منبع تحقیق درباره نفت و گاز، ارزش افزوده، صنعت پتروشیمی، گاز طبیعی

دانلود پایان نامه ارشد

طورمحدود،الزاماتی را برای دولت ایجاد می- کند.با این وجود،در روابط قراردادی ، اصل الزام آور بودن قراردادها واصل لزوم وفای به عهد در روابط معاهداتی بین دولتها پذیرفته شده واز اعتباری مطلق بر خوردار است.امادر مورد روابط قراردادی طرف های نابرابر،اعمال این اصول با چنین اعتباری،محل شبهه وتردید است.طرفهای خصوصی قرارداد نفتی با ارتقاء جایگاه خود در چهار چوب قرارداد واصل لزوم وفای به عهد، حق دخالت دولت را به استناد حق حاکمیت یا مصالح ملی را زیر سوال برده اند.
3-7-5-سرمايه گذاري در صنايع پايين دستي و صنايع وابسته
بخش پایین دستی، اصطلاحی است، که برای اشاره به عملیاتی از قبیل: فروش و توزیع گاز طبیعی و محصولات مشتق شده از نفت خام، مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصولات مشتق شده از نفت خام، عبارتند از:  ميعانات گازي، گاز مایع(ال پی جی)، بنزین، سوخت جت، گازوئیل، روغن‌ها و آسفالت و… .
از مسئولیت‌های دیگری که به بخش پایین دستی این صنعت مربوط می‌شود، توزیع محصولات بیشمار نفتی و پخش گاز طبیعی می‌باشدكه بشرح ذيل اشاره مي گردد.
• صیانت از نفت و گاز با توسعه پتروشیمی ها و صنایع پایین دست؛
• تنوع محصولات پتروشیمی می تواند حلقه های مفقوده صنایع بیشماری را تکمیل کند و بدون شک توسعه صنایع وابسته این صنعت نیز می تواند در تامین کالاهای مصرفی و برطرف کردن نیازهای صنایع داخلی کشور نقشی شايسته ایفا کند؛
• وقتی توانستیم از سرمایه های نفت و گاز برای ایجاد زیرساختها و ایجاد سرمایه جدید و تولید ارزش افزوده در فرایند واقعی تولید محصول استفاده کنیم، می توانیم مرتب این سرمایه را بازتولیدکنیم، پس در این حال دیگر مهم نیست که چطور از نفت و گاز استفاده می کنیم چون فرایندی را راه اندازی کرده ایم که امکان بازتولید ثروت را دارد.
اگر ما نفت و گاز را به صورت خام به فروش برسانیم چون نفت بازتولید نمی شود ثروت حاصل از آن هم بازتولید نمی شود و به این دلیل که منابع نفتی ما تهی می شود پس نمی توانیم فروش نفت را به عنوان درآمد تلقی کنیم، بلکه سرمایه است و باید برای نسل آینده سرمایه را به سرمایه بدل کنیم.
صنعت پتروشیمی یکی از صنایعی است که می تواند این امر مهم را برای ما تحقق بخشد. ما می توانیم با تمرکز بر روی صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دست آن، کالاهای واسطه ای و نهایی تولید کنیم و بخشی از محصولات آن را به داخل بفروشیم و بخش دیگر آن را به خارج صادر کنیم تا از آن برای توسعه صنایع داخلي ارز به دست آوریم.
در سالهای اخیر، صنعت پتروشیمی به عنوان فراهم آورنده فرصت برای آفرینش ارزش افزوده و تبدیل مواد خام (نفت و گاز) به محصولات با ارزش در کشورهای خاورمیانه و بخصوص در ایران که دارای ذخایر عظیم هیدروکربوری (١٥٧ میلیون بشکه) و گاز طبیعی (٣٣,٦ تریلیون متر مکعب) است، جایگاهی ویژه یافته است.
صنایع پتروشیمی، بخشی از صنایع شیمیایی است که محصولاتش را از نفت خام یا گاز طبیعی تولید می‌کند. از ویژگیهای این صنعت، تنوع محصولات آن و تأمین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه صنایع پایین دستی است که از نظر اشتغالزایی و کسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی نقش بسیار مؤثری در اقتصاد کشور دارد.محصولات پتروشیمی در ساخت موادی نظیر لاستیکها، پلاستیکها، شوینده ها، کودها، چسبها، اسیدها، رنگها، سموم و الیاف مصنوعی که هرکدام ماده اولیه صدها ماده دیگر هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.39
3-7-6- اهمیت و ضرورت صنایع تکمیلی و ارزش افزوده نفت
با توجه به این که 70 درصد ارزش افزوده صنعت پتروشیمی در صنایع تکمیلی محقق می شود می توان فقط با توسعه این بخش و با سطح فعلی مواد اولیه تولیدی در کشور،درآمدی زيادي در سال کسب کرد که معادل نیمی از درآمد حاصل از صادرات نفت خام خواهد بود. تهیه و تبدیل مواد اولیه ميعانات گازي، متان، اتان، پروپان و نفت به محصولات مصرفی مانند کیف و کفش و لباس و پوشاک، کلیه لوازم برقی و غیر برقی آشپزخانه، قطعات خودرو و تجهیزات مربوطه و غالب آن چیزهایی که در پیرامون خود می بینیم و از آنها استفاده می کنیم از میز و صندلی و لوازم لوکس تزیینی داخل و بیرون از منزل و تجهیزات مورد نیاز برای احداث یک ساختمان تا لوازم پزشکی و کامپیوتر و میلیونها مورد دیگر … محصولات وابسته به زیرمجموعه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن است که در یک زنجیره به هم پیوسته در ارتباط با یکدیگر قرار دارند.
این در حالی است که علی رغم مزیت نسبی ایران در پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن، ما شاهد زنجیره های گسسته ای در این بخش هستیم و به همین جهت اکثر مواد تولیدی در بخش های مختلف صنایع پتروشیمی پس از صادرات به کشورهای صنعتی چون چین، ژاپن واتحادیه اروپا و تبدیل شدن به محصولات نهایی، مجددا و با قیمت های گزاف به کشور وارد شده و مورد مصرف قرار می گیرند.
البته ناگفته نماند با توسعه صنایع بالادستی و میانی پتروشیمی در سال های گذشته، گام های مهمی در تکمیل زنجیره ارزش این صنعت برداشته شده اما خام فروشی همچنان مهمترین مزیت این صنعت در ایران به شمار می رود و این در حالی است که داده های موجود حاکی از آن است که حدود 70 درصد ارزش افزوده صنعت پتروشیمی در صنایع تکمیلی محقق می شود و این بخش همراه و همگام با صنایع بالادستی توسعه نیافته است.

3-7-7-قوانين مرتبط با صنايع بالادستي نفت
1-ماده 14 قانون برنامه چهارم توسعه و سرمايه گذاري در صنايع بالادستي نفت.
2-1- به منظور افزايش ظرفيت توليد نفت و حفظ و ارتقاء سهميه ايران در توليد اپك40، تشويق و حمايت از جذب سرمايه گذاري و منابع خارجي در فعاليتهاي بالادستي نفت و گاز بويژه درميادين مشترك و طرحهاي اكتشافي كشور، اطمينان و حفظ و صيانت هر چه بيشتر با افزايش ضريب بازيافت از مخازن نفت و گاز كشور، انتقال و بكارگيري فناوري جديد در توسعه و بهره برداري از ميادين نفتي و گازي و امكان استفاده از روشهاي مختلف قراردادهاي بين المللي به شركت ملي نفت ايران اجازه داده ميشود تا سقف توليد اضافي به انعقاد قراردادهاي اكتشاف و توسعه ميدان با تامين منابع مالي با طرف هاي خارجي با شركت هاي صاحب صلاحيت داخلي متناسب با شرايط ميدان اقدام نمايد.
2-2- به شركت ملي نفت ايران اجازه داده مي شود براي توسعه ميدانهاي نفت و گاز تا سقف توليد اضافي، روزانه يك ميليون بشكه نفت خام و دويست پنچاه ميليون متر مكعب گاز طبيعي با اولويت ميادين مشترك پس از تصويب توجيه فني و ابتكاري طرح ها در شوراي اقتصاد و مبادله موافقتنامه با سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور اقدام نمايد. سياستهاي كلي ابلاغي بخش نفت و گاز در برنامه پنجم توسعه نيز براساس بند يك اصل 110 قانون اساسي جمهوري اسلامي بدنبال ابلاغ سيساستهاي كلي در بخش نفت و گاز و سياستهاي برنامه پنجم توسعه در برنامه ريزي كوتاه مدت و برنامه ريزي بلند مدت اعلام گرديده است.

3-7-8- برنامه هاي دراز مدت برنامه پنجم توسعه41
– چشم انداز و اهداف كلان پيشنهادي صنعت نفت در افق 20 ساله.
– كسب جايگاه اول فناوري نفت و گاز در منطقه
– كسب جايگاه دوم توليد نفت در اپك
– كسب جايگاه سوم توليد گاز در جهان

پایان نامه
Previous Entries منبع تحقیق درباره بیع متقابل، تولید نفت، منابع طبیعی، قانون مدنی Next Entries تحقیق با موضوع ایالات متحده، تحلیل اقتصادی، سازمان ملل، سازمان جهانی تجارت