منبع پایان نامه ارشد درمورد اینترنت اشیا، مقررات دولتی، راهبرد توسعه ملی

دانلود پایان نامه ارشد

اطلاعات شخصی یکی دیگر از چالش های اینترنت اشیا است.

4-5-2امنیت:
ارتباط بین اشیاء نیاز به امنیت در برقراری دارد تهدیدات امنیتی بسیاری وجود دارد که قبل از پیاده سازی باید انها شناسایی شده واقدامات مناسب برای آن اتخاذ شود.
5-5-2اعتماد:
اطلاعات زیادی با استفاده از اینترنت اشیا بدست می آید اعتماد از صحت و یکپارچگی برقراری ارتباط یکی دیگر از چالش ها می باشد ]16[
6-5-2ترکیب و ادغام:
در سناریوی فعلی، دنیای اینترنت و دنیای فیزیکی دو جهان متفاوت است.چالش اصلی اینترنت اشیا ادغام این دو دنیا به طور موثراست. عوامل از قبیل هزینه، دوام،سرعت ارتباطات، ظرفیت اطلاعات، و امنیت وجود دارد که برای ارتباط آنها نیاز به لینک دستگاه ها و شبکه های مستقل و ناهمگون می باشد .]17[
7-5-2هماهنگی:
هنگامی که ما اشیا در سطح جهان را به هم متصل، و قصد داریم به اشتراک گذاری داده ها را تسهیل کنیم باید یک هماهنگی گسترده بین مردم ،برنامه ها، فرآیند ها،سرویس ها و تمامی آنچه در اینترنت اشیا وجود دارد برقرار سازیم و این نیز یک چالش در اینترنت اشیا محسوب می شود ]18[
8-5-2مقررات:
مقررات را می توان در سه دسته مختلف تعریف نمود مقررات دولتی ، موافقت نامه ها بین المللی،و مقررات فردی مقررات دولتی،مقرراتی ست که محدود به مرزهای سرزمینی و دولتها آنها را انجام می دهد که برای ساختار جهانی اینترنت اشیا مناسب نیست. مقررات فردی ،مقرراتی است که خود فرد برای هزینه موثر و افزایش کارایی و انگیزه برای خود تعیین کرده است موافقت نامه های بین المللی،که توسط چند نهاد قابل اعتماد بین المللی وضع می شود این دسته مقررات زمینه مناسب تری برای اینترنت اشیا دارند ]19[
6-2فرصت ها:
1-6-2قابلیت دسترسی:
اینترنت اشیا به عنوان اتصال دهنده جهان فیزیکی با دنیای دیجیتال می باشد، هر چیز در اطراف ما باداشتن یک شناسایی منحصر به فرد شناسایی می شود،با اختصاص IPv6 رسیدگی به هر عنصر اینترنت اشیا ممکن خواهد بود. به عنوان مثال: نظارت بیمار از راه دوربا استفاده از سنسورها و سیستم های مبتنی بر تگ های RFID.
2-6-2بهره وری:
با در دسترس بودن فن آوری های اینترنت اشیا،می تواندبا به اشتراک گذاری برخی از منابع ،برنامه ها و اشیا، هزینه زیرساخت های معمول مانند مرکز داده ها، سوئیچ وغیره را کاهش داد برای مثال، در مدیریت زنجیره تامین،می تواند حمل و نقل مواد و به طور کلی ارائه تدارکات، انبارداری و ردیابی محصول، مدیریت داده، کاهش تولیدات و هزینه های حمل و نقل را موردبررسی قرار داد و با دسترسی هوشمند اشیایی دنیای فیزیکی باعث افزایش بهره وری شد
3-6-2اثربخشی هزینه:
در اینترنت اشیا ارتباط اشیا با اسفاده از فناوری هوشمند برقرار می شود و این ارتباط و به اشتراک گداری اطلاعات باعث کاهش هزینه می شود .
4-6-2اتصال 5AAA :
یکی از مهمترین فرصت ها و اهداف اینترنت اشیا دستیابی به هر چیز درهرمکان و در هر زمان می باشد.
7-2عملکرد اصلی اینترنت اشیا:
اینترنت اشیا دارای سه عملکرد مهم است:
1-جمع آوری جامع: با استفاده از RFID، حسگرها،کد و بار کد های دو بعدو…مبادرت به جمع آوری اطلاعات از اشیادر هر زمان، هر کجا صورت می گیرد.
2- انتقال قابل اطمینان: ارائه اطلاعات مربوط به اشیاء را از طریق انواع شبکه های ارتباط امین واز راه دور و اینترنت به صورت بلادرنگ.
3-پردازش هوشمند: با استفاده از محاسباتی هوشمندمانند محاسبات ابری و فازی می توان به شناسایی، تجزیه و تحلیل و پردازش مقادیر زیادی ازداده ها و اطلاعات، به منظوراجرای کنترل هوشمند اشیاءپرداخت.
به عبارت دیگر اینترنت اشیا را می توان یک شکل جدید از شبکه بر اساس اینترنت دانست که بسیار بزرگتر دیده می شودشبکه که از دستگاه ها و شبکه های کامپیوتری با فن آوری های پیشرفته شکل گرفته است​​ ]20[

شکل 5-2ارتباط اینترنت اشیا با سایر شبکه های موجود]15[

8-2فناوری های مورد استفاده در اینترنت اشیا:

شکل6-2فن آوری های حیاتی دراینترنت اشیا]21[

شکل7-2 دسته بندی فن آوری های حیاتی دراینترنت اشیا]22[
فن آوری های کلیدی برای اینترنت اشیا در شکل 7-2 نشان داده شده است، چهار فن آوری کلیدی مهمتر آن عبارتند از RFID(و (IPv6 که مسئول شناسایی اشیا، فن آوری های حسگر که مسئول سنجش اطلاعات، فن آوری ارتباطات و فن آوری های یکپارچه سازی شبکه که وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده دارند و فن آوری پردازش هوشمند اطلاعات .
RFID1-8-2
تصور بسياري از افراد اين است که RFID يك فناوري نوظهور و نوپا است. علت اين تصور نادرست اين است که فناوري RFID به تازگي توسعه داده شده است. RFID از دهه 70 ميلادي وجود تجاري داشته اما به دليل هزينه بالايش در پياده‌سازي تاکنون گسترش چنداني پيدا نکرده است . اکنون با پيشرفت فناوري در زمينه سيستم‌هاي اطلاعاتي ، ظهور ريزپردازنده‌هاي قدرتمند و نسبتا ارزان مي‌توان با هزينه‌هاي کم‌تري RFID را پياده‌سازي كرد و چون دنياي تجاري امروزي نياز حياتي‌تري نيز به اين‌گونه سيستم‌ها دارد، مي‌توان آن را راحت‌تر در حوزه تجارت گسترش داد.
اگر به مفهوم RFID دقت كنيم، مي‌توان ادعا کرد که از زمان جنگ جهاني دوم اين فناوري حضور داشته است. سيستم مشابه ي در آن زمان براي شناسايي هواپيماهاي خودي و تفكيك آنها ازهواپيماهاي دشمن توسط انگليسي‌ها ساخته شده بود كه IFF نام داشت. IFF اختصار عبارت Identify Friend or Foe به مفهوم تشخيص دوست از دشمن است و مكانيزم آن نيز شبيه RFID است.در سال 1945 ميلادي نيز فردي به نام لئون ترمين دستگاهي جاسوسي اختراع كرد كه فناوري آن مشابهRFID است و درنهايت اينكه RFID شکل امروزي توسط مخترعي به نام ماريو كاردلو ساخته شد كه به علت گراني بسيارش تا سال 1970 استفاده‌اي از آن در تجارت نشد.
اساس شكل‌گيري RFID به کشف انرژي الکترومغناطيس توسط فارادي در سال 1846 برمي‌گردد. راداري که در سال 1935 ساخته شد نيز مي‌تواند يک RFID مقدماتي باشد. کاربرد RFID براي شناسايي حيوانات نيز در سال 1979 آغاز شد. در حدود سال 1987 نيز كار جمع‌آوري عوارض خودروهاي ايالات متحده توسط اين فناوري آغاز شد و از سال 1994 به بعد نيز كل خودروهاي اين كشور با استفاده از فناوري RFID شناسايي مي‌شود.
بيش‌ترين استفاده از RFID از سال 2000 به بعد انجام شده است، مثلا در سال 2003 شناسايي کانتينرها در جنگ آمريكا و متحدان عليه عراق به كمك RFID انجام مي‌شد.
اکنون نيز در سيستم زنجيره تامين محصولات تجاري شركت‌هاي پيشرفته، از مرحله قبل از توليد كالا تا تحويل آن به مشتري از RFID استفاده مي‌شود.]23[

ردیف
سال
توضیح
1
1800
فاراده نقطه عطفی بمنظور درک بنیادین انرژی الکترومغناطیس کشف کرد
2
1846
فاراده کشف می کند که نور و امواج رادیویی،بخشی از طیف انرژی الکترو مغناطیسی هستند.
3
1864
ماکسول تئوری را پیرامون حرکت الکتریسته و انرژی الکترو مغناطیسی در امواج متقاطع و با سرعت مساوی نور منتشر کرد
4
1887
هایتریش رادولف هرتز ثابت کرذ امواج متقاظع بلندی وجود دارند که می توانند در سرعت نور حرکت نموده و منعکس شوند؛این انعکاس و قطبی شدن همچون نور می باشد.
5
1896
مارکنی،نخستین کسی است که موفق می شود در دو سوی اقیانوس اطلس ،امواج رادیویی را ارسال ودریافت کند به زعم پیروان نظریه مک لوهان ،از آن پس کهکشان مارکنی،شروع شد
6
1906
موفق به اثبات وجود امواج پیوسته و ارسال سیگنال رادیویی گردید ،که این موفقیت شروع ارتباطات رادیویی مدرن بود.
7
1922
رادار اختراع شد
8
1944
سلف RFIDدر ابعادی به اندازه یک چمدان سفری بزرگ و مجهز به باتری ،در درون هواپیماهای جنگی جای گرفت تا از روی زمین امکان شناسایی هواپیمای خودی از دشمن فراهم شود.
9
1948
هنری استاکمن،اندیشه به کار گیری RFIDدر ارتباطات را مطرح کرد که تحت عنوان ارتباطات توسط قدرت تابشی معروف شد اما با وجود مسایل لاینحل بسیار،تا حدود سی سال کاربردی نشد
10
دهه1960
پژوهش های بنیادی پیرامون به کار گیری فرستده –گیرنده یک بیتی برای کنترل کالا از طریق رادیووی آغاز شد.
11
دهه 1970
نظارت بر حیوانات از طریق سامانه های RFIDعملی شد. در سال 1976در فرود گاه نیویورک مورد استفاده قرار گرفت.برچسب فعال و غیر فعال RFIDدر سال 1978در آزمایشگاه لوس آلاموس طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.
12
دهه 1980
ورود RFIDدر کنترل ایاب و ذهاب خودروها و کارکنان شرکت ها در نروژ
13
دهه 1990
ورود RFIDبرای امنیت اسکی بازان ،همچنین در پرداخت های الکترونیکی نیز به کار گرفته شد.
14
2002
ورود RFIDبعنوان راهبرد توسعه ملی فن آوری اطلاعات در کشور کره جنوبی و چند کشور دیگر شد.
15
2003
استفاده از RFIDدر دزون کارت شناسایی افراد
16
2005
از RFID و با تزریق تراشه آن زیر پوست انسان ،برای شناسایی افراد استفاده شد. همچنین در پارادیم اینترنت اشیا حاوی کاربردهای RFID در اینترنت ،از طرف اتحادیه بین المللی مخابرات منتشر شد.
17
2006
کتاب های کتابخانه مرکزی شهر مونیخ مجهز به برچسب RFIDشد و کتابخانه هوشمند بهره برداری شد. در همین سال کالاهای بسیاری در سراسر جهان مجهز به RFIDشدند و از RFIDدر زندان ها ،بیمارستان ها و مدیریت اموال اداری (به جای برچسب کالا)استفاده شد.
جدول2-2خلاصه تاریچهRFID
RFID به مفهوم استفاده از سيگنالهاي راديويي براي شناسايي خودكار يك شيء بر اساس ذخيره سازي و بازيابي داده از راه دور مي باشد]24[
بطور کلی سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی سیستم شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها به وسیله برقراري اطلاعات بین یک برچسب ردیابی که به یک کالا ، شئ متصل شده است و یک قرائتگر می باشد.
اصولاً سامانه هاي رادیو شناسه از امواج الکترونیکی و الکترو مغاطیسی براي خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره گیري می کنند. برچسب هاي ردیابی وسیله شناسایی متصل شده به کالایی است که تمایل به رد یابی آن وجود دارد و قرائتگر ها وسایلی هستند که حضور برچسب ها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آن ها را بازیابی میکنند.
1-1-8-2 تجهیزات مورد نیاز RFID
بطور كلي فناوريRFIDاز تجهيزات زير جهت پياده سازي كمك مي گيرد:
1. انواع برچسب6
2. انواع خواننده بر چسب-قرائتگر7
3. انواع نويسنده اطلاعات8
4. آنتن تقويت كننده سيگنال
5. نرم افزار مديريت اطلاعات
6. بانك اطلاعاتي، ساختار شبكه اطلاعاتي
1-برچسب (Tag)
بعضي از ويژگيهای ظاهری برچسب ها بصورت زير ميباشد:
الف- برچسب هايی كه دارای كفه پلاستيكی از جنس PVC ميباشند
ب- برچسب هايی كه شبيه كارتهای اعتباری هستند9 گفته ميشود.
ج- برچسب هايی كه بصورت لايه های كاغذی بر روی برچسب ساخته ميشوند10 گفته ميشود.
د- برچسب هايی كه در محيطهای قابل فرسايش (مثلاً آب يا مايع) به خوبی كار ميكنند.
ه- برچسب های كوچك كه در داخل اشياء عمومی مثل لباس، ساعت، دستبند و …. كارگذاشته ميشود.
انواع برچسب ها:
برچسب ها انواع گوناگونی دارند، اما می توان آن ها را به چهار دسته عمده برچسب هاي غیر فعال، فعال، نیمه غیرفعال و دوطرفه دسته بندي نمود.
برچسب هاي غیرفعال:
باتري داخلی ندارند و انرژي لازم براي فعال سازي پردازنده وارسال اطلاعات خود را از امواجی که از آنتن قرائتگر دریافت می دارند، تامین می کنند بدین ترتیب که ابتدا قرائتگر امواجی را به سمت برچسب ارسال می کند، سپس پردازنده برچسب با استفاده از انرژي این امواج، بیدار شده و دستور دریافتی از سوي قرائتگر را پردازش می کند و توسط امواجی که انرژي آن ها هم از امواج دریافتی تامین شده است، نتیجه را به قرائتگر مخابره می کند بدین ترتیب واضح است که برد این برچسب ها بسیار محدود است، چرا که فاصله برچسب از آنتن باید به

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد اینترنت اشیا، نفت و گاز، حریم خصوصی Next Entries منبع پایان نامه ارشد درمورد انعطاف پذیری، مواد غذایی