منبع پایان نامه ارشد با موضوع اتحادیه اروپا، اتحادیه اروپایی، سیاست خارجی، علم و تکنولوژی

دانلود پایان نامه ارشد

کنترل‌ روادید را میان بیشتر کشورهای عضو و برخی کشورهای غیرعضو گشود و سال 1986 پرچم اروپایی از سوی جامعه مورد استفاده قرار گرفت و قانون اروپای واحد به امضا رسید. سال 1986 کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا منشوری را امضا کردند که طبق آن معاهده رم برای نخستین بار اصلاح شد. این منشور که به قانون اروپای واحد معروف شد، حاکی از تلاش جدی رهبران کشورهای اروپایی به منظور نیل به همگرایی بیشتر بود. مهم‌ترین وجه مشخصه قانون اروپای واحد به تشکیل بازار یکپارچه اروپایی تا پایان 1992 بود. یکی از مواد مندرج در قانون اروپای واحد عنوان جامعه اروپایی جایگزین عنوان جامعه اقتصادی اروپا شد. با اعتبار یافتن قانون اروپای واحد از اول ژانویه 1987 گام عملی و موثری در جهت تحقق اروپای متحد برداشته شد(Strik, & Weigall, 1999: 248). سال 1990 پس از فروپاشی بلوک شرق، آلمان شرقی به عنوان بخشی از آلمان متحد به جامعه پیوست. با گسترش بیشتر و پیوستن کشورهای کمونیستی سابق، قبرس و مالت، ژوئن 1993 معیار کپنهاگ برای نامزدهای پیوستن به اتحادیه اروپا به توافق رسید. نوامبر 1993 اتحادیه اروپا با پیمان ماستریخت به طور رسمی ایجاد شد. مطابق این پیمان جامعه اقتصادی اروپا به جامعه اروپا تغییر نام داد. سال 1995 اتریش، فنلاند و سوئد به اتحادیه اروپا پیوستند.
معاهده آمستردام 2 اکتبر ۱۹۹۷ امضا و از اول ۱۹۹۹ لازم‌الاجرا شد. این معاهده، توافقنامه رم و اتحادیه اروپا را اصلاح کرد. به منظور مقابله با چالش‌های ناشی از گسترش اتحادیه اروپا به سوی شرق و تحولات جدید، در ژوئن ۱۹۹۷، معاهده آمستردام به تصویب رسید. بر اساس این معاهده، مسائل مربوط به پناهندگی، ویزا، مهاجرت و کنترل مرزها تابع قواعد و روش‌های اتحادیه اروپا شد و پیمان شنگن در چارچوب اتحادیه اروپا قرار گرفت.
معاهده نیس پس از پیمان اتحادیه اروپا، در فوریه ۲۰۰۱ امضا و از اول فوریه ۲۰۰۳ لازم الاجرا شد. موضوع آن توافق بر سر نهادهای اروپایی بود، قبل از آن که اعضای جدید پذیرفته شوند. تغییرات اساسی به وجود آمده در معاهده نیس مربوط به محدود کردن وسعت و ترکیب کمیسیون، گسترش حق رای با اکثریت و یک وزنه جدیدی از آرای در شورا و تقویت کردن همکاری‌های قابل انعطاف‌تر است. سال 2002 واحد پولی یورو معرفی و جایگزین 12 پول ملی شد. در این سال اسکناس‌ها و سکه‌های یورو جایگزین پول ملی 12 کشور عضو اتحادیه اروپا شد. از آن هنگام تاکنون اعضای حوزه یورو در اتحادیه اروپا به 19 کشور افزایش یافته است. از آن هنگام تاکنون هفت کشور دیگر به حوزه یورو پیوسته‌اند و لیتوانی نیز سال 2015 به حوزه یورو پیوست. سال 2004 کشورهای قبرس، جمهوری چک، استونی، مجارستان، لیتوانی، لتونی، مالت، لهستان، اسلواکی و اسلوونی به اتحادیه اروپا پیوستند. سال 2007 رومانی و بلغارستان نیز به عضویت اتحادیه اروپا درآمدند. در همان سال، اسلوونی به حوزه یورو نیز پیوست و همچنین سال 2008 قبرس و مالت، سال 2009 اسلواکی، سال 2011 استونی، سال 2014 لتونی و سال 2015 لیتوانی وارد حوزه یورو شدند. معاهده لیسبون که از آن به عنوان معاهده اصلاحات نیز یاد می‌شود، ۱۳ دسامبر ۲۰۰۷ امضا شد. این پیمان هنوز توسط همه اعضا تصویب نشده‌ و تصویب همه اعضا برای عملی شدن این پیمان مورد نیاز است. این معاهده اصلاحیه
ای بر قانون اساسی پیشین اروپاست. 1 دسامبر 2009 معاهده لیسبون اجرایی شد و بسیاری از جنبه‌های اتحادیه اروپا را اصلاح کرد. به ویژه ساختار حقوقی اتحادیه اروپا را تغییر داد و سیستم سه ستونی اتحادیه اروپا را به یک موجودیت حقوقی واحد تبدیل کرد و مطابق آن منصب ریاستی دائمی برای شورای اروپایی مشخص و منصب نمایندگی عالی اتحادیه اروپا تقویت شد.
در ارتباط با بحران‌هایی مانند بالکان و جنگ آزادسازی کویت، ضعف سیاسی اروپا بیش از پیش آشکار شد. به دنبال جنگ دوم خلیج فارس در 1991، طرفداران همگرایی اروپایی بر لزوم استفاده از رای اکثریت کیفی در مورد مسائل سیاست خارجی و تدوین یک سیاست دفاعی مشترک تاکید کردند. نتیجه آن شد که به موجب پیمان ماستریخت به سیاست خارجی و امنیتی مشترک جایگزین همکاری سیاسی اروپایی شد و به یکی از سه رکن اتحادیه اروپا تبدیل شد. (ایزدی، 1387: 105-100). 28 نوامبر 2003 وزرای خارجه سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان طرح‌های خود برای افزایش همکاری نظامی بین اعضای اتحادیه و تشکیل ارتش واحد اروپا را انتشار دادند که مطابق آن متعهد شدند تا سال 2006 ارتش واحد اروپایی را تشکیل دهند و در عین حال اتحادیه اروپا همچنان رابط خود با ناتو را حفظ کند. کشورهای مهم عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان و فرانسه که در کنار امریکا در ناتو عضویت دارند می‌کوشند امریکا را قانع کنند که گسترش همکاری‌های نظامی در قالب اتحادیه اروپا به تضعیف ناتو منجر نخواهد شد (خالوزاده، 1390: 274).

3-2. اهداف اتحادیه اروپا
رئوس اهداف شکل گیری اتحادیه اروپا بر گرفته از سایت رسمی پارلمان اروپایی به شرح ذیل است:

1- سرزمين واحدی برای اروپا
یکی از اهداف ايجاد ناحيه ای آزاد و ايمن در سرتاسر اروپا است که در آن مرز داخلی وجود نداشته نباشد. تمام شـهروندانی که در اين ناحيه سکونت دارند از حقوق و مزايای اتحاديه اروپا برخوردار باشند. در واقع بر اساس این هدف مفهوم شهروند اروپایی پدید آمد.

2- ایجاد بازار مشترک داخلی
به منظور ايجاد زمينه تجاری در داخل اروپا بر اساس رقابت آزاد و صادقانه

3- توسعه و پيشرفت متعادل و پايدار
توسعه و پيشرفت متعادل و پايدار به منظور بوجود آوردن شرايطی برای رشد و توسعه ای دائم و مستحکم در اروپا و يا به عبارت ديگر، جهت برقراری رشد اقتصادی متعادل و تثبيت قيمتها است. اتحاديه اروپا سعی در ايجاد بازار تجاری با قدرت رقابت اسـت، که بتواند به رفاه و نيازهای اجتماعی انسان نيز توجه داشته باشد. يکی از عوامل مهم اين هدف حفاظت از محيط زيسـت است. بايد در حفظ و حراست منابع طبيعی کوشش کرده و صدمات وارده به آنها ترميم و اصلاح گردد.

4- پيشبرد علم و تکنولوژی
اتحاديه اروپا از پيشرفت علم و تکنولوژی استقبال کرده و توجه خاصی به آموزش و پرورش دارد. هدف، پروراندن بيشتر مهارتهای نيروی انسانی، و توليد فرآورده هائی با تکنولوژيی برتر است.

5- مبارزه با تبعيض
اتحاديه اروپا برای پيشگيری از تبعيض به شدت تلاش می کند. سعی دارد که نگذارد تا کسی ناچار گردد که از کار و زندگانی اجتماعی به انزواء پناه ببرد. سعی دارد تا فقر را ريشه کن کند. در پيشبرد تساوی و برابری می کوشد. از حقوق اقلّيتها حمايت می کند. تأمين اجتماعی را بالا می برد. حافظ تساوی حقوق بين زن و مرد است. حقوق کودکان را تضمين می کند و به کودکان امکانات می دهد تا دوران طفوليت خود را به خوشی بگذرانند. از سالمندان مراقبت و نگهداری کرده و به آنها احترام می گذارد.

6- وحدت و يگانگی
در پيشبرد وحدت و يگانگی بين کشورها و افراد مختلف جوامع در زمينه های اقتصادی، شئون اجتماعی و غيره می کوشد. سعی دارد که دولتهای کشـورهای عضو با يکديگر همبسـتگی پيدا کنند. به عبارت ديگر اينکه؛ دولتها نسـبت به همديگر سازگار بوده، احساس مسئوليت کرده و با هم اتفاق داشته باشند.

7- احترام به زبان و فرهنگ
در اتحاديه اروپا به زبانها و فرهنگهای متفاوت ملّتها احترام گذاشته می شود. فرهنگهای ملّی و فرهنگ سرتاسری اروپائی حفظ و گسترش داده می شوند.

8- اشتراک در سياست خارجه و امور امنيتی
اتحاديه اروپا برای استقرار صلح در اروپا و ساير نقاط جهان کوشش می کند. هدف اتحاديه اين است که صلح و آرامش بر اروپا حاکم شود و مردم امنيت داشته باشند. اتحاديه اروپا برای سرزمينها و ملّتهای ديگر نيز احترام قايل است. هدف اتحاديه ايجاد تجارتی آزاد و منصفانه، و ريشه کن کردن فقر است. رعايت حقوق انسانی تمام جهانيان امر مهمی شمرده می شود. اتحاديه اروپا طبق اساسنامه سازمان ملل متحد عمل می کند، و به قوانين و مقررات بين المللی توجه خاصی مبذول می دارد.سایت پارلمان اروپا، ارزش ها و اهداف، اهداف).

3-3. اتحادیه اروپا و نظام بین الملل

همانطور که در بخش قبل اشاره شد ساختار فعلی اتحادیه اروپایی به لحاظ تاریخی بیش از نیم قرن پیش با تاسیس “جامعه ذغال و فولاد اروپا” در سال 1951، توسط شش کشور آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ با هدف هماهنگ کردن سیاست های ذغال و فولاد کشور های عضو در پاریس شکل گرفت. این روند با امضاء معاهده رم و ایجاد “جامعه اقتصادی اروپا” و “جامعه انرژی اروپا” در 25 مارس 1957 توسعه یافت. هدف از تاسیس جامعه اقتصادی اروپا، ایجاد یک بازار مشترک و اتخاذ سیاست های مشترک اقتصادی بود. جامعه ذغال و فولاد، جامعه اقتصادی اروپا و جامعه انرژی اروپا با امضاء معاهده ای در آوریل 1965 ادغام گردیدند و از ژوئیه 1967 با شکل واحدی تحت عنوان “جوامع اروپایی” وارد صحنه اقتصادی و سیاسی جهان شدند. هدف نهایی این سه جامعه رسیدن به اتحاد سیاسی بود و هر سه جامعه با کلیت واحدی تحت عنوان “جامعه اروپا” شناخته می شدند.
به دنبال فروپاشی شوروی سابق و پایان جنگ سرد تغییرات زیادی در سطح قاره اروپا به وجود آمد. در ابتدای دهه 1990 با برداشته شدن دیوار برلین، تقسیم اروپا و مرزبندی آن به شرق و غرب پایان یافت و شرایطی پیش آمد که همگرایی اروپایی مشخصه بارز آن است. شاید بتوان گفت که شرایط به وجود آمده در دهه 90 پدید آورنده هویت واحد اروپایی است. در دسامبر 1991، با تصویب پیمان ماستریخت، اتحادیه اروپایی شکل گرفت و جایگزین جامعه اروپا شد. اتحادیه اروپایی با تاسیس خود برای اولین بار مفاهیم جدیدی نظیر سیاست خارجی و امنیتی مشترک و شهروند اروپایی را پدید آورد و با امضاء پیمان ماستریخت اتحادیه اروپایی تحت نظارت شورای اروپایی متشکل از سران کشور های عضو، در آمد.
در ژانویه 1997، کشورهای اتریش، فنلاند و سوئد به عضویت اتحادیه درآمدند و تعداد کشورهای عضو به 15 کشور (آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، بلژیک، هلند، یونان، لوکزامبورگ، ایرلند، دانمارک، پرتغال، اتریش، فنلاند وسوئد) افزایش یافت. در سال 1997، پیمان آمستردام به امضاء 15 کشور عضو درآمد و بر اساس آن اقدامات تازه ای در جهت همگرایی بعمل آمد.
برنامه گسترش اتحادیه اروپا به سمت شرق و مرکز اروپا در سال 2004 موجب عضویت 10 کشو اروپای شرقی و مرکزی در اتحادیه اروپا شد. بنا براین لهستان، مجارستان، جمهوری چک، اسلوونی، قبرس، اسلواکی، استونی، لتونی، لیتوانی و مالت از اول ماه مه 2004 رسما به اتحادیه اروپایی پیوستند. لذا تعدا اعضا در این سال به 25 عضو افزایش یافت. بلغارستان و رومانی با تاخیر در سال 2007 و در نهایت کرواسی در سال 2013 به این اتحادیه پیوستند و اتحادیه ای متشکل از 28 کشو را با جمعیتی بالغ بر 505 میلیون نفر تشکیل دادند.
در حال حاضر پذیرش پول واحد یورو از سال 1999 و گردش رسمی آن از ژانویه 2002، سیاست مشترک کشاورزی، سیاست مشترک مهاجرت و پناهندگی، پیمان شنگن، سیاست دفاعی مشترک، سیاست اجتماعی مشترک، منشور مشترک اجتماعی و حقوق اساسی، مفهوم شهروندی مشترک، سیاست خارجی و امنیتی مشترک و سیاست مالی مشترک از مهمترین طرح های اتحادیه اروپا برای تبدیل شدن به یک بازیگر موثر و قدرتمند در نظام بین المللی است که سیر تکاملی آن همچنان ادامه دارد. (خالوزاده و کیانی، 1387،87)
3-3-1. جایگاه اقتصادی اتحادیه اروپا
بی تردید مهم ترین عامل همگرایی کشورهای اروپای غربی پس از جنگ جهانی دوم عامل اقتصاد بوده است. شرایط وخیم اقتصادی اروپا پس ازجنگ موجب انگیزه کشورهای خسته از ویرانی شد تا با همگرایی در مسائل اقتصادی هم بر مشکلات غلبه کرده و هم زمینه را برای تسری همگرایی در سایر زمینه ها و در نهایت وحدت بیشتر فراهم کنند. با این وصف اکنون اتحادیه اروپا به عنوان یک مجموعه 28 کشوری با بیش از پانصد میلیون جمیعت دارای

پایان نامه
Previous Entries منبع پایان نامه ارشد با موضوع اتحادیه اروپا، اروپای غربی، یادگیری اجتماعی، ارزش اطلاعاتی Next Entries منبع پایان نامه ارشد با موضوع اتحادیه اروپا، تجارت جهانی، اتحادیه اروپایی، انتقال فناوری