منبع پایان نامه با موضوع محیط زیست، زیست محیطی، نیروی انسانی، صنایع دستی

دانلود پایان نامه ارشد

و زمستان شبها در طویله نگهداری می شوند که به آنها یونجه و کاه برنج (رنه) داده می شود. و موقع بهار چون آسیبی به مزارع نرسانند به ییلاق می فرستند.
3-5-7: معادن
بر اساس مدارک بدست آمده، در گذشته های دور در مکانی به نام «شرگاه» که یادمان تمدنی کهن در این منطقه می باشد آهنگری وجود داشته است»
با وجود کوههای فراوان در منطقه انتظار می رود سنگهای معدنی به صورتهای گوناگون وجود داشته باشد. در حال حاضر در قسمت جنوب شرقی ماسال رگه هایی از« سنگهای آهن و آرمینیک» شناخته شده است.
مهمترین معدن ماسال معدن آهک مرکیه با ظرفیت بیست و پنج هزار تن می باشد که در فاصله پنج کیلومتری غرب ماسال واقع است و اکنون به واسطه مسایل زیست محیطی قابل بهره برداری نیست.
شلواره کوه ماسال در محدوده شهری نیز دارای معدن آهک با عیار بسیار بالاست. از دیگر معادن باید از معدن شن و ماسه شالماء ماسال نیز نام برد.
3-5-8: صنایع دستی
صنایع دستی منطقه به علت برخورداری از مواد اولیه طبیعی و دامی و کشاورزی شامل انواع فرآورده های چوبی، نخ ریسی، جوراب بافی، طناب بافی، شال بافی، نمد مالی می باشد که بیشتر به وسیله زنان به عمل آمده و به بازار عرضه می شوند و حتی به مرکز استان نیز فرستاده می شوند.
و مرکز تولید صنایع دستی ماسال روستای زیبای شالماء می باشد.
مردم شالماء بزرگترین تولید کننده صنایع دستی گیلان هستند. شال بافی، جوراب بافی و نازک کاری با چوب (ساختن ماقه و قاشق و…) مهمترین فعالیتهای آنها به شمار می رود.حدود ١٦ خانوار فقط به ساختن قاشق و ملاقه با طرحهای متفاوت مشغول هستند. آنها بعد از تهیه چوب آن را به اندازه های مشخص جدا کرده و سپس با وسایل و ابزارهای نجاری به قاشق و ملاقه تبدیل می کنند. بعد از تولید زیاد آن را به وسیله ماشین به شنبه بازار ماسال و همچنین به بازار رشت منتقل می کنند.
جورابها عموماً پشمی و دارای انواع مختلف است: جوراب ساده، منقوش، ساق بلند، رنگین و نوعی جوراب ساق کوتاه به شکل گیوه که پاتونی نامیده می شود.
در بین این جورابها، جوراب رنگین و به زبان محلی «رنگینه جوراو» (rangina-gurave) از کیفیت و اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا به سبب داشتن نقوش ظریف و دقت و ذوقی که در انتخاب رنگها و کاربرد آنها در پیاده کردن نقش به کار می رود و دیگر اینکه مراحل نسبتاً پرزحمتی دارد و همچنین مدت زمان زیادی را صرف می کند به عنوان یک پوشاک تشریفاتی به حساب می آید.

3-6: جمع بندی فصل سوم
شهرستان ماسال یکی از شهرستانهای استان گیلان با ویژگیهای زیست محیطی توانمند و دارای استعدادهای زیست محیطی منطقه خزری با توانمندیهای طبیعی و نسبتا حفظ شده است که مثل همه بخشهای زیست بوم خزری دارای محیط زیست شکننده و به شدت نیازمند به حفاظت وحمایت و مدیریت دارد اگرچه توانمندیهای زیست محیطی شهرستان تا حدودی دست نخورده است ولی بعلت تازه تاسیس بودن شهرستان ورشد وتوسعه پیشرونده شهرستان از نظر جمعیت و ومهاجرت و تداخل انسان در محیطهای طبیعی به شدت آسیب پذیرو نیازمند مدیریت می باشد که در ذیل بخشهایی از سیمای محیط زیست شهرستان آورده شده است.
1- محیط طبیعی : شهرستان ماسال شهرستانی کوهپایه ای جنگلی واز جنگلهای اصلی و اصیل هیرکانی و ناحیه خزری است که از نظر تنوع گیاهی گیاهان جنگلی منطقه خزری و انواع گیاهان از نظر تنوع و ذخایر زیستی و ژنتیکی بسیار با ارزش وشاید منحصر می باشد علاوه بر بخشهای جنگلی ومرتعی دارای انواع گیاهان دارویی و گیاهان کمیاب نیازمند به رطوبت منحصر به فرد می باشد. این اکوسیسیتم ها از نظر تنوع گیاهی – بانک ژنی بسیار با ارزش و نیازمند حفاظت مستمر هستند.
2. حیات وحش شهرستان: از نظر تنوع حیوانات تمام وحوش منطقه جنگلها ومراتع خزری با تراکم مناسب را داراست واز نظر غنای زیستی وحوش نسبت به مناطق مختلف استان گیلان این شهرستان از غنای نسبتا مطلوب وحوش برخوردار است و اصلی ترین زیستگاه قرقاول (رتبه اول) و گوزن قرمز شمالی (مرال) می باشد.
3. مناطق تحت مدیریت شهرستان: این شهرستان دارای یک منطقه تحت مدیریت محیط زیست بنام منطقه چسلی ماسال به مساحت 27000 هکتار می باشد که بعنوان منطقه شکار ممنوع تصویب وطرح پیشنهادی تبدیل آن به منطقه حفاظت شده نیز در حال نهایی شدن است. این منطقه از تنوع فون و فلور جنگلهای ناحیه خزری با همه تنوع زیستی برخوردار می باشد علاوه بر آن زیستگاه مرکز تحقیقات وبازدیدکنندگان مرال در اولسبلنگاه به مساحت 50 هکتار بعنوان طرح تصویب شده سفر ریاست محترم جمهوری بعنوان زیستگاهی جهت تکثیرو پرورش مرال در حال اجرامی باشد که در سال جاری دارای اعتبار می باشد.
4. از دیگر مناطق مهم زیست محیطی شهرستان دو رودخانه دائمی خالکایی ماسال و مرغک شاندرمن است که از رودخانه های تحت مدیریت و حفاظت شده می باشند و ارزش زیستی مهمی در حفظ و پایداری ویژگیهای زیستی شهرستان دارند.
5. تشکیلات محیط زیست شهرستان ماسال :
الف- شهرستان ماسال دارای یک اداره حفاظت محیط زیست در شهر ماسال می باشد این اداره در سال 1382 افتتاح شده و ساختمان اداری آن روی یک زمین اهدایی به مساحت 600 متر مربع در سال 1388 احداث شده است که این ساختمان در دو واحد اداری و یک واحد مسکونی با زیربنای 400 مترمربع می باشد.
ب- محیط بانی شبانه روزی ماسال که در محل اداره مستقر است و بصورت شبانه روزی فعال و محیط بانی مستقر در آن امر پایش و حفاظت از عرصه ها را انجام میدهند.
ج- محیط بانی شبانه روزی شاندرمن: این محیط بانی بیش از 30 سال سابقه قدمت دارد و قبل از تاسیس اداره ماسال زیر نظر ادارات محیط زیست انزلی – تالش – صومعه سرا – فومن بوده است واین محیط بانی دریک ساختمان بازیربنای 80 مترمربع با ساختمان مربوط به اداره محیط زیست فعالیت دارد.
کل محیط زیست شهرستان ماسال دارای 10 نفر نیروی انسانی می باشد که از این مجموعه 3 نفر کارشناس و بقیه 7 نفر محیط بان هستند از نظر کمبود نیروی انسانی به شدت در مضیقه است در چارت اداره محیط زیست شهرستان ماسال و دو واحد محیط بانی آن جمعا بیش از 20 نفر نیروی انسانی مورد نیاز می باشد که در حال حاضر با نصف نیروهای چارت خود در حال فعالیت است و از نظر کمبود نیروهای کارشناس در بخشهای مختلف و همچنین محیطبان مواجه است.
امکانات و تجهیزات کل اداره محیط زیست شهرستان و محیط زیست شهرستان و محیط بانیها دارای یک خودروی پاژن و دو دستگاه موتور سیکلت است که جهت پایش مستمر و دائمی با کمبود شدید وسایل و تجهیزات از این نظر مواجه است.
مسائل و مشکلات محیط زیست شهرستان ماسال به شرح ذیل می باشد:
1. مسئله رشد جمعیت ومدیریت تداخل انسان و محیط زیست
2. مدیریت و ساماندهی فاضلابهای شهری و روستایی
3. مدیریت پسماندهای شهری و مخصوصا روستایی
4. عدم ساماندهی شهر از نظر نوع کاربریها و صنایع و کارگاههای مزاحم شهری
5. وابستگی امرار معاش بخشهای مختلف مردم به بخشهای حیاتی و مهم محیط زیست در نتیجه تعرض و تخریب زیست محیطی مربوط به آن مثل چرای مراتع- جنگل نشینان- بهره برداری شن وماسه- ساخت و سازها و …
6. نیازمندیهای شدید شهرستان به پایش مستمر و دائمی جهت جلوگیری از تعرض و تخریب که با کمبودهای نیروی انسانی و امکانات دراین رابطه مواجه است.
با توجه به اینکه مساحت جنگل های طبیعی شهرستان بیش از 57 هزار هکتار و احیاء شده 1300 هکتار 70 در صد مساحت شهرستان را در بر گرفته است می توان گفت عمده ترین اکوسیستم طبیعی را با تراکم 150 تا 500 در صد را فرا می گیرد به همین دلیل شهرستان یکی از بکرترین و با ارزش ترین محیط طبیعی را داراست . ضمن اینکه مراتع شهرستان با حجم 15 هزار هکتار با جه بندی 1تا3 نیز در بالا دست جنگلهای طبیعی باعث رونق دررشد و تکثیر جنگل ها و همچنین اکوسیستم گردیده است .
این امر باعث شده تا سازمان تمهیداتی جهت حفاظت از محیط طبیعی شهرستان اتخاذ نموده علاوه بر اینکه کلیه مناطق جنگلی و مرتعی را به عنوان مناطق شکار ممنوع در نظر گرفته و قوانین صید و شکار و حفاظت از زیستگاهها را در مورد آن اعمال نماید , حدود 25 هزار هکتار از بکرترین مناطق جنگلی و مرتعی شهرستان مشتمل بر قسمتی از جنگلهای بخش شاندرمن و مراتع و جنگل های ماسال – فومن و صومعه سرا به دلیل داشتن زیستگاههای بکر برای گونه های بارز وحوش از جمله گوزن خالدار-مرال- شوکا- خرس قهوه ای – گربه جنگلی- تشی – قرقاول… و گیاهی شامل گونه های درختی شامل جل – شمشاد- ملج – ممرز- نارون- افرا- انواع بلوط – ون- وگونه های علفی مهم از قبیل گیاهان دارویی و مرتعی می باشد . منطقه حفاظت شده چسلی معرفی و جهت انجام مراحل قانونی واگذاری در حال اقدام می باشد توضیح اینکه منطقه مذکور به عنوان منطقه شکار ممنوع مصوب گردیده است
با توجه به بکر بودن وضعیت طبیعی جنگلها و مراتع حوزه شهرستان واقلیم خاص منطقه باعث گردیده شرایط مناسبی برای زیستن و تکثیر و زاد و ولد حیات وحش ایجاد گردد و به دلیل کنترل دخالت بشر در زنجیره غذایی وحوش در صورت حمایت وحفاظت بیشتر افزایش میزان جمعیت وحوش در حال انقراض یا در خطر از جمله انواع گوزن ها و پرندگان قابل پیش بینی است . مهمترین وحوش منطقه مذکور شامل :
1- پستانداران :گوزن- مرال- شوکا- خرس قهوه ای – پلنگ- گراز- راکون- جوجه تیغی- تشی- گرگ- روبا- سیاه گوش – گربه جنگلی- شغال- …
2- جوندگان سمور – راسو- شنگ- سنجاب
3- خزندگان: انواع مارها آبی و سمی و غیر سمی سمندر- قرباغه- لاک پشت مرتعی –
4- پرندگان : قرقاول عقاب جنگلی – ابیا- دارکوب – کبوتر کوهی – سهره – کرکس – توکا – عقاب سفید – جغد جنگلی و عقاب طلایی
که از این گونه های جانوری مرال – شوکا- – پلنگ – قرقال- گربه وحشی – خرس قهوه ای – کبک – قزل آلای خال قرمز و رنگین کمان – کرکس – گیلانشاه – آسیب پذیر و در معرض تهدید و حتی بعضی گونه ها در حال انقراض می باشد لازم است مدیریت ویژه ای در خصوص حمایت و حفاظت و حتی تکثیر و نگهداری و رها سازی گو نه های مذکور اعمال گردد

فصل چهارم
یافته های تحقیق

4- یافته های تحقیق
4-1: شناسایی جاذبه هاي گردشگري شهرستان ماسال
شهرستان ماسال نيز مانند ساير شهرستانهاي استان گيلان داراي جاذبههاي متفاوت طبيعي و تاريخي فرهنگي است که از عمده جاذبههاي اين شهرستان ميتوان به بقعه امامزاده شفيع شاندرمن، گورستانهاي باستاني ريشاب و اسب ريسه، راههاي کوهستاني ماسال و صخرهها و آبشارهايي با چشم اندازهاي زيبا، ييلاق هاي زيبا مانند خنديله پشت، سي في، نمنه پشت، اسپي دشت و گردشگاه جنگلي ريز مندان اشاره نمود. جدول زیر جاذبههاي شهرستان ماسال را بر اساس دستهبندي طبيعي، انسان ساخت و تاريخي، فرهنگي نشان مي دهد.
جدول ‏41 : جاذبه هاي شهرستان ماسال برحسب نوع جاذبه
شرح
طبيعي
انسان ساخت
تاريخي – فرهنگي
جمع

تعداد
درصد
تعداد
درصد
تعداد
درصد
تعداد
درصد
ماسال
21

0
0
7

28

در شهرستان ماسال 3 منطقه نمونه گردشگري وجود دارد که جدول زیر مشخصات مناطق نمونه گردشگري شهرستان را نشان ميدهد.
جدول ‏42 : مناطق نمونه گردشگري شهرستان ماسال
نام منطقه نمونه
فاصله تا مركز استان به كيلومتر
سطح‌‌بندي مناطق نمونه
مساحت تقريبي به هكتار
حوزه طبيعي
جاذبه‌هاي طبيعي
فاصله تا مركز شهرستان به كيلومتر

ساحلي
جلگه‌اي
كوهپايه‌اي
كوهستاني

منطقه كوهستاني جنگلي اسب ويسه
77
استاني
50

*
جنگل-چشمه
ماسال 17
منطقه كوهپايه جنگلي اولسيلنگاه
85
ملي
100

*
جنگل-چشمه
ماسال 30
منطقه كوهپايه جنگلي بام سبز ماسال
55
ملي
300

*
*

جنگل
ماسال 3
منبع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان

نقشه ‏41 : آثار باستاني و مذهبي شهرستان ماسال
مشخصات واحدهاي اقامتي و پذيرايي و دفاتر خدمات مسافرتي
تنها دو واحد مهمانپذير در

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه با موضوع صومعه سرا، دختران روستایی، زنان و دختران، صنایع دستی Next Entries منبع پایان نامه با موضوع استان گیلان، اوقات فراغت، آداب و رسوم، جدول داده