منبع پایان نامه ارشد درمورد مرادی کرمانی، انقلاب اسلامی، اقتصاد خانواده، نیروهای مسلح

دانلود پایان نامه ارشد

بدون این که تبعات آن را بدانند. کم فروشی و بد فروشی هم در برخی موارد در کار آنان مشاهده می شود. باغبانی از جمله کارهای سخت و زمان بر است که نیازمند کمک دسته جمعی است.
مطلوبیت: این افراد برای دیگران مفید بوده و خدمت گزار مردم اند. زحمت زیاد از آن باغبان است و سود کلان از آن دلال.
————————————————————————

11.عنوان شغلی: برده فروش
معنی لغوی: کسی که برده (غلام و کنیز) خرید و فروش می کند ( صدری افشار، 1394: 31)
مثال: یوسف زیبا روی را به بازار برده فروشان بردند(راز مثل های ما، میرکیانی،282)
کد isic: 9112
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: از مشاغل قدیمی است که به شکل کهن تقریبا منسوخ شده است. اما شکل های مدرن آن همیشه وجود دارد. در قدیم برای فروش یک برده باید او را لخت کرده و به معرض نمایش می گذاشتند. از جمله موارد دندان های او بود که نشان از سلامت و جوانی اش داشت. مطلوبیت: از ایرادات مشهود این شغل نادیده گرفتن حق آزادی یک انسان است.
————————————————————————

12.عنوان شغلی: بزاز
معنی لغوی: ا: پارچه فروش؛ قماش فروش. 2: ( قدیمی) لباس فروش. ( صدری افشار،1394: 32)
مثال: مدرسه ی من را با دکان بزازی اشتباه گرفته بودند (چلچراغی در تاریکی،سیف،256)
کد isic: 5220
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: تنوع اجناس دکان بزازی و نوع مشتریانش که بیشتر زنان هستند، باعث شلوغی و رفت و آمد زیاد در این مکان ها می شود. معمولا افراد پرحوصله ای هستند.
مطلوبیت: معمولا درآمد های خوبی دارند و کارشان سخت و طاقت فرسا نیست. تنوع مشریان مخصوصا مراجعه کنندکان زن، سکون و سکوت کاری آنان را که کسالت آور و خسته کننده می تواندباشد؛ کم می کند. این افراد اگر مشغله ی دیگری نداسته باشند، نشستن های طولانی و کسوت می تواند به ذهن و جسم آنان خساراتی وارد کند. کم فروشی و قسم های زیادی نیز از آفات کار آنان است.
————————————————————————

13.عنوان شغلی: بلیط فروش
معنی لغوی: بَخت‌آزمایی نوعی قمار دست جمعی است که اصطلاح انگلیسی آن لاتاری است. در آن بلیت کاغذی با نشانها و علایم اعداد چند رقمی به بهای خاصی فروخته می‌شود برنده اصلی در قرعه کشی وبخت آزمایی کسی است عدد صحیح را داراست و صاحب مجموع پول می‌شود. (ویکی پدیا )
مثال: آن شب من بودم و قاسم بود و پسر زیور بلیط فروش (24 ساعت در خواب و بیداری، بهرنگی،؟)
کد isic: 9112
طبقه شغلی: کارکنان مشاغل ساده
بسط و شرح: از مشاغلی بود که قبل از انقلاب اسلامی در ایران متداول بود. نوعی قمار به شمار می رفت اما برخی از مردم به امید دست یافتن به آنچه که در شرایط عادی برایشان مقدور نبود از قببل اتومبیل و خانه و ویلا و…اقدام به خرید بلیط های بخت آزمایی می کردند. کسانی که معتقد به فقه شیعه هستند این نوع شرط بندی ها را حرام می دانند.
مطلوبیت: از مصادیق کار زنان و کودکان است. امکان از دست دادن تمامی دارایی فردی که وارد این بازی شده بود، وجود داشت. این شغل هیچ اعتبار اجتماعی خاصی نداشت و منزلت یک دسفروش بیشتر نصیب صاحب آن نمی شد.
————————————————————————

14.عنوان شغلی: بنا
معنی لغوی: کارگر ساختمانی ماهر که زیر نظر معمار یا بر اساس یک نقشه به کارهای ساختمانی می پردازد؛ رازیگر؛ والاگر.( صدری افشار،1394: 33)
مثال: … وقتی روی داربست بنایی گچ ها را از توی لاوک بر می دارم و دستش می دهم ، دست های کارکرده و پینه سته اش را می بینم (شما که غریبه نیستید، مرادی کرمانی، 265)

کد isic: 7126
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: کار فکری و جسمی را با هم انجام می دهد. چون کارش بیشتر با آب و گچ و خاک و آجرو…است، به مرور زمان بدنش دچار بیماری های مختلف پوستی و استخوانی و تنفسی می شود. داربست های خطرات دائمی کار اوست و زودتر از معمول پیر می شوند.
مطلوبیت: هنر او به علت آفرینش اثراتش، ماندگار و زنده نگهدارنده ی نام صاحبش است. نامش برای دیگران همیشه همراه با آرامش و سکون او اطمینان خاطر است. به نسبت سختی کارشان درآمد خیلی بالایی ندارند.
————————————————————————

15.عنوان شغلی: بیطار
معنی لغوی: دام پزشک ؛ ستورپزشک (صدری افشار،1394: 35)
کد isic: 2223
طبقه شغلی: متخصصان
بسط و شرح: در قدیم به دامپزشکی می گفتند:” بیطار”. کولی ها که برای داد وستد می آمدند و چند روزی جایی می ماندند، علاقه مندان به کار و پیشه بیطاری، کار خود را با درمان الاغ کولیان شروع می کردند. از آنجائی که این بیطاری های تازه کار هنوز آن طور که باید و شاید با کار خود آشنا نبودند بلائی سر الاغ بی نوا می آوردند و جانش را می گرفتند. ( میرکیانی،1391: 70)
امروزه با توجه به ایجاد رشته ی دامپزشکی در دانشگاه ها، برخی از فارغ التحصیل های این رشته به روستاهای خود برگشته و به کار طبابت بر روی دام ها مشغول می شوند. این امر باعث کاهش مرگ ومیر حیوانات ناشی از انواع بیماری ها می شود. درشهرهای بزرگ نیز مراکزی با عنوان کلینیک های دامپزشکی و معمولا در مناطق شمال شهر دایر شده اند که مراقبت از حیوانات خانگی را بر عهده درند.
در زمان های قدیم برخی از مردمان شهر نشین اقدام به نگهداری گربه و یا ماکیان در منازل خود می کردند و نگهداری سگ در باغ ها و خانه باغ ها معمول بود. بزرگان از لمس سگ اکراه داشته و به کودکان نیز آموزش می دادند که از نزدیک شدن به سگ خودداری کنند و طبق اعتقادات مذهبی و یا عرفی آن را نجس می دانستند. امروزه در برخی از خانه های متمولین برای مراقبت از خانه و گاهی برای یک ژست اجتماعی از سگ نگهداری می کنند. برخی از جوانان و نوجوانان نیز تحت تاثیر فرهنگ غرب از نژادهای مختلف سگ نگهداری می کنند و در محل های زندگی و آمدورفت خصوصی آن ها را در آغوش خود می گیرند.
مطلوبیت: از نیازهای بسیار مهم روستائیان برای حفظ سلامتی دام و حتی خودشان است. تحصیلات آن‌ها در سطح پزشکی حیوانات است و شغل بسیار مهم و مفیدی مخصوصا در روستاها و میان عشایر.
————————————————————————

16.عنوان شغلی: پالان دوزی
معنی لغوی: پالان دوز: پیشه وری که کارش دوختن پالان برای چهارپایان بارکش و باربران بود ؛ اکاف ؛ پالان گر ؛ تو قوم دوز (صدری افشار،1394: 37)
پالان دوز : پوشش و تجهیزاتی که به‌منظور حفاظت و بهره کشی بهتر،برای حیوانات بارکش می سازند،پالان می نامند و کسی که پیشه اش دوختن این قبیل تجهیزات است پالان دوز نامیده می شود (بقیعی،1384: ؟)
مثال: کسانی که پالانها را میدوختند (راز مثل های ما، میرکیانی، 84)
کد isic: 7436
طبقه شغلی: صنعتگران بسط و شرح: از شغل های قدیمی است. از نیازهای مبرم مردم آن زمان به عنوان پوشش پشت چهارپایان بوده است. از کاه یا پوشال تهیه می شود. کسانی که آن‌ها را می دوختند، پالان دوز گفته می شدند. از وسایل کار آن‌ها سوزن است.
مطلوبیت: هم برای ستوران با اهمیت بود و هم برای مردم. اگر بر پشت اسب و الاغ و قاطر و… پالان نگذارند، پشتش زخمی می شود و توانایی کار کردن نخواهد داشت.
————————————————————————

17.عنوان شغلی: پشم ریس
معنی لغوی: کسی که با ریسیدن پشم نخ پشمی تولید می کند .(صدری افشار،1394: 40)
مثال: به من گفت: برو برای من چرخ و دوک و پنبه بخر. من هم می خواهم پشم بریسم. (افسانه هایی از احمق ها، شمس،50)
کد isic: 7431
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: این شغل بیشتر زنانه است و معمولا زنان آن را در منزل انجام می دهند. از ضروریات زندگی روستایی همکاری زنان در کار منزل است. ریسندگی از همین شغل هاست.
مطلوبیت: کمک به اقتصاد خانواده، صرفه جویی در زمان و داشتن مهارت زندگی از خصوصیات زندگی روستایی است.
————————————————————————

18.عنوان شغلی: پیله ور
معنی لغوی: فروشنده ی دوره گرد که کالا برای فروش به روستاها می برد؛ چرچین؛ 2. فروشنده اجناس خرده ریز و کم بها (صدری افشار، 1394: 44)
مثال: پیله ور، …چندین کارگاه زده بود: قالی بافی جاجیم بافی… کارخانه جوجه کشی (اصیل آباد، رهگذر،30)
کد isic: 9112
طبقه شغلی: کارکنان مشاغل ساده
بسط و شرح: فروشنده ی معمولا دوره گرد که مکان ثابتی برای عرضه ی کالای خود ندارد. ( صدری افشار، 1394: 44) کاسبکاری که کالائی را در کوچه بزار می گرداندوبرای فروش تبلیغ می کند ،دستفروش نامیده می شود . دست فروش مکان ثابتی ندارد،هرچه دارد یا در طبقچه ی مستطیل شکلی که از گردن به به جلو شکمش آویزان است ،قرار می دهد،یا روی شانه اش حمل می کند و یا فقط یه دستش می گیرد و ضمن حرکت با صدای بلند از آن تعریف می کند: آنکه فروشنده ی وسائل حمام است ،فریاد می زند : سنگ پا،کیسه حمام و شانه ی اعلا . دست فروشان نه نیازی به سرمایه زیاد دارند،نه کرایه دکان ومزد شاگرد ومالیات می پردازند.کالائی راباتخفیف از تولید کننده آن می خرند وبه هر ترفندی باشد تا آخر وقت به فروش می رسانند.پاتوق آن ها بیشتر دور وبر زوارخانه ها و مسیر رفت و آمد زواران است . زیرا آن‌ها باید در موقع برگشت باید سر و سوغات بخرند ، و چون از قیمت ها سر در نمی آورند زودتر تحت تاثیرحرفهای کاسبکاران قرای می گیرند . ( بقیعی، 1384: 38)
مطلوبیت:
————————————————————————

19.عنوان شغلی: پینه دوز
معنی لغوی: کسی که جامه و به ویژه کفش پاره ی مشتریانش را وصله و تعمیر می کند؛ پاره دوز( صدری افشار،1394: 44)
مثال: ….اگر اون پینه دوز شب در دکنونشو نبنده و قفل نکنه، دزدا می آن ، کفش کهنه ها و …می برن (شما که غریبه نیستید، مرادی کرمانی، 291)
بسط و شرح: یک صندلی و یک میزو چند تار بخیه دوزی و جعبه ای میخ و یک چکش از اصلی ترین سرمایه یک پینه دوز است که می تواند در یک دکان یک در یک و نیم متر و حتی در کنار خیابان به کارش ادامه دهد. تخصص خاصی ندارد. نیروی جسمی لازم دارد و سلامتی اش به خاطر لمس مستقیم کفش های دیگران در خطر است. قیافه های چروکیده از مشخصات اصلی آنهاست که نشان از مشکلات معیشتی دارد. درآمدش با تعداد مراجعین در ارتباط مستقیم است.
مطلوبیت: جزء پایین ترین اقشار جامعه ازنظر شان اجتماعی است. حتی اگر درآمد خیلی زیادی هم داشته باشد.
————————————————————————

20.عنوان شغلی: تفنگچی
معنی لغوی: از مناصب نظامی قدیمی
مامور مسلح به تفنگ(برای جنگ یا محافظت از کسی ، چیزی یا جایی)؛ تفنگدار (صدری افشار، 1394: 48)
مثال: تفنگچی ها مواظبند یک چشم جرات نمی کند به اینجا بیاید (راهزن ها، فتاحی،56)
طبقه شغلی: نیروهای مسلح
بسط و شرح: در قدیم تفنگچی کسی بود که با تفنگ های ساده تیراندازی می کردند. مهمترین وسیله کار آن‌ها باروت و سرب بود. آن‌ها ابتدا با یک میله ی فلزی که سبمه نام داشت آن را تمیز می کردند و سپس باروت و سرب را داخل آن ریخته و نشانه روی می کردند.
مطلوبیت: با کمترین اشتباه که موجب انفجار باروت می شد، جان خود را از دست می داد.
————————————————————————

21.عنوان شغلی: تلگراف چی
معنی لغوی: اپراتور تلگراف ازمشاغل قدیمی که دیگر کاربرد ندارد (صدری افشار، 1394: 48)
مثال: کسانی که پیام تلگرافی را برای

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد کودکان و نوجوان، کودکان و نوجوانان، کودک و نوجوان، ادبیات کودکان Next Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد ضرب المثل، جایگاه اجتماعی، خانواده ها، وسیله ارتباطی