منبع پایان نامه درباره صفات خداوند، رسول خدا (ص)، صحیفه سجادیه، امام سجاد (ع)

دانلود پایان نامه ارشد

آل محمد» می باشد که یکی از دلایل آن تلذذ به ذکر این دعاست. در این دعا ها 51 مرتبه جمله «اللهم صل علی محمد و آل محمد» تکرار شده و 19 مرتبه از این 51 مرتبه، فقط در دعای بیستم آمده است و این امر دلالت بر این نکته می کند که امام (ع) هر بار خواسته و نیازی داشتند، بیش تر از این جمله استفاده کرده اند «چرا که در روایات می خوانیم: هر گاه بنده درخواستی از خدای سبحان داشت، در آغاز بر رسول خدا (ص) درود فرستد سپس حاجت خود بخواهد که خدا بزرگوار تر از آن است که به سوی او دو حاجت برند، یکی را برآرد و دیگری را باز دارد» (کافی، 1407ه.ق: 141). و دعای بیستم چون درخواست خوی های نیک می باشد کثرت استفاده از این ذکر مشاهده می شود؛ ولی در دعای اول- که حمد و ستایش پروردگار است- و دعای سوم – که درود بر حاملان وحی است- و دعای چهارم- که در سلام بر پیروان پیامبران و تصدیق کنندگان ایشان است-، از این ذکر استفاده نشده است. دعای دوم که درود بر رسول خداست فقط یک بار استفاده شده است: «اللّهُمّ فَصَلّ عَلَى مُحَمّدٍ أَمِينِكَ عَلَى وَحْيِكَ، وَ نَجِيبِكَ مِنْ خَلْقِكَ، وَ صَفِيّكَ مِنْ عِبَادِكَ، إِمَامِ الرّحْمَةِ، وَ قَائِدِ الْخَيْرِ، وَ مِفْتَاحِ الْبَرَكَةِ». و در حقیقت از دعای پنجم – دعای امام (ع) برای خود و دوستدارانش- که امام (ع) شروع به درخواست از پروردگار می- کنند، این ذکر-14 مرتبه تکرار شده است- استفاده بیش تری دارد.
3-2-1 جملات انشائیه (ندا):
برای این که نمود سبک امام (ع) در جایگاهی دیگر نشان داده شود، به بیان جملات انشائیه (ندا) پرداخته می شود. جملات انشائیه و بسامد تکرار آن ها، در سبک و ساختمان جمله ها بررسی می شود. ندا همراه با اسم موصولِ عام «من» همان گونه که مشاهده می شود بیش ترین بسامد را داراست:
جملات انشائیه (ندا)
«يَا مَنْ لَا تَنْقَضِي عَجَائِبُ عَظَمَتِهِ
وَ يَا مَنْ لَا تَنْتَهِي مُدّةُ مُلْكِهِ
وَ يَا مَنْ لَا تَفْنَى خَزَائِنُ رَحْمَتِهِ
وَ يَا مَنْ تَنْقَطِعُ دُونَ رُؤْيَتِهِ الْأَبْصَارُ
وَ يَا مَنْ تَصْغُرُ عِنْدَ خَطَرِهِ الْأَخْطَارُ
وَ يَا مَنْ تَظْهَرُ عِنْدَهُ بَوَاطِنُ الْأَخْبَارِ» (دعای پنجم)
«يَا مَنْ ذِكْرُهُ شَرَفٌ لِلذّاكِرِينَ
وَ يَا مَنْ شُكْرُهُ فَوْزٌ لِلشّاكِرِينَ
وَ يَا مَنْ طَاعَتُهُ نَجَاةٌ لِلْمُطِيعِينَ» (دعای یازدهم)
«وَ يَا أَرْحَمَ مَنِ انْتَابَهُ الْمُسْتَرْحِمُونَ
وَ يَا أَعْطَفَ مَنْ أَطَافَ بِهِ الْمُسْتَغْفِرُونَ
وَ يَا مَنْ عَفْوُهُ أَكْثرُ مِنْ نَقِمَتِهِ
وَ يَا مَنْ رِضَاهُ أَوْفَرُ مِنْ سَخَطِهِ
وَ يَا مَنْ تَحَمّدَ إِلَى خَلْقِهِ بِحُسْنِ التّجَاوُزِ
وَ يَا مَنْ عَوّدَ عِبَادَهُ قَبُولَ الْإِنَابَةِ
وَ يَا مَنِ اسْتَصْلَحَ فَاسِدَهُمْ بِالتّوْبَةِ
وَ يَا مَنْ رَضِيَ مِنْ فِعْلِهِمْ بِالْيَسِيرِ
وَ يَا مَنْ ضَمِنَ لَهُمْ إِجَابَةَ الدّعَاءِ
وَ يَا مَنْ وَعَدَهُمْ عَلَى نَفْسِهِ بِتَفَضّلِهِ حُسْنَ الْجَزَاءِ» (دعای دوازدهم)
«اللّهُمّ يَا مُنْتَهَى مَطْلَبِ الْحَاجَات‏
وَ يَا مَنْ عِنْدَهُ نَيْلُ الطّلِبَات‏
وَ يَا مَنْ لَا يَبِيعُ نِعَمَهُ بِالْأَثْمَانِ‏
وَ يَا مَنْ لَا يُكَدّرُ عَطَايَاهُ بِالِامْتِنَانِ‏
وَ يَا مَنْ يُسْتَغْنَى بِهِ وَ لَا يُسْتَغْنَى عَنْهُ‏
وَ يَا مَنْ يُرْغَبُ إِلَيْهِ وَ لَا يُرْغَبُ عَنْهُ‏
وَ يَا مَنْ لَا تُفْنِي خَزَائِنَهُ الْمَسَائِلُ‏
وَ يَا مَنْ لَا تُبَدّلُ حِكْمَتَهُ الْوَسَائِلُ‏
وَ يَا مَنْ لَا تَنْقَطِعُ عَنْهُ حَوَائِجُ الْمُحْتَاجِينَ‏
وَ يَا مَنْ لَا يُعَنّيهِ دُعَاءُ الدّاعِينَ» (دعای سیزدهم)
«يَا مَنْ لَا يَخْفَى عَلَيْهِ أَنْبَاءُ الْمُتَظَلّمِينَ‏
وَ يَا مَنْ لَا يَحْتَاجُ فِي قَصَصِهِمْ إِلَى شَهَادَاتِ الشّاهِدِينَ.
وَ يَا مَنْ قَرُبَتْ نُصْرَتُهُ مِنَ الْمَظْلُومِينَ
وَ يَا مَنْ بَعُدَ عَوْنُهُ عَنِ الظّالِمِينَ‏» (دعای چهاردهم)
«اللّهُمّ يَا مَنْ بِرَحْمَتِهِ يَسْتَغيثُ الْمُذْنِبُونَ‏
وَ يَا مَنْ إِلَى ذِكْرِ إِحْسَانِهِ يَفْزَعُ الْمُضْطَرّونَ‏
وَ يَا مَنْ لِخِيفَتِهِ يَنْتَحِبُ الْخَاطِئُونَ‏
يَا أُنْسَ كُلّ مُسْتَوْحِشٍ غَرِيبٍ
وَ يَا فَرَجَ كُلّ مَكْرُوبٍ كَئِيبٍ
وَ يَا غَوْثَ كُلّ مَخْذُولٍ فَرِيدٍ
وَ يَا عَضُدَ كُلّ مُحْتَاجٍ طَرِيدٍ» (دعای شانزدهم)
اسامی موصولات دارای ابهام هستند، و برای روشن شدن آن ها در زبان عربی جمله ای می آید که صله نام می گیرد؛ این جمله، از اسم موصول رفع ابهام می کند. امام (ع) در این دعا ها و در ندا، از اسم موصول عام، استفاده کرده اند و دلیل آن می تواند اشاره به عظمت پروردگار باشد که در وصفی و در کلمه ای نمی گنجد، بنابر این امام (ع) ترجیح می دهند، خداوند را به این طریق مورد ندا قرار دهند. از سویی دیگر، تکرار دعا با عشق الهی در وجود امام (ع) و اصرار به رحمت الهی تناسب دارد. در این زمینه می توان به روایاتی از ائمه اطهار (ع) اشاره کرد که در مورد خواندن و نیایش پروردگار است؛ «حارث بن مغیره گوید: «شنیدم، حضرت صادق علیه السلام می فرمود: مبادا چون یکی از شما بخواهد چیزی از حاجات دنیا و آخرت مسئلت کند، بدان مبادرت ورزد، تا به ستایش او و صلوات بر پیغمبر (ص)، سخن خود را آغاز کند، و سپس حاجات خود را بخواهد» (کلینی رازی، بی تا، ج4: 236). همان گونه که در دعا های منتخب مشهود است، امام (ع)، در ابتدای دعای خویش، از ستایش پروردگار با استفاده از «صله موصول من» استفاده و صفات الهی را بیان می کنند؛ از سویی دیگر صلوات بر پیغمبر نیز، در این دعا ها مکرراً ذکر شده است.
در جایی دیگر از امام صادق (ع) منقول است که: «کسی که صاحب نام (خدا) را پرستد و با صفاتی که خود را به آن ستوده، نام ها را هم، بر آن تطبیق کند و دل بدان محکم کند و در نهان و آشکارش به زبان آورد، این ها اصحاب حقیقی امیر المومنین (ع) – در جایی دیگر: مومنین حقیقی- می باشند» (همان، ج1: 116). همان گونه که امام سجاد (ع) نیز، در دعا ها می فرمایند: «یا فرج، یا غوث، یا انس و…». از سویی دیگر امام (ع)، می خواهند همه مسلمین نیز، جزء مومنین حقیقی و اصحاب امیر المومنین (ع) باشند و این امر عطوفت امام را به وضوح نشان می دهد. بنابر این، با بررسی سبک شناسانه نداها، نگرش امام (ع) نسبت به امور تربیتی مسلمانان، مشخص و بارز می شود. در روایتی دیگر از امام باقر (ع) نقل است که فرمود: «اسم اعظم خدا، هفتاد و سه حرف است، و تنها یک حرف از آن، نزد آصف بود، آصف آن یک حرف را گفت و زمین میان او و تخت بلقیس در هم نوردید تا او تخت را بدست گرفت،….و ما هفتاد و دو حرف از آن اسم اعظم را داریم و یک حرف هم نزد خداست که آن را در علم غیب برای خود مخصوص ساخته است» (همان، ج1: 334). این حدیث، به روشنی علت بیان ندا ها را در ادعیه متخب، با انواع صفات خداوند، بارز می کند و این که تنها از امام معصوم، چنین دعا هایی به همراه ندا های تأثیر گذار، بر می آید.
3-2-2 جملات انشائیه (استفهام):
از دیکر مواردی که در ساختمان جمله ها سبک شناسی می شود، بررسی جملات استفهامیه، است. «استفهام به معنی طلب علم به چیزی است که از قبل معلوم نیست» (هاشمی، 1386: 77). ولی در متن های ادبی از جمله، دعا های صحیفه سجادیه استفهام در معنای حقیقی خود به کار نمی رود؛ بلکه اغراض دیگری را دنبال می کند.
در این دعا ها از انواع حروف و اسماء استفهام، استفاده شده است:
1- وَ الْحَمْدُ لِلّهِ الّذِي أَغْلَقَ عَنّا بَابَ الْحَاجَةِ إِلّا إِلَيْهِ، فَكَيْفَ نُطِيقُ حَمْدَهُ؟ أَمْ مَتَى نُؤَدّي شُكْرَهُ لَا؟ مَتَى؟ (استفهام به معنای نفی: یعنی نمی توانیم حمد و شکر خدای را آن گونه که شایسته است به جای آوریم. این استفهام شنونده را از معنای نفی به استرحام و استعطاف هدایت می کند).
2-«فَإِلَى مَنْ حِينَئِذٍ مُنْقَلَبُنَا عَنْكَ؟ وَ إِلَى أَيْنَ مَذْهَبُنَا عَنْ بَابِكَ؟ سُبْحَانَكَ نَحْنُ الْمُضْطَرّونَ الّذِينَ أَوْجَبْتَ إِجَابَتَهُمْ، وَ أَهْلُ السّوءِ الّذِينَ وَعَدْتَ الْكَشْفَ عَنْهُمْ‏» (این استفهام به این معنا است: که ما از در خانه خدا رو به سمت هیچ دری نمی کنیم و فقط از خدا یاری می گیریم. (تأکید و استرحام و استعطاف)
3-«فَهَلْ يَنْفَعُنِي، يَا إِلَهِي، إِقْرَارِي عِنْدَكَ بِسُوءِ مَا اكْتَسَبْتُ؟ وَ هَلْ يُنْجِينِي مِنْكَ اعْتِرَافِي لَكَ بِقَبِيحِ مَا ارْتَكَبْتُ؟ أَمْ أَوْجَبْتَ لِي فِي مَقَامِي هَذَا سُخْطَك؟ أَمْ لَزِمَنِي فِي وَقْتِ دُعَايَ مَقْتُكَ؟» (دعای دوازدهم). (این استفهام یعنی اقرار من هیچ سودی ندارد زیرا تو خود آگاهی و لیکن به من رحم نمای (ترجی و امید و استرحام).
4-«وَ قُلْتُ سُبْحَانَ رَبّي كَيْفَ يَسْأَلُ مُحْتَاجٌ مُحْتَاجاً؟ وَ أَنّى يَرْغَبُ مُعْدِمٌ إِلَى مُعْدِمٍ‏؟» (دعای سیزدهم). (استفهام برای تأکید کمک خواستن از خداوند می باشد، بعنی تنها کسی که شایسته نیاز آوردن به سوی اوست؛ خداوند است).
5-«فَمَا أَدْرِي، يَا إِلَهِي، أَيّ الْحَالَيْنِ أَحَقّ بِالشّكْرِ لَكَ، وَ أَيّ الْوَقْتَيْنِ أَوْلَى بِالْحَمْدِ لَكَ‏؟
أَ وَقْتُ الصّحّةِ الّتِي هَنّأْتَنِي فِيهَا طَيّبَاتِ رِزْقِكَ، وَ نَشّطْتَنِي بِهَا لِابْتِغَاءِ مَرْضَاتِكَ وَ فَضْلِكَ، وَ قَوّيْتَنِي مَعَهَا عَلَى مَا وَفّقْتَنِي لَهُ مِنْ طَاعَتِكَ‏؟
‏أَمْ وَقْتُ الْعِلّةِ الّتِي مَحّصْتَنِي بِهَا، وَ النّعَمِ الّتِي أَتْحَفْتَنِي بِهَا، تَخْفِيفاً لِمَا ثَقُلَ بِهِ عَلَيّ ظَهْرِي مِنَ الْخَطِيئَاتِ، وَ تَطْهِيراً لِمَا انْغَمَسْتُ فِيهِ مِنَ السّيّئَاتِ، وَ تَنْبِيهاً لِتَنَاوُلِ التّوْبَةِ، وَ تَذْكِيراً لِمَحْوِ الْحَوْبَةِ بِقَدِيمِ النّعْمَةِ؟» (دعای پانزدهم) (استفهام برای تأکید بر این نکته که همه احوال سزاوار شکر است).
6-«هَلْ أَنْتَ، يَا إِلَهِي، رَاحِمٌ مَنْ دَعَاكَ فَأُبْلِغَ فِي الدّعَاءِ؟ أَمْ أَنْتَ غَافِرٌ لِمَنْ بَكَاكَ فَأُسْرِعَ فِي الْبُكَاءِ؟ أَمْ أَنْتَ مُتَجَاوِزٌ عَمّنْ عَفّرَ لَكَ وَجْهَهُ تَذَلّلًا؟ أَمْ أَنْتَ مُغْنٍ مَنْ شَكَا إِلَيْكَ، فَقْرَهُ تَوَكّلًا؟» (دعای شانزدهم).
7-فَمَنْ أَجْهَلُ مِنّي، يَا إِلَهِي، بِرُشْدِهِ؟ وَ مَنْ أَغْفَلُ مِنّي عَنْ حَظّهِ؟ وَ مَنْ أَبْعَدُ مِنّي مِنِ اسْتِصْلَاحِ نَفْسِهِ حِينَ أُنْفِقُ مَا أَجْرَيْتَ عَلَيّ مِنْ رِزْقِكَ فِيمَا نَهَيْتَنِي عَنْهُ مِنْ مَعْصِيَتِكَ؟ وَ مَنْ أَبْعَدُ غَوْراً فِي الْبَاطِلِ، وَ أَشَدّ إِقْدَاماً عَلَى السّوءِ مِنّي حِينَ أَقِفُ بَيْنَ دَعْوَتِكَ وَ دَعْوَةِ الشّيْطَانِ فَأَتّبِعُ دَعْوَتَهُ عَلَى غَيْرِ عَمًى مِنّي فِي مَعْرِفَةٍ بِهِ وَ لَا نِسْيَانٍ مِنْ حِفْظِي لَهُ‏؟ (دعای شانزدهم). «حمل این استفهام بر حقیقت ممتنع است؛ پس منظور از آن طلبِ ایجابِ رحمت و درخواستِ تحقق آن به صورت سریع می باشد. فاء در جواب استفهام بر سر فعل أبلغ آمده است؛ و أم در این بند منقطع می باشد یعنی : أم هل أنت غافر لمن بکاک..؟» (مدنی شیرازی، ج2: 13). (استرحام).
استفهام در این دعا ها، در معنای اصلی خود، یعنی طلب شیء نامعلوم و ناشناخته به کار نرفته است؛ بلکه بیش تر برای استرحام و استعطاف به کار برده شده اند، که متناسب با روح دعاست.
3-2-3 جمله انشائیه (تعجب):
اسلوب تعجب «ما أفَعَل و أفعِل بِ»، در این دعا ها ویژگی سبکی ایجاد نکرده است؛ تنها موردی که از تعجب می توان ذکر کرد، جمله زیر است.
-«سُبْحَانَكَ مَا أَعْجَبَ مَا أَشْهَدُ بِهِ عَلَى نَفْسِي، وَ أُعَدّدُهُ مِنْ مَكْتُومِ أَمْرِي» (دعای شانزدهم). «پاک و منزهی تو، چه شگفت آور است که من به زیان خود گواهی می دهم و کار های نهان خود را بر می شمارم» (رضایی، 1390: 101).
«این قید مفید تعجب است، تعجب از شدت گستاخی و جسارت بر ساحت مقدس باری تعالی، از آن چه در مورد خود ذکر کرده و سابقاً به آن اعتراف نموده است؛ سپس تعجب بار دیگر تکرار شده است و این بار به

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره زبان عربی Next Entries منبع پایان نامه درباره ارتباط معنایی، مراعات نظیر