منبع پایان نامه درباره صنایع‌دستی، تعامل سازنده، بخش اقتصاد

دانلود پایان نامه ارشد

است.
ازنظر اطلاع‌رسانی شهرستان لاهيجان با توجه به جاذبه‌ها و تعداد مسافرين عبوري، متأسفانه در حد قابل قبولي نبوده که اهميت دادن به موضوع اطلاع‌رسانی باعث رونق مناطق مختلف شهرستان علی‌الخصوص منطقه نمونه امير کلايه خواهد شد که از اين طريق و ايجاد زيرساخت مناسب می‌توان به رشد و اعتلاي منطقه دست‌یافت.

امنيت:
امنيت جزئي کليدي از جهانگردي تبديل شده است و مديريت معقول بايد تلاش کند محيطي امن را فراهم آورد. جهانگردان اغلب به‌عنوان قربانيان دو نوع جنايت هدف قرار می‌گیرد:
جنایت‌های عام و شايع
جنایت‌های سازمان‌یافته سياسي
مقصدها اغلب درصدند در مورد جنایت‌ها کاملاً ساکت باشند و سکوت اختيار کنند و بنابراين دیدارکنندگان ممکن است از اين جنایت‌ها بی‌خبر باشند. البته ممکن است که بافرهنگ، محيط و زبان مردم آشنايي نداشته باشد. مناطق جهانگردي هم معمولاً ً لا شلوغ و پرازدحام هستند و توجه گردشگران را به‌راحتی منحرف می‌کنند. گاهي نيز ممکن است جهانگردان به هشدارهاي امنيتي در مورد مناطق خاصي از شهر يا کشور که بالقوه خطرناک هستند توجهي نکنند. جهانگرداني که کوله‌پشتی دارند و پیاده‌روی می‌کنند معمولاً هم جوان هستند و هم ماجراجو و اغلب بی‌توجه‌اند. آن‌ها ممکن است از گروه جدا شوند و انفرادي به حرکت خود ادامه دهند، از خطر نهراسند و خود را به‌عنوان هدف‌هایی آسان عرضه کنند. بنابراين بايد به جهانگردان اطلاعات را ارائه کرد، آن‌ها را راهنمايي نمود. دستگاه دولتي متولي امور جهانگردي می‌تواند علاوه بر تأمين بسياري از نيازهاي اطلاعاتي جهانگردي، در مورد همه مسائل امنيتي همکاري نزديکي با پليس داشته باشد.
با توجه به اهميت پليس در تأمين امنيت عمومي گردشگران، تربيت نيروي پليس توريسم لازم به نظر می‌رسد که لازمه اين امر همکاري بين پليس و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان است. در منطقه موردمطالعه خوشبختانه ازنظر امنيتي هیچ‌گونه مسئله خاصي وجود نداشته و به لحاظ امنيتي منطقه مورد تأييد دستگاه‌های ذی‌ربط می‌باشد.
با توجه به پيگيرها و درخواست‌های مشاور در زمينه امنيت منطقه نمونه متأسفانه به دلیل محرمانه بودن اطلاعات پليس منطقه (نيروي انتظامي) از ارائه اطلاعات خودداری نموده و به اين نکته که منطقه موردمطالعه ازنظر امنيت تأمين می‌باشد بسنده نمود.

3. تسهيلات و خدمات تجاري
به دلیل اينكه منطقه موردمطالعه شهرستان لاهيجان می‌باشد، خدمات تجاري شامل بازار، بازارچه، مغازه و فروشگاه‌های موجود در داخل شهرستان قابليت ارائه خدمات را به گردشگران و مسافران را دارند.

4-2-۴- وضعيت بهره‌برداری از جاذبه‌های منطقه
همان‌طور که قبلاً اشاره گرديد شهرستان نمونه لاهيجان به لحاظ شرايط آب و هوايي و وجود چشم اندازهاي زيبا مکان بسيار ديدني به لحاظ گردشگري می‌باشد. در اين منطقه بهره‌برداری به‌صورت سنتي بوده است بدين ترتيب که گردشگران آزادانه در هرجاي منطقه اتراق می‌نمایند و مناظر طبيعي را به سبب منظره و چشم‌انداز و تمايلات خود انتخاب می‌نمایند. با توجه به برداشت‌های ميداني انجام‌شده توسط مشاور منطقه باوجوداینکه از تعداد گردشگران مطلوب برخوردار است اما به دليل عدم برنامه‌ریزی درست بهره‌برداری از امکانات موجود به‌خوبی صورت نمی‌گیرد که اميد است با توجه به قابليت منطقه با استفاده از يک برنامه بلندمدت مدون منطقه را به لحاظ بسترسازی مهياي گردشگران نمود.

4-2-۵- وضعيت مديريت و نيروي انساني گردشگري
در منطقه نمونه گردشگري لاهيجان مديريت صحيحي صورت نمی‌گیرد و نيروي انساني آموزش‌دیده‌ای نيز در اين مکان وجود ندارد. در خصوص يگان حفاظت شهرستان می‌توان به اين موضوع اشاره کرد که در شهرستان يک پايگاه حفاظت وجود دارد. در اين پايگاه ٤ نفر به‌عنوان يگان حفاظت وظيفه حفظ و نگهداري از تأسيسات گردشگري را دارند.

۴-3- اقتصاد گردشگري منطقه
امروزه اهميت صنعت گردشگري در ايجاد اثرات مثبت اقتصادي در تمام کشورها به‌طور روزافزون آشکارتر شده و کشورها اعم از توسعه‌یافته و يا درحال‌توسعه گردشگري را به‌عنوان يکي از عوامل مهم ايجاد اشتغال و کاهش نرخ بيکاري می‌دانند. در کشور ما صنعت گردشگري به‌عنوان يک بخش اقتصادي داراي اثر فزاينده نسبتاً بالائي در توليد بوده و قدرت اشتغال‌زائی آن به‌صورت مستقيم و غیرمستقیم از بسياري از بخش‌های ديگر بيشتر است و توسعه آن مطمئناً باعث رشد پرشتاب اقتصادي همراه با بهبود توزيع درآمد خواهد شد. همچنين توسعه گردشگري مبتني بر شرايط فرهنگي و تاريخي و همچنين جاذبه‌های طبيعي و تاريخي و فرهنگي کشورمان باعث تعامل سازنده و مؤثر با جهات شده و با توجه به منافع سرشار اقتصادي، اجتماعي و سياسي آن مصالح ملي کشور نيز برآورده خواهد شد. اين موضوع در مورد استان‌های کشور نيز مصداق دارد و می‌تواند عرصه‌های حياتي آن را از گمنامي و انزوا خارج سازد و با معرفي فضاي جاذبه‌ای و منابع گردشگري سبب افزايش تعاملات و تبادلات و همبستگي و علايق مردم شود و درنهایت سبب رونق اقتصادي و افزايش درآمدها و استحکام اجتماعي و فرهنگي و گسترش ارتباطات و روابط ملي و بین‌المللی گردد و نه‌تنها جمعيت را در گستره‌های محيطي وارد نمايد، بلکه سرمايه و جمعيت را به سمت اين مکان‌ها بکشاند و اين مناطق را بارور سازد. البته اين شرايط پيامدهاي مثبتي چون نوسازي و توسعه خدمات زیر بنائی و توسعه و تجهيز راه‌های دسترسي و فعالیت‌های آژانس‌های مسافرتي و دفاتر خدماتي و رونق صنایع‌دستی و ساخت تجهيزات تفريحي و ملزومات مشابه خواهد داشت که همه این‌ها رونق هتل داري و خدمات جانبي و توليد کار در مراکز اقامتي و پذيرائي را به همراه دارد.

۴-3-۱- بررسي و تحليل نياز با تقاضاي گردشگران کنوني منطقه
آمارهاي موجود و قابل‌دسترس در ارتباط با گردشگران در گيلان حاکي از ناکافي بودن داده و اطلاعات مناسب در اين زمينه است. داده و اطلاعات گردشگري موجود عمدتاً در سطح کلان بوده و حداکثر می‌توان در سطح شهرستان به این‌گونه آمارها دست يافت که اين اطلاعات نيز ازنظر کمي و کيفي با نواقص عمده روبرو است. لذا در شرايط موجود و در عمل نمی‌توان در خصوص يک سايت معين آمار دقيق و روشني از حضور گردشگران و فعاليت آن‌ها در پهنه استان گيلان ارائه نمود. ضمناً با توجه به ویژگی‌های منطقه و خصوصيات مناطق گردشگري در شمال کشور که امکان اقامت گردشگران را در فضاهاي باز و اقامتگاه‌های غیررسمی را می‌دهد، نمی‌توان آمارها را صرفاً به ورودي و خروجي اقامتگاه‌های رسمي محدود نمود. مناظر و اقليم مناسب و امکان اتراق حجم زياد گردشگر در فضاهاي باز در استان گيلان باعث شده تا اقامتگاه‌های غیررسمی نيز فعال باشند و شرايط لازم براي آماربرداری مناسب به وجود نيايد. اکثر اين واحدها تنها در زمان اوج هجوم گردشگر در ايام تعطيل و مناسبت‌های خاص در امر گردشگری فعال هستند و در بقيه طول سال اغلب غیرفعال‌اند. چنانچه شرايط آب‌وهوا اجازه دهد، گردشگران ترجيح می‌دهند به‌صورت آزاد چنانچه در هر مکان و نقطه‌ای که شرايط ديد و منظر با امکان حداقل دسترسي به تسهيلات بهداشتي فراهم باشد، اقدام به برپائي چادر و اتراق می‌نمایند. اين عوامل که به‌صورت مختصر به آن اشاره شد، آماربرداری و درنتیجه ارائه آمار و اطلاعات دقيق گردشگري را در منطقه با مشکل مواجه ساخته است. حضور گردشگر در مناطق مختلف به عواملي چون موقعيت، چشم‌انداز، دسترسي، خدمات زیر بنائی، بازار و نظير آن ارتباط مستقيم دارد، بدین‌صورت که اگر در نقطه‌ای امکانات مطلوب گردشگري شامل رستوران، سرویس‌های بهداشتي، جاده مناسب دسترسي و مانند آن وجود داشته باشد حضور گردشگر در آن نقطه يا مکان خاص از حجم بيشتري برخوردار است و هرگاه اين امکانات کمتر باشد حجم گردشگر نيز کمتر خواهد بود. طول اقامت گردشگر نيز با توجه به عوامل يادشده با ماندگاري کم و يا بيشتر همراه خواهد بود. با توجه به موارد يادشده و هدف از گزارش، ابتدا حجم ورودي و خروجي مسافر و گردشگر در سطح استان و سپس در شهرستان بررسی‌شده و درنهایت ارزيابي لازم از اين ديدگاه بر روي منطقه نمونه گردشگري صورت می‌گیرد.

– تعداد گردشگران استان
سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري استان گيلان در سال ١٣٨٥ اقدام به آمارگيري نمونه‌ای از گردشگران استان نمود که برآوردها نشان از بالغ‌بر ٨ ميليون نفر گردشگر را در استان نشان داد. بر اساس اين گزارش در سال ٨٥ جمعاً ٢٥٢٨٤٠ مسافر ايراني و خارجي وارد هتل‌های استان شدند که از اين تعداد، 3.2 درصد خارجي و 96.8 درصد ايراني بودند. همچنين اين مطالعه نشان می‌دهد که 31.4 درصد مسافران در بهار، ٤٨ درصد در تابستان، 12.8 درصد در پاييز و 7.8 درصد نيز در فصل زمستان به استان سفر می‌نمایند. اين موضوع حکايت از پايين بودن ضريب اشغال هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در فصول پاييز و زمستان دارد که جا دارد در اين خصوص برنامه‌ریزی شود. به‌عنوان نمونه می‌توان جاذبه‌هایی ايجاد کرد تا در اين فصول هم گردشگر وارد استان شود و از امکانات توريستي و فراغتي آن بهره‌مند گردد. با توجه به مساعد بودن دماي هواي استان در فصول سرد و حتي گرم بودن مناطق ساحلي می‌توان ورزش‌های آبي و ساحلي را توسعه داد. همچنين ايجاد تورهاي صرف شام و نهار با غذاهای متنوع دريايي در داخل کشتی‌های تفريحي به همراه اجراي کنسرت‌های موسيقي و جشنواره‌های هنري و مراسم و جشن‌های محلي و فولکلوريک خاطراتي ماندگار در ذهن گردشگران بر جا گذاشت و اوقات خوشي را براي آن‌ها فراهم نمود.
آمار گردشگران را می‌توان به‌صورت ورودي و خروجي از دروازه‌های اصلي يک استان نيز بيان داشت که اين دروازه‌ها در استان عبارت‌اند از: فرودگاه رشت، جاده‌های زميني لوشان، چابکسر، آستارا، طارم و اسالم که در اين قسمت خلاصه‌ای از تعداد ورودي و خروجي گردشگر را که از طريق اين دروازه‌ها وارد استان شده‌اند را ذکر می‌نماییم.
جدول 4-12 آمار تعداد مسافران استان گيلان که از طريق پروازهاي ورودي به فرودگاه سردار جنگل رشت به استان واردشده‌اند را نشان می‌دهد. بر اساس اين آمار (البته براي شهریورماه هيچ آماري گزارش نشده بود و آمار تابستان مربوط به مجموع تير و مرداد می‌باشد) می‌توان گفت که 33.7 درصد مسافران در بهار، ١٧ درصد در تابستان، 14.7 درصد در پاييز و 34.6 درصد نيز در زمستان به استان گيلان سفر نموده بودند. بالا بودن درصد پروازهاي زمستان می‌تواند به علت شرايط جوي باشد که در برخي راه‌های ورود به استان ايجاد شده بود و همچنين ممکن است مربوط به برقراري مجدد برخي پروازها و خدمات حمل‌ونقل باشد.

فصل
تعداد
درصد
بهار
٢٢٠١٥
33.7
تابستان
١١٠٦٤
17
پاييز
٩٥٥٧
14.7
زمستان
٢٢٥١٦
34.6
جمع
٦٥١٥٢
100
جدول 4-12- مسافران واردشده به استان گيلان از طريق فرودگاه رشت در سال ١٣٨٥
(فرودگاه بین‌المللی رشت)
در جدول 4-13 توزيع وسايل نقليه ورودي به استان از دروازه‌های ورودي به تفکيک فصل آورده شده است. همان‌طور که ملاحظه می‌گردد دروازه لوشان که ورودي آن از طرف جاده اصلي تهران به رشت می‌باشد در فصل بهار بيشترين ورودي را داشته است. البته اين دروازه در طول سال همواره با حجم زياد ورودي مواجه بوده است، بطوريکه بيشترين حجم ورودي در زمستان با ٥٠,٣ درصد اتفاق افتاده که بيشترين حجم ورودي را در بين ساير دروازه‌های استان داشته است.

نام دروازه
بهار
تابستان
پاييز
زمستان

تعداد
درصد
تعداد
درصد
تعداد
درصد
تعداد
درصد
لوشان
٥٤٩٠٩٣
48.9
٧٦٥٠٤١
43.57
١٢٧٦٠٧
47.59
٥٨٥٥٦٦
50.3
چابكسر
٣٠٣٧٤٢
27.05
٤٧٥٣١٩
27.07
٧٣٢٢٨
27.31
٣٢٣٦٣٣
27.8
آستارا
٢٢٦٨٢٤
20.2
٣٥٢٢٣١
20.06
٥٢٤٤٨
19.56
٢١٤٢٠٣
18.4
طارم
٢٢٤٥٨
2.0
٦٩٣٥٨
3.95
٦٩١٨
2.58
٢٠٩٥٥
1.8
اسالم
٢٠٧٧٢
1.85
٩٣٩٤٠
5.35
٧٩٣٧
2.96
١٩٧٩٠
1.7
جمع
١١٢٢٨٨٩
100
١٧٥٥٨٨٩
100
٢٦٨١٣٨
100
١١٦٤١٤٧
100
جدول 4-13- توزيع وسايل نقليه ورودي به استان به تفكيك دروازه ورودي و فصل
بر اساس جدول 4-14 کل وسایل نقليه ورودي به استان در سال ١٣٨٥ بالغ‌بر ٤ ميليون

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره مصرف‌کننده، صنایع‌دستی، تلفن همراه، نفت و گاز Next Entries منبع پایان نامه درباره صنایع‌دستی، بازار هدف، امکان‌سنجی