا بودن رضایت زناشویی را سطح تحصیلات بالا و نیز موقعیت اجتماعی – اقتصادی بالا می دانند، نیومن دلیل آنرا چنین بر می شمرد که این عوامل نشان می دهد که چنین افرادی احتمالاً مهارت های حل مسئله بهتر و استرس های مزمن کمتری در زندگی(مانند زندگی در محیط شلوغ) داشته و دارند. اما در عوض تحصیلات پایین، موقعیت اجتماعی پایین، درآمد کم و ناامنی شغلی با رضایتمندی زناشویی پایین همراه است. هنگامی که زوجین دائماً درباره پول نگرانی داشته باشند، رضایتمندی زناشویی پایین خواهد بود (ساپینگتون، 1382). از طرف دیگر بیکاری نیز یکی از عوامل پیش بینی کننده نارضایتی و نهایتا” طلاق است (کرو و ریدلی، 1384). در عین حال، رضایتمندی شغلی به ویژه برای شوهرها، با خشنودی زناشویی رابطه دارد (ساپینگتون، 1382) بنابراین شغل تاثیر بسزایی در غنی سازی رابطه دارد. اما گاهی ملزومات شغلی با نقش زوجین رقابت میکند(هالفورد، 1384).
2-1-13 ایفای نفش 37:
زن و شوهر هریک در زندگی مشترک نقش خاص خود را دارند که انجام آنها جهت رضایتمندی طرفین بسیار حائز اهمیت است در واقع ایفای نقش به انجام وظایف اصلی اشاره می کند که برای تداوم زندگی زناشویی لازم است (هالفورد، 1384). افراد از لحاظ نگرش در مورد نقش هایی که برای جنسیت آنها مناسب هستند متفاوتند. در بعضی تقسیم بندی ها گاهی نقش های جنسی را به سنّتی(که زن در خانه می ماند و مسئول کارهای خانه و مراقبت از فرزند می باشد) یا مدرن(که هر دو همسر تکالیف شغلی و خانگی مساوی دارند) طبقه بندی می کنند (آماتو و بوث38، 1995 به نقل از مک گاورن و میرز39، 2002). نقش هایی که مسئولیت بیشتری را بر دوش یکی از همسران قرار می دهد، خطر مشکلات ارتباطی را افزایش می دهد. نقش زیاده از حد و باری که روی دوش همسران و به ویژه زنان می گذارد، با استرس، آشفتگی و افسردگی همراه است؛ که باعث ایجاد چرخه ای می شود که استرس و افسردگی نیز به نوبه ی خود مشکلات ارتباطی را تداوم بخشیده و افزایش می دهد (هالفورد، 1384).
2-1-14 نقش فرزندان :
پس از گذر زمانی فرزندان قدم به زندگی زوجین می گذارند و این موضوع می تواند نقش متفاوتی را ایجاد کند. در زمینه نقش فرزند یا فرزندان در ازدواج از دو منظر می توان نگریست: یکی اثر فرزند بر کیفیت روابط زناشویی والدین و دیگر تاثیر روابط والدین بر فرزندان. مرور تحلیلی توانگ، کمپبل و فاستر 40(2003) نشان داد که والدین رضایت زناشویی پایین تری را در مقایسه با غیر والدها گزارش می دهند. هم چنین ارتباط منفی معناداری بین رضایت زناشویی و تعداد فرزندان وجود دارد. تفاوت در رضایت زناشویی در میان مادرانی که کودک نوزاد داشتند نمود بارزتری داشت. برای مردان این اثر پذیری به طور مشابه از سنّ فرزندان صورت می گرفت. اثر والد بودن بر رضایت زناشویی در میان گروه های اجتماعی- اقتصادی بالا منفی تر است. این داده ها موید آن هستند که بعد از تولّد فرزندان، به دلیل تعارضات مربوط به نقش و محدود شدن آزادی، رضایت زناشویی کاهش می یابد. با این وجود مثال های بسیاری وجود دارند که کودکان، رضایت را بهبود یا افزایش می دهند یا حداقل اثر منفی ندارند(توانگ و دیگران، 2003). به عنوان مثال، پژوهش کاردک41 (1995) نشان می دهد که حضور فرزندان به طور مثبتی با رضایت زناشویی مرتبط می باشد.
2-1-15 حمایت های روانی خانواده و اجتماع :
یکی از علت های ازدواج فرار از تنهایی است و همین موضوع نیز می تواند بر رضایتمندی زناشویی تاثیر بگذارد. نتایج پژوهش دمیر و فیسیلوگلو (1999) نشان داد که تنهایی به طور معنی دار و منفی با سازگاری زناشویی مرتبط است. آنها هم چنین بر طبق نظر باربور42 (1993) می گویند اگر چه معلوم شده است که داشتن همسر یک عامل مثبت تغییر دهنده احساس تنهایی می باشد، کیفیت روابط خانوادگی نیز باید مدّنظر قرار گیرد هالفورد (1384) معتقد است، میزان حمایت های عاطفی (مانند گوش دادن همدلانه به درد و دل های همسر) و عملی (مانند کمک کردن به دیگران) که زوجین به یکدیگر ابراز می کنند به طور قابل توجّهی رضایتمندی از رابطه را در عرض سال های اولیه ازدواج پیش بینی می کند.
2-1-16 عوامل فرهنگی :
ازدواج در فرهنگ ها و ملل مختلف متفاوت است

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درمورد رضایتمندی، رضایتمندی زناشویی، رضایت زناشویی، کیفیت زندگی Next Entries منبع پایان نامه درمورد بهزیستی روانشناختی، سلامت روان، پذیرش خود، زندگی خوب