منبع پایان نامه ارشد درباره منطقه آزاد، مناطق آزاد تجاری، دریای خزر

دانلود پایان نامه ارشد

انتقال فناوري به توسعه سرزمين اصلي كمك مي نمايد. منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي انزلي اهدافي نظير: « عمران و آباداني و ارائه خدمات عمومي ـ رشد و توسعه اقتصاد ـ جذب سرمايه گذاري خارجي و داخلي ـ ايجاد اشتغال سالم و مولد ـ تنظيم بازاركار وكالا ، تشويق توليد و صادرات كالا ـ ورود و حضورفعال در بازارهاي منطقه اي و جهاني ـ جذب فناوريهاي جديد وانتقال علم و دانش فني به عوامل توليد داخلي همسو با توسعه علمي و فناوري جهان ـ تسريع در فرايندهاي تجاري ، اقتصادي و فناوري (كاتاليزور) با ايجاد بستر مناسب جهت انجام آزمايشي طرح ها و تعميم آن به سرتاسر كشور » كه رسالت تعامل فعال با جهان ؛ منطبق با سند چشم انداز بيست ساله كشور را دنبال مي نمايد .
3- 2- تاریخچه منطقه آزاد  انزلی
بر اثر تحولات صورت گرفته پس از فروپاشي شوروي و در پي تغيير و تحولات ساختاري روابط بين‌الملل منطقهء قفقاز و كشورهاي حاشيهء درياي خزر در معادلات منطقه‌اي و جهاني اهميت يافتند; امري كه با دوران پس از جنگ تحميلي در ايران و آغاز عصر سازندگي كشور همزمان گردید ; عصري كه ايران به‌دنبال ورود به اقتصاد جهاني و اخذ سرمايه و به تبع آن دانش و تكنولوژي جديد بود هدفي كه دولت وقت با ايجاد مناطق آزاد كشور در پي تحقق آن بود. در پي سفر ریاست جمهوری وقت به شهرستان انزلي و با توجه به خواست همگاني و براساس مصوبه هيأت دولت در سال ۷۵ منطقه وي‍ژه اقتصادي بندرانزلي در دو بخش جداگانه تعيين گرديد و در سال ۸۲ منطقه ويژه اقتصادي انزلي به منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي بدل شده و در سال ۸۳ نيز اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي مورد تصويب هيأت وزيران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي در سال ۸۴ از طرف هيأت وزيران تعيين و ابلاغ شد كه بر اساس آن منطقه آزاد انزلي در سه بخش و محدوده مجزاي بندري؛ اداره كل بنادر و كشتيراني استان ، شهرك صنعتي انزلي و  محدوده منطقه ويژه اقتصادي سابق انزلي با مساحت ۳۲۰۰ هكتار خشكي و تا عمق  ۲ كيلومتر از دريا در طول ۲۰ كيلومتر از حاشيه درياي خزر را شامل مي شود.
3- 3-  روند شروع فعالیت
در طول چند ساله گذشته ميزان تعامل و همكاري سازمان منطقهء آزاد تجاري- صنعتي انزلي با سازمان‌ها و ادارات و نهادهاي دولتي و غيردولتي استان گيلان و كشور افزايش چشمگيري داشته به حدي كه سازمان منطقهء آزاد تجاري- صنعتي انزلي به عنوان عضوي فعال از بدنهء مديريتي استان گيلان و كشور به ايفاي نقش مي‌پردازد.
با اجراي قوانين و مقررات مناطق آزاد تجاري- صنعتي كشور در محدودهء منطقهء آزاد انزلي و باگسترش ميزان همكاري و تعاملات ديگر ادارات و نهادهاي استان با اين سازمان مي‌توان به توسعهء همه‌جانبهء منطقه اميدوار بود، علاوه بر اين پس از اتصال بندر انزلي به راه‌آهن سراسري  و آستارا  و همچنین بهره‌برداري از بزرگراه قزوين- رشت- انزلي شاهد وقوع انقلابي در صنعت حمل‌و‌نقل (به عنوان يكي از اركان اصلي توسعه) و ترانزيت كالا و مسافر در منطقه خواهيم بود.با توجه به پتانسيل‌هاي فوق و پس از اتمام پروژه‌هاي زيرساختي محدودهء منطقهء آزاد انزلي شاهد دوران طلايي در صنعت، تجارت و گردشگري و … منطقه و كشور خواهيم بود چراكه اين منطقه حلقهء اتصال اقتصاد ملي به اقتصاد و تجارت جهاني است.
3- 4- نحوه ی شگل گیری منطقه آزاد انزلی
منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی به موجب ماده واحده قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی آبادان و خرمشهر ، جلفا و بندر انزلی ( مصوب ۲۳/۶/۱۳۸۲ مجلس ) که اشعار می دارد ” محدوده ای از منطقه شهرستانهای آبادان و خرمشهر و محدوده ای از شهرستانهای جلفا و بندر انزلی که هیات وزیران تعیین می کند به عنوان مناطق آزاد تجاری – صنعتی شناخته می شود . که این مناطق در کلیه امور بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی مصوب ۷/۶/۱۳۷۲ و اصلاحات بعدی آن اداره خواهند شد ” ایجاد گردید .
اساسنامه سازمان در مورخ ۴/۵/۱۳۸۳ به تایید هیات محترم دولت رسیده و نقشه محدوده در تاریخ ۸/۳/۱۳۸۴ ابلاغ گردیده است . بنابراین سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی سازمانی نوپاست که عملاً از اواخر سال ۸۴ فعالیتهای خورا بر اساس این قانون شروع کرده است . منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی اهدافی همچون ، عمران و آبادانی و ارایه خدمات عمومی ، رشد و توسعه اقتصادی ، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی ، ایجاد اشتغال سالم و مولد ، تنظیم بازار کار و کالا ، تشویق تولید و صادرات کالا ، ورود و حضور فعال در بازارهای منطقه ای و جهانی ، جذب فناوریهای جدید و انتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان ، تسریع در فرآیندهای تجاری و اقتصادی و فناوری را با ایجاد بستر مناسب جهت انجام آزمایشی طرحها و تعمیم آن به سراسر کشور که رسالت تعامل فعال با جهان ، منطبق با اسناد چشم انداز بیست ساله کشور را دنبال می کند .
این منطقه شامل محدوده ای از شهرستان انزلی به مساحت تقریبی ۳۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آبهای ساحلی محدوده است . محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی ( به غیر از محدوده بندری ) از غرب به اراضی نیروی دریایی و محدوده روستای طالب آباد و از سوی شرق به روستای چپرپرد پایین منتهی می شود .
که در سه محدوده جدا از هم به شرح ذیل در نظر گرفته شده است که هر یک پتانسیل خاص خود را دارند . این سه محدوده عبارتند از : –     ناحیه گلشن و فاز تجارت به مساحت ۲۰۹۱ هکتار که شامل اراضی مناسب طبیعی ، با تراکم جمعیت پایین و مناطق مسکونی ، کمترین مقدار زمین جهت شالی کاری ، دسترسی به سواحل مناسب و وجود اماکن و تاسیسات تفریحی و توریستی منطقه شهرک صنعتی حسن رود و ناحیه اطراف آن به مساحت ۹۴۶ هکتار که شامل شهرک صنعتی ، اراضی منابع ملی و مجاور تالاب می باشد .
–     محدوده بندری منطقه آزاد انزلی به مساحت ۱۰۶ هکتار ، که این امر مطلوبیت وجاذبه های منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی را برای ارائه تسهیلات در زمینه تخلیه و بارگیری و سایر امور ، ارتقا داده است .

3- 5-  روستاهای محدوده منطقه آزاد انزلی
محدوده مصوب منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی چهارده روستای لیجارکی ، طالب آباد ، حسن رود ، گلشن ، چپرپرد پایین ، سرخشکی ،گورابجیرصحرا ، فشتکه اول و دوم ، فتاتو ، جفرود پایین ، چاپارخانه ، جفرود بالا و کویشاء را شامل می شود . جمعیت این روستاها طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۶۲۵۶ نفر بوده است که از این جهت ۴۶/۱ درصد جمعیت روستایی استان را تشکیل می دهد .

3- 6- آثار با ارزش طبیعی منطقه

پهنه جنگلی فتاتو
این پهنه در همجواری روستاهای فتاتو و کویشاء قرار گرفته است . جنگل فتاتو  به لحاظ  بافت جنگلی نمونه نادری است و از معدود باقی مانده های توسکائستانهای قشلاقی حاشیه دریای خزر و یک میراث طبیعی تلقی می گردد و در برنامه ریزیهای آتی در زنجیره گردشگری منطقه ، به صورت یک ارزش طبیعی مدنظر قرار گرفته است .
تالاب انزلی
این تالاب ازنظرملی وبین المللی و به لحاظ ارزشهای علمی،فرهنگی ، تاریخی ،چشم اندازها ومناظرطبیعی وازنظرزیبائی شناسی وارزشهای اقتصادی– اجتماعی ،بسیار حایز اهمیت است که ازجمله سایتهای با ارزش منطقه محسوب می گردد . یکی از ویژگیهای تالاب انزلي ، ايجاد فضايي مناسب براي پرندگان آبزي و كنار آبزي است كه باعث شده است ، اينگونه پرندگان براي تغذيه ، لانه سازي و زادآوري در اين تالابآشيانه سازي كنند ، بطوریکه از مجموع ۱۴۰ گونه پرنده مهاجر در ايران ، ۷۷گونه از پرندگان مهاجر به تالاب انزلي مهاجرت مي كنند . که این موضوع نیز زیبایی خاصی به این تالاب داده است و باعث گردیده که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب نماید .
 تالاب انزلی به خاطر زیبایی بی نظیر و همجواری آن با جنگل ورودخانه ، قابلیت زیادی برای فعالیتهای گردشگری دارد ، بدین لحاظ در برنامه ریزی گردشگری منطقه نقش ویژه ای برای آن در نظر گرفته شده است .   
دریای خزر و سواحل زیبای آن
بزرگترين درياچه جهان كه در اصطلاح آن را دريا مي نامند ، درياچه خزر مي باشد . درياچه خزر از درياچه سوپریروپین كه دومين درياچه بزرگ دنياست ۵ برابر وسيع تر است و توسط ۵ كشور ايران ، آذربايجان ، روسيه ، قزاقستان و تركمنستان احاطه شده است .
سواحل بكر و ماسه ای این دریا به همراه غلظت كم نمک آب آن محیط مناسبی جهت شنا و دیگر تفریحات ، بوجود آورده است ، اين دريا به عنوان اصلی ترین مكان گردشگري و توريستي استان گيلان مطرح باشد كه همه ساله ميليونها گردشگر داخلي و خارجي را به خود جذب مي نمايد . اين دريا همچنين از نظر ارزشهاي اقتصادي و بيولوژيك نيز بسيار با اهميت است ، كه مهمترين آنها عبارتند از :
منابع نفت و گاز درياي خزر
    كارشناسان ، درياي خزر را بعد از خليج فارس و سيبري به عنوان سومين منطقه داراي ذخاير عظيم نفتي و گاز جهان معرفي نموده اند .
در درياي خزر ۱۱۴ گونه ماهي و ۶۳ زيرگونه موجود است كه از مهمترين آنها مي توان به ماهيهاي آزاد ، كپور ، سفید و …. اشاره كرد و همچنين درياچه خزر يكي از منحصر به فردترين اكوسيستم هاي آبي جهان است كه محيطي مناسب براي زندگي و رشد مرغوبترين ماهيهاي خاوياري جهان مي باشد .

 شکل 3 – 1 – محدوده منطقه آزاد انزلی
3- 7- امکانات بندری و کشتیرانی
انزلي با دارا بودن قدمتي ديرينه و منحصر بفرد يكي از مناطق فعال دربين كشورهاي حاشيه درياي خزر و بزرگترين بندر حاشيه شمالي كشور مي باشد كه علاوه بر داشتن جاذبه هاي گردشگري بدليل واقع شدن در مسير ارتباطي اروپا – اسيا از اهميت فوق العاده اي برخوردار است با عنايت به سرمايه گذاريهاي بعمل آمده در زمينه ايجاد زير ساختهاي مناسب، وجود انبارهاي چندمنظوره و ترمينالهاي متنوع و خريد مدرن ترين تجهيزات تخليه و بارگيري به عنوان اولين منطقه مجهز به سيستم ترافيك دريايي اين بندر را از بنادر موجود در سطح كشور و منطقه متمايز نموده است. بندرانزلي با استفاده از فناوري اطلاعات تمام تشريفات بندري و گمركي را از طريق شبكه رايانه اي مشترك بندر و گمرك به صورت مكانيزه انجام مي دهد و زيرساختهاي لازم را جهت تحقق سياست داد و ستد الكترونيكي فراهم نموده و همواره در اين خصوص جزء بنادر پيشرو كشور محسوب ميشود. مشخصات منطقه آزاد در جدول 1 – 3 آمده است.
مساحت كل محدوده بندري منطقه آزاد انزلي: ۲/۶۸هكتار 
جدول 3 – 1 – مشخصات عمومی منطقه آزاد انزلی
 
شماره اسكله
نوع اسکله
طول – متر
آبخور – متر
ظرفيت پذيرش-تن
۱
عمومي
۶۵ ۲۴/۱۲۶
۵.۵
۵۰۰۰
۲
عمومي
۲۴/۱۲۶
۵.۵
۵۰۰۰
۳
عمومي
۲۴/۱۲۶
۵.۵
۵۰۰۰
۴
عمومي
۲۴/۱۲۶
۵.۵
۵۰۰۰
۵
عمومي
۱۵۶
۵.۵
۵۰۰۰
۶
عمومي
۱۵۶
۵.۵
۵۰۰۰
۷
عمومي
۱۵۶
۵.۵
۵۰۰۰
۸
عمومي
۱۵۶
۵.۵
۵۰۰۰
۹
عمومي
۱۵۶
۵.۵
۵۰۰۰
۱۰
عمومي
۲۰ ۲۶ ۶۱/۱۸۳
۵.۵
۵۰۰۰

شکل 3 – 2 – اسکله بندرانزلی

فصل چهارم
برنامه ریزی فضایی و
کالبدی مورد نیاز

4- 1- برنامه ریزی کالبدی
فضاهای مختلف این مجموعه فرهنگی با توجه به عملکردهای متنوعی که دارد به بخش های مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از :
بخش فرهنگی ( شامل فضای همایش ، تالار ، فضای نمایشگاهی و گالری )
بخش آموزشی ( شامل کتابخانه ، کارگاه ، آتلیه و کلاس )
بخش اداری
بخش تفریحی ( شامل رستوران ، بوفه )
بخش پشتیبانی
6 – 1 بررسی استانداردهای فضاهای موجود در طراحی
بخش فرهنگی ( شامل فضای همایش ، تالار ، فضای نمایشگاهی و گالری )
4- 2- ضوابط طراحی سالن نمایش
نکات کلی مربوط به سالن نمایش عبارتند از دید خوب پرده از صندلی ، صندلی راحت ، عرض کافی راهروها ، فاصله مناسب ردیف های صندلی ، وضع مطلوب هوای سالن از نظر دما ، رطوبت و تازگی هوا و روشنایی و طریقه نورپردازی سالن .
درهنگام طراحی سالن باید به نکات زیر توجه کرد:
1 – زاویه تابش نور دستگاه نمایش بر روی پرده
2 – سالن سینما ( کف ) باید طوری ساخته شود که تماشاچی نسبت به پرده

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درباره زیست محیطی، منطقه آزاد، مقررات ملی Next Entries منبع پایان نامه ارشد درباره ، مربعی، مفیدترین