منبع پایان نامه ارشد درمورد تلفن همراه، اطلاعات دیجیتالی، پایگاه داده ها

دانلود پایان نامه ارشد

میاندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم میخورد که به کاربردهاي RFIDدر پزشکی توجه کنیم.
مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفتهاي اخیر فرآیند در بسیاري از مناطق دنیا از جمله فرانسه،نیوزیلند، نروژ و…فناوري RFID براي تشخیص هویت افراد استفاده میشود. این امر به عقیده بسیاري از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آنها را زیرسوال برده و سبب میشود که به انسانها به چشم یک ربات نگریسته شود.
7-1-8-2کاربردهای RFID:

شکل 15-2 کاربردهای RFID
کنترل دستیابی
تحلیل آزمایشگاهی
شناسایی خودرو
امنیت ساختمان ها
کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک تخلفات
سیستم هاي حمل و نقل
و موارد متعدد دیگر

8-1-8-2فاکتورهاي مهم در پیاده سازيRFID:
الزامات هر سیستم را می توان به دو دسته کارکردي و غیر کارکردي دسته بندي کرد .الزامات کارکردي تعیین می کنندکه سیستم چه کاري را انجام می دهد و غیر کارکردي ها کیفیت سیستمی مانند امنیت و کارآیی، مقیاس پذیري،قابلیت مدیریت و توسعه پذیري را بیان می کنند. حجم داده هایی که توسط سیستم هاي RFIDتولید وجمع آوري میشوند به همراه مسایل مربوط به طراحی آنتن ها و قرائتگرها، به سطحی از پیچیدگی نیاز دارد که عمومادر سیستم هاي قبلی مانند بارکد وجود نداشت .
9-1-8-2مثالهایی از کاربرد تکنولوژيRFID:
شرکت بزرگ مایکروسافت چندي پیش اعلام کرده که در نظر دارد از تمامی فناوري هاي مبتنی برRFIDپشتیبانی کند. مایکروسافت در تلاش است که طی نیمه دوم از سال جاري میلادي نرم افزارهایی را مخصوص برنامه ریزي و کنترل داده هاي حاصل از تحلیل هاي دستگاه هايRFIDعرضه کند. این نرم افزارها به سیستم عامل Windows Serverاین امکان را می دهد که داده ها را از دستگاههايRFIDجمع آوري وپردازش کند. دیگر برنامه هاي مایکروسافت که شاملBizTalkو پایگاه داده ها SQL SERVER است، قادرخواهند بود داده هاي مربوط به فناوريRFID را ذخیره کنندعلاوه بر موارد گفته شده، چندي است که در لندن شهروندان براي ورود به مرکز شهر مجبور به پرداخت عوارض ورود به طرح هستند. آ نها با پرداخت این مبلغ می توانند در تمام روز در سطح مرکز شهر لندن تردد کنند. بعضی از جوانان انگلیسی براي فرار از پرداخت روزانه عوارض از پلاك هاي جعلی استفاده می کنند.به وسیله دوربین هاي ویدئویی که در سطح مرکز شهر لندن تعبیه شده اند، ورود و خروج اتومبیل ها به این منطقه توسط پلیس کنترل می شود و به طور معمول این دوربین ها توانایی تشخیص جعلی بودن پلاك اتومبیل را ندارند و بدین جهت نیروهاي پلیس و امنیتی شهر لندن از رفت وآمد تروریست ها در سطح شهر با نمره هاي جعلی درهراسند. براي مبارزه با سوءاستفاده هاي احتمالی تروریست ها, وزارت حمل ونقل انگلیس اجازه نصب آزمایشی تراشه هاي RFIDروي پلاك خودروهاي شخصی توسط پلیس لندن را داده است
10-1-8-2مقایسهRFID وبارکد:
فناوريRFIDمي تواند يك جانشين براي باركدها باشد. در حقيقتRFIDچيزي فراتر از باركد مي باشد زيرا داراي يك سيستم اتوماتيك پويشگر است. اين دو فناوري تفاوت هاي عمده اي دارند. دو تفاوت اصلي آنها اين است كه تكنولوژيRFIDداراي قابليت حمل حجم زيادي از اطلاعات مي باشد و نيز نيازي به وجود خط ديد براي جمع آوري داده و ارتباط ندارد

نوع برچسب
RFID
بارکد
قابلیت تغییراطلاعات
دارد
ندارد
کاردر محیط خشن
بیشتر
کمتر
سرعت خواندن اطلاعات
سریعتر
کندتر
اسکن کردن همزمتن چند شی
دارد
ندارد
قیمت
گرانتر
ارزانتر
فاصله خواندن
بیشتر
کمتر
زاویه دید
بدون محدودیت
دارای محدودیت
قابلیت ردیابی
دارد
ندارد
به روز کردن پویا
دارد
ندارد
جعل و تقلب
امنیت بسیار بیشتر
امنیت کمتر
طول عمر
کوتاهتر
بلند تر
اندازه فیزیکی
کوچکتر
بسیار بزرگتر
جدول4-2 مقایسه بین بارکد و RFID
2-8-2NFC20
NFCمبتني بر تكنولوژيRFIDبوده و از قوانين مشابه ي پيروي مي نمايددر ابتدا از اين تكنولوژي براي كارهايي نظير انبارداري ورديابي استفاده مي شد كه بدليل گسترش استفاده از اين تكنولوژي و امكانات و مزاياي بسيار زياد آن مي باشد لذاسازندگان گوشي هاي موبايل و متخصصين را به فكر استفاده ازاين تكنولوژي براي اين نوع پرداخت ها انداخت تا از اين طريق بتوانند هم به كاربران ارزش افزوده ارائه دهند و از طرفي به دليل استفاده از زيرساخت هاي بي سيم موجود در اين تكنولوژي منجر به صرفه جويي در هزينه ها و افزايش تمايل به استفاده ازاين تكنولوژي گرديده است .پيش از اين، اين امكان براي كاربران فراهم گرديده بود تا از طريق گوشي هاي كارهاي خريد و پرداخت خود را انجام دهند كه تا حدودي از امنيت پاييني برخودار بودند وبراي رمزنگاري پيام هاي ارسالي ازSIMكارت وPIN Codeاستفاده شده كه فناوريNFCبمنظور برطرف كردن اين مشكل با استفاده از روش رمزنگاري و همچنين الگوهاي رمزنگاري مجزاتوانست سطح بالايي از امنيت را به كاربران ارائه دهد.

1-2-8-2مشخصات فني فناوريNFC
ارتباط ميدان نزديك ياNFC يك تكنولوژي ارتباطي بي سيم با فركانس بالا ودامنه كوتاه مي باشد كه انتقال داده بين دستگاه را تا فاصله اي در حدود10سانتيمتر با فركانس مگاهرتز 13.56 و بدون نياز به تنظيمات كاربر، امكان پذير مي نمايد .براي اينكه دو دستگاه مجهز به اين فناوري ,بتوانند با هم ارتباط برقرار كنند كافيست آنها را در نزديكي يكديگر قرار داده كه در اين حالت اينترفيس NFC موجود در دستگاه ها بصورت خودكار تنظيمات موردنياز را انجام مي دهد و ارتباط بصورت peer-to-peer بين دو دستگاه برقرار مي گردد.
اين تكنولوژي مبتني بر RFID مي باشد و نمونه ساده توسعه يافته اي از استاندارد 14443 ISO كه استانداردي براي سيگنال RFID است كه در واقع از تركيبي از اينترفيس كارت هاي هوشمند و خواننده در يك دستگاه تشكيل شده است]26[اين تكنولوژي همانطور كه قادر است با ساير دستگاه های NFC ارتباط برقرار نمايد توانايي را نيز دارد كه با خواننده هاي ديگر و كارت هاي هوشمند منطبق با استاندارد ISO 1443 ارتباط برقرار اولین استانداردمربوط NFC در سال 2003ایجاد گردید.
این فناوری به طور کامل با بلوتوث و wifi گوشی شما هماهنگ می‌باشد به طوری که می‌توانید ارتباط بین دو دستگاه را از فاصله‌ای دورتر میسر نمایید. ممکن است در نگاه اول این ارتباط کمی ناامن به نظر برسد چون اطلاعات شما در سطح وسیع‌تری منتشر خواهد شد اما سازندگان NFC روش‌های بسیار امنی را برای انتقال داده در این حالات در نظر گرفته‌اند ولی برای امنیت بیشتر کاربران، دلیلی ندارد برای پرداخت‌هایشان از این حالت استفاده کنند و این کار بیشتر زمانی کاربرد دارد که ما قصد تبادل اطلاعات با یک شخص یا دستگاه دیگر را داریم.
ZigBee
IrDA
Bluetooth
NFC

Point to multipoint
Peer to peer
Point to multipoint
Peer to peer
پیاده سازی شبکه
10متر
تا 1 متر
تا10 متر
0.1متر
محدوده پوشش
تا 250کیلو بیت بر ثانیه
115کیلو بیت بر ثانیه
تا 721کیلو بیت بر ثانیه
تا424کیلو بیت بر ثانیه
سرعت
1ثانیه
0.5 ثانیه~
6 ثانیه~
0.1ثانیه
Set up time
ندارد
ندارد(به جزIFRM)
دارد (در قسمت پروتکل)
دارد(سخت افزاری)
امنیت
Active to active
Active to active
Active to active
Active to active,Active to passive
مدل های ارتباطی
جدول5-2مقایسه فناوری NFCبا سایر فناوری ها]26[
2-2-8-2فناوری NFC در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟
NFC به طور اختصاصی برای کار در گوشی‌های تلفن همراه طراحی شده است و دارای سه ویژگی کلی می‌باشد که روند توسعه‌ی آن را شفاف می‌نماید. در ویژگی اول، این فناوری قابلیت استفاده به جای کارت‌های غیر تماسی موجود را داراست به‌طوری که می‌توانید از آن‌ها دقیقا همانند کارت‌های موجود برای پرداخت‌های خرد استفاده کنید. در ویژگی دوم، می‌توانید از این فناوری در به عنوان یک قرائت‌گر برچسب‌های غیر فعال RFID استفاده کرده و از آن در تعامل تبلیغاتی و … استفاده نمایید. ویژگی سوم این فناوری نیز این قابلیت را به شما می‌دهد که هم به عنوان خواننده و هم به عنوان فرستنده از این قابلیت استفاده کرده و در حالت شخص به شخص برای تبادل اطلاعات بین دو دستگاه مجهز به NFC از آن بهره ببرید.
1-2-2-8-2پرداخت با کارت‌های غیر تماسی
این فناوری توانایی ارتباط تا حداکثر فاصله‌ی 4 سانتیمتر را داراست که می‌تواند محیط امنی برای انتقال اطلاعات محرمانه بین موبایل شما و دستگاه قرائت کننده باشد و از دسترسی‌های احتمالی به اطلاعات جلوگیری نماید. از این فناوری می‌توانید به راحتی به عنوان کارت‌های غیر تماسی موجود در پایانه‌های حمل و نقل، ایستگاه‌ها و همچنین مراکز پرداخت خرد استفاده کنید. برای خرید با موبایل‌تان فقط کافی‌است که گوشی موبایل خود را نزدیک دستگاه مجهز به قرائت‌کننده کرده و در همان لحظه با صدای بوق دستگاه می‌توانید مطمئن باشید که پرداخت شما به درستی انجام گردیده است. این روش مزیت‌هایی نسبت به پرداخت از طریق پیامک و Wap دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به سرعت بسیار بالا در تبادل اطلاعات و سادگی آن اشاره کرد. در سرویس پیامکی شما مجبور هستید پیامکی حاوی اطلاعات حساب و مبلغ را به صورت دستی ارسال کرده و منتظر پاسخگویی از طرف مرکز سرویس باشید که در برخی مواقع ممکن است این کار ساعت‌ها به طول بی‌انجامد و یا حتی پیامک شما به دلیل اشکالات شبکه از بین برود. در روش اینترنتی نیز شما باید مراحلی را برای پرداخت طی کنید اما در استفاده از NFC نیازی به این کارها نیست و تنها کاری که شما باید انجام بدهید نزدیک کردن گوشی موبایلتان به دستگاه قرائت کننده می‌باشد.
2-2-2-8-2استفاده‌های روزمره
با فعال‌سازی NFC روی تلفن همراه خود به راحتی قادر خواهید بود خیلی از کارهای روزمره را به صورت خیلی ساده به انجام برسانید. به عنوان مثلا می‌توانید فقط با نزدیک کردن گوشی همراه خود به پرینتر، تصاویر را منتقل کرده و چاپ کنید. یا این‌که ممکن است شما و دوستتان بخواهید با یکدیگر در زمینه‌های مختلف تبادل اطلاعات داشته باشید (یا حتی انجام بازی‌های تحت شبکه) به راحتی می‌توانید از این فناوری استفاده کنید.
فناوری NFC می‌تواند همانند کارت های غیرتماسی عمل کرده و دقیقا مسئولیت آنها را به دوش بکشد. یعنی اطلاعاتی را به قرائت‌کننده این گونه کارت‌ها ارسال نماید اما از طرفی دیگر NFC به خودی خود می‌تواند یک قرائت‌کننده نیز محسوب شود که یکی از کاربردهای آن را می‌توان خواندن برچسب‌های دیجیتالی دارای چیپ مخصوص RFID برشمرد. برچسب‌های دیجیتال به برچسب‌هایی گفته می‌شود که حاوی اطلاعات دیجیتالی می‌باشند و با یک دستگاه قرائت‌کننده می‌توان اطلاعات کاملی از محصول یا وسیله‌ای که در حال استفاده از آن هستیم به‌دست آورد. این اطلاعات می‌تواند حاوی متن‌ها و لینک‌ها باشد که به راحتی قابل ذخیره شدن در گوشی موبایل شما هستند. از این برچسب‌ها در تبلیغات و معرفی محصولات، کارت‌های ویزیت و فروشگاه‌ها استفاده می‌شوداز این فناوری در جاهای دیگری همچون مدارس و شرکت‌ها نیز می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال در مدارس می‌توان اطلاعات دقیق از فعالیت‌های دانش‌آموزان را با تگ‌های اطلاعاتی که در برچسب‌ها قرار می‌گیرند ثبت کرده و حتی زمان ورود و خروج، تکالیف، نمره‌ها و … را در یک برچسب تحویل خانواده‌ها نمایند.همچنین شما می‌توانید اطلاعات تماس یا شغلی خود را در تصویری از خودتان قرار داده و فقط یک تصویر را به عنوان رزومه کاریتان برای شرکت یا حتی سایت‌های که از NFC پشتیبانی می‌کنند ارسال کنید. البته این برچسب‌ها و یا تصاویر، دارای یک چیپ RFID اختصاصی می‌باشند که با نزدیک کردن دستگاه به آنها فقط می‌توان آن‌ها را خواند.
3-2-8-2انتقال مختلف داده ها
رابط NFCدر دو وضعیت مختلف می تواند داده را منتقل کند:فعال و غیر فعال.
یک دستگاه فعال قادر است فرکانس رادیویی خود را تولید و به محیط اطراف ارسال کند. در مقابل یک دستگاه غیر فعال

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد انعطاف پذیری، مواد غذایی Next Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد تلفن همراه، محدودیت ها، تکنولوژی ارتباطی