منبع تحقیق درمورد ورزشکاران، تمرین با وزنه، آسیب دیدگی، رژیم غذایی

دانلود پایان نامه ارشد

ب و متعادل نیز سهیم است.
ورزش و فعالیت بدنی در ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی و گذران صحیح اوقات فراغت، سهیم است. بنابراین دستیابی به وضعیت بدنی سالم، متناسب و آماده برای شرکت در فعالیتهای گروهی و اجتماعی، بخشی از تربیت اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود که از طریق برنامه تربیت بدنی و ورزش تعمیم و گسترش می یابد. امروزه، کم تحرکی ناشی از زندگی ماشینی و … زمینه ساز بروز برخی از ناهنجاری های – اسکلتی، اضافه وزن و کاهش حجم تنفسی در افراد جامعه شده است. با فعالیت های بدنی و با استفاده از یک برنامه تمرینی در مهارتهای مختلف حرکتی و ورزشی می توان به فواید جسمانی از قبیل کاهش ضربان قلب، ارتقاء آمادگی قلبی – تنفسی، تنظیم بهینه متابولیسم، افزایش دامنه حرکتی مفاصل و افزایش قدرت و استقامت عضلانی و …. را در تمامی افراد یک جامعه نمایان ساخت.
در اینجا لازم است به پاره ای از تمرینات قدرتی وآماده سازی و واژه ها و اصطلاحات آن اشاره شود.
2-2 تمرین با وزنه چیست
منظور از تمرین با وزنه، انجام تمریناتی است که با استفاده از لوازم و دستگاههای مختلف مقاومتی از جمله دمبـل، هالتر، سیم کش، و… برای رسیدن به اهداف زیر صورت می گیرد:
1- سلامت جسمانی ونشاط عمومی
2- کاهش وزن برای افراد سنگین وزن
3- افزایش وزن برای افراد لاغر
4- بالا بردن توان جسمانی به منظور شرکت در ورزشهای دیگر
5- فرم دادن بدن، با از بین بردن چربی ها و افزودن برحجم عضلانی
6- فیزیوتراپی، تمرینات بدنســــازی و درمان بسیاری از دردهای عضلانی، نقش عمده و تاثیر بسزا دارند.
7-افزایش قدرت بدنی به منظورشرکت در مسابقات پاور لیفتینگ که مسابقات قدرتی شامل: پرس سینه، اسکات و لیفت هستند (فخریان، 1378).

2-3 آشنایی با اصطلاحات
پایه: کسی که برای نخسـتین بار وارد باشگــاه می شود، از صحبتهای ورزشکاران پیشـــرفته (یا افرادی که مدتی است به بدنسازی میپردازند) سر در نمی آورند. اصطلاحاتی چون (دم انداختن)، پارالل، خط کردن و … برای چنین شخصی جدید و ناآشنا می باشد.
تکرار: به مسیر کامل یه حرکت تکرار گویند. به طورمثال: درحرکت جلو بازو با هالتر: کشیدن هالتر به سمت بالا و سپس هدایت آن به سمت پایین یک تکرار محسوب می شود.
ست: انجام چند تکرار متوالی یک حرکت را ست گویند.
دم: زمانیکه عضله خاص را با انجام تمریناتی تحت فشــار قرار می دهیم، سرعت جریان خون در آن ماهیچه افزوده می شود، احساس بزرگ شدن عضله را در این حالت اصطلاحا (دم) گویند.

2-4 ابزار
2-4-1 هالتر
یکی از مهمترین وسایل بدنسازی هالتر است. معمولا سه نوع هالتر در باشگاه ها وجود دارد، هالتر استاندارد، هالتر کوچک و هالتر خمیده. از هالتر استاندارد اغلب در زمان تمرین با وزنه سنگین و یا در حرکاتی مانند (اسکات)، (پرس سینه) استفاده می شود. از هالتر خمیده بیشتر به منظور حرکات (پشت بازو هالتر خوابیده) و (جلو بازو هالتر) استفاده می شود. البته در مسابقات قدرتی و وزنه برداری از هالتر استاندارد استفاده می شود. به منظور جلوگیری از افتادن صفحه های فلزی (وزنه ها) از طرفین هالتر از گیره استفاده می شود. (دمبل ها) از دیگر وسایل بدنسازی هستند که کاربرد فراوانی در انجام بسیاری از حرکات بالا تنه دارند. از این وسایل در انجام تمرینات (پا) و (ساق) بسیار کم استفاده می شود. از دستگاههایی که اصطلاحا (ماشین) نیز نامیده می شوند و در بدنسازی کاربرد زیادی دارند، می توان به (پرس پا)، (پروانه)، (هاک)، (سیم کش) و … اشاره کرد (فخریان، 1378).

2-4-2 لباس ورزشکار
لباس ورزشکار برای تمرین باید متناسب با دمای باشگاه باشد، اگرهوای داخل باشگاه گرم باشد، شلوار کوتاه و یک تی شرت مناسب ترین لباس برای پرداختن به تمرین است. و اگر محیط داخل باشگاه سرد باشد به نسبت آن از لباسهای گرمتر می توان استفاده کرد.
رعایت نکات زیر توصیه میشود:
1-از پوشیدن لباسهای تنگ که آزادی عمل شمارا محدود می کنند خودداری کنید.
2-هیچگاه با پاهای برهنه وارد باشگاه نشوید، چرا که هر لحظه امکان برخورد وزنه یا دمبل با پا وجود دارد. استفاده از کفشهای اسپرت بهترین راه برای جلوگیری از آسیب پاها است.
3-پوشش شما به هنگام تمرین باید طوری باشدکه انجام فعالیتهای بدنی و افزایش میزان تعرق بدن، موجب گرما زدگی و یا کلافگی شما نشود.
4-برای جلوگیری از پینه و یا تاول کف دستها می توان از دستکش مخصوص و یا تکه ابری استفاده کرد.

2-4-3 کمربند و بند لیفت
بیشتر بدنسازان حرفه ای در انجام بعضی از حرکات از کمربند و بند لیفت استفاده می کنند، اما به طور کلی بستن کمـربند در زمان انجام حرکاتی چون هالتر خم، اسکات، لیفت، سر شانه هالتر، ساق پا ایستاده، و نشر خم توصیه میشود.

2-5 معاینات پزشکی
اگر برای نخستین بار تصمیم به شـروع و انجام تمرینات بدنسازی و پاورلیفتینگ را دارید، حتما پیش از شروع فعالیت ورزشی خود به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید شما را تحت معاینات کامل پزشکی قرار دهد. غلظت خون بدنسازان و پـاورلیفتینگ کاران (تعدادگلبولهای قرمز) به دلیل رژیم غذایی ویژه و خون ساز آنها معمولا بالا است. به همین دلیل بهتراست ماهانه تستهای کبدی و آزمایش خون دهند. همچنین به علت وجود پروتئین زیاد در رژیم غذایی، اوره و اسید اوریک خون خود را نیز کنترل کنید.

2-6 ساعات تمرین
تحقیقات نشان داده است که ورزشکاری تمرینات روزانه خود را به طورمنظم راس ساعتی خاص (مثلا هر روز ساعت 17) آغاز نماید به نتایج بهتری دست می یابد، چرا که پس از گذشت مدتی روح و جسم وی هر روز راس همان ساعت، خود را برای انجام تمرینات ورزشی آماده می کند و مسلما در چنین وضعیتی انسان توانایی بیشتری برای تمرین کردن دارد.

2-7 دفترچه تمرین
اگر تصمیم دارید روزی، یکی ازحرفه ای های این رشته باشید داشتن یک دفترچه برای ثبـت روزانه تکرار ها و ست های تمرینی ضروری است. یاداشت کردن کوچک ترین نکات حتی احساس دم و درد عضلانی پس ازتمرین، ساعات خواب و بیدار شدن خود را به طور روزانه ثبت نمایید.

2-8 گرم کردن
از آنجایی که در رشته پاورلیفتینگ برای رشد عضلات از وزنه های سنگین استفاده می شود احتمال آسیب دیدگی، در صورت بی دقتی، وجود دارد. در حقیقت گـرم کردن باید جایی ثابت وهمیشگی در برنامه تمرینات شما داشتـه باشد. در ابتدای تمرین بهتر است، به مدت 2-3 دقیقه روی دوچرخه ثابت ویا دستگاه پله بدن خود را گرم کنید، سپس حرکات کششی مخصوص به عضله ای را که قصد پرداختن به تمرینات ویژه آن را دارید، انجام دهید. البته می توان حرکات کششی را به طور کامل به منظور افزایش انعطاف پذیری بدن نیز انجام دهید. البته بعضی از ورزشکاران از پرداختن به نرمشهای کششی و دوچرخه سواری چشم پوشی کرده و با انجام دو یا سه ست حرکت برای عضله مورد نظر، بدن خود را گرم می کنند (فخریان، 1378).

2-9 تمرین صحیح
علم بیومکانیک مسیرحرکات ورزشهای گوناگون را برای یافتن نحوه عمل آنها بررسی می کند. در تمرینات قدرتی بیومکانیک به معنای انجام صحیح حرکات و نحوه درست حالت و فرم بدن در طول مسیر حرکت (تکرار) است.
تمرین به شیوه بالا دارای دو مزیت است:
1-احتمال آسیب دیدگی ورزشکار کاهش می یابد.
2-عضلات در طول مسیر حرکت کاملا تحت فشار قرار می گیرند.
3-رعایت نکات فوق برای مبتدیان ضروری اسـت اما حرفه ای ها با آشنایی کامل نسبت به چگونگی تمرین با سیستم تقلب (ضربه زدن) می توانند آن را به کار ببرند (فاکس. 1380).

2-9-1 تنفس
یکی از مهمترین اصولی که به هنگام پرداختن به تمرینـات باید همواره آن را مد نظر قرار داد، این است که هرگز در زمان تمرین کردن نباید نفس را حبس کرد، ورزشکار همواره باید هنگام انجام بخش نگاتیو حرکات عمل دم تنفس و در حین انجام بخش پوزیتیو عمل بازدم را انجام دهد.
به عنوان مثال: در پرس سینه: وقتی وزنه را پایین می آوریم، بخش نگاتیو باید عمل دم و هنگامی که وزنه را به سمت بالا می فشاریم (بخش پوزیتیو) عمل بازدم را انجام دهیم.

2-9-2 ورزش زدگی
اشتباه بزرگی که بسیاری ازپاورلیفتینگ کارها (چه حرفه ای، چه مبتدی) مرتکب می شوند این است، بیش از حد تمرین کردن. زیاد کردن تعداد ست ها و همچنین زمان تمرین نیز از دیگر عوامل ورزش زدگی هستند. برخی از آثار ورزش زدگی به شرح زیر است:
1-عصبانیت
2-بی حوصلگی نسبت به تمرین و از دست دادن تمرکز
3-احساس درد در مفاصل
4-بی خوابی و یا بد خوابی
5- کم شدن اشتها
6- تپش قلب
7- ثابت ماندن وزن ورزشکار
درمان ورزش زدگی
اولین قدم برای مبارزه با ورزش زدگی، استراحت تمرینی است. رفتن به سونا و استخر و دوش آب گرم گرفتن و مصرف کربوهـیدرات مفید است. تحقیقات علمی نشان داده است یک عضله به 48 تا 96 ساعت استراحت پس از تحت فشار قرار گرفتن، نیاز دارد تا کاملا تجدید قوا کند و این بدان معناست که در این مدت نباید به هیچ وجه تحت تمرین مقاومتی (تمرین با وزنه) قرار گیرید (فاکس، 1380).

2-10 ورزش
ورزش یکی از اشکال فعالیت هدفمند انسان است که ویژگی تاریخی دارد، چون در زمانهای مختلف، رشد و توسعه اجتماعی ورزشهای مختلف، از جمله سوارکاری، شمشیربازی، بدنسازی و … را می توان مشاهده کرد.

2-10-1 طبقه بندی فعالیتهای ورزشی
• تربیت بدنی تحصیلی
• تفریح
• ورزش مدارس
• ورزشهای رقابتی و مسابقه ای
• ورزش نخبه یا قهرمانی و ورزش برای جمعیت ناتوان و خاص (استوان، 1381).

2-11خصوصیات ورزش رقابتی
ورزش رقابتی و مسابقه ای قسمتی مهمی از تربیت است، چون لازم است شخص بطور منظم در فرآیند تمرین بمنظور بالا بردن عملکرد ومیزان رکورد خود در رشته مورد نظر شرکت وفعالیت داشته باشد.

2-11-1 خصوصیات ورزشکار رقابتی
• می تواند حرکات تخصصی را به آسانی فراگیرد.
• در خصوص منابع انرژی به بهترین شیوه عمل می کند.
• فرآیند سازگاری نسبت به اضافه بارتمرینی را از خود نشان می دهد و قادر به تحمل اثرات بار تمرینی زیاد و استقامت و طاقت بالا توسط توانایی روانی خود می باشد.
• قادر به بروز دادن توانایی وراثتی خویش و بکارگیری آنها در تمرین و زمان مسابقه است (استوان، 1381).

2-12 رشته ورزشی پاورلیفتینگ
در طول این مدت افراد بسیارزیادی به اشکال گوناگون برای شناسایی، رونق و دوام این رشته تلاش نموده اند. تجربه نشان می دهد تمامی تلاش و خدماتی که افراد مختلف انجام داده و می دهند به خاطر اینکه بیشتر جنبه تجربی و شخصی داشته و مکتوب نبوده است بعد از مدتی فراموش می شوند و یا بطور کلی ازیاد می روند. در صورتیکه سطح رویدادها و واقعه علمی و تحقیقی به صورت تألیف، ترجمه، مقاله، اسلاید و… ماندگارتر و قابل استفاده هستند و به سادگی در دسترس مراجعه کنندگان می باشند بطوریکه می توان از کم و کیف کارهای انجام شده مطلع شد.
با این دیدگاه در فصل دوم کوشش می شود تاریخچه ای از رشته و آزمون های قدرتی و عواملی که منجر به کسب رکوردهای بالاتر شده است و محققانی که در توسعه و گسترش رشته پاورلیفتینگ به شکل مدرن و امروزی نقش داشته اند اشاره شود.

2-13 نیازمندیهای جسمانی در ورزشکاران پاورلیفتینگ (وزنه برداری قدرتی)
وزنه بردارهای قدرتی (پاورلیفتینگ) از قدرت و توان بالایی برخوردار می باشند، از این رو مقدار کیلوگرم وزنه ای که توسط این افراد جابجا می شود تا اندازه ای مرتبط با جرم بدنشان است. با این همه نسبت وزنه بلند شده توسط فرد ورزشکار (جابجا شده) به جرم بدنشان در پاورلیفتینگ کاران سنگین وزن کمتر از ورزشکاران سبک وزن این رشته می باشد (سیاه کوهیان و همکاران، 1385).

2-14 ویژگیهای و قابلیت جسمانی ورزشکاران پاورلیفتینگ
از نظر جسمانی این افراد تا اندازه ای به کشتی گیران و پرتابی ها در رشته دو و میدانی شباهت دارند. در دسته فوق سنگین ورزشکاران عموما دارای چربی بدنی کم و به نسبت دارای وزن و قد بالایی هستند، میزان درصد چربی بالا توانایی ورزشکاران را کاهش می دهد زیرا در چربی انقباض رخ نمی دهد و به طور خلاصه می توان این

پایان نامه
Previous Entries منبع تحقیق درمورد ورزشکاران، آمادگی جسمانی، نیمه حرفه ای، تمرین قدرتی Next Entries منبع تحقیق درمورد ورزشکاران، آمادگی جسمانی، آنتروپومتریک، ترکیب بدنی