منبع پایان نامه با موضوع رطوبت نسبی، تراکم جمعیتی، ژئومورفولوژی، کاربری فضای سبز

دانلود پایان نامه ارشد

بازی:
این کفپوش ها در برابر سقوط احتمالی و برخوردهای شدید با زمین بازی محافظت خواهد کرد.
– استفاده از آب به صورت آبنما و.. :
نقش آب در پارك كوثر به دو صورت عملكردي و ادراكي مورد تحليل قرار مي گيرد.
الف ) استفاده از آب از لحاظ عملكردي :
آب:
به عنوان منبعی كه در قسمت سرويس بهداشتي به آن اشاره شده است .
آب استخر:
در قسمت شمالي پارك استخر كوچكي با نماي سنگي و شكل هندسي وجود دارد كه نقش سطوح بازدارنده و منعكس كننده را ایفا می کند.
آبنما :
در قسمت شرقي پارك آبنمايي به شكل مجسمه پرنده كه آب را به درون فنجان مي ريزد و باعث ايجاد تحرك و عدم تمركز در محيط مي شود.
آبروها و يا آبگذر :
در سرتاسر قسمت شمالي پارك آبگذري جانمایی شده است كه نقش آن براي بيان حركت و عدم تمركز مي باشد.
ب ) استفاده از آب از لحاظ ادراكي :
آب راكد :
القا كننده آرامش و ركود
آب متحرك :
پويايي را القا مي كند و حركت آرام و شديد آب بر اين پويايي تاثيرگذار است .
3-3-10-7-5- تاسيسات:
– زمين بازي كودكان :
تنها تاسيسات موجود در اين پارك، زمين بازي كودكان است كه نسبت به فضاهاي ديگر پارك بيشتر استفاده مي شود و در طول روز بخصوص عصرها شلوغ و پرسروصدا است و با كمي تجهيزات موجود در سطح زمين بازي، كودكان مدت زماني به انتظار نوبت بازي با تاپ و سرسره و الاكلنگ بر روي زمين آرام مي نشينند .
3-3-10-7-6- عناصر تزئيني :
عناصرتزئيني پارك شامل : آبنمايي كه به شكل پرنده اي ( به شكل غاز)، آبشاري كه در نزديكي آبنماي پرنده به شكل شير، مجسمه ي از گل لاله كه يكي از نمادهاي اصلي پارك محسوب مي شود.
3-3-10-7-7- دسترسي به پارك :
بدليل مكان يابي اين پارك در مقیاس محله ای، در قسمت مركزي شهر اكثريت ساكنين شهر به راحتي به پارك مراجعه مي كنند و حداكثر فاصله زماني با پاي پياده از دورترين نقطه محله درحدود 10 دقیقه مي باشد كه اين مسافت با وسايل نقليه به مدت زماني برابر با 5-2 دقيقه با محاسبه ترافيك انجام مي گيرد. اين پارك در مسير شریان درجه دو قرار دارد و ساکنین شهر براي مسير رفت وآمد به پارك باید با عبور از شريانهاي محلی یا دسترسی وارد شریانهای جمع و پخش کننده (واسطه) و شريان درجه يك و در نهایت به شریان درجه دو وارد مي شوند تا به پارك مورد نظر برسند. شعاع حوزه نفوذ پارک 1000 متر است.
3-3-10-7-8 تحليل فضاها و عناصر موجود در پارك :
ويژگي هاي مثبت پارك :
– درنظر گرفتن چهار ورودي و خروجي متعدد در شرق و غرب پارك كه شهروندان ساير قسمتهاي محله به راحتي به پارك دسترسي خواهند داشت . البته در چند سال اخير از ورودي هاي كوچك پارك براي رفت و آمد استفاده مي گردد. داراي ويژگيهاي ادراكي و عملكردي به شرح ذيل مي باشد:
الف ) ويژگي هاي ادراكي فضاي ورودي پارك :
– دعوت كردن
– ايجاد حس ورود
– آماده ساختن براي درك فضاي جديد
– هويت بخشيدن
– برقراري ارتباط ادراكي و بصري بين فضاها.
ب ) ويژگي هاي عملكردي ورودي پارك:
– هدايت.
– برقراري ارتباط فيزيكي بين فضاها مي باشد .
– وسعت وتفكيك فضاهاي متفاوت در پارك، امكان تحرك و بازي را فراهم مي سازد.
– کاشت درختان سازگار با شرایط اقلیمی سلمان‌شهر.
– استفاده از پله هاي سنگي كه ديد ناظر را بركل پارك را تامين كرده و همه قسمتهاي پارك به راحتي قابل ديدن است.
– باز شدگي فضاي ورودي و قرار ندادن هيچ عنصراضافه اي در اين محل باعث آرامش فرد در انتخاب مسير دلخواه خود مي شود.
– استفاده از عناصر تزئيني، آبنما ومجسمه كه زيبايي خاصي را در پارك ايجاد كرده است.
– در قسمت مركزي پارك، سيماي شبه جنگلي با درختان بلند توسكا قرار دارد كه بر زيبايي محيط پارك افزوده است.
– ويژگي هاي منفي پارك :
– باتوجه به وسعت زياد پارك، تعداد درختان و گلهاي كاشته شده در آن بسياركم مي باشد.
– گياهان موجود درپارك از نوع گياهان فصلي و كم هزينه مي باشد كه طول عمر بسيار كوتاهي دارند و در اكثر فصول پوشش گياهي كمي در پارك ديده مي شود .
– پايه هاي روشنايي پارك شكسته و يا فاقد لامپ مي باشد و در شبها نور كافي را براي مراجعه كننده و محيط تامين نمي كند.
– ظروف زباله فاقد كف و بدنه است و آشغالها بر روي زمين مي ريزد.
– تعداد نيمكت ها در پارك كم بوده و مراجعه كنندگان بر روي جداول باغچه ها و بر روي زمين مي نشينند.
– درطي توزيع پرسشنامه درپارك، اكثراً از ناامني در پارك سخن مي گفتند و ابراز ناراحتي مي كردند كه محيط پارك براي كودكان و حتي بزرگسالان نيز ناامن مي باشد و فقط از قسمت زمين بازي كودكان استفاده مي كنند كه اين قسمت هم بدليل ارتفاع و مشرف بودن بر قسمتهاي ديگر پارك قابل رويت كودكان مي باشد و عملكرد نامناسبي دارد .
– بدليل اينكه پارك كوثر بيشترين مراجعه كننده را نسبت به پاركهاي ديگر شهر داراست بايد رسيدگي و نظارت بيشتري را به آن اختصاص داد كه متاسفانه در چند سال اخير رسيدگي و نظارت كمتري به آن شده است و توجه مسئولين و مديران شهري به احداث پاركها و پروژه هاي جديد فضاي سبز شهري معطوف گرديده است .
– اين پارك فاقد بوفه، رستوران، آلاچيق، ميز و نيمكت، باربيكيو مي باشد.
– در برخي از پاركهاي شهر( فجر و…) دستگاههاي ورزشي نصب شده است كه مورد استفاده عموم است در حاليكه اين پارك فاقد دستگاههای ورزشي است.

شکل(3-13) نمایی از پارک کوثر ،نگارنده،1393

(3-14) نمایی از پارک کوثر ،نگارنده،1393

3-3- 11- خلاصه فصل
شهر سلمان شهر به وسعت 760 هکتار در غرب استان مازندران از بخش کلارآباد و در فاصله 194 کیلومتری غرب ساری و 216 کیلومتری شمال شرقی واقع شده است. اراضي اين شهر پس از عقب نشيني درياي مازندران و ته نشين شدن رسوبات رودخانه اي بدلیل تغییرات شرایط آب و هوایی دوره کواترنری نوسان شدیدی در سطح آب دریای مازندران پدید آمد.ساکنان قدیم این منطقه(غرب دریای مازندران) کادوسیان بودند. سلمان شهر تا قبل از سال 1335 منطقه اي جنگلي و بيشه زار بوده است و تنها چند روستا و آبادي به نام هاي جمشيد آباد- تيلرودسر – اصغر آباد – سيستان و پلت كله در محدوده آن قرار داشت. فکر ایجاد این شهر توسط جمشید جوانشیر بعد از سال 1342 با از بین رفتن باغ مرکبات به وسعت 32 هکتار بدلیل بارش برف سنگین (در سال 1342) شکل گرفت اما قبل از آن دارای امکاناتی نظیر متل، برق، زورخانه، تلفن، میدان ، مغازه های اطراف ، مسجد ، مدرسه ، حمام بود و تا قبل از آن به طور مشترك با شهر كلارآباد اداره می شد. اين شهر در سال 1341 داراي شهرداري شد .نخستین شهردار این شهر خانم پریمرز فیروزگر همسر جمشید جوانشیر بود. «سلمان شهر» نام جديدي است كه بعد از انقلاب اسلامي براي اين شهر انتخاب شده است، در گذشته به این شهر «ساقی کلایه» گفته می شد «ساقي نام دختر جمشيد جوانشير و كلايه در زبان گيلكي به معناي محله بود اما با شكل گيري اولين شهرك و متل ساحلي ايران (سال1337) در اين نقطه توسط جمشيد جوانشير٬ بعدها به نام «متل قو» شهرت يافت»(جوانشیر1380 ، 108).
سلمان شهر میان دریا و کوه محصور است و دارای فرم خطی می باشد. در واقع کشیدگی شرقی – غربی محور اصلی دریای خزر و رشته کوه های البرز از عوامل موثر در پیدایش بافت خطی سلمان شهر بوده و توسعه شبکه راهها و مسیرهای اصلی ارتباطی، تمایل توسعه شهر را در مسیر چنین شبکه هایی به صورت خطی قرار می دهد و در محل تقاطع مسیرهای اصلی است که تراکم شهری افزایش یافته و انبوهی به اوج خود می رسد. گويش جمعيت بومي اين شهر لهجه گيلكي است و به علت مهاجرت آذريها به اين شهر قسمتي از مردم ساكن اين شهر نيز به زبان آذري سخن مي گويند، اما در حال حاضر در اغلب محاورات به زبان فارسي صحبت مي شود.
شیب اراضی این شهر از جنوب به شمال است.از نظر ژئومورفولوژی مناطق كوهپايه اي و كوهستاني شهرستان عباس آباد در يك سيستم گسل هاي موازي روند البرز واقع شده است كه اغلب اين گسل ها بصورت رانده و فشاري هستند و لذا از پتانسيل لرزه خيزي و قدرت تخريب بالايي برخوردارند. با اينحال بر اساس مطالعات موجود شهر در پهنه با خطر نسبي بالا قرار دارد . شواهد تاريخي ثبت شده ، قدرت تخريب زلزله تا 5 ريشتر را در اين منطقه نشان مي دهد . مرکز لرزه نگاری کشور دو زمین لرزه را در تاریخ 7 مرداد ماه 1391 در اعماق درونی زمین در 10 کیلومتری شمال سلمان شهر ثبت کردند.سلمان شهر از نظر فيزيوگرافي شامل دو قسمت مي باشد : اراضي نوار ساحلي و اراضي نواحي جلگه اي. نوار ساحلي، محدوده باريكي است با عرض 100 تا 200 متر كه از تپه هاي ماسه ساحلي در امتداد دريا تشكيل شده است .در جنوب جاده شهر،‌ نواحي جلگه اي كه تا كوهپايه هاي البرز امتداد يافته ، واقع شده است . نقاطي كه پايين تر از سطح دريا قرار گرفته با بالا آمدن آب و پيشروي آب دريا به سمت خشكي ،‌ زير آب مي روند. بخش شمالي اين شهر بر روي بستر ماسه ساحلي بنا شده است كه پستي و بلندي خيلي كمي دارد. بطور كلي ارتفاعات نسبتاً مرتفعي در جنوب حريم شهر وجود دارد كه فاصله آن تا شهر7 كيلومتر مي باشد و بر اساس گزارش طرح اسكان جمعيت در سواحل درياي خزر در مركز مطالعات و تحقيقات شهرسازي و معماري ايران ، اراضي پايين تر از خط تراز 22- متر بعنوان حريم ممنوعه ساخت و ساز اعلام شده است. برمبناي اقليم شناسي، سلمانشهر داراي آب و هواي معتدل خزري است،زمستاني نسبتاً سرد و خنك و تابستاني مرطوب دارد. تغييرات درجه حرارت بدليل مجاورت با دريا در طول روز و شب چندان زياد نيست. حداكثر درجه حرارت سالانه در اين شهر 37 درجه سانتي گراد و حداقل دماي آن 4/0- و متوسط سالانه 7 /16 درجه سانتي گراد است. بارندگي در اين شهر ميزان نسبتاً چشم گيري دارد .چنانچه دريكسال به 1500 ميلي متر مي رسد،تعداد روزهاي باراني تقريباً 129روز ، تعداد روزهای یخبندان 20روز است و مجموع روزهاي ابري به 90 روز در سال مي رسد. حداقل رطوبت نسبی 1/77 درجه سانتی گراد و حداکثر رطوبت نسبی آن 3/91 درجه سانتی گراد می باشد. از نظر جمعیت شناسی، بيشترين رشد جمعيت این شهر مربوط به سالهاي 1355– 1345 برابر با 5 / 14 درصد بوده است كه ناشي از مواليد بالا در بين خانواده ها و مهاجراني كه به دنبال كار به متل ساحلي قو، به اين شهرنقل مكان مي كردند.
در سال 1390 جمعیت این شهر 10648 نفر كه شامل 5530 نفر مرد و 5118 نفر زن مي باشد .تراکم جمعیتی سلمان شهر در سال 1385 برابر 2/127 نفر در هکتار بوده است که از تقسیم جمعیت شهر بر مساحت کل شهر، برآورد شده است. در نتیجه با توجه به سرشماری جمعیت سال 1390 به تراکم جمعیتی 1/ 140 نفر در هکتار برآورده شده است.از آنجاییکه موضوع این پژوهش بررسی و تحلیل کاربری فضای سبز(پارک محله ای)است ، وسعت كل فضای های سبز سلمان شهر برابر با 120050 مترمربع است كه از این مساحت 49650 مترمربع وسعت فضاهای سبزعمومی كه شامل پاركهاي طلارود، یاسمن ،شمشادی، گلستان، ساحلی جمشیدآباد و کوثر است،مي باشد. در سال1390،سه پارک جدید بعثت(5000 مترمربع )،ملت(4000 مترمربع)، نهال(5475 مترمربع) جهت توسعه فضای سبز در مقیاس محله ای احداث شده اما بدلیل کمی تجهیزات و عدم رسیدگی مورد بهره برداری قرار نگرفته است.فضاهای سبز خیابانی موجود نیز 70400 مترمربع است.سهم سرانه كل فضاهاي سبز موجود در سال 1390 برابر با 27 /11مترمربع است ، يعني به طور متوسط از جمع اراضي فضاي سبز به هريك از شهروندان 27/11مترمربع مي رسد که 66/4 مترمربع شامل سرانه اختصاص یافته به پارک های عمومی و61/ 6 مترمربع شامل فضای سبز خیابانی برآورد شده است. هریک از پارک ها طی بررسی وضع موجود شامل موقعیت، انواع گیاهان، تمامی تجهیزات و تاسیسات ، دسترسی به پارک و فضاها وعناصر موجود مورد بررسی قرار گرفته اند و طی پرسشنامه ای از مراجعه کنندگان به پارک کوثر به ارزیابی کامل آن در فصل بعدی (تجزیه و تحلیل یافته ها) می پردازد.

فصل چهارم:
تجزیه و تحلیل
یافته های تحقیق

4-1-

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه با موضوع اوقات فراغت، حوزه نفوذ، مکانیابی Next Entries منبع پایان نامه با موضوع قوانین موجود، شورای شهر، طرح هادی