منبع پایان نامه درباره گردشگري، جهانگردي، کشورهاي

دانلود پایان نامه ارشد

سرمايه‌گذاران خارجي از سرمايه‌گذاري در ايران استقبال نکنند. تجربه کشورهاي آسيايي جنوب شرقي و کشورهاي عربي نشان مي‌دهد که تنها با اتکا بر دو معيار گسترش گردشگري و سرمايه‌گذاري خارجي مي‌توان اقتصاد يک کشور را با تحولات اساسي رو‌به‌رو کرد. از طرفي ديگر بنابر تحليل کارشناسان جذب سرمايه‌گذاري خارجي کليد تحول صنعتي و اقتصادي کشور محسوب مي‌شود. گسترش گردشگري با توجه به مراکز سياحتي و زيارتي و مناطق ناب و استثنايي طبيعي مي‌تواند در رونق صنايع داخلي موثر باشد. زيرا معمولا گردشگران بهترين و در دسترس‌ترين صادرکنندگان صنايع هر کشور محسوب مي‌شوند و حتي بسياري از کشورهاي توريستي دنيا با ايجاد جشنواره‌هاي خريد و نمايشگاه‌هاي بين‌المللي، همچنين تخفيف ويژه‌اي در زمينه حمل و نقل و امکانات اقامتي قائل مي‌شوند تا گردشگران را به منظور خريد صنايع داخلي خود به کشورشان بکشانند اما در ايران اکثر اين جشنواره‌ها فقط براي خريداران داخلي بر پا مي‌شود. در‌حال‌حاضر فعاليت‌هاي خدماتي مانند حمل و‌نقل، هتلداري و مراکز تفريحي و سياحتي در ابتدايي‌ترين وضعيت ممکن نسبت به کشورهاي ديگر قرار دارد. به همين دليل ما بايد با بستر سازي مناسب از نظر فرهنگي و اجتماعي و با سياست‌هاي تشويقي از نظر اقتصادي و ايجاد نمايشگاه‌هاي بين‌المللي در تمام زمينه‌ها بتوانيم شرايط مناسب سرمايه‌گذاري خارجي را فراهم سازيم و در نتيجه باعث توسعه گردشگران و افزايش ميزان سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي در داخل کشورمان شويم.
? تاثير گردشگري الکترونيک بر صنعت توريسم
گردشگري الکترونيک نقطه‌عطفي بين گردشگري و فناوري اطلاعات است. امروزه اين دو پديده از فعاليت‌هاي عمده و بسيار مهم در ايجاد درآمد و ايجاد فرصت شغلي در جهان بشمار مي‌آيند. فناوري اطلاعات از حدود دو دهه گذشته در بخش گردشگري بکار گرفته شده و در اين مدت روند رو‌به رشدي داشته است. به عنوان نمونه استفاده از اينترنت براي رزرو جا در هتل، رزرو بليت هواپيما در همه جاي دنيا امري رايج است. بر اساس آمار کميسيون گردشگري کانادا، يک چهارم مردم کانادا و ??‌درصد از خانواده‌هاي آمريکايي سفر اينترنتي مي‌کنند و تقريبا بدون صرف هزينه و وقت، به همه جا مي‌روند و لذت مي‌برند. هرچند در کشور ما تاکنون هيچ اثري از گرايش به اين سود ديده نمي‌شود با وجود اين در صورت اعتقاد به رقابتي بودن اين بخش، استقبال از فناوري اطلاعات و زمينه‌سازي توسعه گردشگري الکترونيک از موضوع‌هاي اساسي و تعيين‌کننده خواهد بود. اين نوع گردشگري براي معرفي جاذبه‌هاي باستاني‌، بناهاي جذاب، اشياي قيمتي و هر پديده مادي داراي فرم، حجم و اندازه کاربرد دارد و براي تمامي‌ کشورها به خصوص کشورهاي توسعه نيافته و در حال توسعه که اغلب از امکانات و زير‌ساخت‌هاي مناسب و کافي برخوردار نيستند يا احداث و توسعه آنها بسيار گران و در کوتاه‌مدت غير‌ممکن است مناسب‌تر است. بنابراين توسعه اين نوع گردشگري در مناطق و کشورهايي اهميت تعيين‌کننده خواهد داشت که عمده‌ترين تاييد آنها بر بازديد از ميراث باستاني و ساير پديده‌هاي مادي داراي فرم و حجم و اندازه است. اين نوع گردشگري در کشورهاي داراي مشکل در خصوص نيروي انساني آموزش‌ديده از جمله تورگرداني و راهنمايان تور موثر خواهد بود. گردشگري الکترونيک براي افرادي مانند محققان که صرفا براي مطالعه بر روي يک جاذبه از آن بازديد مي‌کنند بسيار مفيد است. چرا که امکان بررسي و مطالعه را تا حدي در محل زندگي يا تحقيق خود خواهند داشت. در اين نوع گردشگري امکان معرفي صنايع‌دستي وجود داشته و حتي از طريق تجارت الکترونيک به فروش توليدات و صنايع‌دستي کمک مي‌شود. همچنين اين نوع گردشگري گزينه‌اي جديد براي کنترل و مهار آثار منفي اجتماعي و نگراني‌هاي بالقوه گردشگري براي برخي کشورها است. بعنوان نمونه کشورهايي که از ارتباط مستقيم افراد جامعه خود با خارجي‌ها نگران هستند از اين طريق مي‌توانند جاذبه‌ها و ميراث خود را معرفي کنند. در کشور ما در زمينه گردشگري الکترونيک دو مشکل اساسي وجود دارد:
?)‌ رشد ناچيز فناوري اطلاعات در کشور
?) فاصله اطلاعاتي و به عبارتي تفاوت و فاصله در دستيابي به فناوري اطلاعات در ميان افراد جامعه بسياري از نهادها و سازمان‌هاي دولتي و حتي خصوصي مرتبط با گردشگري در ايران فاقد نشاني اينترنت هستند و غالبا در مراحل ابتدايي به سر مي‌برند. به‌عنوان مثال تعداد کاربران اينترنت در ايران در حدود ?‌ميليون نفر و در کشور کره‌جنوبي بيش از ??‌ميليون نفر است. با در نظر گرفتن تعداد جمعيت دو کشور ضريب نفوذ اينترنت در کره‌جنوبي ??درصد و در کشور ايران ?/?‌درصد است و به عبارتي فاصله الکترونيکي ما با آنها حدود ?? برابر است.
? پيامدهاي بالقوه توسعه گردشگري بر اشتغال
در‌حال‌حاضر گردشگري فعاليتي قدرتمند و حرفه‌اي بزرگ در سطح جهان است. به نحوي که ابتدا قبل از نفت، آنگاه هم رديف آن سپس بالاتر از آن قرار دارد. در سال ???? از هر ?? نفر شاغل در جهان، يک نفر در بخش گردشگري فعال بوده اند. و کل شاغلان اين بخش در همان سال ???‌ميليون نفر بوده است. در حال حاضر ميزان ??‌درصد از شاغلان دنيا در مشاغل وابسته به بخش گردشگري فعاليت دارند. ميزان درآمد فعاليت گردشگري از سال ???? تا ????، ??? برابر شده و طبق برآوردهاي قبلي‌، در سال ???? بيش از ???‌ميليون نفر در اين بخش مشغول به کار شده‌اند. از سال ???? تا ???? حدود ??‌ميليون شغل در اين بخش ايجاد شده است و از سال ???? تا‌کنون نيز هر ساله ???‌ميليون نفر به گردشگري مي‌پردازند. درآمد گردشگري در سال ???? حدود ?/?‌درصد از درآمد ناخالص جهان بوده است. بر اساس پيش‌بيني سازمان جهاني گردشگري در سال ???? در حدود يک‌ميليارد و ??‌ميليون نفربه گردشگري خواهند پرداخت و درآمد ناشي از گردشگري بين‌المللي در همان سال به حدود يک‌هزار ميليارد دلار خواهد رسيد. بيشتر آگاهان، ايران را از نظر جاذبه‌هاي گردشگري جزو ?? کشور اول جهان و اولين کشور جهان سوم مي‌دانند. لذا اگر ايران بتواند تنها ?‌درصد از اين درآمدها را به خود اختصاص بدهد مي‌تواند چيزي فراتر از درآمدهاي نفتي را به خود اختصاص دهد و با اين پتانسيل‌هاي موجود در کشور اين کار زياد هم دور از دسترس نيست. اگر به عنوان يک منبع درآمد عمده به آن اهميت دهيم، همچنين طبق آمارهايي که ارائه شده است به ازاي هر ? نفر گردشگر خارجي که وارد کشور شود يک شغل و به ازاي هر ?? گردشگر داخلي نيز يک شغل ايجاد مي‌شود لذا مي‌توان براي هزاران نيروي انساني بيکار شغل ايجاد کرد.
? ارزش و اهميت صنعت جهانگردي
نوعي تفکر سنتي مبني بر اينکه مشاغل وابسته به صنعت گردشگري به لحاظ مهارت و ميزان مزد دريافتي در رده پاييني قرار دارند در ميان سياستمداران به چشم مي‌خورد. به نظر آنها ادامه اين روش براي قرن ?? اصلا اقتصادي و مقرون به صرفه نيست. اما به نظر مي‌آيد که اين قبيل افراد در هنگام ارزيابي مشاغل مربوط به اين صنعت عواملي از جمله مسائل ذيل را در نظر نمي‌گيرند.
صنعت جهانگردي نمي‌تواند به دور از بهره‌مندي از پيشرفت حاصله در علوم مختلف باشد، اين صنعت دنبال موقعيت‌هايي است که مديران با تکنيک بالا را در پست‌ها و مناصب مختلف، دفتر هواپيمايي و مشاغل وابسته به کار بگمارند. آنها دنبال فرصتي هستند که سيستم‌هاي مرتبط با کار خود را به آخرين تجهيزات کامپيوتري مجهز سازند و البته به دنبال اين هستند تا طراحي و برنامه‌ريزي‌هاي اصولي را مدنظر خود قرار دهند و آنها را پياده کنند.
در مورد مزد و پاداش افراد با مشاغل مختلف در اين صنعت، بايد اظهار داشت که ميزان دستمزد در اين بخش از دستمزدهايي که به ديگر صنعتگران پرداخت مي‌شود نه تنها کمتر نيست بلکه در مواقعي حتي بيشتر مي‌باشد.در سطوح مختلف اين صنعت مي‌توان مشاغل تخصصي و قابل اهميتي را مشاهده کرد. در ضمن بايد اذعان داشت که افراد بسياري نيز در اين صنعت حضور دارند که داراي سوابق و تجربيات گوناگوني در اين بخش هستند. بايد در نظر داشت که در هنگام بيکاري، هر شغل ولو ناچيز در سطح پايين مي‌تواند بسيار مهم باشد.بسياري از کشورهاي صنعتي هم اکنون شاهد حضور‌ درصد بالايي از افراد بيکار هستند و در اين بين، بيشتر افرادي که به چشم مي‌خورند مهارت و تخصصي ندارند، لذا اينجا ا‌ست که هر شغلي حائز اهميت است و در اين اجتماعات‌، اين قبيل شغل‌هاي بسيار پايين نيز داراي مرتبه بالايي مي‌باشند.
در جوامع و کشورهايي با اقتصاد برتر که مشکل بيکاري کمتري دارند، نيز افراد با تخصص بالا و حتي افراد با تخصص پايين نيز مي‌توانند داراي جايگاه مربوط به خود باشند. آنها در هر صورت قادر هستند موجبات افزايش درآمد بيشتر در جامعه را فراهم سازند.
آنچه در اين راستا مي‌تواند اهميت داشته باشد فرصت مناسب و بجايي است که براي جذب و بکارگيري افراد مختلف و به واسطه سرمايه‌گذاري‌هاي هر‌چند اندک در بخش صنعت جهانگردي به وجود خواهد آمد. به طور مثال مي‌توان ايجاد خط پرواز بين نقطه‌اي تا نقطه ديگر را عنوان کرد که بلافاصله پس از برقراري اين خط پرواز تعدادي مشاغل جانبي نيز به‌وجود خواهد آمد. ايجاد و توسعه حالاتي از اين دست مي‌تواند منجر به شکوفايي اقتصادي در مناطقي خاص شود.
انعطاف‌پذيري و پويايي از عوامل برجسته و مشاغل وابسته به صنعت جهانگردي است و افرادي که در اين بخش فعاليت مي‌کنند اين فرصت را دارند تا به راحتي به نقطه‌اي ديگر در داخل و بعضا خارج از کشور سفرهايي را داشته باشند، ضمنا کساني که سعي دارند از طريق انجام فعاليت‌هاي نيمه وقت براي خود شغلي را انتخاب کنند قادر باشند به صورت فصلي در اين قسمت کارهايي را انجام دهند.
در مجموع تاکيد مي‌شود که صنعت جهانگردي همواره در پي ايجاد فرصت‌هايي براي جذب افراد بيکار و از جمله جوانان هر جامعه اي است و اين به معناي مقابله با يکي از بزرگ‌ترين معضلات کشورهاي در حال توسعه مي‌باشد. اغلب فعاليت‌ها و تلاش‌هايي که در جهت به‌وجود آمدن مشاغل جديد به کار بسته مي‌شوند‌، توام با يکسري دگرگوني و تغييراتي بوده و اغلب در جهت کمتر کردن هزينه‌هاي مربوط به توليدات بخش کشاورزي، رهايي از بخش‌هاي توليدي بيمار يا ضعيف يا بخش‌هاي جنبي و خدماتي است که تمامي‌موارد برشمرده شده نيز در کنار مشکلات خاص و مربوط به خود مي‌باشند. صنعت جهانگردي، دنياي مربوط به خود را دارد و به لحاظ شکل و محتواي کار، چشم‌اندازها و امتيازات‌، برتري‌هاي نسبت به مشاغل ديگر دارد. در صنعت جهانگردي و مشاغل وابسته به آن مي‌توان شاهد بکارگيري افراد متخصص تا رده‌هاي بسيار پايين شغلي بود. دراين راستا افراد جوان امکان جذب بيشتري در اين بخش دارند. همچنين افرادي که نمي‌توانند جذب کارهاي تمام وقت شوند در اين صنعت فرصت جذب خواهند داشت.صنعت جهانگردي با گسترش فراگير و همه‌جانبه، فرصت انتخاب بيشتري براي جويندگان کار فراهم مي‌سازد و افراد قادر هستند در مراکز مختلف شهري و يا روستايي حسب ميل و اراده خود جذب اين بخش شوند.
بخش‌هاي وابسته به جهانگردي تا حد بسيار زيادي در امور صادرات کشور ذي‌نفع هستند، ضمنا اشاره مي‌شود که ويژگي‌ها و مشخصه‌هاي ذيل مي‌توانند دليلي براي در‌نظر‌گرفتن صنعت جهانگردي به عنوان صنعت به‌وجود آورنده مشاغل جديد در قرن ?? باشد.تقاضاي صنعت جهانگردي براي استخدام و بکارگيري افراد در اين بخش در سال ???? بالغ بر ??‌درصد از کل اشتغال جهان بوده است. پيش‌بيني و محاسبات مربوط چنين است که استخدام و بکارگيري در اين بخش نسبت به کل مشاغل تا سقف ??‌درصد ظرف ??‌سال آينده افزايش يابد، چون اين به معناي ايجاد ???‌ميليون شغل جديد خواهد بود. با تاملي بيشتر پيرامون وضع موجود به راحتي مي‌توان بر نقش سازنده دولت‌ها در امر بهبود شرايط و ارتقاي وضعيت صنعت جهانگردي پي برد که با انجام توصيه‌هايي مناسب به بخش‌هاي مختلف و از طرفي به‌وجود آوردن شرايط سرمايه‌گذاري و خصوصي‌سازي تغييراتي جدي در اين صنعت حاصل شود.
خاطر نشان مي‌سازد مهمترين عواملي که در جذب سرمايه‌هاي سرگردان به بخش جهانگردي و در نتيجه به سرمايه‌گذاري بيشتر منجر مي‌شود عبارتند از:
?)

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره ارزش افزوده، توسعه بازار Next Entries منبع پایان نامه درباره اوقات فراغت، وزارت امور خارجه، بهبود مهارت