منبع پایان نامه با موضوع جنس مخالف، دانشگاه آزاد اسلامی، استفاده از اینترنت، جامعه آماری

دانلود پایان نامه ارشد

به چهره هاي معروف از جنس خود وجود دارد.

اهداف:
1 – آشنايي با انگيزه هاي دوست يابي و گرايش به مُد در بين دانش آموزان دبيرستاني
2 – بررسي تاثير چهره هاي مشهور و جوان پسند در افزايش تمايلات به جنس مخالف در بين نوجوانان دبيرستاني
3 – بالابردن سطح اطلاعات و بروز رساني دانسته هاي نهادهاي تربيتي، رسانه ها وپليس در اين حوزه اجتماعي
4 – بررسي علل محبوبيت ورزشکاران و تاثيرپذيري اخلاقي و ظاهري نوجوانان از اين قشر جامعه
5 – بررسي ميزان گرايش نوجوانان به افراد مشهور روحاني با غيرروحاني
6 – استفاده خانواده دانش آموزان دبيرستاني از نتايج تحقيق به عنوان راهکاري مشورتي در برخورد صحيح با نوجوانان در مقوله دوستيابي و ميل به جنس مخالف
تعريف واژه‏ها و اصطلاحات :
رسانه: رسانه وسیله ای است برای نقل و انتقال اطلاعات، ایده ها و افکار افراد یا جامعه.
نمايش رسانه اي : (در اين تحيقق) فيلم ها و سريالها و برنامه هايي که از تلويزيون پخش مي شود.
چهره هاي مشهور: افرادي که چهره هايي شناخته شده در جامعه دارند و به VIP مي گويند
مُد: دهخدا: مُد لغتی فرانسوی به معنی روش و طریقه موقت که طبق ذوق و سلیقه اهل زمان، طرز زندگی و لباس پوشیدن و غیره… را تنظیم می‌کند.
دانش آموز دبيرستاني: نوجوانان که عموما” بين 14 تا 19 سال سن دارند و در مقطع پيش از دانشگاه ، تحصيل مي کنند.

فصل دوم
پيشينه تحقيق

منبع داخلي :
1 – دکترمحمود گلزاری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ، مقاله تحقيقي با عنوان ارتباط دانش‌آموزان با جنس مخالف در سال 1390 ارائه کرد. . جامعه آماری این تحقيق، دختران دانش‌آموز تهرانی بود. نتيجه آن شد که 80 درصد دانش‌آموزان دختر تهراني در مقطع دبيرستان با جنس مخالف خود ارتباط دارند. درنتايج اين تحقيق آمده است که قرار عاشقانه با جنس مخالف در بین نوجوانان ایرانی رو به افزایش است به‌طوری‌که در سه سال گذشته در چند بررسی با حدود 80 هزار دانش‌آموز دبیرستان‌های تهران، قم و گچساران انجام شده‌است، 30 تا 70درصد پاسخ‌گویان اظهار کرده‌اند که با جنس مخالف ارتباط صمیمانه داشته و قرار عاشقانه گذاشته‌اند.
2 – رقيه عربگري در پایان نامه کارشناسي ارشد خويش با عنوان مبانی دوست یابی در اسلام که در سال 1389 و در دانشگاه علميه الزهراي شبستر دفاع کرد به رويکرد معرفتی و اخلاقی در حوزه علوم دينی به مفاهيم دوست يابی، دوستی های مضر، حقوق دوست و سعادت و شقاوت در دوستي ها پرداخته است.
3 – دکترمجيد دانايي تحقيقي با عنوان جامعه شناسی پدیداری درک معنای دوستی پسران با جنس مخالف را در سال 1389 انجام داد. در این پژوهش معنای دوست دختر در بین پسران دبیرستانی شهر مشهد با استفاده از رویکرد معناکاوی و تفسیرگرایی مورد بررسی قرار گرفته است. داده‌های کیفی این پژوهش با استفاده از مصاحبه‌ عمیق، بر اساس نمونه گیری هدفمند، با معیار اشباع نظری با ۸ تن از مشارکت کنندگانی که تجربه دوستی با جنس مخالف داشتند، بدست آمد.
تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از روش پدیدارشناسی و تکنیک عملیات واحد معنایی، خوشه بندی و مقوله بندی، معنای تعمیمی و تفریدی دوستی انجام شد. یافته‌های محقق در تحقیق فوق  نشان می‌دهد: تجربه مشترک دوستی با جنس مخالف نزد پسران، مهر و محبت است که هنگام موفقیت در دوستی با تغییرات جسمی مانند ضربان تند قلب، احساس ریش شدن دل و چنگ زدن به آن، شادمانی و سرخوشی، همراه با تحرک بدنی متناسب با شادمانی، و در مواقع شکست در دوستی با کم تحرکی و افسردگی همراه است. از نظر فکری، تجربه دوستی با خیال پردازی، برنامه ریزی برای آینده و تغیر نگرش نسبت به معناهای مخالف با دوستی یا شک نسبت به آن‌ها مخصوصاً در حوزه دین همراه است.
در بعد تعاملی، در ابتدای دوستی همراهی با خانواده خود، انجام دادن کارها با نشاط بیشتر، و کم رنگ شدن تعامل با دوستان دیده می‌شود و در مواقع شکست، عدم همراهی با خانواده، گوشه گیری و انزوا مشاهده می‌شود. از نظر مشارکت کنندگان، دوستی با جنس مخالف خوشی زودگذر و امری خطرناک است که تجربه می‌شود. دلایل دوستی در وجه تعمیمی، کنجکاوی و زیبایی است و در موارد دیگر نشان دادن قدرت به سایر دوستان، ارتباط جنسی، گریز از تنهایی و همگونی اخلاقی و عاطفی است. عام‌ترین روش ارتباط تلفن است و بارزترین نتیجه دوستی مانع پیشرفت در زندگی است.
4 – پایان نامه کارشناسي ارشد بررسی انگيزه هاي وبلاگ نويسی کاربران فارسي زبان ايراني توسط محمد زندکريمخاني در سال 1385 دفاع شد. در اين تحقيق انگيزه هاي وبلاگ نويسان فارسي زبان با موضوعات سياسي، امنيتي ، دوستيابي ، بيان خويشتن و…مورد بررسي قرار گرفت. نتيجه اين شد که بيان خويشتن مهمترين عامل و انگيزه استقبال ايرانيان از پديده وبلاگ نويسي بود و پس از آن انگيزه هاي سياسي و دوست يابي از جنس مخالف از درصد بالايي برخوردار بود. حتي در مورد اول يعني بيان خويشتن ، انگيزه دوست يابي به شدت حضور و بروز داشت.
5 – سرور حاجی سعید در سال 1390 مقاله اي با عنوان قوانینی برای ارتباط با جنس مخالف ارائه داد. در اين مقاله آمده است آنچه از انسان سرمی زند، رفتاری است که شخصیت او را نمایان می سازد . رفتار انسان، آینه ای از درونیات و ویژگی های شخصیتی اوست .
در ادامه برخورد مبتنی بر حیا، نه شرم و خجالت را مطرح مي کند و مي نويسد بهتر است ابتدا به تفاوت دو اصطلاح شرم و حیا بپردازیم. شرم كه بیشتر مترادف با خجالت كشیدن و یا كناره گیری كردن است، اصطلاحی است ناظر بر ناتوانی انسان در یك برخورد اجتماعی. فردی كه دچار شرم است، در یك موقعیت اجتماعی خاص نمی تواند رفتار مناسب و مطلوب از خود نشان دهد. كسانی هستند كه در مقابل جنس مخالف دچار خجالت زدگی شده، از خود شرم افراطی نشان می دهند؛ دسته ای دیگر انواع برخوردهای اجتماعی بین دو جنس را می سازند. پسری كه به هنگام مواجهه با جنس مخالف دست و پای خود را گم می كند و نمی تواند بر اعصاب خود مسلط شود و یا دختری كه در مواجهه با جنس مخالف توانایی برخورد صحیح كلامی را از دست می دهد و نمی تواند مطالب را به درستی و مبتنی بر تفكر بیان نماید، مصداق چنین برخوردی هستند. چنین فرد یا افرادی از این ناتوانی به نوعی دچار آسیب خواهند شد.
6 – اکرم اشرفی نژاد در مقاله چطور جنس مخالف را بشناسیم؟ در سال 1390 مي نويسد : آشنایی و رابطه با جنس مخالف برای شناخت و ازدواج این روزها رواج زیادی دارد. آنقدر که ازدواج های سنتی و خانوادگی در شهرهای بزرگ کمرنگ شده اند و خیلی از جوان ها ترجیح می دهند پیش از ازدواج با همسرشان آشنایی داشته باشند. بسیاری از ارتباطاتی که امروزه میان دختر خانم ها و آقا پسرها شکل می گیرد هدف جدّی و ارزشمندی را دنبال نمی کند و صرفاً به قصد گذران وقت و لذت جویی می باشد. به همین دلیل است که آسیب های ناشی از آن بسیار بزرگ و مهم تلقی شده و گاه افراد را به ورطه نابودی می کشاند. مانند دختری که پس از مدتی دوستی با جنس مخالف رابطه برقرار کرده و چون آبرو و آینده خود را در خطر می بیند تصمیم به خودکشی میگیرد و یا پسری که پس از مدتی در می یابد که از نظر روحی، مالی و… بازیچه ای بیش نبوده و الان به حس تنفر از جنس مخالف می رسد.
اين محقق در ادامه مي نويسد اگر دختر و پسر در این ارتباط با احترام و براساس ارزشهای درست جامعه با یکدیگر برخورد نمایند، رابطه شان به صورت مناسب و شایسته گسترش می یابد. دوری از رفتارهای سبک، خودنمایی و جلب توجه جنس مخالف و حفظ حیا و عفت و صلابت شخصیت به هنگام برخورد با جنس مخالف از جمله عوامل بسیار مهمی هستند که آنها را در مسیر درست و حقیقی ثابت قدم داشته و در رسیدن به هدف یاری می رساند.
7- دکتر بيژن خواجه نوري در مقاله اي با عنوان عوامل موثر بر دوستي دختر و پسر در بين جوانان شهر شيراز در سال 1389 مي نويسد ، از آنجا كه دوستي دختر و پسر پيش از ازدواج مي تواند نهاد خانواده را با مخاطره روبه رو سازد، لذا اين روابط يكي از مسايل مهم جوامع مختلف، به ويژه جامعه اسلامي كه دستورهاي موكدي براي اين نوع روابط وضع شده است. اين تحقيق ضمن بررسي مطالعات انجام شده تجربي و پيشينه نظري روابط دوستي به بررسي رابطه دوستي با جنس مخالف در بين 531 دختر و پسر جوان در شهر شيراز پرداخته است.
نظريه تحقيق، ملهم از آراي گيدنز در خصوص جهاني شدن و صميميت مي باشد. روش تحقيق اين مطالعه پيمايشي و با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته بوده است. نتايج به دست آمده در سطح تحليل هاي دو متغيره نشان داده اند كه ميزان استفاده از فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي و شيوه زندگي نوين بر گرايش جوانان به دوستي با جنس مخالف تاثير فراواني دارند. همچنين، نتايج حاصل از تحليل چند متغيره نشان دهنده آن است كه فشار دوستان، ميزان مذهبي بودن (به عنوان نوعي سبك زندگي)، استفاده از فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي نوين و در نهايت، فشار خانواده در مجموع، توانسته اند 36 درصد از تغييرات متغير وابسته را تبيين كنند.
8 – دکتر خليل ميرزايي و دکتر هادي برغمدي به طور مشترک مقاله اي با عنوان رابطه با جنس مخالف و عوامل مرتبط با آن را در سال 1388 در مجله علمي- پژوهشي رفاه اجتماعي چاپ کردند. این مقاله به بررسی رابطه با جنس مخالف و عوامل مرتبط با آن در میان‌ دانشجویان واحدهای منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامی می‌پردازد و تلاش می‌کند به این‌ پرسش‌ها پاسخ دهد. نوع گرایش رفتاری دختران و پسران در برقراری رابطه باهم چیست‌ و چه علت‌هایی می‌تواند داشته باشد و برای بروز این رفتارها چگونه عمل می‌کنند؟
روش تحقیق این پژوهش با روش پیمایش انجام گرفته و جامعه آماری آن کلیه‌ دانشجویان مشغول به تحصیل در کلیه واحدهای منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد. حجم نمونه 684 نفر بوده است که با روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای متناسب با حجم‌ وارد مطالعه شدند.برای جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه‌ای پژوهشگر ساخته متشکل از 74 گویه استفاده شد. در یافته‌هاي تحقيق جنسیت بالاترین همبستگی را با نوع روابط داشته و بعد از آن به‌ ترتیب محل سکونت،سن،دینداری فرد،دینداری خانواده،گرایش به نوع حجاب، وضعیت تأهل،گرایش به نوع برنامه ماهواره،گرایش به رسانه‌ها،حوزه‌های علمی،نحوه‌ استفاده از اینترنت،گرایش به نوع برنامه تلویزیونی،نوع الگو یا گروه مرجع،شرایط انضباطی حاکم بر دانشگاه و شرایط دوستان قرار داشتند.
به ‌طورکلی 45 / 0 از روابط با متغیرهای مذکور تبیین شد. نتایج بین گرایش به رسانه‌ها،نحوه استفاده از اینترنت،شرایط دوستان،گرایش به نوع‌ حجاب،مذهبی بودن پاسخگویان و خانواده آنها و گرایش به رابطه با جنس مخالف رابطه معنی‌داری وجود دارد. همچنین بین دانشجویان حوزه‌های علمی گوناگون و نیز دختران و پسران در گرایش به رابطه با جنس مخالف معنی‌داری وجود دارد.
8 – دکتررضا صالحی امیری و هیلدا ملکی راسته کناری به طور مشترک مقاله اي با عنوان بررسی‌ تأثیر ‌ماهواره‌ بر ‌پوشش‌ دختران ‌دبیرستانی در سال 1391 و در مرکز تحقيقات زن و خانواده نوشته اند.این مقاله با هدف بررسی تأثیر ماهواره بر پوشش دختران دبیرستانی انجام گرفته است و سعی کرده است تأکید آن بر دبیرستانی های دخترانه منطقه سه آموزش و پرورش شهر تهران باشد.
هدف از این پژوهش فراهم آوردن اطلاعات علمی، جهت شناختن صحیح مخاطبان و شناسایی تأثیر ماهواره بر پوشش دختران در جامعه مورد مطالعه در جلوگیری از گرایش به فرهنگ بیگانه و ترویج الگوی مناسب با فرهنگ کشور می باشد. همچنین به شناسایی مفهوم پوشش و ابعاد و اجزای آن و شناسایی عوامل تأثیر گذار بر نحوه پوشش و شناسایی تأثیر ماهواره بر چگونگی پوشش پرداخته و با ارائه یافته های توصیفی و استنباطی به این نتیجه رسیده است که الگوی پوشش مورد قبول جامعه به واسطه ماهواره تغییر کرده است و جامعه نمونه ماهواره را به رسانه های داخلی ترجیح می دهند که نشان از ضعف رسانه های داخلی در نهادینه سازی پوشش مناسب در بین نوجوانان و جوانان دارد.
9 – منيره کردلوي

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه با موضوع جنس مخالف، مسئله پژوهش، مصرف کنندگان، عصر اطلاعات Next Entries منابع پایان نامه با موضوع کیفیت سود، بورس اوراق بهادار، جریان نقدی، بورس اوراق بهادار تهران