منبع پایان نامه ارشد درباره درد مزمن، روانشناسی، عوامل بیرونی، چند رشته ای

دانلود پایان نامه ارشد

است که برای درمان این اختلالات از درمان های ترکیبی استفاده شود (رجبی و عطار، 1380).
1-13-2 اصول درمانی عمومی
مبتلایان به درد مزمن معتقدند که مریض اند و به دنبال درمان های پزشکی اند. در واقع، پیچیدگی سبب شناسی و درمان ها، یک تاریخچه پزشکی کامل، مطالعه نظام ها و یک آزمایش فیزیکی را طلب می کند و مبنای مستحکمی برای تلاش های بازپروری است و به بسندگی بیمار و اعضای تیم غیر پزشکی می انجامد. مصاحبه با همسر یا خویشاوندان نزدیک، استفاده از آزمون های روانشناختی و سیاهه های درد اطلاعات مفیدی درباره روابط بین فردی و پاداش اجتماعی فراهم می کند. مصاحبه روانشناسی می بایستی در ارتباط با تاریخچه کامل پیوند بین رویدادهای بااهمیت زندگی و آغاز یا بدتر شدن درد باشد که باعث آشکارسازی تعارض های اصلی و دستاورد اولیه یا ثانویه می شود. سرانجام استفاده از رویکردهای جداگانه درمانی بندرت موفقیت آمیز بوده است. بسیاری از درمان های موفق گزارش شده توسط مدیریت درد معاصر حاصل یک رویکرد درمانی ترکیبی است. اینها دامنه گسترده ای از رویکردهای درمانی از جمله رویکرد زیستی، روانشناختی و اجتماعی اند (کاپلان و سادوک، 1989، به نقل از رجبی و عطار، 1380).
1-13-3- طبقه بندی داروهای مورد استفاده در درد مزمن
غیر مخدر131: مانند آسپرین، استامینوفن و گروه NSAID
مخدرها132: که همچنین نارکوتیک نیز نامیده می شود. مانند مورفین، کدئین، هیدروکدن133، متادون و غیره. ترامادول جز این طبقه محسوب نمی شود ولی عملکردی مشابه مخدرها دارد.
ضد درد کمکی134: داروهایی که در اصل برای درمان دیگر شرایط درد است اما برای تسکین مشکلات دردهای خاص نیز استفاده می شود. مانند برخی ضد افسردگی ها و داروهای ضد تشنج.
سایر موارد: داروهایی که مستقیما برای کاهش درد نیستند ولی به عنوان بخشی از برنامه مدیریت درد تجویز می شود. این طبقه شامل داروهای درمان بی خوابی، اضطراب، افسردگی و انقباض عضلانی است (انجمن ملی دارویی، 2013)
1-13-4- درمان های روانشناختی برای درد
روانشناسان در کمک به کنار آمدن افراد با افکار، احساسات و رفتارهای مرتبط با درد متخصص هستند. آنها ممکن است با افراد و خانواده ها از طریق کار در مطب خصوصی مستقل و یا به عنوان بخشی از تیم مراقبت های بهداشتی در یک محیط بالینی همکاری کنند. مبتلایان به درد مزمن ممکن است برای دیگر مشکلات خود به روانشناس مراجعه کنند. وقتی با یک روانشناس کار می کنید، شما می توانید در مورد سلامت جسمی و هیجانی خود با او صحبت کنید. روانشناس در مورد تجربه درد شما می پرسد و اینکه چه فاکتورهایی می تواند درد شما را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، به احتمال زیاد او از شما خواهد خواست تا در مورد همه نگرانی ها و استرس های خود و همچنین کسانی که به درد شما مربوطند صحبت کنید. همچنین پرسشنامه ای برای ثبت افکار و احساساتتان به شما می دهد. برای بیماران مبتلا به دردهای مزمن، برنامه درمانی خاصی برای هر فرد طراحی شده است. این طرح شامل آموزش تکنیک های تمدد اعصاب (ریلکسشن)، تغییر باورهای قدیمی راجع به درد، ایجاد مهارت های مقابله ای جدید و مقابله با هرگونه اضطراب و افسردگی است که ممکن است با درد شما همراه باشد. یکی از روش ها برای اینکار، کمک به شما برای یادگیری مبارزه با هرگونه تفکرات غیر سودمند در ارتباط با درد است. در برخی از افراد تکنیک حواس پرتی به خوبی عمل می کند و در برخی دیگر روانشناس می تواند کمک کند تا فرد راه های جدیدی را برای تفکر راجع به درد بیابد. مطالعات نشان دادند که برخی از روان درمانی ها می تواند به اندازه عمل جراحی برای تسکین درد موثر باشد زیرا درمان های روانشناختی برای درد می توان چگونگی پردازش احساس درد شما را تغییر دهد. همچنین یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا با تغییر سبک زندگی خود به ادامه ی کسب و کار و فعالیت تفریحی خود بپردازید (انجمن روانشناسی آمریکا، 2014).
بیشتر بیماران در می یابند که بعد از چند جلسه روانشناسی می توانند بهتر درد خود را مدیریت کنند. کسانی که در حال تجربه افسردگی یا در شاید دارویی طولانی مدت به سر می برند ممکن است دیرتر به درمان های روانشناختی پاسخ دهند. همراه با روانشناس، شما تعیین می کنید که جلسات درمانی چقدر باید طول بکشد. هدف این درمان ها کمک به رشد مهارت های مقابله ای خود برای کنار امدن با درد و داشتن یک زندگی کامل است (انجمن درد مزمن آمریکا135، 2014).
1-14- سردرد مزمن
سردردهای مزمن باید 15 روز در ماه یا بیشتر وحداقل به مدت 3 ماه وجود داشته باشند و نباید به علت بیماری دیگری ایجاد شده باشند (کرومبی و همکاران به نقل از مسگریان و همکاران، 1391)
1-14-1سبب شناسی سردرد مزمن
علت بسیاری از سردردهای مزمن روزانه هنوز نامشخص است و علت اساسی سردرد مزمن قابل شناسایی نمی باشد اما برخی از عوامل تاثیر گذار عبارتند از:
• افزایش پاسخ برای سیگنال های درد
• بدعملکردی بخشی از مغز که سیگنال های درد را مدیریت می کند
• التهاب یا دیگر مشکلات عروقی در داخل و اطراف مغز همچون سکته مغزی
• عفونت ها، مانند مننژیت
• فشار بیش از حد بالا یا پایین درون جمجه
• تومور مغزی
• ضربه به سر (مایو، 2012)
1-14-2- علائم سردرد مزمن
با توجه به تعریف، سردرد مزمن باید 15 روز در ماه و یا بیشتر برای مدت 3 ماه وجود داشته باشد. سردرد مزمن ممکن است بیش از 4 ساعت در روز و یا کمتر از 4 ساعت در روز باشد، که البته سردردهای بیش از 4 ساعت شایع تر می باشد. در اینجا شرایطی که افراد ممکن است دچار سردرد مزمن شود ذکر شده است که به 4 بخش تقسیم شده است:
• میگرن مزمن136
• سردرد مزمن عصبی137
• سردرد مداوم روزانه جدید138
• زنجیره میگرن (سر درد در نصف سر)139
میگرن مزمن: این نوع سردرد شامل میگرن دوره ای بدون اورا می باشد. برای تشخیص این نوع سردرد و سردرد تنشی شما باید 15 روز در ماه به مدت 3 ماه سردرد داشته باشید. علاوه بر این، 8 روز در ماه یا بیشتر برای حداقل 3 ماه، باید علایم زیر را تجربه کنید:
حداقل 2 مورد از این علائم:
• درد نبض دار140، یا تپنده 141
• سردرد متوسط تا شدید
• تشدید سردرد با انجام فعالیت های روزمره
و حداقل یکی از این موارد:
• تهوع، استفراغ و یا هردو
• حساسیت به نور و صدا
سردرد عصبی روزانه: این سردرد شامل سردرد عصبی دوره ای می باشند که ممکن است چند ساعت طول بکشد و یا ثابت باشد.
این نوع سردرد حداقل باید دو مورد از موارد زیر را داشته باشد:
• درد در هر دو طرف سر خود
• احساس فشار و یا سفتی در درد، اما ضربان دار نیست
• درد خفیف تا متوسط
• با فعالیت روزمره فیزیکی تشدید نمی شود.
به علاوه، یکی از موارد زیر نیز در این نوع سردرد وجود دارد:
• حساسیت به نور یا صدا
• تهوع(خفیف)
سردرد روزانه مداوم: این نوع سردرد برای چند روز از اولین بار که شما آن را تجربه می کنید، ثابت هستند.
این نوع سردرد حداقل باید دو مورد از موارد زیر را داشته باشد:
• درد در هر دو طرف سر خود
• احساس فشار و یا سفتی در درد، اما ضربان دار نیست
• درد خفیف تا متوسط
• با فعالیت روزمره فیزیکی تشدید نمی شود.
به علاوه، یکی از موارد زیر نیز در این نوع سردرد وجود دارد:
• حساسیت به نور یا صدا
• تهوع(خفیف)
زنجیره میگرن: این سردرد، باعث درد فقط در یک طرف سر می شود که تغییر مکان هم نمی دهد. آنها همچنین:
• روزانه و مستمر و بدون دوره های بی درد هستند
• درد متوسط تا شدید ایجاد می کنند
• به داروی ایندومتاسین142 پاسخ می دهند
• ممکن است گاهی اوقات تشدید شود و همانند علایم میگرن شوند
به علاوه، حتما یکی از موارد زیر نیز در این نوع سردرد تجربه می شود:
• اشکی یا قرمزی چشم در سمت مبتلا
• گرفتگی بینی و یا آبریزش بینی
• افتادگی پلک و یا تنگ شدن مردمک (مایو، 2012)
1-14-3- فاکتورهای سردرد مزمن
عوامل مختلفی با افزایش سردرد همراه است. شامل:
عوامل هیجانی: اضطراب، خستگی، استرس، تنش
عوامل فیزیکی: مانند عوامل مرتبط با عضلات سر و گردن. برای مثال بد نشستن پشت میز .
عوامل بیرونی: مانند نور زیاد، سرما، گرما، صدا و غیره ( کنی143، 2011)
خواب آشفته
استفاده زیاد از کافئین
استفاده زیاد از داروهای ضد درد
چاقی (مایو، 2012)
1-14-4- درمان سردرد
اولین درمانی که برای سردرد مورد استفاده قرار می گیرد؛ دارو درمانی می باشد. اگر شما بیش از 3 بار در هفته از داروهای مسکن برای رفع درد خود استفاده می کنید در ابتدا باید درمان شامل کنار گذاشتن این داروها باشد. داروهایی که برای درمان سردرد به کار می روند عبارتند از:
ضد افسردگی ها: شامل ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند نورتریپتیلین. که این داروها برای آشفتگی خواب، افسردگی و اضطراب این بیماران نیز مفید می باشد. دیگر داروهای ضد افسردگی قابل تجویز برای این دسته از بیماران داروهای بازجذب سوتونین (SSRI) می باشد که شامل پروزاک و غیره است.
مسدود کننده بتا144: این داروها که عموما برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود، همچنین برای پیشگیری از میگرن های دوره ای نیز مفید است. برخی از این داروها عبارتند از آتانول145، پروپرانول و غیره. برخی موارد این داروها در افرادی که علاوه بر سردرد دچار افسردگی نیز هستند تجویز می شود.
داروهای ضدصرع146 : برخی از داروهای ضدصرع به نظر می رسد که می توان از میگرن جلوگیری کند. همچنین این داروها از سردرد مزمن روزانه نیز جلوگیری می کنند که شامل گاباپنتین147 و غیره هستند.
NSAIDs: تجویز داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی از قبیل ناپروکسن148 ممکن است مفید باشد. به خصوص زمانیکه شما قصد دارید دیگر داروهای مسکن را کنار بگذارید.
بوتولینوم توکسین149: تزریق بوتاکس در برخی از افراد بخصوص آن ها که تحمل استفاده از داروهای روزانه برای سردرد خود را ندارند، مفید است.
متاسفانه برخی از سردرد های مزمن به این داروها مقاوم هستند (مایو، 2012).
درمان های جایگزین
برای بسیاری از مردم درمان های جایگزین (مکمل) برای رفع سردردشان مفید بوده است. اگرچه همه ی درمان های جایگزین برای سردرد مورد مطالعه قرار نگرفته است و احتیاج به مطالعات بعدی دارد:
طب سوزنی150: در این روش باستانی از سوزن هایی که به نازکی مو هستند در مناطق مختلف پوست استفاده می شود. تحقیقات نشان دادند که طب سوزنی شدت و تکرار سردرد مزمن را کاهش می دهد.
بیوفیدبک: بیوفیدبک یا پسخوراند زیستی می تواند در درمان سردرد مفید باشد. شما می توانید یاد بگیرید که سردرد خود را با آگاهی از تغییر برخی پاسخ های بدنی همانند تنوس عضلانی و ضربان قلب کنترل کنید.
مدیتیشن151: ورزش مدیتیشن می تواند به شما کمک کند تا ذهن و جسم آرام تری داشته باشد. این ورزش تنفس شما را آرام و ماهیچه هایتان را ریلکس می کند که با اینکار می تواند به شما در مدیریت درد و کاهش استرس کمک کند.
ماساژ152: ماساژ می تواند استرس را کاهش دهد، درد را از بین ببرد و آرامش را ترویج دهد. اگرچه ارزش ماساژ در درمان سردرد هنوز نامشخص است، اما اگر شما ماهیچه های سفت و حساس به لمس در پشت سر، گردن و شانه دارید، می تواند سودمند باشد.
داروهای گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی: برخی شواهد وجود دارد که نشان می دهد گیاه گل مینا می توان میگرن را کاهش دهد. دوز بالایی از ریبوفلاوین (ویتامین B-2) همچنین با کمبودهای ظریف در سلول های مغزی می تواند از میگرن جلوگیری کند. مکمل کوآنزیم (Q10) و سولفات منیزیم ممکن است در برخی افراد مفید باشد (مایو، 2012).
1-15- مدیریت درد
مدیریت درد یک رویکرد چند رشته ایست که در سال های اخیر بسیار به آن توجه شده است ( لوریگ و همکاران، 1999، بیکر153 و همکاران، 2000، کوران و همکاران، 2001، دیسویک و همکاران، 2004؛ به نقل از یتسه154 و همکاران، 2011). این رویکرد شامل پرداختن به قسمت های مختلف درد است و به عنوان یک مدل یکپارچه با هدف تشویق مشارکت فعال و افزایش ظرفیت مقابله برای کنترل درد می باشد (یتسه و همکاران، 2011). در مدیریت درد از یک مدل چند بعدی استفاده می شود

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد درباره درد مزمن، عوامل روانشناختی، عوامل شناختی، استراتژی ها Next Entries منبع پایان نامه ارشد درباره فراشناختی، درد مزمن، توانایی ها، پردازش اطلاعات