منبع پایان نامه ارشد درمورد مدیریت کیفیت، کتابداران، علم اطلاعات، اولویت بندی

دانلود پایان نامه ارشد

نگه داری کتاب ها . به همین قیاس : کتاب فروش (صدری افشار،1394: 134)

مثال: ( با کتابدار های کلی چانه میزدم تا کتاب را یک با در اختیارم بگذارند. بدخلقی کتابدراها یک طرف و نگرانی ام (لالایی برای دختر مرده، شاه آبادی،93)
کد isic: 2432
طبقه شغلی: متخصصان
بسط و شرح: کتابداری که امروزه به علم اطلاعات ودانش شناسی تغییر نام یافته است، از جمله مشاغلی است که در بین مردم بسیار ناشناخته مانده است و تصور همه این است که کتابدار کسی است که کتاب امانت می دهد و می گیرد و ….. امروزه کتابداری در ردیف پر مخاطب ترین رشته ها یعنی اطلاعات و فناوری قرار گرفته است. یک کتابدار علاوه بر تسلط به علم کتابداری مدرن که بیشتر با کامپیوتر و نرم افزار سرو کار دارد، باید به علم کامپیوتر نیز وارد باشد تا بتواند در دنیای جدید علوم جایی داشته باشد. در واقع رشته کتابداری با آن تعریف ابتدایی تنها در مراکز بسیار محدود و غیر علمی و شهرستان های کوچک شاید، کاربرد داشته باشد. کتابداری در چندین سال قبل جزء رشته های بود که خیلی مورد علاقه متقاضیان ورود به دانشگاه نبود. کتابداران چه در مراکز علمی و دانشگاهی و چه در کتاب خاته های عمومی افرادی بودند که به دلیل تحمیلی بودن شغل خود ناراحت بودند و یا کتاب خوان هایی بودند که آن‌ها را با یک کتابدار و کارمند ساده برابر می دانستند به این جهت مردمانی به ظاهر بد خلق می نمودند.
ناراحتی های جسمی بر اثر جابه جایی و تحرک زیاد مانند حمل کتاب های سنگین و کمردردهای ناشی از آن و فرسایش تدریجی جسمی و روحی از محدودیت ها و زیان های این شغل است.
مطلوبیت: تسلط به سه رشته زبان انگلیسی و علم کتاب شناسی که بسیارگسترده است، ونیز علوم کامپیوتر او را در استفاده از آخرین دانش ها در دنیا توانا می سازد. چون برخی این رشته را با نمرات پایین قبول می شوند و نیز به جهت عدم شناخت کافی خود و مردم از این رشته هنوز رشته جالبی برای ابراز وجود آن‌ها به شمار نمی آید. بیشتر کتابدارانی که به روش سنتی کتابداری می کنند، رضایت شغلی ندارند مگر کتاب خوان ها.
————————————————————————

57.عنوان شغلی: کنترل کیفیت تولید
معنی لغوی: کنترل کیفیت (Quality Control) جزئی از مدیریت کیفیت است که بر برآورده نمودن و تکمیل الزامات کیفیت تمرکز و توجه دارد.
مثال: مسئول کیفیت کنترل تولید بود
کد isic: 3152
طبقه شغلی: تکنسین ها و کمک متخصصان
بسط و شرح: وظیفه شما به عنوان یک کارشناس کنترل کیفیت بررسی محصولات و فرآیندهای صنعتی برای مطابق بودن با استاندارد های کیفیت ملی و بین المللی مانند Iso 9000 است. همچنین ممکن است در راه اندازی و مدیریت سیستم های کنترل کیفیت شرکت ها کمک کنید.
اگر شما دانش فنی یک صنعت را داشته و به جزئیات توجه زیادی داشته باشید، این شغل برای شما ایده آل است. برای موفق شدن به عنوان یک متخصص کنترل کیفیت شما همچنین باید سازمان یافته و نظام مند فکر و عمل کنید. شما نیاز به داشتن مهارت های مدیریت پروژه و اولویت بندی وظایف دارید.
برای تبدیل شدن به یک متخصص کنترل کیفیت باید تجربه و یا مدارک مرتبط با صنعت مورد نظر را داشته باشید. در دانشگاه ها برخی از دروس مرتبط مانند مدیریت کیفیت، کنترل و اطمینان تدریس می شود که در کار بسیار مفید است. ( سایت: بانک مشاغل و اطلاعات شغلی هر رشته)
مطلوبیت: می تواند در صنایع مختلف در بخش خصوصی و دولتی فعالیت کند. با کسب تجربه و آموزش بیشتر می توانید تا مشاغل نظارتی، مدیریتی و تحقیقاتی پیشرفت کند. در آمد آن بسته به محل خدمت متفاوت است.
————————————————————————

58.عنوان شغلی: کوزه گر
معنی لغوی: سازنده یا فروشنده ی کوزه ؛ مدلول . به همین قیلس : کوزه ساز؛ کوزه فروش (صدری افشار،1394: 139)
مثال: کسانی که ظرف گلی درست میکردند (راز مثل های ما،میرکیانی،72)
کد isic: 8132
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: هنرمندی که با خاک رس ، کوزه و تنگ و تغار و گلدان و چیزهای دیگر می سازد .و در معرض فروش قرار می دهد ، کوزه گر نامیده می شود . ابزار کار کوزه گر چرخ کوزه گری است .( بقیعی، 1384: 218) او برای انجام این کارساعتها پا می زندو و دستهایی که آغشته به گل است را دور ظرف یا کوزه ی گلی برای شکل دادن به آن نگه می دارد.
مطلوبیت: نشستن های ممتد و کار کردن فردی که سکوت در محیط حاکم است، موجب وارد شدن آسیب های فیزیکی و روانی و روحی به کوزه گر می شود. خلاقیت و یگانگی با کار از نقاط قوت این شغل است. معمولا افراد درون گرایی هستند.
————————————————————————

59.عنوان شغلی: کیمیاگر
معنی لغوی: کسی که می کوشید با دست یابی به برخی ترکیب های شیمیایی ماهیت فلزات را تغییر دهد(مثلا مس را به طلا تبدیل کند ) (صدری افشار، 1394: 140)
مثال: ؟
کد isic: 7
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: ماده‌ای فرضی که به گمان قدما فلزاتی مانند مس و قلع را به طلا و نقره تبدیل می‌کند ، اکسیر؛ (به مجاز) هر چیز نایاب و دست نیافتنی ؛ (در قدیم) (به مجاز) افسون ، مکر و حیله ؛ (در تصوف) (به مجاز) انسان کامل مکمل که می‌تواند سالکان را تربیت کند و به مقامات عرفانی برساند .
مطلوبیت:
————————————————————————

60.عنوان شغلی: گازرها
معنی لغوی: کسی که رخت ولباس مشتریان را برای شست وشو از خانه ها گردآوری می کرد و پس از شستن و خشک کردن باز می آورد؛جامه شوی ؛دوبی ؛ رخت شوی ؛ قصار (صدری افشار، 1394: 141)
مثال: گازرها کارشان رخت شویی بود (راز مثل های ما، میرکیانی،226)
کد isic: 9133
طبقه شغلی: کارکنان مشاغل ساده
بسط و شرح: گازرها لباس ها را تا زمانی که مزدشان را نمی گرفتند، پیش خود نگه می داشتند و خیالشان راحت بود همیشه گرو دارند.از چند نفر در این کار استفاده می شود. داشتن ماشین لباس شویی در داخل یک مغازه از ملزومات آن است. در قدیم در راسته بازار کار می کردند و دارای پیوستگی شغلی بودند. از حالت قدیمی بسیار پیشرفت کرده است. داشتن فضای مناسب برای خشک کردن لباسها نیز از نیازهای این شغل است. ( میرکیانی، 1391: 226)
مطلوبیت: مردم به آنان نیاز دارند .درآمد کمی دارند و به علت سر پا ایستادن های مدام و اتوکشی و بخار ناشی از رطوبت لباس ها و محیط کار، آسیب پذیرند. اسم این شغل همیشه قرین بهداشت و نظافت و تمیزی است.
————————————————————————

61.عنوان شغلی: گورکن
معنی لغوی: که در گورستان برای دفن مردگان گور حفر می کند؛ گورکن(صدری افشار،1394: 144)
مثال: پس من بیچاره چی؟ …… گورکن با اکراه قبر من را می کند (چلچراغی در تاریکی، سیف،362)
کد isic: 5143
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: قبر یا گور دخمه ایست که به‌منظور دفن جنازه حفر وساخته می شود، و کسی که پیشه اش کندن و ساختن آنست ، گورکن و یا قبرکن نامیده می شود. هرچند از مشاغل بسیار ضروری جامعه است اما جزء کارهای منفور است چون درآمد و گذران زندگی اش با مرگ دیگران گره خورده است.
مطلوبیت: این پیشه را به قابیل می رسانند که با کندن گور و دفن مرده هم زشتی های ناشی از کشتن کسی را پوشاند و هم از پخش شدن جسم یک انسان در طبیعت جلوگیری کرد. درآمد خیلی کمی دارد. مردم از دیدن و شنیدن نامش اکراه دارند.
————————————————————————

62.عنوان شغلی: گیرمال
معنی لغوی: شکسته بند
مثال: …عمو فرخ را می برد پیش ” حاجی صادقی” که از ارباب هاست و ” گیرمال” است (شما که غریبه نیستید، مرادی کرمانی،280)
کد isic: 3240
طبقه شغلی: تکنسین ها و کمک متخصصان
بسط و شرح: گیرمال: کسی که دست و پای در رفته وشکسته را جا می اندازد.
مطلوبیت:
————————————————————————

63.عنوان شغلی: مارگیری
معنی لغوی: 1-کسی که مارصید می کند. 2- مار افسا (صدری افشار،1394: 148)
مثال: ما آدم ها گاهی از همآنجایی زیان می بینیم که خیالمان از آن راحت و آسوده است. درست مثل مارگیرها (راز مثل های ما، میرکیانی، 195)
کد isic: 6154
طبقه شغلی: کارکنان ماهر کشاورزی، جنگل داری و ماهیگیری
بسط و شرح: مارگیر ها مارها را به‌منظور های مختلفی می گرفتن. گروهی برای استفاده در معرگه گیری که ساعت ها در مقابل لانه مارها در بیابان ها نشسته و با زبان خوش چیزهایی گفته و آن‌ها را از لانه بیرون می کشیدند. کسی که مارهای زنده را می گیرد و در خفا زهرشان را می کشد و از راه نمایش حرکات آن ها امرار معاش می نماید ،مارگیر نامیده می شود.( بقیعی،:230:1384) مارگیرها افراد بسیار حیله گر و مرموزی هستند…مارگیر چند جعبه تخته ای با درب کشوئی دارد که مار یاعرب و یا رتیل هایی را که می گیرد برای نمایش در آن ها نگاه می دارد و همیشه مقداری نرمه نبات افسون خوانده و چند برگ دعای مارگزیدگی برای فروش در چنته اش می گذارد…گاه گاهی هم به اتفاق دستیارش این جعبه ها را از منزل بیرون می آورد و در نقطه ی مناسبی بساطش را پهن می کند و معرکه می گیرد …ابتدا برای جمع شدن تماشاچیان چند بیت قصیده می خواند و درب جعبه مارهای بدون زهر را باز می گذارد تا یواش یواش بیرون بیایند. آنگاه مدتی با آن‌ها بازی می کند و در ضمن نوازش خطران آن‌ها راهم شرح می دهد و راه علاج و بلااثرکردن زهر آن‌ها را نبات افسون خوانده و دعای مارگزیدگی معرفی می کند و در لحظه مناسب شروع می کند به جمع آوری چراغ الله و فروش نباب افسون شده و دعای مارگزیدگی مار افسا آنهایی بودند که با کارهایی مارها را افسون می کردند و برا ی معرکه گیری به زیر فرمان خود در می آوردند. اما ناگاه همین مار افسون ها با نیش ماری که درچنگ آن‌ها بود، از پا در می آمدند و می مردند.( میرکیانی،1391: 195
مطلوبیت: در طب کاربرد دارد و نیز برای سرگرمی مردم خوب است. خطر مرگ برای مارگیر یا مار افسای همیشه وجود دارد.
————————————————————————

64.عنوان شغلی: مرده شور
معنی لغوی: کارگر گورستان که کارش شست وشو و غسل دادن جنازه هاست ؛ غسال (صدری افشار،1394: 151)
غسال که مرده را بشوید و غسل دهد : پس مرده شور باز سر شود و سر و ریشش را به نرمی بشوید.(معین، 1372: ؟)
مثال: “….. آن طرف شیشه، مرده شور انگار نه انگار که کسی نگاهش می کند؛ با بی رحمی مرده را از این طرف به آن طرف چرخاند و دوباره تنش را کف مالی کرد” (آخرین پدر بزرگ، حسینی،13)
کد isic: 5143
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: در باره افراد شاغل در این حرفه گفته می شود که بسیار بی حیا و سخت بی شرم و بی رحم اند. بسیار کم دیده می شود که بخندد. هر کسی که چشمان بی فروغی داشته باشد به مرده شور تشبیه می شود.
مطلوبیت: وجودش از ضروریات بهداشت جامعه است. درآمد بسیار کمی دارد و از شان اجتماعی بسیار پایین برخوردار است. از مشاغلی است که در روایات برای هر مسلمانی واجب شمرده شده اما از کارهای منفور است.
————————————————————————

65.عنوان شغلی: معرکه گیر
معنی لغوی: معرکه گردان ( صدری افشار، 1394: 156)
مثال: قدیمی ها این مثل را از کاروبار معرکه گیرها یاد گرفته اند (راز مثل های ما، میرکیانی،211)
کد isic: 3473
طبقه شغلی: تکنسین ها و کمک متخصصان
بسط و شرح: سرگرمی مردم در روزگاران گذشته یک جور بود. . یکی از این سرگرمی ها نمایش های کوچه و خیابان یا معرکه گیری بود. در آن سال ها معرکه گیرها و درویش ها بساط خود را سر چهار راه ها

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد مصرف کنندگان، مرادی کرمانی، واسطه گری، حمل و نقل Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره جامعه محلی، پرسش نامه، همبستگی پیرسون، انحراف معیار