منبع پایان نامه ارشد درمورد مصرف کنندگان، مرادی کرمانی، واسطه گری، حمل و نقل

دانلود پایان نامه ارشد

خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: از لفظ دلاک در چند معنای متفاوت استفاده می شود. هم به معنی کسی که در حمام کار می کند و کارش شست وشو و کیسه کشیدن مشتریان است هم در معنای کسی است که کودکان را ختنه می کند و نیز به معنی سلمانی که موی کوتاه می کند ونیز کسی که حجامت هم انجام می دهد، استفاده می شود. در قدیم که مردم بیشتر از حمام های عمومی استفاده می کردند، برای شست و شو و کیسه کشیدن و…از دلاک کمک می گرفتندو دلاک های مردمانی بسیار سخت کوش و زحمت کشی بودند. آن‌ها در طول ساعات کاری خود باید به مشتریان زیادی خدمت می کردند. بیشتر آن ها بعد گذشت چند سال دچار بیماری های خاصی می شدند. مخصوصا مشکلات مفاصل و مشکلات پوستی به سبب تماس با افراد مختلف. میرکیانی،1391:205
مطلوبیت: از کارهای بسیار کم بها و در عین حال مورد نیاز مردم است. می تواند مورد سوء استفاده ی برخی از افراد ناسالم قرار گیرد. مثل وارد شدن برخی از مردها در حمام های زنانه. در ضمن برخی از آنان دارای عزت نفس پایینی بوده و عیب دیگران را به رخ می کشند. مولانا از این قشر در توبه نصوح یاد کرده است.
————————————————————————

40.عنوان شغلی: دلال فرش
معنی لغوی: دلال کسی که واسطه قرار می گیرد تا جنس دیگری به فروش برسد. میانجی بین بایع و مشتری، کسی که با دریافت حق معینی واسطه ما بین خریدار و فروشنده می شود. (معین، 1372، ؟)
مثال: ….دلالی فرش کی کرده، پیمانکاری قیر و گونی هم می کرده (هندوانه به شرط عشق، حسن زاده، 36)
کد isic: 3421
طبقه شغلی: تکنسین ها و کمک متخصصان
بسط و شرح: دلال کسی است که درآمدش با برقرار کردن معامله بین خریدار- هرچیز- و فروشنده _ هرچیز- به دست می آید. چون امرار معاشش بستگی به انجام گرفتن معامله است پس سعی خود را به هر طریق خواهد کرد. این واسطه گری خیلی وقتها به نفع هر سه نفر تمام می شود. اما گاهی برخی از شاغلان در این شغل با استفاده از ترفند های خاصی یکی از طرفین معامله را مغبون می سازند. امروزه دلالی که جزء مشاغل خدماتی است، رواج بسیار زیادی یافته است. خصوصا در خرید و فروش به‌صورت اینترنتی و یافتن مشتری های زیاد از سراسر جهان برای کالاهای مختلف و نیز فروشنده ی کالاهای مورد نیاز در سراسر دنیا. سایت های خاصی مانند ای بی و علی بابا در دنیای دیجیتال هم اکنون این مسئولیت را بر عهده دارند.
مطلوبیت: بیشترین سود از تولید و فروش کالا نصیب دلال یا واسطه می شود. حیله گری و سودجویی همراه با دروغ از مشخصات برخی از دلالان است. این پیشه می تواند در صورت صحت در رفتار، فواید زیادی برای خریدار و فروشنده داشته باشد. دلالی در هر کاری جزء مشاغل پایین جامعه حساب می شود و مردم دید خوبی نسبت به آن ندارند.
————————————————————————

41.عنوان شغلی: دهقان
معنی لغوی: 1- ملاک؛ ارباب؛ دهگان؛ دیهگان. 2- کشاورز (صدری افشار، 1394: 82)
مثال: سادگی دهقان که طلا را جلوی گاو می گذارد (افسانه هایی از احمق ها، شمس21)
کد isic: 6111
طبقه شغلی: کارکنان مشاغل ساده
بسط و شرح: در بیشتر داستان هایی که به نحوی کشاورز یا دهقان حضور دارند، به شکل شخصیت هایی که بسیار ساده اند، معرفی می شوند.
مطلوبیت: سادگی دهقان به خاطر یگانگی او با طبیعت است ولیکن این سادگی مورد سوء استفاده و نیز موجب تمسخر دیکران است.
————————————————————————

42.عنوان شغلی: دوغ فروش
معنی لغوی: دست فروش دوره گردی که در فصل تابستان در خیابان ها و کوچه ها می گردد و دوغ می فروشد.
مثال: “…. قاسم در خیابان 4متری دوغ لیوانی یک قران می فروخت….” (24 ساعت در خواب و بیداری، بهرنگی،؟)
کد isic: 9111
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: لذت بخشیدن به مردم با فروش یک لیوان دوغ خنک در تابستان گرم. در روزهای بلند و گرم تابستان آن چه موجب آرامش مسافران فصل تابستان می شود، حضور این افراد با قالب های بزرگ یخ در کنار جاده ها و یا حتی درون شهرها بود.
مطلوبیت: در گرمای تابستان آن چه که می تواند مطلوب طبع انسان شود، یک لیوان نوشیدنی خنک است. اما برای تهیه این لیوان و اهدای نشاط به دیگر انسان ها، انسان های دیگری باید سختی هایی را تحمل کنند. تهیه یخ مورد نیاز دوغ فروشی در زمان های نسبتا دور که یخچال برقی و وسایل الکترونیکی سرما ساز نبود، بسیار دشوار بود. علی رغم تمام سختی ها، این کار دارای شان اجتماعی بالایی نیست هر چند دارنده ی این شغل در روزگار فعلی درآمد زیادی داشته باشد.
————————————————————————

43.عنوان شغلی: راننده خاور
معنی لغوی: آن که وسایل نقلیه را می راند؛ شوفر (معین،1372: ؟)
مثال: شوهرش آقا لطف اله راننده بنز خاور، می خندد (35داستان برای نوجوانان،نجفی، 90)
کد isic: 8324
طبقه شغلی: متصدیان ماشین آلات
بسط و شرح: حمل کالا از بنادر به داخل شهرها و نیز حمل و نقل برون مرزی به‌منظور انتقال کالا به داخل کشور و حمل به کشور دیگر از کارهای اصلی آنهاست. مسافرت های طولانی و نشستن ساعت های زیاد در داخل ماشین از معایب زیاد کار . دوری از خانواده و گرما و سرمای آزاردهنده هم بر سختی این کار می افزاید.
مطلوبیت: از مزایای آن دیدن شهرها و کشورهای مختلف و آشنایی با ملت ها و اقوام و فرهنگ آنهاست. برخی از رانندگان با زبان ها و لهجه های مختلف آشنا شده و برخی قادر به تکلم به آن زبانها و لهجه ها می شوند.
یکی از کارهای جالب دارنده این مشاغل، دل نوشته هایی است که در پشت ماشین و بیشتر بر روی گل گیر ماشین خود می نویسند. جملاتی که نوشته می شود تبدیل به یک فرهنگ در بین این افراد و نیز جامعه شده است.
————————————————————————

44.عنوان شغلی: رمال و دعا نویس
معنی لغوی: کسی که به کمک رمل ( فنی برای رمالی یا میله ای چهارگوش از فلز یا استخوان ) برای افراد فال می گیرد ؛ طالع بین ؛ فال بین ؛ فال گیر .(صدری افشار، 1394: 87)
مثال: مادر زهره، پدرش و خیلی های دیگر باور کردند که او جن زده شده. کار به رمال و دعا نویس هم کشید (لالایی برای دختر مرده، شاه آبادی،27)
کد isic: 5150
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: رمال کسی بود که با استفاده از رمل یا ریگ آرزوهای آدم ها را برایشان پیش بینی کرده. آدم آرزومند برای رسیدن به خواسته هایش دوست داشت زر وسیم بدهد و حرفهای آن ها را گوش دهد. حرف هایی که سودی برای کسی جز رمال نداشت و بر باد دادن پول و اموال بود. گاهی رمال ها با دریافت هزینه های بسیار گزاف مراجعه کنندگان را به خاک سیاه می نشانند. گاهی نیز باعث سوء ظن او به اطرافیان شده و مصیبت های دیگری به بار می آورند.
مطلوبیت: برخی از انسان های قدرت دریافت مسائل را بر اثر تهذیب یا پرورش قوای درونی خود به دست می آورند که این افراد معمولا سکوت می کنند و کمتر های و هوی دارند. رمال ها در کمین افراد ساده لوح هستند و درآمد بسیاربالایی دارند.
————————————————————————

45.عنوان شغلی: زرگر
معنی لغوی: کسی که با زر کار کند؛ آن که آلت های زرین سازد؛ زرساز . آن که ادواتی از زر و سیم و جواهر سازد. کسی که پیشه اش خرید وفروش و ساختن زینت آلات زرین است،زرگرنامیده می شود.(بقیعی،1384،؟)

مثال: زرگر فکری کرد و گفت:” مادر من از اینحا برو، چون من عربال ندارم.”(گل الماس،میرخلف،43)
کد isic: 7313
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: از لوازم زرگری داشتن کارگاه یا مغازه ای برای فروش تولیدات وی است. این نشانگر استطاعت مالی اوست. برای ساختن ظروف یا آلات زینتی، زرگر باید دوره های مختلف آموزشی را ببیند. به خاطر با اهمیت بودن کالای او، خود ویشه اش نیز دارای اهمیت می شود.
مطلوبیت: سطح درآمد بسیار بالایی دارد که مورد توجه گروه تجار و عالمان سطوح بالای قرار می گیرد. بسیار دوراندیش هستند و به قول مولانا: حاضر جواب و در عین حال کم مروت. قسم های دروغ و کم فروشی و بد فروشی از امکانات این شغل است. زرگرها زبان مخصوص خود را داشتند و مردم نمی دانستند آن‌ها در باره که و یا چه، حرف می زنند.
————————————————————————

46.عنوان شغلی: سرنا زن
معنی لغوی: نوازنده سرنا؛ سرناچی؛سرنایی.(صدری افشار،1394، 98)
کسی که آشنا به نواختن یک ساز به نام سرنا است.
مثال: داستان من، داستان دهل و سرنایی بود که زیر آوار سالم مانده بود. ولی سرنازن مرده بود (پلو خورش، مرادی کرمانی،140)
کد isic: 2453
طبقه شغلی: تکنسین ها و کمک متخصصان
بسط و شرح: سرنا یک ساز بادی محلی است. این ساز لوله ی بلند چوبی یا فلزی دراد.سرناچی ها یا سرنازن ها این ساز را در روستاها و در جشن های عروسی می زدند. گاهی هم در مراسم عزارداری ماه محرم دردسته ها همراه با طبل سرنا می زدند.
مطلوبیت: توانایی متشکل کردن مردم بوسیله یک ساز آن هم در مراسم ملی و محلی و مذهبی که برای آنان بسیار با اهمیت است، ازمزایای دارنده این شغل است.
————————————————————————

47.عنوان شغلی: سقّا
معنی لغوی: کسی که آب آشامیدنی را از سرچشمه اصلی و یا آب انبار برمی دارد و در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد، سقا نامیده می شود.(بقیعی،1384،؟)
مثال: سقّاها در قدیم کارشان آب فروشی بود (راز مثل های ما، میرکیانی،241)
کد isic: 5
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: سقایی کاری بودکه قدیم ها در تابستان مردم به آن نیازمند بوده اند. سقاها یا آب فروشان آب شیرین را در مشک یا کیسه های چرمی می ریخته اند و به مردم تشنه لب می فروخته اند. سقاها در کوجه و برزن راه می رفته اند و با صدای بلندآب، آب می گفته اند وتوی کاسه های گلی که همراه خود داشته اند به مشتری ها آب می فروختند.( میرکیانی، 1391: 28) ا ز مشاغل سختی است که بیشتر به‌صورت دوره گردی انجام می شد. وجود یک نفر در این شغل کافی است.
مطلوبیت: سقا به دلیل داشتن مناسبت با شخصیت های مذهبی خصوصا با حضرت عباس ع از مشاغل بسیار مفید و دارای بعد معنوی است و همواره مورد توجه مثبت مردم قرار می گیرد. حیات بخشی از صفات این شغل است. از مشاغل کم درآمد است.
————————————————————————

48.عنوان شغلی: سلمانی
معنی لغوی: پیشه وری که کارش تراشیدن موی سر وریش مشتریان است ؛ آرایشگر؛ حلاق ؛ سرتراش(صدری افشار،1394،100)
مثال: بعد او را فرستاد سلمانی تا سرو صورتش را اصلاح کند.(افسانه هایی از احمق ها، شمس،47)
کد isic: 5141
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: از مشاغل قدیمی است. سلمانی های باسابقه و خوش نام علاوه بر کارهای عادی سلمانی گری ،ختنه کردن،دندان کشیدن،خون گرفتن،نشتر زدن و بعضی از کارهای جراحی راهم انجام می دهند به همین جهت این دسته از سلمانی ها غیر از قیچی و شانه و تیغ و ماشین سلمانی دارای نشترو نی ختنه وانبر و کلبتین دندان کشی روغم عقرب وو سوخته خرگوش و دوا درمان های دیگر هم هستند . دکان سلمانی برخلاف سایر دکانین دارای درب شیشه ای است و روی یکی از شیشه ها هم اسم سلمانی را نوشته اند . یک آئینه بزرگ به دیوار نصب گردیده جلو آن یک میز باریک قرار گرفته و مقابل آن هم یک صندلی دسته دار و زیر سری دار گذاشته شده است . بساط تیغ و شانه و ماشین و قیچی و پیاله آب و… را نیز روی میز می چینند . سلمانی ها دو نوع هستند : یکی آن هایی که جا و مکان معینی دارند یکی هم سلمانی های دوره گرد که

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد مرادی کرمانی، انقلاب اسلامی، اقتصاد خانواده، نیروهای مسلح Next Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد قالی بافی، کودکان و نوجوان، سازمان اداری، محدودیت ها