منبع پایان نامه ارشد درمورد رشته تحصیلی، شرکت های هواپیمایی، مهارت های ارتباطی، نقش برجسته

دانلود پایان نامه ارشد

یا گوشه ی خیابان ها پهن می کردند و نمایش های عجیب و غریب می دادند.یکی از این کارها نشان دادن مارهای کوچک و بزرگ بود.یکی دیگر از کارها غیب کردن چیزهای کوچک بود.همین طور پهلوان ها زنجیر پاره می کردند و روی میخ ها می خوابیدند.به این ترتیب مردم دور معرکه گیرها جمع می شدند و سرگرم می شدند و به آن ها پول می دادند. معرکه گیرها بعد از نمایش وسایلشان را جمع می کردند و به محله ای دیگر می رفتند.
حالا اگر کسی در سن بالا کاری انجام بدهد که شایسته سن و سال او نباشد و آبروی او پیش مردم به خطر بیفتد، این مثل را در باره او به کار می برند. ( میرکیانی، 1391: 246) یکی از محل های تجمع معرکه گیرها، کنار نهر خیابان و زیر درختان آسیاب بود.( بقیعی،1384: 7)
مطلوبیت:
————————————————————————

66.عنوان شغلی: مقنی
معنی لغوی: کسی که کارش کندن چاه وو قنات است .آب کار؛چاه خو؛چاه کن؛ چاه یوز؛ کاریزکن؛ کان کن؛ کدکن؛ کومش ( صدری افشار،1394: 157)
مثال: مقنی زحمتکشی بود که پول را با کلنگ از ته بیست متر چاه می کند (کوچه صمصام،نجفی،11)
کد isic: 7126
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: قنات یا کاریز نام مجاری آب ای روان زیرزمینی است ، ومقنی هم سازنده و مرمت کننده ی قنات است . وسائل و ابزار کار مقنی گری ،شامل یک چرخ چاه چوبی بزرگ و سطل و ریسمان ،چند بیل و کلنگ دسته کوتاه چاه کنی و چراغ چیه سوز،یک شمشه و تراز و ریسمانکار بنایی است . حداقل تعداد یک دسته مقنی چهارنفر است . یک استادکار،یکی حفار،یکی خاک کش،ویکی هم چرخ چاه گردان . کار اصلی مقنی گری این است که آب های راکد و بلانصرف درون خلج و فرج خاک و سنگ های تحت اراضی را جاری بسازد و به‌طور طبیعی به سطح زمین سوارند . مقنی برای احداث کاریز تازه،به اتفاق صاحب کار یک قطعه زمین شیب دار و مستعدی را برمی گزیند ،یک چاه آب معمولی به نام گمانه حفر می کند ،وقتی به آب رسید مقدار قابل توجهی آب در کف چاه جمع آوری گردید،از تراز همسطح آب این چاه به دو طرف نقب می زند . یکی در داخل زمین خشک و به رف نقطه ای که باید آب به روی زمین ظاهر بشود،به نام مظهر قنات،یکی هم در داخل زمین تر و به سمت منبع اصلی آب های تحت الارض. برای بیرون کشیدن خاک های دهلیز و کاریز تازه نیز در فواصل شصت-هفتاد ذرعی یک چاه عادی حفر می کنند و دهلیز کاریز را به آن چاه ها متصل می سازند و خاک ها را از درون آن ها بالا می کشند . با این که هر دو سوی کاریز همتراز کف چاه گمانه است و مقدار کمی هم بهسوی مظهر قنات شیب دارد عمق چاه های خشکی به تدریج کم میشود تا به صفر برسد و عمق چاه های طرف تری زیاد می گردد تا جایی که از سقف آن هم آب می چکد و کار حفاری را دشوار می سازد. هنر مقنی در این است که بدون داشتن هیچ نوع آلات فنی جهات یابی ،باید در داخل دهلیز تاریک وو مرطوب طوری پیش برودکه بدون ذره ای انحراف به چاه بعدی برسد . البته در چنین حالتی دو نفر از دو سو کلنگ می زنند و از شنیدن صدای کلنگ یکدیگر جهات یابی می کنند تا سرانجام به هم برسند. نویسنده با ظرافت به سختی کار و خطراتی که زندگی یک کارگر مقنی را تهدید می کند، اشاره می کند. تمام سرمایه ی یک مقنی بیش از یک کلنگ و چرخ دستی نیست. علیرغم سختی کار، از معاش خوبی هم برخوردار نیستند. گاهی یک مقنی آنقدر با کار خود یگانه است که تمام عمر خود را در مقنی به تناوب در تاریکی های اعماق چاه ها به سر می برد. ( بقیعی،1384 : 240)
مطلوبیت: کارگران مقنی همواره درخطر ناشی از کمبود اکسیژن در اعماق چاه و یا خطرات ناشی از گازهای قابل اشتعال درون چاه و همچنین خطر سقوط و یا ریزش زمین اطراف چاه یا قنات مواجه اند؛ هر چند وسایل ایمنی معمولا مهیا است.
————————————————————————

67.عنوان شغلی: منبت کاری
معنی لغوی: منبت کار : هنرمندی که نقش یا نوشته ای را از چوب می برد و آن را بریک سطح یا صفحه می چسباند (صدری افشار، 1394: 159)
مثال: سال گذشته یک آزمایشگاه کوچک در کنار کارگاه منبت کاری مامان درگوشه حیاط برایم درست کرد (مسابقه دات کام، بکائی، 15)
کد isic: 7331
طبقه شغلی: صنعتگران
بسط و شرح: منبت کاری یکی از انواع صنایع دستی ایران است که بر روی چوب انجام می گیرد. در ایران منبت کاری قدمتی چند هزار ساله دارد. تمام اهالی یکی از روستاهای توابع ملایر به نام روستای دهنوآورزمان به شغل منبت و یا نجاری و صنایع مرتبط با منبت سرو کار دارند. هر هوع کنده کاری بر روی چوب منبت کاری به حساب نمی آید. منبت کاری نوعی کنده کاری غیر همگن برای رسیدن به نقش برجسته مطابق طرحهای مورد نظر است. از وسایل کار او چوب، سوهان، گیره، مغار، روغن، نفت و سمباده است. ( کاتبی، 1390: 156 )
مطلوبیت: اشیاء منبت کاری شده بسیار مورد توجه جهان گردان خارجی هستند.
————————————————————————

68.عنوان شغلی: منجم باشی
معنی لغوی: منجم .ستاره شناس . ستاره شناس و وقت شناس . دانای علم نجوم . کسی که تقویم می نویسد و آن راترتیب می دهد. آنکه مواقیت و سیر ستارگان را اندازه گیرد برای دانستن احوال عالم .( دهخدا، 1377: ؟)
مثال:
کد isic: 2111
طبقه شغلی: متخصصان
بسط و شرح: نجوم یا اخترشناسی علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی پدیده‌های آسمانی از جمله ، ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینه کیهانی است که منشأ آن‌ها در خارج از جو زمین قرار دارد. ( سایت: بانک مشاغل و اطلاعات شغلی هر رشته تحصیلی)
مطلوبیت: ساعات کاری ستاره شناس معمولا طولانی و نامنظم است و بسته به نوع پروژه شب ها و تعطیلات را هم می تواند شامل می شود. معمولا کار ستاره شناس سفرهای کاری زیادی را به همراه دارد.(همان)
————————————————————————

69.عنوان شغلی: مهماندار هواپیما
معنی لغوی: از کادر اصلی خدمه هواپیما.
مهماندار : خدمت کاری که عهده دار پذیرایی از مهمانان است .(صدری افشار، 1394: 161)
مثال: مهمانداری هواپیما را دوست دارم اما اگر کسی حالش به هم بخورد و توی آن پاکت ها بالا بیاورد، نمی توانم آن را از دستش بگیرم (مسابقه دات کام، بکائی، 13)
کد isic: 5111
طبقه شغلی: کارکنان ارائه خدمات و کارکنان فروش
بسط و شرح: مهماندار هواپیما، عضو خدمهٔ هوایی است که توسط خطوط هوایی برای تضمین ایمنی و آسایش مسافران در پروازهای تجاری و نیز جت‌های تشریفاتی ممتاز، به‌کار گرفته می‌شود. وظیفه مهماندار کمک به مسافران برای داشتن سفری راحت، ایمن و لذت بخش است. به عبارتی در یک پرواز هوایی بیشترین مسئولیت پس از خلبان بر عهده مهماندار است. مهماندار باید به زبان خارجی مسلط باشد. البته در میزان و کیفیت شرایط موضوع، تفاوتهایی در بین شرکت های هواپیمایی مشاهده می شود. مهماندار در برخورد با مسافران مختلف باید نرم و قاطع باشد. داشتن مهارت های ارتباطی خوب و توان انجام کارها به‌صورت تیمی در این شغل بسیار مهم است.
از لحاظ ظاهری مهماندار باید همیشه مرتب و منظم، با ظاهری آراسته و فرم بدنی متناسب باشد و از لباس های فرم شرکت های هواپیمایی استفاده کند. ( سایت: بانک مشاغل و اطلاعات شغلی هر رشته تحصیلی)
مطلوبیت: از مشاغلی است که صاحب آن در بین مردم با پرستیژ خاصی راه می روند و بیشتر جوانان از این شغل خوششان می آید. سفرهای داخلی و خارجی خیلی آن‌ها را پخته می کند. ساعت کاری مهماندار نامنظم و متغیر است. معمولا تعطیلات، زمان اوج کاری مهماندار است. در ایران ساعات کاری مهمانداران نسبت به سایر کشورها طولانی تر است و معمولا مهمانداران زمان های زیادی را از خانواده خود دور هستند.
————————————————————————

70.عنوان شغلی: مهندس – سرپرست شیلات

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد مصرف کنندگان، مرادی کرمانی، واسطه گری، حمل و نقل Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره جامعه محلی، پرسش نامه، همبستگی پیرسون، انحراف معیار