منبع پایان نامه درباره انتخاب همسر، فرزند پروری، تعادل عاطفی

دانلود پایان نامه ارشد

در تشویش و ناراحتی روان بسر می برند. عامل مهمتر و موثرتر دیگر در تامین تعادل عاطفی، انتخاب همسر است که متاسفانه با پیشرفت تمدن، مشکلتر می شود. سعادت هر فرد در زندگی زناشویی وقتی تامین می شود که در انتخاب همسر دقت کرده فردی را انتخاب کند که میان آنها توافق روانی، عقلی، بیولوژیک و اقتصادی موجود باشد و در این صورت است که هر دو طرف از تعادل عاطفی برخوردار بوده می توانند نیازهای عاطفی مربوط را بهتر ارضا کنند. در این مشکل نیز والدین و معلمان می توانند رهبر خوبی باشند و پسر و دختر را در انتخاب همسر مناسب کمک کنند46.
ب) نقش والدین در دوران بلوغ
دوران بلوغ «دوران حکومت سرنوشت انسان است47» و این که کودک چگونه از آن سربر آورد به تمامی به نوع برخورد او با مراحل بلوغ بستگی ندارد بلکه نوع روابط والدین با او و تاثیری که بر ساختار زندگی او می گذاریم، دارای اهمیت زیاد است. اگر به او اطمینان خاطر بدهیم و امنیت و خوشحالی حضور ما را در زندگی خود احساس کند، به خوبی قادر خواهد بود بر اضطرابها و نگرانی های بیشمارش فائق آید. شجاعت یا عدم اعتماد به نفس، اعتقاد به شانس و اقبال، شک و تردید نسبت به دیگران، کفایت و کارایی و هنردوست داشتن و عشق ورزیدن و همه عواطف و احساسات نوجوان مولود تجربیاتی هستند که در طول سالهای بلوغ در کانون خانواده اندوخته است. برای مثال «مریم» نزد مادرش می آید و از معلمش شکایت می کند. چنانچه مادر قبل از قضاوت عجولانه به حقایق توجه نماید در پرورش حس مسئولیت در دخترش کاملا موثر خواهد بود.
میزان انضباطی که در هنگام خردسالی به فرزندمان تحمیل می کنیم در رفتار او به هنگام نوجوانی تاثیر مستقیم خواهد داشت. چنانچه به ندرت سرش فریاد بکشیم او نیز به خود اجازه نخواهد داد در حضور ما و یا یک بزرگتر صدایش رابلند کند. چنانچه با همسر خود مهربان و آزاده باشیم دختران و پسران ما به راحتی قادر خواهند بود از احساسات خود با ما سخنی بگویند. اگر از اعمال نیک آنها قدردانی کنیم و رفتار نامتعادل آنها را بدون قضاوت شخصی مورد انتقاد قرار ندهیم هرگز مشکلات خود را از ما پنهان نخواهند کرد. گاهی بدجوری به بعضی چیزها عادت کرده ایم از جمله این که مدام به بچه ها دیکته کنیم «وقت خواب است! حتما بارانی ات را دربیار!» و این کارها را آنقدر طبیعی انجام بدهیم که انگار می خواهیم لامپ اتاق را خاموش کنیم.
بسیاری از نوجوانان می توانند بدون احساس ناراحتی این قبیل انتقادات را بشنوند و از مادرشان هم دلخور نشوند. احدی قادر نیست در صمیمیت و فداکاری مادر تردیدی نماید. در حالیکه اگر این مادر در خود کمتر احساس گناه و بیشتر احساس تبحر نماید، می تواند مفیدتر واقع شود. احساس عطشی که والدین به فرزند دارند باعث می شود بچه ها بیرحمانه از آن ها بهره برداری کنند و آنها بر خدمتگزاران مشتاق خود حکم فرمایی کنند48.
روابط بین فرزندان و والدین
بسیاری از ناسازگاری های رایج در میان پسرهاو دخترها هنگامی به چشم می خورد که جوان به اصطلاح پردرآورده و می خواهد آشیانه کودکیش را رها کند. آنها دوست دارند فضایی بیابند و بال های خود را آزمایش کنند. البته دختران بر سر مسائلی چون فرم لباس، نمرات درسی و معاشرت با پسرها با مادر خود بحث می کنند. این کشمکش ها تا حدودی لازم هستند زیرا در غیر این صورت دختر بیش از حد لزوم به مادرش متکی می شود و یا در حالت دردناکش، بی توجهی و بی مهری مادر موجب ناتوانی دختر برای گذر از مرحله بلوغ می شود و چه بسا که نتایج تلخی نیز به بار می آورد. کشمکش بر سر نوع غذا، چگونگی صرف وقت یا انتخاب درست بی ضررترین شیوه های مطرح کردن تضادهایی است که در طی دوران انتقال از مرحله بلوغ به طور طبیعی بین دختر و مادرش پیش می آید. نباید این مساله را از نظر دور بداریم که این گسستگی در رابطه ای قدیمی برای دختر هم دردناک است. دختر هم دقیقا مثل مادرش از اینکه نمی تواند مثل سابق رفتار کند، گیج و اشفته می شود. اگر هریک از آندو بدانند که در درون دیگری چه می گذرد، بسیاری از جنجال ها خاتمه می پذیرند. در هر حال اعطای یک انتقال نسبی از طرف پدر و مادر به فرزندان ضروری است زیرا فقدان این آزادی تاثیر نامطلوبی بر روابط جوان با همسر آینده اش در برخواهد داشت49.
2- روش های والدین به هنگام بلوغ دختران
2-1- والدین باید حساب خود را از گذشته جدا کنند
والدین باید حساب خود را از گذشته جدا کنند. بخشی از سفر روح دختران کار کردن با میراثی است که به وی رسیده است. با خود و دخترتان در مورد تجربه هایتان در سن بلوغ صادق و با خودتان مهربان باشید. به دخترتان وقت و فرصت دهید. برای آنکه رشد هیجانی دختری به موازات رشد تولید مثل او پیش رود، زمان می خواهد و این چندسال نامانوسی را در بردارد، در یک لحظه دختر دوست دارد روی زانوی مادر بنشیند و لحظه دیگر به صورت خانم جوان کاملا بالغی عمل می کند که هیچ کاری با مادر ندارد. مهم این است که دخترتان را به صورت یک فرد بالغ نگاه کنید و به انتخاب های او و جایی که در طیف رشد هیجانی دارد احترام بگذارید50.
چهار زمینه اصلی که باید بررسی کنید:
الف) بررسی گذشته خود و اینکه والدینتان ما را چگونه بزرگ کرده اند، به ما کمک می کند که دریابیم فرزند پروری را چگونه یاد گرفته ایم.
ب) اینکه در کدام مقطع از زندگیمان قرار داریم و موقعیت و شرایط ما چیست؟ برچگونگی احساس و روش فرزند پروری ما (و در واقع بر طرز عمل مادر هر کاری) تاثیر می گذارد.
ج) برای بهبود روش مقابله با شرایط پردردسر و نشان دادن واکنش مناسب، واکنش های هیجانی خود را باید بشناسیم و به ویژه بدانیم که نوجوانانمان چگونه می توانند واکنش های هیجانی ما را بر انگیزند.
د) شناسایی نقاط قوتمان نیز ضروری است، زیرا به آنها نیاز خواهیم داشت. ما می خواهیم به مسائل از دید نقاط قوت نگاه کنیم. نه نقاط ضعف و نقایص زیرا زمانی که افراد به استفاده از نقاط قوتشان تشویق می شوند بیش از زمانی که به دلیل ضعف هایشان مورد انتقاد قرار می گیرند انگیزه پیدا می کنند. این مسئله در مورد نوجوانان نیز صادق است51.
2-2- والدین یاد بگیرند برای خودشان شادی خلق کنند
اگر دوست دارید دخترتان سالم و شاداب باشد وظیفه شما این است که خودتان سالم و شاداب باشید تا الگویی برای او باشید. (از طرفی این وظیفه او نیست که به هر وسیله ای شده شما را خشنود کند ضمنا وظیفه ما در شما هم نیست که شما را خوشحال کند).
2-3- والدین باید در چگونگی اوقات فراغت با بچه ها تجدید نظر کنند.
این به ویژه ارزشمند است که در منزل و در دسترس بچه به گونه ای کاملا متفاوت از دوران کودکی زمانی که آنها عاشقانه شمارا دوست داشتند و واقعا ترجیح می دادند شما در کنارشان باشید ولی اکنون آنها هم می خواهند و هم نمی خواهند. رویکرد نزدیک شو و دورشو آنها شبیه سن دوسالگی است. با در دسترس بودن، شما آنجا هستید وقتی که نیاز به حرف زدن است.
2-4- پدر و مادر باید حس قداست دختر خود را تقویت نمایند.
با وجود کشف هویت و جست و جو برای خود قابل اعتبار، جای تعجب نیست که بسیاری از دخترهای ده تا سیزده ساله جذب موضوعات متافیزیکی نظیر ستاره شناسی، فرشتگان یا فال ورق می شوند. البته این تمایل شدید می تواند در شکل مذهبی آن نمودار گردد.
2-5- والدین بهتر است به مناسبت بلوغ دختر خود جشنی ترتیب دهند.
اگر دختر شما مایل و مشتاق است ورود او را به دوران بلوغ جشن بگیرید. معمولا دخترهای جوان شدیدا به فرهنگ رایج و پیام های منفی آن نسبت به بدن زن حساس اند. بنابراین از این جشن که همزمان با شروع قاعدگی است استقبال نمی کنند. البته لزومی ندارد منتظر اولین قاعدگی دختر باشید. والدین می توانند این جشن را در فاصله بین یازده تا چهارده سالگی ترتیب دهند.
2-6- والدین باید دانش هیجانی را به دختر خود بیاموزند و الگویی خوب برای او باشند: اینکه چگونه احساسات و هیجانات خود را کنترل کند بدون اینکه به دیگران صدمه بزند.
2-7- به عقل و خرد درونی دخترتان اعتبار دهید. با وجود نفوذ فراگیر رسانه های گروهی و فرهنگ جمعی، دختران باید بیاموزند که خرد درونی و حس شهودی آنها هدایت کننده ای است بسیار قوی برای خلق یک زندگی توام با موفقیت، سلامت و نشاطی به مراتب بیش از آنچه در دنیای بیرون در انتظار آنهاست.
2-8- والدین باید اجازه بدهند مادرهای دیگر بعضی مطالب را به آنها بگویند. دخترها به مادرهای زیادی نیازمندند. زمانی که آنها مایل نیستند به شما گوش دهند، ممکن است به مادر دختر دیگری گوش دهند.
2-9- تصور و خیال کنترل کردن دخترتان را رها کنید. آسان بگیریم و از راه دور کنترل کنیم52. بر خلاف عقیده ی عموم، وقتی والدین با نوجوان خود صبور باشند، به او اصرار نورزند و اورا وادار نکنند بیش از آنچه انتظار دارند اتفاق می افتد53.
ج) شخصیت و جنبه های مختلف آن در دوره بلوغ
1- پیدایش و تحول شخصیت و منش در این دوره
رشد آگاهی از خویشتن مشخصه مهم بلوغ از نقطه نظر روانی است. سنی که حس آگاهی از خویشتن آغاز و توسعه می یابد بطور وسیعی متغیر است. این حالت بندرت قبل از دوازده سالگی حتی به شکل خیلی بدوی و مقدماتی رخ می دهد و در خیلی از حالات بین سیزده و چهارده سالگی به نحوی خود را ظاهر می سازد و بین پانزده و هفده سالگی به اوج و قله خود می رسد. تا وقتی که بچه به مرحله آگاهی از خویشتن نرسیده به جز آنکه تا اندازه ای دارای بلوغ نارس و بدوی است نمی تواند بعنوان فردی کاملا آگاه و هوشیار و رشد کرده به حساب آید. توسعه ظرفیت و اندیشمندی ذهن مجرد یکی از مشخصات بلوغ است. بچه برای اولین بار به خود چون یک شخص و همچنین به مردم اطراف خود توجه می کند. او همه دنیا مخصوصا خودش را با دید جدیدی می نگرد. جوان شروع به پرسش از خود می کند، چون «من چه نوع شخصی هستم؟ «افکار و احساسات من شبیه دیگر مردم است یا من کاملا متفاوت هستم؟» «آیا من از دیگر مردم بهتر یا بدترم؟» «پدر و مادر من چگونه آدم هایی هستند؟» «من راجع به دوستانم چه فکر کنم؟» و هزار سوال شبیه دیگر می کند که نه تنها مربوط بر محیط مجاور اوست بلکه بطور کلی درباره دنیا و حتی درباره معنای زندگی است.
بدیهی است که این موقعیت جدید فکری سبب آشفتگی بی نهایت می گردد و روابط آنها با خانواده مخصوصا با پدر و مادر و همچنین با دوستان تغییر می یابد و این تغییر رفتار موجه احساس عدم اعتماد بی اندازه نسبت به خود می گردد54.
2- حس استقلال و تشخص طلبی در دوره بلوغ
دو کشش متفاوت در نوجوان موثرند: کشش «تقلید و کشش مخالفت».
2-1- کشش تقلید: انسان اصولا متمایل به تقلید و تکرار کارهایی است که در حضورش انجام می گیرد. هر رفتاری، هر حالت روانی، خاصیت سرایت دارد، یعنی مسری است و نوجوان نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.
2-2- کشش مخالفت: از طرف دیگر نوجوان به اقتضای سن، متمایل به مخالفت است که اکثرا به شکل مخالفت با اعمال و رفتار و سخنان بزرگسالان است. این مخالفت برای بدست آوردن استقلال روانی و تشکیل شخصیت به شرطی که بی و حد و حصر نباشد لازم است. تقلید زیاد از حد مضر است و مخالفت زیاده از حد هم تبدیل به منفی بافی بی ثمر می گردد55.
د) شیوه های تربیتی غیر موثر در برخورد با نوجوانان
تقریبا تمامی والدین می خواهند روابطشان را با نوجوانان شان بهبود بخشند، اما بسیاری از آنها راه این کار را نمی دانند. سوء تفاهم و نبود اطلاعات کافی در این میان نقش موثری ایفا می کند. بعضی از والدین معتقدند که نوجوان ها طبیعتا سرکش اند و زندگی با آنها غیر ممکن است. این گروه از والدین احساس می کنند که بهترین روش برای برخورد با نوجوان ها این است که تحمل کنند تا نوجوان بزرگ شده، زندگی مستقلی برای خود دست و پا کند.
کسانی هم هستند که فکر می کنند می توان نوجوان را مجبور به اطاعت از پدر و مادر کرد. به اعتقاد آنها سخت گیری تنها راه برخورد با نوجوان است. باید به او دستور داد و مراقب بود که نوجوان دستور را اجرا کند.
سال ها تجربه انسان را به یک نتیجه گیری واحد سوق داده است. نه بی خیال شدن و از شدت طوفان کاستن و نه سخت گیری، به بهبودی

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه درباره روانشناسی، بلوغ جنسی، عوامل درونی Next Entries منبع پایان نامه درباره بلوغ جنسی، بلوغ دختران، اعتماد متقابل