منبع پایان نامه ارشد درمورد دانه های روغنی، صنایع غذایی، نیروی کار

دانلود پایان نامه ارشد

و حمل آن به ظروف مخصوص که معروف به استخراج کننده است نگهداری می‌شود و این تفاله‌ها را در دمای ۴۵ و ۵۰ درجه سانتی گراد گرم نگه می‌دارند و می‌توانند با تنظیم دکانترهای ۲ مرحله‌ای بیش از ۲ لیتر روغن از ۱۰۰ کیلو تفاله استخراج کنند.دکانتر روغنی ۲/۵ مرحله‌ای عبارتست از یک پروسه تطبیقی از ترکیب ۲ دکانتر قبلی. این دکانتر ۲/۵ مرحله‌ای خمیر ميوه را به ۳ مرحله استاندارد تفکیک می‌کند اما یک نیاز کمی به افزودن آب دارد و خارج کردن آب سبزی کمتر از آن. بنابراین حجم آب بدست آمده از تفاله به استاندارد دکانتر ۳ مرحله‌ای خیلی نزدیک است و خروجی آب گیاهی نسبتا کم است و مسئله مدریت پسماند را به حداقل می‌رساند.(ويكيپديا).
مزایا و معایب :
مزایا :
۱- ماشین آلات و تجهیزات فشرده: تنها یک دکانتر مورد نیاز می‌باشد.
۲- به طور خودکار و مداوم
۳- نیروی کار کمتری نیاز است
۴- بالاترین درصد استخراج روغن
معایب :
۱- گران‌قیمت
۲- به تکنیکهای آزمایشگاهی بیشتری نیاز است
۳- مصرف بالای انرژی
۴- تفاله ممکن است به صورت مرطوب بماند
5- به خاطر آب افزوده شده، آنتی اکسیدان کاهش می‌یابد
6- فرسوده شدن دستگاه از سنگ و شن ریزه‌ها
در روش ديگر براي روغن كشي از ميوه هاي روغني روش به نام سينولا وجود دارد كه براي روغن كشي از ميوه هاي روغني مانند ميوه زيتون كاربرد دارد. كه ما به شرح مختصر از اين روش مي پردازيم :
1-30-11روش سینولا :
برای استخراج روغن از زیتون‌ها روش سینولا درسال ۱۹۷۲ معرفی شد. در این فرایند ردیفهایی از دیسکها یا بشقاب‌هایی فلزی در خمیر آغشته شد. روغن ترجیحا مرطوب در یک فرایند مداوم به تیغه‌های فلزی چسبیده و همراه با تراش دادن ماده روغن گرفته می‌شود. این پایه براساس اختلاف کشش سطحی آب سبزی و روغن به وجود می‌آید. این رفتارهای فیزیکی متفاوت به روغن زیتون اجازه می دهدتا به پلاک فلزی بچسبد، در حالی که ۲ فاز دیگر پشت سرشان باقی مانده است (یعنی روغن خارج می‌شود).در روش سینولا چند صد تا پلاک استیلی به طور مداوم در خمیر کار می‌کند بنابراین روغن زیتون استخراج می‌شود. در نتیجه این پروسه کاملا موثر نیست و مقدار زیادی از روغن‌هایی که در خمیر می‌باشد را باقی می‌گذارد، در نتیجه خمیر باقیمانده باید در پروسه معین و به روش مدرن، فرآیندگیری شود (دکانتر صنعتی).(ويكيپديا).
در حال حاضر در صنايع غذايي كشور جداسازی روغن از دانه های روغنی به طو معمول بر اساس استفاده از حلال های نفتی نظیر هگزان به انجام می رسد. از اشکالات بارز این روش باقی ماندن مقدار زیادی مواد فسفری، رنگ و اسید های چرب ازاد می باشد که ضرورت پالایش روغن با روشهای دیگر، باعث افزایش هزینه عملیلت در واحد استخراج می شود.هزینه اولیه بالای هگزان و ضایعات ان در طی فرایند و همچنین سمی و آتشگیر بودن آن از دیگر مشکلات اقتصادی و زیستمحیطی است. با توجه به مشکلات پالایش روغن با حلال مایع،نیاز به تحقیق در خصوص روش موثر برای جداسازی در صنایع غذایی کشور احساس می شود.كه ميتوان مروري گذرا به نحوه استخراج روغن به صورت مکانیکی و استخراج روغن با استفاده از حلال،و نحوه پالایش روغن ها داشته باشيم.
1-30-12توضيح نحوه استخراج روغن :
1-30-12-1استخراجروغن از دانه هاي آماده شده روغني به سه طريق :
1-پرس هيدروليك ، 2-پرس اكسپلر(پرس حلزوني)و 3- استخراج مستقيم با حلال انجام مي شود. امروزه معمولترين روش، استخراج با حلال با استفاده از حلالn – هگزان است.در مراحل آماده سازي، دانه هاي روغني تميز و تا رطوبت 10 درصد خشك و ترجيحا به مدت 10 روز نگهداري مي شوند تا شرايط مناسب براي پوست گيري آسان را به دست آورند. رطوبت10 -5 /9 درصد، رطوبت بسيار مناسب براي استخراج روغن با حلال بوده و پرك كردن(فليك كردن) دانه ها در دماي 79 – 74 درجه سانتيگراد بهتر انجام مي گيرد. غلتكهايي كه دانه را به صورت پرك در مي آورند يك جفت غلتك با سطح صاف و يكنواخت بوده و طوري تنظيم شدهاند كهضخامت پركها در يك بار عبور دانه ها از بين غلتك ها درحدود254 / 0 ميليمتر (1 0/0 اينچ) باشد دسگاههاي استخراج كننده بزرگ قادر به استفاده از پركهايي با ضخامت بيشتر هستند، زمان لازم براي استخراج روغن از پركهاي ضخيمتر، بيشتر هستند. پس از پرك كردن، دانه هاي آماده شده بر روي نقاله هاي از نوع بسته بهقسمت استخراج روغن منتقل مي شوند. به اين ترتيب شكستن دانه هاي پرك شده، حداقل مي باشد .(سيدحسين ميرنظامي ضيابري ،1388).

1-30-12-2استخراج روغن با حلال :
براي استخراج روغن از هسته ميوه به دو روش استخراج با حلال ، با استفاده از سه نوع حلال كه عبارتند از : هگزان نرمال ، هپتان نرمال و اتر نفت و روش فرآيند مرطوب روغن استحصال شد. بعد از جدا كردن هسته از ميوه با تميز كردن ، جداسازي گوشت ميوه از هسته ، شستشوي هسته ، خشك كردن هسته و سپس با خرد كردن هسته به كمك آسياب ، هسته جهت عمليات استخراج آماده مي شود .جهت استخراج روغن از هسته از حلال هايي همچون آب ، الكل ، تتراكلريد كربن ، هگزان ،هپتان ، پتروليوم اتر و تركيبي از هگزان و هپتان به نسبت يك به يك استفاده مي شود ، با مخلوط كردن حلال با هسته پودر شده به نسبت معين ، عمليات استخراج انجام مي شود .(سيدحسين ميرنظامي ضيابري ،1388).
با تغيير متغير هاي قابل كنترل استخراج ، شرايط استخراج تعيين مي شود.
1-30-12-3متغيرهاي قابل كنترل در استخراج عبارتند از :
درجه حرارت ، زمان ، مقدار پودر هسته ميوه ، مقدار ونوع حلال مورد استفاده.
1-30-12-4روشهای استحصال روغن توسط حلال بشرح ذیل می باشد :              
1 – غیر مداوم 2 – نیمه مداوم ( باطری) 3 – مداوم 4 – روش X-M
1 –روش غیر مداوم :
ساختار اکستراکتور غیر مداوم ، بدین صورت است که از دانه های روغنی  به روش غوطه وری روغن استخراج می شود. در چنین حالتی برای تسریع  راندمان استخراچ روغن ، احتیاج به همزن بوده و در هرمرحله باید اکستراکتور ازحلال تازه پر شود.  پس از خروج میسلا   و کنجاله مجددا مراحل استخراج روغن انجام میگیرد.
2 – روش نیمه مداوم :
در این روش حلال از متداولترین ظروف روغن کشی ، معروف به باطری عبور میکند . تعداد باطری ها اغلب 6 تا 12عدد می باشد. ساختار هریک از این روغن گیرها  شبیه اکستراکتور غیر مداوم می باشد. در مرحله اول اکستراکتور با دانه روغنی پر می شود . برای تسریع مرحله استخراج از مخازنی که در بالای  اکستراکتورها قرار دارند استفاده میگردد. پس از بارگیری اکستراکتور ،  راه ورود دانه  روغنی بسته می شود. سپس حلال از بالا بداخل  اکستراکتور پمپاژ شده ، پس از اینکه اکستراکتور از حلال پرشد ، با همز دن مقدار کمی روغن استخراج  می شود. سپس میسلا وارد اکستراکتور دوم شده ، در آخرین اکستراکتور  که حلال سرشار از روغن است میسلا را از اکستراکتور خارج می کنند. میسلا باید حاوی 35 درصد روغن باشد.
3 –  روش مداوم :
در اکستراکتورهای مداوم ، استخراج روغن از دانه های روغن به روش  پرکولاسیون بوده یعنی حلال برخلاف جهت پولک  روغنی حرکت میکند.اصول ساخت  اکستراکتورهای مداوم عبارتند از :
اکستراکتور بولمن  –  اکستراکتورروتوسل –  اکستراکتور مداوم ایمرسون – اکستراکتورهای مرکب
4 – روش X.M :
دراین روش برخلاف 3روش قبلی که از سبوس استفاده می شد از کل دانه بعنوان ماده اولیه استفاده می شود. در این روش جدا سازی تحت شرایط خاصی انجام و پس از این مرحله با استفاده از اسپری،  روغن دانه روغني پس از چند ساعت در این حالت نگهداری  می نمایند. مرحله ی بعدی عملیات آسیاب  یا تبدیل  می باشد. روغن حاصله از این سیستم دارای کیفیتی  بسیار مطلوب وميوه روغن  کشی شده دارای رنگی روشن ، طعمی ملایم و عطری مطبوع بوده و نیازی به پایدار کردن ندارد . این روش دارای ضایعات کم ، اما راندمان استحصال روغن پائین و هزینه سنگین  از مزایا و معایب این روش است .(سيدحسين ميرنظامي ضيابري ،1388).
 كه ميزان استخراج روغن با حلال نسبت به فرآيند مرطوب به طور معني داري بيشتر و مناسبترين حلال هپتان نرمال است. كه طبق نتايج آزمايشات گذشته اين نكته اثبات شده است.
1-30-13 در روش ديگر براي روغن كشي از ميوه ها شيوه زير گزارش شده است :
در عمل استخراج با حلال، ماده حاوي روغن در هگزان خيسانده شده و به اين ترتيب روغن در حلال حل و پس از تبخير حلال روغن خام حاصل براي فرآوري آماده است. انواع اصلي دستگاههاي استخراج روغن با حلال تجارتي كه مصرف گسترده دارند از نوع نفوذي يا غوطه وري هستند و براي استخراج روغن دانه هاي روغني همچون سويا نوع اول كفايت بيشتري دارد.استخراج كننده هاي نوع نفوذي كه در سرتاسر جهان مصرف گسترده دارند، براي كارخانجاتي با ظرفيت زياد كه فضاي موجود محدود است بسيار مناسب اند. در اين تجهيزات حلال توسط پمپ بر روي بستري از دانه ها ي فليك شده ريخته، در بين بستر نفوذ كرده و از بين يك صفحهسوراخدار يا صافي در ته دستگاه خارج مي شود.انواع سبدي اين دستگاه كه داراي حركت دوراني يا ثابت هستند شامل يك بدنه استوانه اي عمودي كه در داخل آن سبدها يا سلولهاي در حال چرخش يا ثابت، در حول يك شفت مركزي قرار دارند.انواع سبدي زنجيره اي مشابه استخراج كننده هاي نفوذي بوده و سبد هاي مجزا كه ته آنها ثابت و سوراخدار است براي حمل فليك هاي دانه و استخراج روغن به كار مي رود. در اين تجهيزات از هر دو جريان هم سو يا مخالف جهت حلال با ماده روغن كشي، استفاده مي شود و نوع افقي بيشتر از نوع عمودي معمول است. استخراج كننده هاي نواري مشبك نيز ساخته و مورد استفاده قرار گرفته اند(ساخت شركت دو اسمت، لورژي غيره). استخراج كننده هاي ساخت كراون بر اساس تركيبي از نوع نفوذي و غوطه وري مي باشد. استفاده از سيستم صافي خلا سبب تسريع در عمل صاف كردن در استخراج كننده هاي نوع نفوذي شده است.باقيمانده روغنكشي پس از خارج شدن از دستگاه استخراج در حدود 35 درصد هگزان 8 – 7 درصد آب و 1 – 5 /0 درصد روغن داشته و براي تبخير حلال و خشك كردن به دستگاه حلال زدايي- خشك كن-T )ِِِِِ (Dانتقال مي يابد.مخلوط حلال و روغن، صاف شده و سپس براي تبخير حلال به قسمت حلال زدايي تغذيه مي شود. تبخير حلال از روغن در حرارت بالا انجام مي شود كه مي تواند براي كيفيت روغن خام مخرب باشد. عمل حلال زدايي بايد به طريقي انجام شود كه مانع از اكسيداسيون روغن و خارج شدن توكوفرولها (مواد ضد اكسيداسيون طبيعي روغن) شده و همچنين از تشكيل يا ثابت شدن رنگ جلوگيري نمايد. معمولا دستگاههاي تبخير كننده حلال از نوع دو مرحله اي بوده و از بخار بهمزن كم فشار استفاده مي شود. در تبخير كننده مرحله اول مخلوط حلال – روغن (30 -20 درصد روغن) در فشار معمولي هوا تبخير و غلظت روغن به حدود 70 – 65 درصد مي رسد.(رضافرهمند،1391).
درتبخيركنندهمرحلهدومتوسطبخاربافشار20 – 10Psigتحتفشارمعموليهواروغنتاغلظت 95 – 90 درصدتغليظوسپسدرتبخيركنندهنهاييتحتخلا،غلظتروغنبهحدود 98 درصدميرسد.برايجلوگيريازاكسيداسيون،بخاربايدعاريازاكسيژنباشد. نهايتاروغنباغلظتيدرحدود 8 / 99 درصديابيشترازقسمتحلالزداييبهتانكذخيرهانتقالمييابد. روغناستخراجشدهدردستگاههايجديداستخراجباحلال،دارايمقداركميرطوبتوموادفرار(برابر 15 /0 درصدياكمتر) بودهوافتهگزانبهطورمتوسطدرحدود 280 گرمبهازايهرتندانهروغنيفرايندشدهاست.چوننحوهحلالزداييتاثيرزياديبركيفيتروغنخامدارد،تبخير مخلوطحلال،روغنبايددرپايينتريندرجهحرارتممكنوكوتاهترينزماننگهداريانجامشود.درجهحرارتدرهنگامتبخيرحلالنبايداز 110 درجهسانتيگرادتجاوزنمايد. دستگاههاياستخراجباحلالبايدمجهزبهقسمتخنككنروغنبودهوروغنخامكهدمايآندرهنگامغروبازتبخيركنندهدرحدود 4 /104 – 3 / 93 درجهسانتيگراداستدرقسمتخشككن- خنككندستگاهبهدمايحداكثر 6 /65 درجهسانتيگرادرساندهميشود .(ويكيپديا).
1-30-13-1روغن كشي به روش پرس سرد-استخراج سرد :
 روغن های نباتی از منابع مهم انرژی زا در خوراک انسانی هستند و از ادوار گذشته مورد مصرف در تهیه انواع غذاها قرار میگرفته  و این مهم از هزاران سال پیش تا کنون مورد توجه ملت ها و دولت ها بعنوان

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد هیدرولیک، مدیریت پسماند، مواد غذایی، اکسیداسیون Next Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد دانه های روغنی، اکسیداسیون، آلودگی محیط زیست، نام گذاری