منبع پایان نامه درباره شبیه‌سازی، بخش اقتصاد، اوقات فراغت، آموزش مهارت

دانلود پایان نامه ارشد

از لاهيجان را گرفت و پس از به قدرت رسيدن مذهب شيعه را مذهب رسمي كشور اعلام كرد و اين است كه لاهیجانی‌ها را می‌توان باني و تقویت‌کننده شيعه در ايران دانست(اديب عباسي 1382).

3-4-4- ميزان باسوادي
ازنظر سواد گيلان يكي از بالاترين درصد باسوادي در ميان استان‌های كشور را به خود اختصاص داده است (اصلاح عرباني1380). وجود دانشگاه آزاد اسلامي لاهيجان با داشتن حدود 17 هزار دانشجو در رشته‌های فني و مهندسي ، كشاورزي و منابع طبيعي و محیط‌زیست ، علوم پايه در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتري و مؤسسات آموزش عالي ديلمان و انديشمند با رشته‌های معماري و عمران و مديريت در مقطع كارشناسي و آموزشکده‌های فني متعدد در سطح شهر و دانشگاه پيام نور لاهیجان به اين شهر سيماي يك شهر دانشگاهي داده است، كه خود در ارتقاي سطح دانش و امكان بهره‌برداری از آن‌ها درزمینه آموزش مهارت‌های مربوط به گردشگري مؤثر است(مطالعات ميداني).

3-4-5- شناخت الگوهاي رفتاري
شهر لاهيجان برخلاف شهرهاي ديگر گيلان كه داراي بازارهاي هفتگی‌اند به‌عنوان‌مثال آستانه‌اشرفیه دوشنبه و پنجشنبه سياهكل دوشنبه و پنجشنبه لنگرود شنبه و چهارشنبه رودسر يكشنبه و … داراي بازار ثابت و هرروزه است كه به‌صورت بازارهاي روز تجلی‌یافته است . عملكرد شهر لاهيجان علاوه بر اداري و خدماتي و صنعت چاي بيشتر توريستي و گذران اوقات فراغت است . وجود تأسيسات توريستي در اطراف استخر لاهيجان ، شيطان كوه ، تله كابين و پارك آبي و كمپينگ در حال احداث در غرب لاهيجان در حال حاضر جاذب جمعيت بسياري در ايام تعطيلات آخر هفته و ديگر مناسبت‌ها می‌باشد، اين جذابيت در آينده نزديك بيشتر خواهد شد . لاهيجان به‌عنوان مركز منطقه‌ای در ارائه خدمات فني، بهداشتي درماني نيز به مردم منطقه شرق گيلان نقش بسيار مهمي ايفا می‌نماید(مطالعات ميداني).
در محدوده مركز شهر كه بيشتر در ارتباط با بازار، بازار روز، كاروانسراها، مسجد جامع و فضاهاي شهري ديگر است ، داراي عملكردهاي تجاري، خدماتي و در طول ساعات روز بسيار پرتردد است ، كه تبديل به يك گره ترافيكي شده است. تقويت الگوي رفتار پیاده‌روی ، دوچرخه‌سواری و برخورد اجتماعي مردم در اين مركز شهري با ايجاد فضاي سبز محدوديت تردد سواره و ايجاد فضاي باز ميدان می‌تواند تحقق يابد(مطالعات ميداني).

3-4-6- شناخت مناسبت‌های فرهنگي و مذهبي
تمايلات گرایش‌های مذهبي در مردم لاهيجان چنان قوت دارد كه مراكز محلات لاهيجان با يك فضاي باز اختصاص به حسينيه دارد كه در كنار مسجد محله و غالباً مقبره يك امام‌زاده شکل‌گرفته است.
لاهيجان در شب‌های محرم بيدار است و دسته‌های عزاداري اين شهر تا شب هفتم امام حسين هر شب تا صبح در محله‌های شهر سینه‌زنی و عزاداري می‌کنند. در لاهيجان بنا به يك سنت قديمي، عزاداري از ساعت 11 شب آغاز می‌شود و تا نزدیکی صبح ادامه دارد، دسته‌های عزاداري هر محله در يك شب خاص در شهر حركت می‌کنند و در مسير خود به هفت محله، به تکیه‌های آن‌ها سر می‌زنند. با رسيدن دسته به هر محله‌ای عزاداران آن محله براي چند دقيقه به دسته می‌پیوندند و همه باهم نوحه‌خوانی می‌کنند. اين برنامه تا رفتن دسته به همه محله‌های شهر و بازگشت به مسجد محله خود ادامه دارد.
عزاداري ماه محرم در لاهيجان با مراسم علم بندي آغاز می‌شود، از عصر اولين روز محرم اهالي هر محل علم‌ها را از مسجد بيرون می‌آورند و با تزيين علم و قرباني كردن گوسفند به پاي آن، خود را براي مراسم عزاداري آماده می‌کنند . پس‌ازآن تمامي عزاداری‌ها از نیمه‌شب آغاز می‌شود و تنها در روز عاشورا است كه اين سنت شكسته می‌شود و مردم از صبح براي عزاداري به خیابان‌ها می‌آیند. مراسم پاياني عزاداري نيز شب هفتم امام حسين ، 16 ماه محرم ، توسط محله چهارپادشاهان برگزار می‌شود. محله چهارپادشاهان در نزديكي بازار قديمي لاهيجان قرار دارد و به جهت کمک‌های مالي بازاری‌ها و قدمت عزاداري در آن دسته عزاداري اين محله بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین دسته لاهيجان است . عزاداران محله چهارپادشاه علاوه بر سینه‌زنی و نوحه‌خوانی با به كار بردن نمادهايي همچون شتر براي شبیه‌سازی اسارت اهل‌بیت ، شور و حال خاصي به مراسم خود می‌دهند و همچون ديگر دسته‌های عزاداري اين شهر، تا صبح در محله‌های مختلف لاهيجان حركت كرده و ميزبان عزاداراني می‌شوند كه در حسينيه محل خود در انتظار عزاداري هستند.
در شب عاشورا علاوه بر حركت دسته‌های عزاداري، آيين چهل‌منبر نيز در محله‌های قديمي لاهيجان اجرا می‌شود. اين آيين در اصل ريشه در ايران باستان دارد و در آن ، هنگام غروب سینی‌های سفالي بزرگي (نمكار) كه با ماسه پوشيده شده و در كف آن آتش افروخته شده است را جلوي درب خانه‌ها می‌گذارند، اهالي شهر براي برآورده شدن حاجتشان 40 شمع را در آتش می‌اندازند، چهل دانه خرما در ظرفي كه در كنار سيني آتش است، می‌گذارند و در عوض از ظرف برنجي كه در سمت ديگر آتش قرار دارد مقدار كمي برنج به نشانه تبرك و به نيت برآورده شدن حاجتشان برمی‌دارند .اين آيين بيشتر در محله‌های قديمي لاهيجان ه همچون ميدان، گابنه، پردسر، كاروانسرا ، خميركلايه و اردوبازار برگزار می‌شود و هر كس كه حاجتش برآورده شود، سال ديگر يك منبر در مقابل درب خانه خود روشن می‌کند.
كرنانوازي در ايام محرم نيز از ديگر سنت‌های قديمي شهر لاهيجان است . كرنا قدیمی‌ترین ساز حماسي است كه از اعصار كهن هم در جنگ و كارزار و هم در آیین‌های مذهبي نواخته می‌شده است . در لاهيجان و روستاي اطراف آن نيز هرساله در ايام محرم گیله‌مردان به نشانه عزا، كرناهايي به طول 3 متر را طي اين مراسم آييني می‌دمند و با نواي آن به عزا می‌پردازند.
كرب زني نيز يكي ديگر از مراسم خاص عزاداري محرم در لاهيجان است كه توسط عزاداران محله شعربافان انجام می‌گیرد. كرب يك استوانه كوچك چوبي است كه توسط يك نوار چرمي به دور دستان گرفته می‌شود و با ضربه زدن آن‌ها به هم، صدايي ايجاد می‌کند . اين عمل به همراه نوحه و در دسته‌های چند صد نفره انجام می‌گیرد . كرب زني درواقع شبیه‌سازی از واقعه كربلا، هنگامی‌که امام حسين (ع) قصد سخنراني و ارشاد سپاهيان يزيد را داشتند است، كه عده‌ای از آن‌ها با كوبيدن سنگ و کلوخه‌هایی مانع رسيدن صداي امام به لشكريان شدند(مطالعات ميداني).

شکل 3-4- حركت دسته‌های عزاداري(برداشت ميداني)

شکل 3-5- كرنانوازي(برداشت ميداني)

شکل ۳-6- حركت دسته‌های كودكان سقا(برداشت ميداني)

شکل 3-7- مراسم چهل‌منبر(برداشت ميداني)

3-5- مشخصات اقتصادی
3-5-1- ساختار اقتصادي استان گيلان
برآوردهاي انجام‌شده، ارزش توليد ناخالص داخلي استان در سال 1385 را 18868 ميليارد ريال نشان می‌دهد . در اين سال استان گيلان با داشتن 3.41 درصد از جمعيت كشور، سهمي برابر 4.2 درصد از توليد ناخالص كشو ر را در اختيار داشته است . از كل ارزش توليد ناخالص استان، 6925 ميليارد ريال (36.7 درصد) سهم بخش كشاورزي، 3623 ميليارد ريال(19.2 درصد) سهم بخش صنعت و 8321 ميليارد ريال ( 44.1 درصد) سهم بخش خدمات است . مقايسه تركيب ارزش توليد ناخالص برحسب بخش‌های اقتصادي در سطح استان و كشور ویژگی‌های ساختار اقتصادي استان را روشن‌تر می‌سازد به‌گونه‌ای كه نقش و اهميت فعالیت‌های بخش كشاورزي در سطح استان برجسته‌تر از ديگر بخش‌های اقتصادي است. چنين مزيتي از مقايسه نسبت سهم ارزش توليد ناخالص هر يك از بخش اقتصادي در سطح استان به كل كشور نتیجه‌گیری می‌شود . نسبت محاسبه‌شده براي بخش كشاورزي 1.48 و در سطحي بالاتر از ديگر بخش‌ها قرار دارد . براي بخش صنعت اين نسبت 0.85 و براي بخش خدمات 0.84 محاسبه‌شده است كه کوچک‌تر از يك هستند (معاونت مديريت و برنامه‌ریزی استانداري گيلان 1385).

شرح
كشور
استان
نسبت سهم
ارزش توليد
استان به كشور

ميليارد ريال
درصد
ميليارد ريال
درصد

كشاورزي
110826
24/8
6925
36/7
1/47
صنعت
101442
22/7
3623
19/2
0/85
خدمات
234165
52/4
8321
44/1
0/84
جمع
446880
100
18868
100
—-
جدول 3-5- مقايسه تركيب توليد ناخالص داخلي استان و كشور در سال 1385

مطالعه آمار اشتغال استان برحسب بخش‌های اقتصادي نيز بر پایه‌ای بودن بخش كشاورزي در ايجاد فرصت‌های شغلي تأکید دارد. از كل شاغلين استان در سال 1385 كه 668338 نفر اعلام‌شده است. 276339 نفر كه 41.3 درصد شاغلين را تشكيل می‌دهند . در بخش كشاورزي اشتغال داشته و در انواع فعالیت‌های زراعت، باغداري، دامداري و پرورش ماكيان و كرم ابريشم و زنبورعسل، پرورش ماهي و صيد و جنگلداري فعاليت داشته‌اند . فعالیت‌های صنعتي 110485 نفر را كه برابر 16.5 درصد شاغلين استان است، بكار گمارده‌اند و در بخش خدمات كه از نظر اشتغال دومين بخش اقتصادي استان است، 260810 نفر فعاليت داشته‌اند و سهمي برابر 39 درصد از اشتغال استان را در اين سال به خود اختصاص داده‌اند . 20704 نفر نيز كه 3.1 درصد شاغلين را تشكيل می‌دهند . غیرقابل طبقه‌بندی تشخيص داده‌شده‌اند(نتايج آمار جمعيت سال1385 – مركز آمار ايران 1385).

شرح
كشور
استان
نسبت سهم
استان به كشور

نفر
درصد
نفر
درصد

كشاورزي
3739668
24/5
276339
41/3
1/66
صنعت
4218324
27/6
110485
16/5
0/60
خدمات
6665244
43/6
260810
39
0/89
غیرقابل طبقه‌بندی
656149
4/3
20704
3/1
—-
جمع
15279384
100
668338
100
—-
جدول 3-6- تركيب اشتغال استان و كشور برحسب بخش‌های عمده اقتصادي در سال 1385

مقايسه تركيب شاغلين برحسب بخش‌های اقتصادي در سطح استان و كشور نقش فعالیت‌های بخش كشاورزي را از نظر اشتغال در سطح استان روشن می‌سازد . مقايسه نسبت سهم اشتغال هر يك از بخش‌های ا اقتصادی استان نسبت به كشور نشان می‌دهد كه نسبت محاسبه‌شده براي بخش كشاورزي 1.66 و بالاتر از ديگر بخش‌های اقتصادي است. اين نسبت در مقايسه با نسبت محاسبه در مورد ارزش توليد ناخالص استان بيشتر و مؤید اين نكته است كه فعالیت‌های بخش كشاورزي از نظر اشتغال وزن بيشتري در ميان بخش‌های اقتصادي استان دارد.

3-5-2-بررسي قيمت زمين و ساختمان در لاهيجان
قيمت زمين و ساختمان در لاهيجان متأثر از تحولات اقتصادي كشور پس از پايان جنگ تحميلي بسيار ترقي كرده است ، قيمت زمين از 1000000 ريال در بافت‌های فرسوده مركز شهر تا 30000000 ريال در خيابان كشاورزي (شهيد بهشتي ) به‌عنوان مركز تجاري لوكس در نوسان است . در محدوده مركز شهر كه شامل بافت‌های فرسوده قديمي و بازار است نيز اين تفاوت به چشم می‌خورد به‌عنوان‌مثال سرقفلي يك مغازه 15 متري در خيابان بازار حدود ده ميليارد ريال است بدین‌صورت در حال حاضر قيمت پايين زمین‌های بافت‌های فرسوده و نزديكي آن به مركز شهر به‌عنوان يك فرصت محسوب می‌شود، اما عدم وجود تأسيسات زيربنايي مناسب و دسترسي مشكل به بافت در حال حاضر موجب عدم رغبت سرمایه‌گذاری بخش خصوصي شده است . با توجه به تحولات چندساله اخير هجوم خريداران غيربومي براي تملك زمین‌های اطراف شهر پیش‌بینی می‌شود تمايل به ساخت‌وساز و ارزش‌افزوده ساختمان در مركز شهر در نزد لاهیجانی‌ها بيشتر خواهد شد(مطالعات ميداني).

3-5-3- شناسايي الگوهاي مالكيت در شهر
فرهنگ وقف و هبه در لاهيجان از ديرباز مرسوم بوده است . بسياري از زمین‌های نزديك مساجد، حمام‌ها، بعضي از مغازه و كاروانسراها به‌صورت موقوفه بوده و همچنين زمین‌های وسيعي در شرق لاهيجان كه به‌صورت باغ چاي بوده‌اند و در توسعه‌های بعدي در محدوده شهر واقع‌شده‌اند نيز موقوفه می‌باشند به‌غیراز مساجد و تكايا موقوفات ديگري نيز موجود است همچنين مالكيت بازارهاي روز متعلق به شهرداري است با اين توصيف امكان تصرف و اجراي طرح‌های شهري ميسرتر به نظر می‌رسد بسياري از خانه‌های متروك كه عدم تعمير و نگهداري آن‌ها منجر به تخريب آن‌ها خواهد شد براثر اختلافات ارثي بدین‌صورت درآمده است (مطالعات ميداني ).

3-5-4- بررسي مشاركت مردم و مديريت شهري لاهيجان
با توجه به اينكه منطقه لاهيجان يك مركز منطقه‌ای

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره امام حسن (ع)، دوره قاجار Next Entries منبع پایان نامه درباره استان مازندران، مناطق روستایی، شهرستان رودبار، استان خراسان