منبع پایان نامه درباره صنایع‌دستی، خان احمدخان، دوره قاجار، نماز جمعه

دانلود پایان نامه ارشد

1385)

شکل4-11- حمام گلشن گابنه(مهندسين مشاور اميد بزرگ نيك)

19- پل خشتي لاهيجان: اين پل در انتهاي محله پردسر و پانصد قدمي بقعه سيد حاجي دان بر رودخانه سيم رود از خشت و سنگ و آهك ساخته شده است . مير ظهیرالدین مرعشي در كتاب خود در ذكر وقايع سال 892 ه ق از اين پل نام‌برده است . طبق نوشته او ، پل توسط مولانا نعمت ا … طبيب در سال 892 ه ق روي رودخانه مشهور به سيم رود برگذر شهر لاهيجان احداث شد(سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري گيلان 1385)

شکل4-12- پل خشتي پردسر(برداشت ميداني)

خشته پل در شمال غربي لاهيجان در محله پرده سر قرار دارد و متعلق به دوره كياييان است . در ساخت مجدد اين پل در زمان قاجاريه، حاجي جعفرخان بنا را تعمير كلي كرد . طول اين پل 50 متر و عرض آن 5.4 متر و ارتفاع آن 11 متر است. پل داراي دو دهانه بزرگ با طاق جناقي است . در قسمت پايه مياني ، پل سيل برگردان وجود دارد . پل داراي يك سطح عابر روي مسطح و دو سطح شیب‌دار جانبي است كه با سنگ قلوه‌ای سنگ‌فرش شده است . در سال‌های اخير اين پل مورد مرمت قرار گرفته است(مهندسين مشاور اميد بزرگ نيك 1380).
20-پل خشتي تجن گوكه: اين پل به احتمالي تعلق به دوره قاجار دارد و شامل دو چشمه با طاق‌های جناقي است . پل در مسير قديمي لاهيجان به رشت واقع‌شده كه امروزه متروك است و جز تعدادي از روستائيان حول و حواشي پل كسي از آن استفاده نمی‌کند . در دوپایه كناري پل دو اتاق كوچك و در پايه مياني اتاق كوچك ديگري جهت بیتوته مسافران ساخته شده است . طول پل شصت متر و عرض آن چهار متر و بیست‌وپنج سانتی‌متر و ارتفاعش از وسط تيزي جناق تا سطح رودخانه چهار متر و بیست‌وپنج سانتی‌متر است . طاق‌های جناقي با خيز كند و موج برگردان‌های پایه‌های پل ، جلوه‌ای خاص به آن داده‌اند . با احداث کانال‌ها در اطراف رودخانه مسير آب تغيير كرده و امروزه در زير پل آبي جريان ندارد.
در طول اين سال‌ها بيشترين صدمه وارده به پل در سطح آن يعني محل عبور عابران بوده و بدنه‌اش هم به‌وسیله گياهان خودرو آسیب‌دیده است . علاوه بر عوارض طبيعي، حفاری‌های غیرمجاز نيز در تخريب پل تأثیر داشته‌اند (مهندسين مشاور اميد بزرگ نيك 1380).
4-1-2-2- جاذبه‌های مردم شناختي
مسكن، خوراك و پوشاك محلي، وسايل سنتي كار و توليد ، صنایع‌دستی، شیوه‌های سنتي توليد، وسايل زندگي قومي و از اين قبيل همه از جاذبه‌های مردم شناختي به‌حساب می‌آیند . اگرچه امروزه با توسعه ارتباطات جمعي بيشتر اين وسايل تقريباً هم‌شکل با انواع مشابه در ساير نقاط مملكت شده‌اند ولي با اين وصف بر اساس شرايط جغرافيايي و اقليمي منطقه، پاره‌ای از تفاوت‌ها هنوز پابرجاست و براي برخي از گردشگران ممكن است اين عناصر فرهنگي جذابيتي بيش از ديگر جاذبه‌ها داشته باشند(سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري گيلان 1385).
غذاهاي محلي، مسكن و وسايل سنتي كار و توليد ، صنایع‌دستی و … شهرستان لاهیجان از ديگر نقاط كشور متفاوت هستند و همچنان توجه هر ناظري را به خود معطوف می‌دارند . معرفي غذاي محلي مانند باقلي قاتق، میرزاقاسمی، خورشت‌های گياهي، پنير وبيج و … بر عهده رستوران‌ها و هتل‌های گردشگر پذير است.
آشنايي با شيوه و وسايل توليد بايد در زمان كشت و كار شالي و چاي و به‌وسیله راهنما صورت پذيرد .راهنما می‌تواند گردشگران را به سمت شاليزارها، باغ‌های چاي و كارخانجات چای‌خشک‌کنی هدايت و آنان را با ابزار كار و چگونگي توليد آشنا كند . براي گردشگراني كه به معماري سنتي علاقه‌مند هستند، می‌باید از بروشور و راهنما كمك گرفت و به‌وسیله اين دو اطلاعات كافي درباره بافت قديمي شهر و آبادی‌ها و مسكن سنتي شهري و روستايي در اختيارشان قرار داد . براي آشنايي با صنایع‌دستی مانند بامبو بافي ، حصيربافي و سایر صنایع‌دستی نيز می‌توان از اقدامي مشابه معماري سنتي استفاده كرد.
ارزيابي بسياري از كشورها، به‌خصوص كشورهاي پيشرفته از فرهنگ و موزه‌ها چنان است كه به نظر آنان اين مراكز می‌توانند قطب‌های توسعه را اساساً از طريق گردشگري و جهانگردي تشكيل دهند . امروزه تشكيل موزه مردم‌شناسی و نمايش، وسايل سنتي كار و توليد ، صنایع‌دستی، پوشاك محلي مردانه، زنانه و بچگانه، وسايل سنتي خانه روستايي و شهري، زيور و زینت‌آلات زنانه، ماکت‌های مسكن و بافت مسكوني سنتي شهر و روستا با استفاده از تنديس، ماكت، بروشور، رايانه و فيلم و عكس از مؤثرترین و اصولی‌ترین اقدام جهت معرفي جاذبه‌های مردم شناختي است كه بايد در راستاي توسعه و گسترش صنعت گردشگري و جهانگردي به اهميت آن توجه خاصي مبذول داشت.

الف – صنایع‌دستی استان گيلان
-1 سفال سقف
-2 چادرشب بافي ابريشمي
-3 دارايي بافي
-4 دواتگري
-5 صندوق بولاكي
-6 كدوقلياني
-7 نمدمالي
-8 شال‌بافی
-9 چموش دوزي(صنايع چرمي)
-10 چلنگري

ب – شخصیت‌ها و مشاهير لاهيجان
در طول تاريخ لاهيجان زادگاه و پرورش‌دهنده بسياري از دانشمندان، ادبا و مشاهير بوده است كه در فرهنگ و دانش سرزمینمان تأثیرگذار بوده‌اند كه به‌اختصار فقط به معرفي برخي از آن‌ها اقدام می‌نماییم :
-1 شمس‌الدین محمد بن علي گيلاني لاهيجي(اسير لاهيجي) زاهد و شاعر وارسته قرن نهم محمد انوار لاهيجي شاعر و محقق قرن 12
-3 آقا سيد مرتضي حسيني (بدر لاهيجي ) روحاني فاضل لاهيجاني و پسرش سيد احمد آقازاده كه خود هنرمندي توانا و نقاشي چیره‌دست بوده است .
-4 بهايي لاهيجاني به قرن 13 ه ق از فضلاي عصر و علماي طراز اول بوده است .
-5 تجلي لاهيجي گوینده‌ای نازك خيال
-6 مولانا ثنايي لاهيجي از عرفاي صاحب دل و شعراي باذوق
-7 حزين لاهيجي دانشور گران‌قدر و شاعر چیره‌دست قرن 12 ه ق
-8 خان احمد گيلاني آخرين سلطان خاندان كيايي قرن 10 ه ق
-9 شيخ زاهد گيلاني مرشد كامل ، مراد و پدرزن شيخ صفی‌الدین اردبيلي قرن هفتم ه ق
-10 شيداي لاهيجي سراينده خوش‌ذوق و نقاش چیره‌دست قرن 11
-11 شريف لاهيجي ، محمد بن علي بن عبدالوهاب شريف لاهيجي مورخ و مفسر قرآن قرن 11 هجري قمري
-12 شمس‌الدین محمد لاهيجاني از اعاظم دارالعلم لاهيجان ، معلم اسماعيل ميرزا ( شاه اسماعيل ) در پناهندگي او در لاهيجان بود در قرن نهم ه ق به مقام صدارت شاه ارتقا يافت .
-13 شهودي سراينده لاهيجاني از شعراي اواخر دوران تركان آق هويونلو است
-14 ضيا لاهيجي ( محمد يوسف لاهيجي ) هنرمند و کنده‌کاری چیره‌دست قرن 10 و 11 ه ق
-15 فدايي لاهيجي ، احمد محی‌الدین شیخ‌زاده لاهيجي از دانشمندان دوران شاه اسماعيل صفوي
-16 ملا عبدالرزاق فياض لاهيجي ، فيلسوفي كامل و استادي فاضل و شاعر قرن 11 ه ق
-17 قراري ، نورالدين محمد لاهيجي از كاتبان و خوشنويسان سده 11 ه ق
-18 قطب‌الدین لاهيجي فرزند شريف لاهيجي از علماي قرن 11 شاگرد ميرداماد
-19 ملاعلي كامي فرزند ميرزا عبدالواسع از فضلاي لاهيجان در قرن 11
-20 سيد رضا كيا ملاطي حاكم كيايي گيلان كه در بقعه چهار پادشاهان دفن است.
-21 سيد علي كيا حاكم گيلان در دوره تيمور كه قيام 772 ه ق رهبري كرد ، در نماز جمعه 799 ه ق در لاهيجان توسط عمال تيمور ترور شد .
-22 ميرزا محمدباقر لاهيجي از حكماي قرن 13 مقارن با حكومت مظفرالدين شاه
23-محمد قاسم حائری لاهيجي از خوشنويسان به نام قرن 13 ه ق
-24 محمد صادق مفتي لاهيجي شاعر ، فاضل و روحاني قرن 13 ه ق
-25 واصل لاهيجي ، ملا محمد امين شاعر قرن 12 ه ق
-26 وحدت لاهيجي ، جمال‌الدین علي پسر عطاالله جد شيخ محمدعلی حزين لاهيجي از فضلاي ، قضات قرن 12 ه ق
-27 دكتر حشمت
-28 كاشف السلطنه
-29 منتصرالملك
-30 دكتر حكيم زاده
-31 دكتر محمدعلی مجتهدي
-32 مهكامه محصص
-33 آیت‌الله محمد سعيدي مهدوي (اصلاح عرباني 1380 و اديب عباسي 1382)

4-1-2- جاذبه‌های اکوتوریستی
4-1-2-1- جاذبه‌های گردشگري طبيعي در حوزه نفوذ شهر لاهيجان
لاهيجان را می‌توان ازنظر زيبايي عروس شهرهاي گيلان ناميد . ارتفاع اين شهر بيش از ساير شهرهاي استان است و به 18 متر از سطح د ريا می‌رسد . درياي خزر در شمال و كوه سرسبز البرز در جنوب هوايي مطبوع و خوش و چشم‌اندازی دل‌نشین را به لاهيجان ارزاني كرده است.
-1 كشتزارها (شاليزارها): با توجه به نحوه خاص كاشت، داشت و برداشت برنج با مراحل آب‌تراز و دامرده كردن، تم، نشا، ويجين و برنج بيني كه اين مراحل از اوايل بهار شروع شده و تا اواسط تابستان ادامه دارد.
2-باغات چاي: لاهيجان به شهر چاي معروف است. كشتزارهاي چاي بيشتر در کوهپایه‌های اطراف لاهيجان قرار دارد، هنوز باغات وسيعي در محدوده داخل شهر است . چاي محصول شماره يك اين شهر است كه به‌صورت سنتي به‌وسیله دست چيده شده و توسط كشاورزان به كارخانجات فرآوري تحويل داده می‌شود و در آنجا مراحل پلاس، تخمير و لاك و خشک‌کردن تبديل به چاي خشك می‌شود . اين مراحل دو نوبت در سال در بهار و پاييز ديده می‌شود . چاي بهاره سوغات بسيار باارزش لاهيجان است.

شکل4-13- باغات چاي(برداشت ميداني)

3- مسيرهاي زيباي گردشگري: لاهيجان به چوشل، سياهكل به لونك و ديلمان كه از كنار آبشار زيباي
لونك می‌گذرد. با توجه به سردسير بودن آن در تابستان، موردتوجه مسافران و گردشگران است.
4- شهر تاريخي ديلمان: كه ييلاق بسياري از شهروندان لاهيجان است، داراي جاذبه‌های تاريخي و طبيعي بی‌شمار است.

شکل4-14- سل سوستان(برداشت میدانی)

شکل4-15- آبشار لونک(برداشت میدانی)

5- روستاهاي زيباي نزديك لاهيجان: شامل علي سرود با معماري بومي روستايي خاص كه موردتوجه
سازمان ميراث فرهنگی و گردشگري گرفته و طرح گردشگري آن در دست اقدام است . روستاي زاكله بر، مسير گردشگري كوه بيجار، سوستان، سطلسر، زميدان ، كوره، كاه بيجار، شيرنسا و اطاقور.

شکل4-16- روستاي علي سرود(برداشت ميداني)

6-تالاب بین‌المللی امير كلايه: كه در هر فصل از سال جلوه خاص خود را دارد . در تابستان پرنده‌های بومي و گياهان تالابي به چشم می‌خورند . در پاييز و زمستان هجوم پرندگان مهاجر از قبيل: قو، غاز، انواع مرغابی‌ها شامل آنقوت، چنگر، خوتكا و پرندگان شكاري در آن ديده می‌شوند . استخر لاهيجان نيز در يك مقياس كوچك در روزهاي سرد زمستاني پذيراي اين پرندگان مهاجر است (سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري گيلان 1385).

شکل4-17- تالاب اميركلايه (پایگاه خبری تحلیلی زبان گویا)

4-1-2-2- جاذبه پارک‌ها و فضاهاي سبز داخل شهر لاهيجان
يكي از قدیمی‌ترین فضاهاي سبز شهری لاهيجان سبزه‌میدان است. عبدالفتاح فومني در كتاب گيلان خود به سبزه‌میدان اشاره كرده است . اگرچه اين ميدان ديگر هماني نيست كه او به شرحش پرداخته است . او دراین‌باره نوشته است كه شاه‌عباس در شوال سال 1000 ه ق پس از آواره كردن خان احمدخان، به لاهيجان آمد و دستور داد انواع گل‌های الوان و رياحين و اشجار باغ پيش قلعه را ریشه‌کن كنند و دو هزارجریب زمين را كه به سبزه‌میدان اشتهار داشت جهت چوگان‌بازی و چپق اندازي ترتيب دهند . اين اراضي تا سال 1330 شمسي نيز به شكل اصلي باقي بود و بعد به‌تدریج دواير دولتي و مردم در آ ن جا بنا ساختند . سبزه‌میدان فعلي كه در محدوده مركزي و به سمت شرق شهر قرار دارد قسمت بسيار كوچكي از زمين همان سبزه‌میدان قديمي است كه در دوره سلطنت رضاشاه احداث‌شده است . اين باغ كوچك با سرویس‌های بهداشتي نه‌چندان مناسب و وسايل بازي اندك خردسالان بيشتر موردتوجه و استقبال مردم لاهيجان است. با استفاده از كشت انواع گل‌های فصلي و دائمی، طراحي مناسب در باغ و بهره‌گیری از كارشناسان باغداري، می‌توان فضاي فعلي را به‌عنوان پارك گل‌ها هم در منظر بازدیدکنندگان قرارداد . گسترش و توسعه فضاي سبز شهري كه بالغ‌بر 30 هكتار می‌شود، جلوه‌های شهر را به‌مراتب زيباتر از گذشته در معرض ديدگان

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره صنایع‌دستی، دوره قاجار، سلطان محمد Next Entries منبع پایان نامه درباره بام سبز، ابزار توسعه