منبع پایان نامه درباره جامعه آماری، روش تحقیق، کارشناسی ارشد، ورودی شهر

دانلود پایان نامه ارشد

هزینه شده به منافع ارزشمندی بینجامد. توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در رقابت برای جذب توریست‌های تیزبین روشی کارآمد است. گردشگر با هر انگیزه‌ای که به شهر سفر کند نیاز به محلی برای خواب استراحت و خوراک دارد. خدمات اقامتی گردشگران شامل مجموعه‌ای از تشکیلات خوابگاهی می‌شود که امکان دارد به‌صورت استراحتگاه‌های بسیار مجلل باشد یا فقط به یک تختخواب معمولی و صبحانه ساده محدود شود. میزان تسهیلات و خدمات بازتابی از نیازها و سلیقه‌های مختلف مسافران و میزان پویایی این بازار است که می‌تواند در میزان اقامت گردشگران در شهر نیز مؤثر باشد.
برخی از شهرها فاقد زیرساخت‌های مناسب گردشگری اعم از مراکز اقامتی و پذیرایی موزه و مراکز فرهنگی هنری می‌باشد و این امر باعث کوتاه شدن دوره اقامت گردشگران در محل می‌باشد. فقدان امکانات لازم برای تفریح و گردش و سرگرم نمودن گردشگران دوره اقامت گردشگران را کوتاه می‌کند و ازنظر اقتصادی بهره‌وری بهینه رخ نخواهد داد. کمبود تنوع فضای اقامتی ازجمله مشکلات عدیده بسیاری از شهرها است.

1-2-هدف تحقیق
1-2-1- اهداف علمی
هدف اصلی شناسایی توان‌ها و تنگناهای محیط طبیعی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یکی از نواحی شرق استان گیلان (شهرستان لاهیجان) به‌منظور جذب گردشگر می‌باشد.
1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان
2- بررسی توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

1-2-2- اهداف کاربردی
مطالعه به‌منظور فراهم کردن زمینه‌های برنامه‌ریزی برای جذب توریسم جهت اشتغال‌زایی، بالا بردن سطح درآمد ساکنان، ایجاد اختلاط فرهنگی، دانش‌افزایی و کمک به توسعه پایدار می‌باشد.

1-3- فرضیه‌های تحقیق
1- به نظر می‌رسد امكانات و زیرساخت‌های لازم براي جذب گردشگر در شهر لاهيجان وجود ندارد.
2- به نظر می‌رسد امكانات موجود ازنظر كيفي در حد استاندارد نبوده و جوابگوی نيازهای گردشگران نمی‌باشند.
3- افزایش کیفیت مراکز اتاقی سبب افزایش ماندگاری گردشگران است.

1-4- روش تحقیق
روش تحقیق مورد استفاده در این پژوهش توصیفی است. داده‌های مورداستفاده از طریق مطالعات میدانی و پرسشنامه به دست آمده است.
روش‌هایی که در فرایند تحقیق حاضر مورداستفاده قرارگرفته‌اند شامل موارد زیر می‌باشد:
1-مطالعات کتابخانه‌ای و اسنادي
2-تدوين مباني نظري و تهيه اطلاعات موردنیاز
3-توزيع پرسشنامه و استخراج داده‌ها
4-تدوين یافته‌ها و گزارش نهايي پایان‌نامه
5- استفاده از رایانه

1-5- جامعه آماری و نمونه
جامعه آماری در این تحقیق جامعه کارکنان مکان‌های اقامتی می‌باشد که در منطقه لاهیجان مشغول به کار هستند و با توجه به اینکه آمار دقیقی از جامعه آماری در دست نیست، به‌طور نمونه جامعه آماری 160 نفره در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است.

1-6- تعریف داده‌ها و مفاهیم
1-6-2- سیروسفر
انسان می‌آموزد كه حضوري موقت در زمين دارد و آنچه نپايد دل‌بستگی را نشايد. انسان می‌رود و باز می‌رود تا با سفر تغيير را بياموزد و تغيير نيازي است كه او براي بازگشت افسانه‌ای‌اش چاره‌ای جز آن ندارد. او خود را از بلاي “روزمرگي” و “ايستايي و سكون “نجات می‌بخشد . سفر تنها فرصتي است كه شما نتيجه يك عمر زندگي انسان را در كنار شگفتی‌های ديگر خلقت مشاهده كنيد و از دل آن راه درست زيستن را بياموزيد.
امروزه انسان به دنبال غلبه بر طبيعت با تغيير نوع نگرش نسبت به مسائل طبيعي و انساني روبرو است كه از یک‌سو در برآورده كردن نيازهاي اساسي خويش و از سوي ديگر تأمین اين نيازها را در حفظ محیط‌زیست خود جستجو می‌نماید . به‌عبارت‌دیگر نه‌تنها خواهان ايجاد روابط با همنوعان خويش است بلكه خواهان ايجاد روابط با طبيعت اطراف خود نيز می‌باشد . ازاین‌رو بيشتر كشورهاي جهان درصدد خلق فعاليتي جديد تحت عنوان گردشگري بوده درواقع سخن از تمدن جديد با عنوان فراغت به ميان می‌آید.
در فرهنگ عاميانه مردم ايران نيز سفر و مسافرت از جايگاه ویژه‌ای جهت گسترش اطلاعات و شناخت برخوردار است . در اين فرهنگ مرد پخته به انسان جهان‌دیده اطلاق می‌شود.

1-6-2- گردشگری
در فرهنگ لغت لانگمن، گردشگری را به‌عنوان مسافرت برای تفریح و سرگرمی و در فرهنگ لغت وبستر، گردشگری را به‌عنوان سفری که در آن مسافر به مقصدی رفته و سپس به محل سکونت خود بازمی‌گردد تعریف کرده‌اند . (بمانیان و محمودی نژاد ، 1389: 20 )
گردشگری به کلیه فعالیت‌های یک دیدارکننده از زمانی که تصمیم به سفر می‌گیرد تا خاتمه‌ی سفر اطلاق می‌گردد . ( حیدری ، 1389: 23 )
بر اساس تعریف سازمان جهانی توریسم، به کلیه‌ی فعالیت‌های افرادی اطلاق می‌شود که به مکان‌هایی خارج از محیط عادی خود به‌منظور گذراندن ایام فراغت ، انجام کار و سایر هدف‌ها برای مدت کمتر از یک سال می‌روند . به‌این‌ترتیب محدوده توریسم از مسافرت‌هایی که صرفاً به‌منظور گذراندن تعطیلات و سپری کردن چند روز برای دیدار دوستان و آشنایان و بازدید از مناطق جذاب انجام می‌گیرد ، بسی فراتر می‌رود .(زاهدی ، 1385 :4 )
گردشگری عبارت است از گردش کوتاه‌مدت مردم در مکان‌هایی است که دور از محل زندگی و کار و فعالیت که در خلال اوقات فراغت انجام می‌دهند و بازدیدها و گردش‌های روزانه یا گردش‌های دسته‌جمعی را شامل می‌شود . ویژگی اصلی گردشگری این است که در درجه اول به سفری اطلاق می‌شود که دور از خانه و محل کار صورت می‌گیرد ؛ دوم اقامت کوتاه‌مدتی است که ممکن است بدون توقف شبانه باشد . (شارپلی ، ریچارد جولیا ، 1380: 21 )

1-6-3- مکان اقامتی
مجموعه واحدهايي كه براي اقامت گردشگران خدمات اقامتي و يا وابسته به آن را ارائه می‌دهند، تأسیسات اقامتي ناميده می‌شوند . انواع تأسيسات اقامتي توريستي عبارت‌اند از: هتل، متل، مهمانسرا، مسافرخانه يا مهمان‌پذیر، پانسيون، هتل آپارتمان، اردوگاه جهانگردي، كمپينگ، مجتمع توريستي، ويلا يا آپارتمان شخصي (خانه دوم).
– هتل: اقامتگاهي است با كيفيت و درجه‌بندی مختلف كه متناسب با امكانات، وسعت، تجهيزات، تعداد اتاق و تخت از يك تا پنج ستاره طبقه‌بندی می‌شوند.
– متل: اقامتگاه‌هایی هستند كه به‌صورت مجموعه يا منفرد در مسير راه‌های ارتباطي اصلي عمد تا براي مسافران عبوري احداث می‌شوند.
– مسافرخانه يا مهمان‌پذیر: تأسیسات اقامتي ساده و ارزان‌قیمتی هستند كه عموماً خدمات اقامتي ارائه می‌دهند و ازنظر كيفيت پائين تر از هتل‌ها قرار دارند.
– مهمانسرا: به گروهي از تأسیسات اقامتي گفته می‌شود كه در سال‌های قبل از انقلاب در شهرهاي فاقد هتل و اقامتگاه مناسب توسط سازمان جلب سياحان ساخته شدند. همچنين به اقامتگاه‌های اختصاصي گفته می‌شود كه سازمان‌ها و ادارات مختلف براي اسكان مهمانان خود احداث می‌کنند و معمولاً استفاده از آن‌ها براي عموم مردم امکان‌پذیر نيست.
– هتل آپارتمان: به اقامتگاه‌هایی اطلاق می‌شود كه واحد اقامتي در آن‌ها نه به‌صورت اتاق، بلكه به‌صورت آپارتمان بوده و داراي اتاق‌خواب، پذيرايي، آشپزخانه و سرويس بهداشتي بوده و به‌صورت مبله تجهيز شده و در اختيار مهمانان قرار می‌گیرد.
– مجتمع توريستي: به مجموعه‌ای از تأسیسات اقامتي، پذيرايي، تفريحي، تفرجگاهي، ورزشي گفته می‌شود كه داراي تأسيسات متنوع بوده و مهمانان ضمن اقامت در آن‌ها می‌توانند از خدمات جانبي ديگري كه در آن‌ها وجود دارد استفاده نمايند. تأسيسات اقامتي در مجتمع‌های توريستي متنوع است و می‌تواند به‌صورت اتاق، ويلا، آپارتمان، كمپينگ، محل پارك كاروان يا اتاق‌های سيار كه با اتومبيل يدك كشيده می‌شوند باشد.
– اردوگاه جهانگردي: به مجموعه‌ای از تأسيسات اقامتي منفرد گفته می‌شود كه به‌صورت واحدهاي مجزا از هم در محوطه‌ای باز ساخته می‌شوند . اين اردوگاه‌ها داراي اتاقک‌های كوچك و ساده‌ای هستند كه براي مشتريان کم‌درآمد در نظر گرفته می‌شوند.
– بنگالو: به مجموعه‌ای از اقامتگاه‌های منفرد گفته می‌شود كه داراي يك اتاق بزرگ با امكانات آشپزخانه و سرويس بهداشتي بوده و اغلب به‌صورت يك سوئيت يك اتاقه ساخته می‌شود.
– شاله: به خانه‌های ييلاقي گفته می‌شود كه در نواحي كوهستاني با مصالحي مانند چوب ساخته می‌شوند . شاله ها می‌توانند ابعاد متفاوت داشته باشند.
– پانسيون: به نوعي واحد اقامتي گفته می‌شود كه ظاهري ساده داشته و ضمن اقامت از خدمات پذيرايي نيز برخوردار است. پانسیون‌ها واحدهاي اقامتي هستند كه بيشتر فعاليت جانبي در بخش تأسيسات اقامتي فعاليت دارند.
– پانسیون‌های خانگي: به واحدهاي اقامتي گفته می‌شود كه در تعدادي از اتاق‌های ساختمان مسكوني صاحبان آن خدمات اقامتي ارائه می‌دهند . در این‌گونه پانسیون‌ها، خانواده صاحب پانسيون تعدادي از اتاق‌های مازاد بر نياز خود را به اقامت مسافران اختصاص داده و از آنان پذيرايي می‌کنند.
– ويلاهاي خصوصي: به اين نوع اقامتگاه‌ها در ادبيات گردشگري خانه دوم نيز می‌گویند و خانه‌های دوم كه عمدتاً در مناطق توريستي احداث می‌شوند، به‌صورت اختصاصي توسط صاحبان و مهمانان آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند .مسافران این‌گونه خانه‌ها هرچند كه عملكرد توريستي دارند، ليكن ازنظر اقامت به تأسيسات اقامتي موجود در محل وابسته نيستند وليكن نيازهاي روزمره خود را از محل تهيه كرده و از خدمات موجود در مناطق توريستي استفاده می‌کنند.
– اقامتگاه‌های آزاد: اين نوع اقامتگاه‌ها فضاهاي باز و آزادي هستند كه هیچ‌گونه تأسيساتي ندارند و صرفاً به خاطر زيبايي محل براي برافراشتن چادر يا اقامت در فضاي باز مورداستفاده مسافران قرار می‌گیرند .

1-7-منابع مورداستفاده
در این پژوهش از منابع کتابخانه ای شامل دایره المعارف ها، کتب دانشگاهی، کتب تاریخی، سفرنامه ها و نشریات مکتوب، منابع اینترنتی شامل مقالات پژوهشی، شکل ها و کتب الکترونیکی و نیز اسناد بالادستی شامل طرح های توسعه کشوری و استانی و اسناد آماری استفاده شده است.

فصل دوم
مبانی نظری تحقیق

2-1- پیشینه تحقیق
با توجه به بررسی‌های انجام‌شده و جستجوهای صورت گرفته در راستای این تحقیق به منابع زیر دسترسی پیدا شد که تا حدی مشابه تحقیق این‌جانب می‌باشد.
-مقاله بررسی کیفیت کالبدی و کار کردی مبادی ورودی شهری(موردمطالعه شهر بابلسر) هدف این مقاله به بررسی کیفیت کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهر بابلسر به‌عنوان شهر توریستی و دانشگاهی است بدین منظور از روش‌های توصیفی و تحلیلی با استناد به معیارها و شاخص‌های مربوطه استفاده شده است(بررسی و مطالعه توریسم شهری در رشت به‌منظور ارائه راهکارهای ماندگاری گردشگران .این تحقیق به‌صورت پایان‌نامه توسط دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد رشت به راهنمایی دکتر کشوردوست انجام گرفته. بررسی اثرات توریسم بر سازمان فضایی شهر چالوس.این تحقیق به‌صورت پایان‌نامه توسط دانشجوی دوره کارشناسی ارشد به راهنمایی دکتر رحیم مشیری انجام گرفته است.شناخت مشکلات شهر چالوس در هنگام ورود گردشگران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود یعنی نزدیکی به پایتخت و ورودی بودن آن .
– کتاب گردشگری شهری در ایران وجهان که در آن ارتباط بین توسعه شهری و گردشگری پیامدها و آثار مثبت و منفی گردشگری در شهرها ویژگی‌های توریستی شهرها و جایگاه کاربردی جهانگردی در شهرها و الگوهای برنامه‌ریزی توریستی در شهرها بررسی شده است. پرداختن به جاذبه‌ها و کمیت و کیفیت تأسیسات توریستی شهرها و اهمیت آن‌ها در توسعه گردشگری شهر انواع جاذبه‌ها و تأسیسات توریستی و اهمیت آن‌ها در شهرها و روش‌های افزایش قدرت جاذبه شهرها و معرفی جاذبه‌های انواع شهرها مورد بررسی قرار گرفته است.
-طرح تحقیقی با عنوان «طرح و تجهیز نواحی گردشگاهی» توسط سازمان ایران‌گردی و جهانگردی با هدف شناسایی نواحی گردشگری و چگونگی توسعه و تجهیز آن صورت

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره تحلیل عوامل، اوقات فراغت، حوزه نفوذ، توسعه پایدار Next Entries منبع پایان نامه درباره استان گیلان، محل سکونت، توسعه گردشگری، میراث فرهنگی