منبع مقاله با موضوع روانگردان، مواد مخدر، مصرف مواد

دانلود پایان نامه ارشد

انسان33
تأثيراتي که مواد روانگردان و مواد مخدر در بدن دارند با تأثيراتي که در روان مي‌گذارند، متفاوت است.
تفاوت تأثيرات از لحاظ جسمي عبارت است از:
1- مواد روانگردان باعث تخريب سلول‌هاي عصبي مغز مي‌شوند.
2- مواد روانگردان و محرک‌ها باعث افزايش سرعت ضربان قلب و فشار خون مي‌شوند.
3- مواد روانگردان باعث سفتي عضلات، قفل شدن آرواره‌ها و رفتارهاي تهاجمي مي‌شوند.
4- مواد مخدر باعث اختلال در دستگاه گردش خون و دستگاه گوارش مي‌شوند.
5- مواد مخدر برعکس روانگردان‌ها باعث کندي سرعت قلب و فشار خون مي‌شوند.

تفاوت تأثيرات در روان انسان:
1- مواد روانگردان حاوي مسکالين که نوعي آلکالوئيد سمي است مي‌باشد که سبب ايجاد وهم و خيال شديد است.
2- براي ترک مواد روانگردان و محرک‌ها زمان خيلي طولاني نياز است.
3- شخص مصرف‌کننده مخدر به لحاظ روحي رواني و زندگي اجتماعي کمتر دچار مشکل مي‌شود تا مصرف‌کننده روانگردان.
4- ترک مواد مخدر تا 90 درصد جسمي بوده و حالات رواني شديدي را به دنبال خود ندارد.
راجع به آثار و خطرات مصرف مواد مخدر لازم به توضيح است که مواد مخدر به چهار گروه تقسيم مي‌شود:
1) Depressant
مواد مخدري که واکنش‌هاي مغز را آهسته مي‌کنند.
اثرات: کم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب، کم شدن فشار خون، خواب‌آور (هروئين، ترياک، مرفين)
الف) هروئين:
از خشخاش به دست مي‌آيد و شکل تغيير يافته مرفين است. از جمله خطرات اين مادة مخدر اين است که بسيار اعتيادآور بوده و به سهولت در چربي حل مي‌شود. مغز انسان نيز مقدار زيادي چربي دارد بنابراين در مقايسه با مرفين و مشتقات آن، هروئين پس از مصرف در زمان کوتاه‌تري روي مغز اثر مي‌کند. کدئين نيز که از مشتقات ترياک است به آساني در سيستم گوارش جذب شده و استعمال بيش از حد آن، تنفس را متوقف کرده و سبب مرگ مي‌شود و چون با موادي همچون گچ ترکيب مي‌شود استعمال تزريقي آن سبب خارش و حساسيت در بدن مي‌شود. صدمه به قلب و عروق خوني، عفونت، سوء تغذيه و آسيب به کبد و کليه از ديگر عوارض آن است.
ب) ترياک:
با مصرف ترياک ابتدا نوعي خوشحالي زودگذر به شخص دست مي‌دهد. پس از آن مرحله منفي آغاز مي‌شود که فرد را به مصرف مجدد ترياک وامي‌دارد، حرکات ارادي معتاد پس از مرحله اول کند مي‌شود و شخص نسبت به امور بي‌تفاوت مي‌شود.
ترياک سبب مسموميت حاد و مزمن مي‌شود. در مسموميت حاد که خيلي سريع بروز مي‌کند بيمار دچار سردرد، سرگيجه، سنگيني سر مي‌شود و سپس احساس تشنگي شديد مي‌کند. آنگاه بيمار به خواب عميق فرو رفته و به طرف مرگ سير مي‌کند. مردمک چشم تنگ مي‌شود و ديگر به تحريک نور پاسخ نمي‌دهد.
تنفس نيز خيلي آهسته مي‌شود و از 4 تا 5 بار تنفس در دقيقه تجاوز نمي‌کند. مرگ ممکن است در طي چند دقيقه تا چند ساعت در اثر اغما و وقفه تنفس پيش آيد، گاهي نيز مسموم با يک بهبودي زودگذر، چند روز زنده مانده و سرانجام جان مي‌سپارد. مسموميت و مرگ با ترياک، فراوان مشاهده مي‌شود.
2) Stimulant
مواد مخدري است که به سيستم عصبي بدن سرعت مي‌بخشد و از اثرات آن بيش‌تر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب، بيش‌تر شدن فشار خون و بي‌خوابي مي‌باشد.
کوکائين: استنشاق آن از راه بيني سبب آسيب بر پرده مياني بيني مي‌شود و در آن ايجاد حفره مي‌کند و آنقدر خطرناک است که با اولين مصرف مي‌تواند سبب سکته قلبي شود.
مشکلات تنفسي، آسيب به ريه، تشنج و مرگ ناگهاني از عوارض ديگر آن است. در درازمدّت پارانوئيد، توهم، خشونت و کاهش وزن مي‌شود و به مغز و قلب نيز آسيب جدي مي‌رساند.
3) Hallucinogen
مواد مخدري است که باعث حالت‌هايي مثل هذيان مي‌شود.
اثرات: از دست دادن حافظه، لرزش، استفراغ، تغيير خلق و خوي رفتاري.
4) Inhalant
مواد مخدري که از طريق استنشاق استفاده مي‌شود.
اثرات: آهسته شدن فرآيند مغز، بيشتر شدن ضربان قلب و سردرد.
راجع به آثار و خطرات مصرف برخي از مواد روانگردان به تفکيک ذيلاً توضيح خواهيم داد:
الف) اکستاسي (Ecstasy):
خطرات: افزايش شديد گرماي بدن که بسيار خطرناک است، فرد براي رفع تشنگي ممکن است آب فراوان بنوشد که اين خود سبب رقيق شدن بيش از حد خون و از ميان رفتن تعادل سديم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن همچون مغز و در نهايت مرگ فرد مي‌شود. آسيب به کبد، کليه، مغز، توهم‌گويي، استفراغ و تشنج از ديگر عوارض آن محسوب مي‌شوند.
ب) کتامين (Ketamin):
خطرات: در کوتاه مدت سبب مشکلات بينايي، عدم تعادل و هماهنگي، توهمات وحشتناک و در دراز مدت سبب احساس گم‌گشتگي و جدايي از واقعيت مي‌گردد.
ج) متادون (Methadone):
خطرات: سبب کما و مرگ مي‌گردد.
چ) آمفتامين (Amphetamines):
خطرات: در کوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگي و خستگي مي‌شود. همچنين موجب افزايش ضربان قلب و تنفس، اختلال در ديد، خشکي دهان، سرگيجه و خشونت، مرگ ناگهاني و سکته قلبي شده و در دراز مدت سبب توهم، وحشت‌زدگي، کاهش وزن، آسيب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ مي‌شود.
د) قارچ‌ها (Magic Mushrooms):
خطرات: درد شکم، اسهال، تهوع و مرگ در پي مصرف قارچ‌هاي سمي.
هـ) جي اچ بي (GHB):
خطرات: تهوع، خواب‌آلودگي، احساس گم گشتگي، تشنج و مشکلات تنفسي.

و) حلال‌ها (Inhalants):
خطرات: در کوتاه مدت سبب تهوع، سرفه شديد، خفگي و در دراز مدت سبب سردرد، خونريزي بيني، کاهش حس بويايي، کاهش اکسيژن و آسيب به مغز، آسيب به کليه‌ها، کبد و سيستم عصبي و شش‌ها مي‌شود.
ز) استروئيدها (Steroids):
خطرات: افزايش فشار خون، کلسترول بالا، بيماري کليه و کبد، صدمه به قلب، ديابت، يرقان، افسردگي، رفتارهاي خشونت آميز.
ح) سرکوب‌گرها و مسکن‌ها (Depressant = Tranquilizers):
خطرات: اعتيادآور، کاهش انرژي، کاهش حافظه، افسردگي، بي‌خوابي.
ط) پي سي پي (PCP):
خطرات: عدم تمرکز، اضطراب، افسردگي.
ي) اکسي کنتين (Oxycontin):
خطرات: تهوع، اضطراب، لرزش و تعريق.
به طور کلي مواد روانگردان از نظر آثار و عوارض جسمي به چند گروه تقسيم مي‌شوند:
1) محرک‌ها: افزايش انرژي، هوشياري ذهني و فعاليت جسماني، کاهش خستگي، سرکوب گرسنگي، افزايش ضربان قلب و فشار خون.
2) سرکوب‌گرها: کاهش انرژي، هوشياري ذهني، ضربان قلب، فعاليت جسماني و سرعت تنفس و سرعت واکنش، خواب آور.
3) توهم‌زاها: تغيير و اختلال در خلق و خو، ادراک و حواس بينايي، شنوايي و احساسات، القاي حالت رويا، القاي بي‌حسي و کرختي و رخوت.

گفتار دوّم: تأثيرات مواد روانگردان و مخدر بر اجتماع
به دور از هرگونه تعصب و نگرش جمودگرا، امروزه اکثر جامعه‌شناسان، روانشناسان، پژوهشگران و علماي آسيب‌هاي اجتماعي نقش مباني معنوي همچون باورهاي ديني و ارزش‌هاي اخلاقي و وجدان اجتماعي را در پيشگيري و علاج کج‌روي‌ها بسيار موثرتر از عوامل محيطي شناسايي و تأييد نموده‌اند و مي‌توانيم بگوييم در ايجاد و تقويت اين مباني خانواده، مدرسه و اجتماع سرخورده اصلي مي‌باشند که در صورت تمرکز اين سه بر اينگونه عوامل، بسيارنادر است که فرد دچار ناهنجاري گردد.
مصرف طولاني‌ مدّت مواد موجب اختلال در بهداشت و سلامت جسماني و رواني فرد مي‌شود که با بروز بسياري از بيماري‌هاي مزمن و خطرناک همراه است. به علاوه از آنجا که اعتياد بيشتر به هنگام ايجاد و ساخت خانواده و در ارزشمندترين سال‌هاي زندگي، از نظر ميزان کارآيي، بيشترين تأثير را بر زندگي خانوادگي و شغلي فرد مي‌گذارد. مواد روانگردان تنها به فرد مصرف کننده آسيب نمي‌رساند بلکه به هر کس که با وي در تماس باشد آسيب مي‌رساند.
خانواده مکتب اصلي رسوم اجتماعي است و ممکن است کاري که يک شخص در يک خانه انجام مي‌دهد منتقد و معترضي نداشته باشد اما اگر اين کار را در اجتماع انجام دهد معترض و منتقدان زيادي داشته باشد. هرچه يگانگي و وحدت جامعه بيشتر باشد نظم اجتماعي بهتر و آسان‌تر برقرار مي‌شود و هنجارها و ارزش‌ها مورد احترام بيشتري قرار مي‌گيرند. بسياري از انحرافات و کج‌روي‌ها در بدو تولد با پند و اندرز و ارشاد و تشويق قابل اصلاح بوده و در مقابل برخي از انحرافات بايد استوار، قاطع باشد.
تحقيقات نشان داده است نوجواناني که داراي مشکلات رفتاري هستند بيشتر از ديگر افراد در معرض داروهاي غيرقانوني قرار مي‌گيرند. همچنين اين افراد ارتباط خيلي کمتري با والدين و دوستان خود دارند.34
بايد توجه داشت که در بررسي اعتياد بايد عوامل درون فردي همچون شخصيت، نگرش‌ها و ارزش‌ها و عوامل برون فردي همچون خانواده، دوستان و ساختارهاي اجتماعي را مدنظر داشت. 35
بر طبق آمار، دختران فراري که از خانواده طرد مي‌شوند و به خيابان روي مي‌آورند و در معرض کساني که مواد مخدر و روانگردان را مصرف مي‌کنند و يا حمل مي‌کنند، قرار مي‌گيرند.
استعمال مواد مخدر و روانگردان مي‌تواند بار رواني منفي بر روي خود مصرف‌کننده و سپس خانواده وي داشته باشد، توضيح اينکه فردي که دست به مصرف اين مواد مي‌زند، در چنين حالي مخفي‌کاري فرد استعمال کننده نسبت به ساير اعضاي خانواده و مخفي‌کاري اعضاي خانواده نسبت به ساير خويشان، تبعاً فشار رواني خاصي بر روي اعضاي آن خانواده و حتي گاه خود فرد وارد مي‌سازد و چه بسا موجب طرد فرد استعمال کننده از خانواده و گروه دوستان و همسالان و حتي طبقه خويش مي‌گردد و گاه فشار اين امر به حدّي است که موجب جدايي خود فرد يا يکي از اعضاء خانواده مي‌شود و مي‌توان در اين مواقع به متلاشي شدن خانواده‌ها به صورت حذف فيزيکي، سرخوردگي‌هاي اجتماعي و عاطفي، فشار افکار عمومي جامعه بر خانواده فرد مصرف کننده که همگي حکايت از بار رواني و سنگين استعمال مواد بر خانواده دارد.

فصل دوّم
بررسي مواد روانگردان و مخدر در حقوق داخلي ايران

مواد مخدر خطري است که نسل جديد را تهديد مي‌کند. کارشناسان در مورد خطر اين مواد هشدار مي‌دهند و جوانان و مسئولين را به آگاهي فرا مي‌خوانند اما عليرغم همه اين‌ها سوداگران به کار خود مشغول مي‌باشند و تلاش و تبليغات وسيعي براي جذب جوانان به کار گرفته‌اند. اگرچه مواد مخدر اعم از سنّتي و صنعتي همه کشورها را تهديد مي‌کند، اما کشور ما به دليل شرايط خاص جغرافيايي و هم مرز بودن با بزرگترين توليد کننده مواد مخدر در جهان از مشکلات بيشتري برخوردار است.
استفاده از قرص‌هاي روانگردان در پنج سال گذشته افزايش چشم‌گيري داشته است، اين موضوع با توجه به عوامل ديگر حامل پيامي نه چندان خوشايند براي جامعة جوان ايران است.
در کشور ما هرچند آمار دقيقي از تعداد مصرف‌کنندگان قرص‌هاي روانگردان و مواد مخدر، واردات و فروش آن‌ها در دست نيست و اطلاعات نشر شده نيز تقريبي و از روي حدس و گمان است اما اطلاعات جمع‌آوري شده از بعضي بيمارستان‌هاي کشور مبني بر افزايش مراجعات به اورژانس بيمارستان‌ها در شب در اثر آسيب ديدن بافت مغزي، کليه، کبد، عدم تعادل و فراموشي مي‌توان شاهدي بر افزايش مصرف‌کنندگان مواد روانگردان از جمله اکستازي در بين جوانان باشد و با اين وجود هنوز به مرحله‌اي نرسيده‌ايم که امکان جلوگيري از افزايش مصرف آن وجود نداشته باشد.
مدير کل بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر در همايش يک روزه مبارزه با اعتياد و مواد مخدر، با اشاره به مواد صنعتي روانگردان بيان نمود: مصرف مواد صنعتي و روانگردان در ايران رو به گسترش است و معلوم نيست در اين زمينه کي به بحران خواهيم رسيد. امروزه بحث دنيا مواد مخدر نيست و مواد صنعتي روانگردان جاي آن را گرفته و رو به رشد است. مواد صنعتي در توليد ارزانتر، حمل و نقل راحت و تنوع بيشتر با مواد مخدر متفاوت است. 36
استفاده از اکستازي در ايران به خصوص در سال‌هاي اخير در مهماني‌هاي شبانه رو به افزايش است. متأسفانه جوانان تحصيل کرده و مرفه از مصرف‌کنندگان اصلي آن به شمار مي‌آيند. در تمام کشورهاي عضو سازمان ملل از جمله ايران مصرف مواد روانگردان جرم است هرچند که در قانون مبارزه با مواد مخدر ايران نامي از اکستازي نيست اما به سبب قرار گرفتن در رديف روانگردان‌ها مصرف آن غيرقانوني است. کارشناسان معتقدند در خانواده‌هاي مشکل‌دار خصوصاً

پایان نامه
Previous Entries منبع مقاله با موضوع روانگردان، مواد مخدر، مواد محرک Next Entries منبع مقاله با موضوع مواد مخدر، روانگردان، مبارزه با مواد مخدر