منبع پایان نامه ارشد با موضوع شیلنگ، درها، اطفای

دانلود پایان نامه ارشد

این وسیله ای است که باید در انتهای خروجیهای اضطراری ، ابتدای پلکانهای عمومی و مسیرهای طولانی بروری دیوار کار گذاشته شود و شیشه آن قابل شکستن باشد ، تا دکمه آزاد شود و به گونه های قرار گیرد تا افرادی که با مشاهده حریق می خواهد آنرا به صدا در آورد مسیری بیش از 30 متری را طی نکند .
2-14-4-2- اعلام کننده های صوتی
وقتی از این سیستم ها برای پخش علائم هشدار دهنده استفاده می شود باید ترتیبی داده شود که علائم پخش حریق به تمامی علائمی که از سیستم های صوتی در این مراکز می باشد اولویت داشته باشد . در مکانهایی که دارای آژیر اعلام حریق می باشند حداقل دو دستگاه در سمت مخالف هم تعبیه شوند و کاملا آن منطقه را تحت پوشش قرار دهند .

2-14-5-2- کاشفها
کاشفها به منزله چشم همیشه باز می باشند که در تمامی اوقات وظیفه نگهبانی و اطلاع رسانی را بعهده دارند . مخصوصا در مکانهایی که در تردد کم هستند و یا بعد از پایان کار اداری پلمپ می شوند، این نقص وجود دارد که در صورت آتش سوزی ، مدت زیادی طول خواهد کشید تا شعله و دود آن به بیرون را ه پیدا کند و مسئولان را از خطر آگاه کند . امروزه از وجود سیستم های اعلام خطر خودکار که انواع مضلفی را شامل می شوند ، می توان بهره جست و در مجموعه بکار گرفت .
کاشفهای سه نوع اصلی عبارتند از :
-کاشفهای حرارتی
-کاشفهای دودی
-کاشفهای شعله ای
هر یک از کاشفها سیستم و مکانیزم مخصوصی دارد که با توجه به شرایط محیط و مواد قابل اشتعال موجود در آن ، باید انتخاب و بکار گرفته شود . در حال حاضر این سیستم های آگاهی رسانی خودکار بسیار پیشرفت نموده و قادر هستند که روی تابلوی سیستم کنترل مرکزی ، نشانی و موقعیت محل را ، دقیقا مشخص کنند . بدین وسیله برای رسیدن به مکان آتش سوزی و مبارزه با آن ، حداقل زمان صرف می شود . کارایی این سیستم به گونه ای است که تمام اطاقها و مکانهایی که کاشف دتکتور در آنها نصب شده است و به این سیستم متصل می باشند را هر 30 ثانیه کنترل می کند .
آتش سوزی بر دو نوع می باشد :
1- غیر عمدی
2- عمدی
1–آتش سوزی غیر عمدی می تواند ناشی از اتصالات برق رسانی در شبکه یا اتصالی در وسایل و ادوات الکتریکی مورد مصرف ، جامدات ، مایعات قابل اشتعال و یا در معرض حرارت ، نشست گازها و یا مواد شیمیایی قابل اشتعال ، مواد خود سوز ، مواد شیمیایی که در معرض نور یا اکسیژن موجود در هوا قرار گیرند ، انتقال حرارت و . . . باشد .
2–آتش سوزی عمدی نیز می تواند بصورت خرابکاری با نقشه از قبل طراحی شده صورت بگیرد که ذکر انواع و اقسام آن در این مختصر نمی گنجد و نیاز به مراجعه به کتابهای تخصصی در این زمینه و مسائل امنیتی را شامل می شود .

2-14-6-2- سیستم اطفای خود کار
در مکانهای بسیار حساس و دور از دسترس ، می توان از این سیستم به صورت مجزا یا همراه با سیستم اعلاو اتوماتیک استفاده کرد . برای سیستم اطفای خودکار می توان از گازکربنیک ( co2 ) مواد هالوژنه ، پودر آب استفاده کرد . هر چند که استفاده از گاز کربنیک و مواد هالوژنه در مکانهای عمومی و اداری پرسنل ، خطر مسمومیت و خفگی را ( در صورتی که مدت توقف در آنجا بیش از اندازه باشد ) در پی دارد . در طراحیها باید نسبت به موقعیت مکانی و اشیای موجود ، دقت لازم و کافی را مبذول داشت . مثلا در مورد قدرت خنک کنندگی گاز کربنیک باید گفت اثرات نامطلوبی بروی بعضی از اشیایسنگی یا شیشه ای می گذارد و باعث تلفات جانی می شود . در مورد گاز هالوژن نیز نظریات متفاوتی وجود دارد . انواع مختلف آن مثل
, D . B T . M (2402 ) , B . T . M (1301 , B . E . F ( 1211 ) B.C.M(101)
وجود دارد که رایجترین و کم خطرترین آنها برای محلهای دارای تجمع انسانی ، نوع ( 1301 ) می باشد.
امروزه مواد هالوژنه به جهت اینکه برای لایه اوزن بسیار مضرند ، در حال خارج شدن از رده مواد اطفایی هستند . بنابراین تا آنجا که ممکن است از آنها استفاده کرد ، هر چند که توان خاموش کنندگی آنها در محیطهای بسته ، بیش از دیگر مواد موجود است و صدمه به اشیای تاریخی و موزه ای از سوی آنها بسیار ناچیز بوده یا اصلا وجود ندارد .
استفاده از سیستم آب افشان ( اسپرنیکز ) متخصصان آتش نشانی را به سوی خود جلب نموده است و تحقیقات بسیاری به صورت تئوری و عملی در مورد این سیستم انجام شده است که نتایج مطلوبی داشته است اگر موزه ها بتوانند از این سیستم در محل هایی که اشیای نگهداری شوند آنها در برخورد با آب تاثیر پذیر نبوده و ارزش خود را از دست نمی دهند استفاده کننده مقرون به صرفه تر است .
هر چند که استفاده از آب در هنگام آتش سوزی ها در این مراکز و در مواقعی که کنترل آن امکان پذیر نیست تنها کاری است که می توان با آن مبارزه قطعی و نهایی با آتش سوزی پرداخت .
بر همین اساس پیش بینی یک شبکه آتش نشانی با فشار لازم در قسمت خروجی ها امری ضروری است به طوری که با استفاده از سیستم فوق باید قرقره مجهز به شیلنگ آب رسانی در ابتدای ورودی درها – مکان های داخلی – خروجی راهروها – تعبیه شوند طول لوله شیلنگ های مربوط به آنها می توانند 25 – 30 متر در نظر گرفته شود .
هر قرقره شیلنگ آب رسانی باید قابلیت پوشش دهی m2 800 از سطح هر طبقه را دارا باشد .
نکات قابل توجه برای قرقره شیلنگ آب رسانی :
1– برای قرقره هایی که به طور خودکار عمل نمی کنند باید تابلوی راهنمایی نصب شود تا بیان کننده این مفهوم باشد که « قبل از دپن کردن لوله ، شیر ورودی باز شود » این تابلو باید روی دیوار و محلی مناسب که نزدیک به قرقره باشد نصب شود .
2– تابلوی راهنمای دیگری به این مضمون که « در لحظه های بسیار اضطراری جهت کنترل آتش سوزی و اطفای آن استفاده شود » باید در کنار قرقره شیلنگ آب نصب شود .
3- اگر قرقره شیر آب آتش نشانی در داخل شیارها و مکان که دردار هستند نصب شوند ، باید روی آنها با رنگ قرمز نوشته شود : « قرقره شیلنگ آب آتش نشانی » رنگ زمینه آن سفید و اندازه حروف mm 50 باشد .

2-14-7-2– درهای مقاوم در مقابل حریق :
این درها که در مقابل آتش سوزی مقاوم هستند ، می توانند از 2/1 ساعت تا 3 ساعت مقاومت کنند . از نظر شکل ظاهری مانند درهای معمولی بوده ، ولی جنس و مواد داخلی به کار رفته در آنها این مقاومت را دارا می باشند . معمولا از این درها ، باید در مکانهای پر خطر ، انبارها ، اتاقها و مجموعه های حاوی اشیاء بسیار نفیس استفاده کرد تا آتش سوزی های احتمالی سریعا از خارج محل به داخل آنها یا بالعکس ، سرایت نکند . همین طور در مسیرهای خروجی اضطراری درهای بکار رفته باید از این نوع باشند .
همچنین در کنار این درها می توان با به کاربردن نوارهای مخصوص در اطراف درزها و چهار چوب ها ، آنها ار دودبند نیز کرده ولی برای ایمنی بیشتر بهتر است از درهای مخصوص و دودبند شده به صورت جداگانه در مسیرهای خروجی اضطراری یا محل نگهداری اشیاء نفیس ( که تاثیرپذیر از دور هستند ) استفاده کرد . در کارگذاشتن این درها ، باید این نکته را در نظر داشت که در سالها و محله های پرتردد و راههای خروج اضطراری است و جهت باز شدن آنها ، حتما به طرف بیرون یا راهرو یا هر معبر دیگر می باشد .

2-14-8-2- سقفهای کاذب
در مکانهایی که سقف کاذب وجود دارد و جداسازی داخلی اتاقهای انبارها و دیگر قسمتها از زیر سقف کاذب صورت گرفته است ، باید جداسازی به گونه ای باشد که در هر قسمت دیوار یا تیغه جداکننده تا سقف اصلی امتداد یافته ، به اندازه کافی ببا ضخامت مناسب و مقاومت در مقابل حریق باشد .

2-14-9-2- دالانها ( داکت ها ) و کانالهای تاسیسات
ممکن است تاسیات الکتریکی یا خدماتی موجود در مجموعه ، از قسمت سقفهای کاذب یا دالانهای زمینی عبور داده شده باشند و در صورت بروز آتش سوزی در نقطه ای از این فضاها یا محلهای مرتبط با آنها ، امکان سرایت شعله ، حرارت و دود از طریق این دالانها و کانالها ، به نقاط و مکانهای همجوار یا دور از آنها وجود داشته باشد ؛ بنابراین برای جلوگیری از این خطر ، لازم است که شیارها و منافذ موجود در آنها و محلهایی که به قسمت دیگر راه می یابند ، کاملا محصور شده ، توسط مواد و مصالح (Fire – Seal ) دود بندی و حفاظ بندی شوند . همچنین باید در کانالهای مربوط به هوا ساز ها در قسمتهای اصلی کانال و خروجی های فرعی به اتاقها ، انبارها و مکانهای دیگر، دریچه ای مقاوم در مقابل حریق ( Fire Damp ) کار گذاشته شود تا به محض وقوع آتش سوزی، بر اثر برخورد حرارت و ذوب شدن فیوز ، به طور خودکار بسته شده از ورود شعله و دود جلوگیری کنند . در صورت عبور لوله های تاسیساتی از سقف ، باید ایزوله بودن آنها و نبود نشتی و خراب به صورت دوره ای کنترل شود . در غیر اینصورت خرابی به بار آمده و خسارات حاصل از آن جبران ناپذیر خواهد شد .
تذکر : در محلهایی که عبور کانالها ی برق به صورت فشرده است ، هرچند یکبار باید عمل سم پاشی صورت پذیرد تا محل رشد و نمو « موش » و دیگر جانوران موزی نشود .

2-14-10-2– خاموش کننده های دستی قابل حمل
در بسیاری از آتش سوزی ها اگر بتوان در 3 دقیقه اول با آن به مبارزه برخاست، امکان اطفاء بسیار زیاد است و این کار زمانی تحقق می پذیرد که از قبل، وسائل و ادوات مخصوص در این زمینه، در محل آماده باشد. یکی از معمولی ترین و در عین حال مهمترین این وسایل، خاموش کننده های دستی با ظرفیتهای مختلف در انواع، آبی، پودری، گاز کربنیک، هالوژنه، کف شیمیایی و میکانیکی است. اگر از هر کدام آنها به صورت صحیح و به موقع و با توجه به موادی که در حال سوختن است، استفاده شود مفید و کار ساز خواهند بود بنابراین دانستن طبقه بندی آتش می تواند در جهت انتخاب و کاربرد خاموش کننده های دستی مناسب و مفید باشد. و البته این مختصر فقط برای افراد غیر حرفه ای کفایت می کند و نکات بسیاری در مورد خاموش کننده های دستی وجود دارد که یک کارشناس باید با آنها آشنایی عمیق داشته باشد تا در طرحها و پیشنهادهای خود از آن استفاده کند .

2-14-11-2– طبقه بندی آتش
طبقه بندی آتش سوزیها می تواند طبق دسته بندی زیر صورت پذیرد :
گروه الف – آتش سوزی ناشی از جامدات که معمولا از این گونه آتش سوزی ها پس از سوختن، خاکستر آنها بر جا می ماند .
گروه ب – آتش سوزی ناشی از مایعات
گروه ج – آتش سوزی ناشی از گازها
گروه د – آتش سوزی ناشی از فلزات
آتش سوزی های ناشی از برق را نمی توان جزء طبقه جداگانه ای قامداد کرد ، باید در یکی از گروههای الف و ب و د جای گیرد .
نوع خاموش کننده مناسب برای هر گروه به قرار زیر است :
گروه الف – آب
گروه ب – پودر خشک ، کف ، ماسه خشک ، پتو ی نسوز ، هالوژنها
گروه ج – توصیه می شود قبل از هر اقدامی برای اطفای حریق جریان گاز قطع شود هر چند که برای منطقه ذخیره شده گاز مایع ، باید پودر خشک یا آب پیش بینی و مهیا شود .
گروه د – یکی از انواع پودر خشک ( مثل T . E . C یا T . E . F )
الکتریکی : به صورت جداگانه ، پودر خشک ، گاز کربنیک (co2 )
تعداد خاموش کننده دستی باید به گونه ای باشد که در هر طبقه با توجه به سطح آن حداقل 2 تا 4 دستگاه خاموش کننده از نوع مناسب استقرار یابد . ارتفاع نصب از سطح کف می تواند بین 110 تا 120 سانتی متر باشد . محل نصب خاموش کننده ها معمولا باید در مدخل ورودی یا مسیر های انتهایی خروجیهای اضطراری یا محلهای نزدیک به در انبارها و اتاقها در نظر گرفته شود .

2-14-12-2– روشنایی اضطراری
باید یک سیستم روشنایی اضطراری دائمی دو ساعته ، در مسیرهای خروج اضطراری و مکانهای از پیش مشخص شده برای تخلیه افراد یا رفت و آمد کارکنان در نظر گرفته شود .

2-14-13-2– علائم ایمنی خروج اضطراری
از آنجایی که در زمان بروز حوادث در مکان های مختلف ، مردم دارای فشار و اضطراب هستند ، جستجو برای خارج شدن و رسیدن به محل امن و نرفتن به مکان اولیه خطر و آتش سوزی ، مستلزم این است که در راههای خروج اضطراری و همچنین محل وسائل و ادوات مبارزه با آتش سوزی ، توسط علائم

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد با موضوع رطوبت نسبی، ایمنی و امنیت، ساختمان سازی Next Entries منبع پایان نامه ارشد با موضوع هخامنشیان، دوران باستان، دوران اسلامی