منبع مقاله درمورد برنامه چهارم توسعه، تلفن همراه

دانلود پایان نامه ارشد

شايسته است که در همين جا به برخي از رواياتي که کمک و ياري رساندن به مسافران اسلام را سفارش کرده اند، اشاره کنيم.از اين روايات مي توان دريافت که سفر در اسلام از چه منزلت و قداستي برخوردار است.وقتي پيامبر اسلام مي فرمايد: “خداوند با مسافران مهربان است” و جملاتي ديگر که همه از مهر خدا به مسافر سخن مي گويند، در مي يابيم که سفر و سياحت، اگر به انگيزه هاي شرعي و سالم صورت گيرد، نزد پيشوايان ديني، گرامي و ارجمند است ( www.isaarsci.ir).
رسول گرامي اسلام فرموده اند:
لو يعلم الناس رحمة الله للمسافر، لاصبح علي ظهر سفر، ان الله بالمسافر رحيم،
اگر مردم از رحمت خدا به مسافر، خبر مي داشتند، همگي بار سفر مي بستند.همانا خداوند با مسافران بسي مهربان است.
من أعان مؤمنا مسافرا نفس الله عنه ثلاثا و سبعين کربة و أجاره من الغم و الهم في الدنيا و الاخرة، و نفس عنه کربه العظيم يوم يعض الظالم علي يديه(انواري رستمي و ستاري : 1388 ، 11).
کسي که مسافر مؤمني را ياري مي رساند، خداوند از او هفتاد و سه اندوه را بر مي دارد و در دنيا و آخرت وي را در پناه خود مي گيرد.چنين شخصي، در روز قيامت که ستمگر دست خود را به دندان مي گيرد، او از ناراحتي بزرگ آن روز آسوده و در امان است .
همچنين بسيار سفارش شده است که مسافران در اثناي سفر، به يکديگر مهرباني کنند و در برآوردن حاجات همسفران خود، از هيچ کمکي دريغ نورزند.اين سفارش ويژه نيز جايگاه سفر را در اسلام، آشکارتر مي سازد.سخن ارزنده پيامبر اسلام در اين باره، بدين شرح است: ما إصطحب أثنان إلا کان أعظمها اجرا و أحبهما الي الله عز و جل أرفقهما بصاحبه،
دو کس با يکديگر همسفر نمي شوند، مگر آنکه مهربان ترين آن دو، نزد خداوند اجر بيشتري دارد و خداوند وي را دوست تر مي دارد.
رواياتي از اين قبيل بسيار است.مضاف بر اينکه در جوامع روايي، احاديث بي شماري است که کمک رساندن به مؤمن و دستگيري از مسلمانان را ارج بسيار نهاده اند.اين روايات گرچه در خصوص سفر و مسافران نيست، ولي آنان را نيز شامل مي شود.
سفر مربي مرد است و آستانه چاه*سفر، خزانه مال است و اوستاد هنر
به شهر خويش درون، بي خطر بود مردم*به کان خويش درون، بي بها بود گوهر (ناظم زاده قمي: 1388، 8)
7.جهانگردي و صنعت گردشگري
در ايران نيز اگرچه با سرعتي بسيار کند؛ ولي به هر حال توجه به جهانگردي و صنعت گردشگري در حال افزايش است. مسئولين کم کم به اين نتيجه مي رسند که امروزه ديگر گردشگري سودآور ترين صنعت در عرصه جهاني است و اگر موانع متفرقه موجود برداشته شود؛ بي شک شاهد پيشرفت قابل توجهي در اين زمينه خواهيم بود.کشور ما از نظر برخورداري از جاذبه‌هاي متنوع گردشگري جز? ده كشور برتر واز نظر جاذبه‌هاي طبيعي در رتبه پنجم جهان است. تا کنون بيش از شانزده هزار جاذبه تاريخي، بيش از پانصد منطقه گردشگري، و بيش از سيصد منطقه طبيعت گردي ?و دويست ? مسير بكر گردشگري در كشور شناسايي شده است.تعدادي از كشورها با آن كه از نظر جاذبه‌هاي گردشگري و تاريخ و فرهنگ در شرايط بسيار نازل تري نسبت به کشور ما قرار دارند؛ در يكي دو دهه اخير با ورود به وادي گردشگري و توريسم توانسته‌اند به علت برنامه‌ريزي صحيح و همه جانبه، چندين برابر كشوري با سابقه و تاريخي كهن مانند کشور ما، که داراي مجموعه‌اي وسيع از جاذبه‌هاي طبيعي و توانايي‌هاي بالقوه است؛ از ناحيه گردشگر و توريسم درآمد ارزي داشته باشند.ايران به خاطر برخورداري از ميراث فرهنگي غني، طبيعتي بکر و زيبا و داشتن مردمي خونگرم و ميهمان نواز در صورت انجام سرمايه گذاري لازم و حذف موانع دست و پاگير دولتي مي تواند يکي از مهمترين کشورهاي جهانگردي جهان شده و بيشترين جهانگرد را جذب كند(سيد حسيني :1381 ، 4).
جهانگرد را در جهان تاختن خوش آيد سفر در سفر ساختن (نظامي)
خوشبختانه توجه به اين بخش در قوانين ما نيز به نحو قابل توجهي افزايش يافته است و در بسياري از بند هاي قانون بودجه هاي سال هاي اخير و برنامه هاي توسعه اي کشور به اين امر نگاه ويژه شده است. به طور مثال در بند “ح” از ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه از دولت خواسته شده است نسبت به امور زير اقدام نمايد:”ارتقاي جايگاه بخش غيردولتي و افزايش رقابت‌پذيري در صنعت گردشگري از طريق اصلا‌ح قوانين و مقررات و ارايه تسهيلا‌ت لا‌زم، تهيه ضوابط حمايتي، اداري و بانكي براي مؤسسه‌هاي بخش غيردولتي و نيز جذب سرمايه‌گذاران و مشاركت مؤسسه‌هاي تخصصي داخلي و بين‌المللي و بيمه براي گردشگران خارجي”.
جهانگردي در کنار صنايع نفت و خودروسازي از مهمترين صنايع سه‌گانه جهان به شمار مي‌رود. صنعت گردشگري با درآمد سالانه يکهزار ميليارد دلار در جهان، ازصنايع پاکي است که به خوبي با صنايعي نظير نفت، خودروسازي و…رقابت مي کند.همانطور که اشاره کرديد؛ ايران يکي از ده کشور بزرگ جهان از نظر جاذبه‌هاي شناخته‌شده توريستي است. اما تاکنون توجه کافي به توسعه اين بخش نشده ‌است و علت اين بي‌توجهي را مي‌توان عدم توجه به وجوه کارساز توريسم و بدبيني غير واقع‌بينانه يا نداشتن تشکيلات منسجم براي تصميم‌گيري برنامه‌ريزي و نقش اين صنعت در توسعه اقتصادي دانست.و ديگر مشکلات ضعف صنعت جهانگردي در ايران، عدم توجه مسئولين، عدم وجود دستورالعمل‌هاي مشخص، کمبود نيروي انساني متخصص و موانع قانوني، کمبود تبليغات و شناخت کم نسبت به جاذبه هاي جهانگردي در کشور برمي گردد. کشورهاي جهان از راه جذب جهانگردي درآمد فراواني به دست مي‌آورند؛ ولي در کشور ما اين صنعت هنوز نتوانسته است جايگاه واقعي خود را به دست آورد، حال آنکه جاذبه هاي جهانگردي فراواني در کشور ما وجود دارد. با تبليغات و نشان دادن جاذبه هاي ايران به مردم دنيا مي توان بر اين مشکل غلبه پيدا کرد و صنعت جهانگردي را رونق داد(http://www.anobanini.ir/daily/fa/1386/07/_27.php).

2-3-25 توصيه هاي ايمني براي سفر با اتوبوس هاي بين شهري
در سفرهاي بين شهري كه مسافران با اتوبوس جا به جا مي شوند بايد دقت كرد تا رانندگان با سرعت غير مجاز و در شرايط روحي و جسمي نا متعادل و يا در حال خستگي و خواب آلودگي رانندگي نكنند. همچنين بايد توجه داشت كه هيچ راننده به طور مستمر بيش از هشت ساعت رانندگي نكند. در سفرهايي كه بيش از هشت ساعت زمان مي برد پيش بيني راننده كمكي الزامي است.
مسافران بايد بدانند كه وسايل نقليه عمومي مانند اتوبوس به غير از توشه همراه مسافر، مجاز به حمل كالاهاي تجاري نيستند. مسووليت حفظ و سلامت توشه تحويلي هر مسافر نيز بر عهده شركت مسافربري است. درباره بيمه مسافران، بايد گفت كه سرنشينان خودروهاي مسافربري عمومي در برابر حوادث احتمالي بيمه هستند.
در صورت بروز حادثه شركت بيمه گر در حد تعهدات مقرر، خسارات وارده به مسافران را جبران خواهد كرد.
شركت هاي مسافربري در برابر عملكرد كاركنان خود مسوول هستند و بايد از افراد داراي صلاحيت حرفه اي و اخلاقي براي همكاري استفاده كنند . كاركنان اين شركت ها و همچنين رانندگان و ساير خدمه سفر بايد شئونات واصول اخلاقي را رعايت كنند. رانندگان اتوبوس هاي بين شهري وظيفه دارند تا در زمان و مكان مناسب براي اداي فرايض مذهبي توقف كنند
همچنين نظافت و رعايت اصول بهداشتي محل شركت هاي حمل و نقل مسافر و داخل وسيله نقليه از وظايف شركت هاي مسافربري است. ضمن آنكه مسافران نيز بايد در نظافت اتوبوس ها نهايت دقت را به عمل آورند. مسافران بايد در داخل وسيله نقليه پذيرايي شوند. آب آشاميدني نيز بايد در ظروف يك بار مصرف به مسافران ارايه شود.
شركت هاي حمل و نقل مسافر موظفند تا براي هر يك از مسافران بليت صادر كنند و تكميل تمامي مندرجات بليت به هنگام صدور آن ، امري ضروري است.
آگاهي از مسير حركت پيش از تهيه بليت جزو حقوق اوليه مسافر است كه شركت هاي حمل و نقل بايد به طريق مقتضي هنگام صدور بليت ، مسير سفر را به اطلاع مسافر برسانند
نرخ خدمات حمل و نقل مسافر هر سال بر اساس تصميمات وزارت راه و ترابري از سوي سازمان حمل و نقل و پايانه هاي كشور اعلام مي شود كه شركت هاي مسافر بري موظف به اجراي دقيق مصوبات وزارت راه و ترابري در اين زمينه هستند و دريافت هرگونه وجه اضافه ممنوع است.
مسافران بايد بدانند براي كودكان زير پنج سال كه صندلي جداگانه اي به آنان اختصاص نمي يابد، خدمات حمل و نقل رايگان است. همچنين بايد توجه داشت كه صندلي اتوبوس بايد به كمربند ايمني مجهز باشد و مسافران موظفند در هنگام سفر از اين كمربندها استفاده كنند. مسافراني كه صندلي آنان در كنار پنجره است بايد دقت كنند اتوبوس داراي آفتاب گير و پرده باشد چرا كه پرده پارچه اي مي تواند به عنوان عايق عمل كرده و مسافر را در برابر گرما و سرما حفظ كند.
همچنين وسيله نقليه بايد از تجهيزات حرارتي و برودتي برخوردار باشد تا در هنگام زمستان و تابستان هواي داخل كابين را متعادل سازد.

2-3-26 توصيه هايي براي روزهاي مسافرت
همه ما براي تجديد قوا و بازگشت انرژي ضعيف شده خويش به خاطر روزمرگي بايد عازم سفر شويم. سفر به ما انرژي لازم را مي دهد و به قول ارد بزرگ : سفر ، ناي روان است براي انديشه و آرمان بزرگ فردا .
پس حالا اگر قصد سفر داريد موارد زير را حتما در نظر بگيريد :
* دوربين عکاسي و تلفن همراه و وسايلي مانند اينها را به کمک بندشان به گردنتان آويزان کنيد.
* کيف و کوله پشتي و مانند اينها را هرگز از خود دور نکنيد. بسياري از کيف‎زني‏ها زماني رخ مي دهد که فرد براي خريد لباس و يا کفش، سرگرم امتحان کردن آنهاست.
* هرگز چيزي در جيب عقب شلوار خود نگذاريد.
* به هنگام سفر, پول نقد و کارت اعتباري ـ هر دو را ـ همراه داشته باشيد.
* براي هزينه هايتان در طول سفر برنامه ريزي کنيد.
* هزينه هايي مانند رفتن به رستوران و تفريحهاي گوناگون را در برنامه ريزي تان در نظر بگيريد.
* به خانواده هاي بچه دار توصيه مي شود که به فرزندان خود پولي براي هزينه سفر بدهند تا خودشان براي آن تصميم بگيرند.
* در پيامگير تلفني منزلتان براي کساني که به شما تلفن مي کنند, پيام نگذاريد که به سفر رفته ايد.
* با استفاده از يک يا چند “تايمر” مي توانيد شبها تعدادي از چراغهاي منزل را چند ساعتي روشن نگه داريد؛ اين کار چنين القا مي کند که خانه خالي نيست.
* مي توانيد يک راديوي کم مصرف را با صداي نه چندان بلند در خانه روشن بگذاريد . تا صداي آن هر دزدي را فراري دهد.
* گذرنامه و پول خود را هميشه نزديک به خود و در کيفهايي که به روي شکم بسته مي شوند, حمل کنيد. سعي کنيد در حسابي که به کارت اعتباري شما متصل است, پول کمي داشته باشيد.
* به کمک اينترنت مي توانيد به طور منظم پول به حساب کارت اعتباري خود واريز کنيد.
* از کارت اعتباري خود بااحتياط استفاده کنيد و آن را هرگز در اختيار کسي قرار ندهيد.
* شماره اي را که بايد براي مسدود کردن کارت اعتباري تان به آن زنگ بزنيد, هميشه در دسترس داشته باشيد.
* اگر امکانش را داريد, يک حساب بانکي براي روزهاي مرخصي‏تان باز کنيد و در طول سال به طور منظم در آن حساب, پس‎انداز کنيد.
* از خدمات اينترنتي بانکتان سود ببريد و پيش از سفر, صورتحسابهاي ماهانه تان را بپردازيد
(http://654123.persianblog.ir/post/157).

2-3-27 کاهش سفرهاي بين شهري با اتوبوس، با وجود ثبات نرخ بليط
خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ حمل و نقل ـ اتوبوس از جمله مهمترين وسايل نقليه در راستاي جابجايي مسافران بالاخص در اعياد و يا تعطيلات است به شکلي که توصيه مي‌شود تا براي سفري مطمئن از اتوبوس به جاي اتومبيل‌هاي شخصي استفاده شود. اما چندي است که ميزان سفرهاي تفريحي کاهش يافته به طوري که احمدرضا عامري رئيس هيات مديره اتحاديه شرکت‌هاي تعاوني مسافربري کشور با بيان اين که برخي مشکلات اقتصادي منجر به کاهش مسافرت شده‌است به CHN، گفت: “اتوبوس‌ها مفيدترين وسايل نقليه براي سفر شهروندانمان است اما در حال حاضر سفرهاي کاري و اجباري بيش از سفرهاي تفريحي صورت مي‌گيرد که اين به نوبه خود منجر به مشکلاتي براي شرکت‌هاي اتوبوس‌راني

پایان نامه
Previous Entries منبع مقاله درمورد بهداشت روان، شبکه معابر، امام صادق Next Entries منبع مقاله درمورد ناخودآگاه، آداب و رسوم، ضرب المثل