منابع پایان نامه درمورد شهرستان مشهد، خراسان رضوی، استان خراسان

دانلود پایان نامه ارشد

افزایش دسترسی به بازار جهانی گردشگری درمانی از طریق بازاریابی مناسب به خصوص در کشورهای حوزه خلیج فارس
• برگزاری کنگره ها و کنفرانس های علمی و تجهیزات پزشکی بین المللی

2-5-2-2 نقاط ضعف و تهدیدها
• تاثیر معکوس بر عدالت در دسترسی به خدمات سلامت با کیفیت مطلوب
• چنانچه صرفا بخش خصوصی متولی امر توریسم درمانی در کشور گردد می تواند منجر به خروج متخصصین از مراکز دولتی شده و به بی عدالتی سلامت دامن بزند.
• از دست دادن جامعه محلی به دلیل عدم برخورداری از خدمات ارائه شده به بیماران خارجی
• انحراف بیشتر منابع از بخش پیشگیری به بخش درمان به دلیل درآمدزایی بیشتر
• واردات بیشتر تجهیزات پزشکی مدرن و در نتیجه افزایش هزینه های تشخیصی و درمانی شهروندان
• کنترل و نظارت بر بیماری های مسری و احتمال ورود این بیماری ها به کشور فراهم می شود
• تحریم های سیاسی و اقتصادی
• ناامنی سیاسی در ایران از دیدگاه گردشگران خارجی به دلیل تبلیغ های نادرست رسانه های غربی
• برنامه ریزی های دقیق و سرمایه گذاری های کلان رقبای فعلی جهت حفظ و افزایش سهم بازار
• خودداری شرکت های بیمه ای خارجی به انتقال پذیر نمودن بیمه نامه ها در ایران
• عدم اشتراک زبانی با بازارهای هدف

2-5-2-3 چالش ها و موانع پیش روی صنعت گردشگری درمانی در ایران
• فقدان تولیت مشخص
• فقدان نظام جامع گردشگری سلامت، تعریف و تدوین قوانین، سیاست ها و برنامه ها
• کمبود زیرساخت ها
• عدم وجود سیستم نظارتی مدون و قدرتمند
• فقدان حمایت های لازم از بخش خصوصی
• فقدان نظام بازاریابی و اطلاع رسانی مشخص

3-1 مقدمه
در این فصل از تحقیق به معرفی کلانشهر مشهد به عنوان مرکز استان خراسان رضوی که ناحیه مورد مطالعه تحقیق می باشد پرداخته شده است. خصوصیات جغرافیایی که از این منطقه مورد بررسی قرار گرفته شامل جغرافیای طبیعی، موقعیت شهر مشهد، مشخصات اقلیمی منطقه و جغرافیای انسانی آن می باشد. در ادامه ظرفیت های گردشگری و زیرساخت های موجود گردشگری و درمانی مشهد مقدس معرفی شده و در قسمت پایانی فصل وضعیت فعلی گردشگری این شهر توسط آمار موجود تشریح گردیده است.
3-2 جغرافیای طبیعی منطقه
دشت مشهد منطقه ای است نسبتا هموار که در دره کشف رود واقع شده است. دره کشف رود از شرق قوچان شروع شده و در میان کوه های هزارمسجد در شمال و رشته کوه بینالود در جنوب به طرف جنوب شرقی امتداد می یابد. عرض این دره در ناحیه مشهد به 28 تا 30 کیلومتر میرسد که دشت مشهد را بوجود می آورد. امتداد رشته کوه های مذکور تقریبا موازی بوده و فواصل آنها از همدیگر مطلوب و به اندازه ای است که سبب بوجود آمدن آبادی ها و نقاط پرتراکم جمعیتی از جمله شهر مشهد شده است. از طرف دیگر وجود این ارتفاعات و آبرفت های حاصل از آنها که سرزمین حاصلخیزی را بوجود آورده از ورود شن و خاک های دشت کویر بوسیله بادهای جنوبی جلوگیری کرده است. حداکثر ارتفاع کوه های اطراف منطقه حدود 3150 متر است، و بدین ترتیب تفاوت ارتفاع خط الراس کوه ها و خط القعر دره کشف رود 2200 متر می باشد، و این حالت تاثیر فراوانی در تنظیم شبکه آب های روان منطقه دارد. موقعیت خاص دره کشف رود و آبراهه های متعدد آن از یک طرف و اراضی هموار پایکوهی و حاصلخیزی خاک از طرف دیگر موجب تمرکز جمعیت در این منطقه شده اند.
3-3 پیشینه تاریخی شهر مشهد
با ويران شدن دو شهر نيشابور و طوس، ساكنان اين دوشهر ناگزير ازمهاجرت به مناطق ديگر شدند. مراكزي كه سكونتگاه اين مهاجران را تشكيل ميداد نوغان وسناباد بود كه رفته رفته روبه توسعه نهاده و با ادغام آن دو شهر مشهد كنوني بوجود آمد.
در زمان ديالمه به خاطر توجهي كه آنان به مذهب شيعه و امام رضا(ع) داشتند مشهد مورد توجه بيشتري قرار گرفت ومردم از اطراف و اكناف به زيارت مرقد مطهر حضرت رضا(ع) مي آورند.
در قرن چهارم سبكتكين غزنوي گنبد و بارگاه حضرت را ويران كرد ومردم را منع زيارت نمود تا آنكه در اوايل قرن پنجم هجري سلطان محمود بكار تعمير بقعه وساختن حصاري به گرد شهر پرداخت و پسرش مسعود نيز ديواري برگرد بقعه كشيد. در سال 617 آبادي هاي طاهران و نوغان و همچنين دوقبر سناباد پايمال لشگريان مغول گرديدند و يكسره غارت وتاراج شدند ولي در اثر توجه ثروتمندان شيعه دوقبري كه در مجاور طوس در قريه سناباد بودند مجدداً آباد شدند.
از قرن هشتم به بعد سناباد به مشهد معروف شد و در زمان حمد ا… مستوفي مشهد به صورت شهري بزرگ در آمد و در آن مزارهاي بسيار با گنبد هاي متعدد وجود داشت از آن جمله قبر محمد غزالي و قبر فردوسي را ميتوان نام برد. در زمان صفويه مشهد واقعاً رونق گرفت وبه صورت دومين زيارتگاه با اهميت شيعيان جهان و مهمترين زيارتگاه شيعيان ايران در آمد.
3-4 موقعیت شهر مشهد
شهر مشهد در بخش شرقی استان خراسان رضوی قرار گرفته است و از شرق به شهرستان سرخس، از جنوب شرق به شهرستان تربت جام، از جنوب و جنوب غرب به ارتفاعات چهل تن در شمال تربت حیدریه ، از غرب به شهرستان نیشابور ، از شمال غرب به شهرستان قوچان و از شمال و شمال شرق به شهرستان درگز و کشور ترکمنستان محدود می شود.
وسعت این شهرستان 1490 کیلومتر مربع است که 5/6 درصد مساحت استان خراسان رضوی را تشکیل می دهد و در 35 درجه و 43 دقیقه تا 37 درجه و 8 دقیقه عرض شمالی و 59 درجه و 4 دقیقه تا 60 درجه و 36 دقیقه طول شرقی قرار دارد. ارتفاع مشهد از سطح دريا حدود 970 متر و فاصله زميني آن با تهران 934 كيلومتر است.
اين شهرستان داراي 4 شهر (كلات، طرقبه، شانديز و مشهد) و 5 بخش و 15 دهستان و 1190 آبادي بوده و در نظام سلسله مراتب شهري ايران در مرتبه دوم بعد از تهران قراردارد كه به دليل اعتبار فرامنطقه‏اي و عوامل مختلفي همچون قرارداشتن در مسير راههاي تجاري و ارتباطي كشورهاي آسياي ميانه و افغانستان، همواره جمعيت آن در حال افزايش است.

3-5 مشخصات اقلیمی
مشهد به دليل موقعيت جغرافيايي خاص كه درمنطقه مرزي بين شمال و جنوب خراسان قراردارد و همچنين تداخل جبهه‏هاي مختلف آب و هوايي، داراي آب و هوا و خصوصيات ويژه اقليمي است و قسمت اعظم دشت مشهد- نيشابور، جزء اقليم سرد و خشك و قسمتي از دشت مشهد – قوچان، نيم خشك و سرد و بخش كوچكي از بلندترين ارتفاعات رشته كوه هاي بينالود و هزار مسجد جزء اقليم مرطوب سرد مي‏باشد و در مجموع شهر مشهد داراي آب و هواي متغير، اما معتدل و متمايل به سرد و خشك است و از تابستانهاي گرم و خشك و زمستانهاي سرد و مرطوب برخوردار است. بيشترين درجه حرارت در تابستانها 35 درجه بالاي صفر و كمترين آن در زمستان 15 درجه زير صفر و ميزان بارندگي متغير و ميانگين بارندگي سالانه در مشهد حدود 253 ميليمتر مي‏باشد. بر اساس آمار ایستگاه های موجود شهرستان مشهد دارای تبخیری بین 1300 تا 2800 میلی متر سالانه است. از عواملی که در شدت و ضعف فرآیند تبخیر شهرستان موثر است وجود ارتفاعات شمالی و جنوبی و همچنین وجود کویر در شرق شهرستان اشاره کرد.
منابع تامین آب مشهد از دو بخش آب های سطحی و زیرزمینی تشکیل شده است. از جمله منابع آب سطحی می توان رودخانه های کشف رود، میامی، شاندیز و طرقبه را نام برد. همچنین منابع آب های زیرزمینی شامل بیش از 2000 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق دشت مشهد که علاوه برتامین آب کشاورزی، تامین کننده آب شرب اهالی منطقه نیز می باشند.
3-6 جغرافیای انسانی
3-6-1 تعداد جمعیت
بر اساس آمار سال 1390، جمعيت شهرستان مشهد 3069941 نفر بوده است که شامل 2772297 نفر در نقاط شهری و 297644 نفر در نقاط روستایی ساکن می باشند. از اين تعداد جمعيت 1537792 نفر مرد و 1532149 نفر زن بوده که از اين تعداد 1387584 نفر مرد و 1384703 نفر زن ساکن در نقاط شهري مي باشند و همچنين 150199 نفر مرد و 147445 نفر زن ساکن در نقاط روستايی هستند. تراكم نسبی در سطح شهرستان مشهد 124 نفر در هر کيلومتر مربع می باشد که در مقايسه با متوسط تراکم جمعيت استان، تراکم بالايی محسوب می شود. در سطح شهرستان مشهد 889271 خانوار نيز وجود دارد که 806097 خانوار شهری و 83174 خانوار روستایی را شامل می گردد.
3-6-2 سواد و تحصیلات
نرخ باسوادی در کل شهرستان مشهد 1/90 درصد محاسبه شده است نرخ باسوادی در ميان مردان 2/92 درصد و در ميان زنان 1/88 درصد می باشد. جمعیت 6 سال به بالای شهرستان مشهد 2749771 نفر می باشد که از این تعداد 2477160 نفر باسواد و 253165 نفر بی سواد هستند. از تعداد 1374129 نفر مرد بالای 6 سال 1266352 نفر باسواد و 95278 نفر بی سواد و همچنین از تعداد 1375642 نفر زن بالای 6 سال 1210808 نفر باسواد و 157887 نفر بی سواد می باشند.
از تعداد جمعیت 2477160 نفر باسواد شهرستان مشهد،657102 نفر دارای تحصیلات ابتدایی،569478 نفر دارای تحصیلات راهنمایی،679604 نفر دارای تحصیلات متوسطه،26634 نفر دارای تحصیلات پیش دانشگاهی و 444696 نفر دارای سطح تحصیلات عالی هستند. لازم به ذکر است که 57231 نفر در دوره های سوادآموزی و تعداد 42415 نفر در سایر دوره ها مشغول به تحصیل هستند.

3-7 مروری بر وضعیت کشاورزی، صنعتی، تجاری و فرهنگی مشهد
3-7-1 وضعيت کشاورزی
مشهد به جهت دارا بودن دشت حاصلخيز و نيز از جهت دامپروري و صنعت از اهميت زيادي برخوردار است. در زمينه كشاورزي، دشت مشهد داراي اراضي مزروعي گسترده است و زراعت اصلي آنها گندم، جو، چغندر قند، پنبه، علوفه، جاليز صيفي جات، نخود آبي و ديم است و باغات ميوه نيز از وسعت قابل ملاحظه‏اي برخوردار است و محصولات عمده مشهد سيب، گلابي، هلو، گوجه فرنگي، گيلاس، آلبالو و… است. مراتع مشهد اكثراً ييلاقي است و مستعد داشتن گونه‏هاي علوفه‏اي، دارويي و صنعتي مي‏باشد. مساحت مراتع مشهد، حدود 1866000 هكتار است و مراتع مصنوعي به مساحت 2000 هكتار و مساحت جنگلها حدود 22500 هكتار است كه 15000 هكتار آن شامل جنگلهاي پسته و 7500 هكتار شامل جنگلهاي ارس است. درختان موجود در جنگلها، زبان گنجشك، اقاقيا، افرا، بيد، كاج، سرو خمره‏اي و سرو نقره‏اي‏ است. مشهد از نظر پرورش دام و طيور نيز اهميت دارد.
3-7-2 وضعيت صنعتي
مشهد به دليل وجود منابع معدني مختلف و تمركز مراكز توليدي و صنايع خوراكي، نساجي، برق، الكترونيك، شيميايي، دارويي، سلولزي و صنايع ديگر فلزي و غير فلزي، بويژه صنايع دستي داراي اهميت است و صنايع دستي مهم آن از جمله فرش بافي (قاليچه و گليم)، شعربافي، نمدمالي، پوستين دوزي، سنگ تراشي، قلمزني روي سنگ، سفالگري، سبد و حصيرباف، فرآورده‏هاي چوبي، فلزي و نقاشي روي چرم، مورد توجه زائران و مسافران است. در شهر مشهد به عنوان صنعتي‏ترين قسمت استان خراسان رضوی، بيشترين فعاليتهاي اقتصادي در بخش كشاورزي، صنايع غذايي، صنايع ساختماني، نساجي و پوشاك است. صنايع غذايي فعاليت اساسي را در بخش صنعت مشهد تشكيل مي‏دهد و مشهد در صنعت قند كشور مقام برجسته‏اي دارد و يكي از صادرات عمده مشهد به خارج از منطقه قند توليدي در اين شهر است. در بخش صنايع غذايي كه عمده فعاليتهاي صنعتي مشهد را تشكيل مي‏دهد، در بيش از پانصد واحد توليدي و كارخانه، انواع رشته‏هاي صنايع غذايي شامل قند، شير پاستوريزه و مواد لبني، آرد، كمپوت، نوشابه‏هاي غير الكلي، آبميوه و ديگر مواد غذايي فعال است. در بخش صنايع نساجي، ريسندگي، پشم بافي، نخ تابي، بافندگي و نساجي تريكو توليدات مختلف و متنوعي به بازار فروش عرضه مي‏شود و در بخش صنايع فلزي توليدات مختلف اعم از در و پنجره‏، كابل، سيمهاي برق، الكتروموتور و تراش فلزات انجام مي‏شود و مهمترين توليدات در بخش صنايع كاني غير فلزي، آجرماشيني، آجرفشاري، پانل و فرآورده هاي عايق سنگي مي باشد. در بخش صنايع دستي كه مهمترين كالاهاي مسافران و مورد نياز زائران مي‏باشد، توليدات مختلف در رشته‏هاي دستباف، فيروزه، سنگ و محصولات توليدي كارگاههاي پوستين دوزي، قلمكاري، قلابدوزي و قالي‏بافي براي فروش به بازارهاي مشهد عرضه مي‏شود.
3-7-3 وضعيت تجاري
شهر مشهد از گذشته به عنوان يك شهر زيارتي و

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه درمورد صنایع دستی، میراث فرهنگی، زیرساخت ها Next Entries منابع پایان نامه درمورد امام رضا ع، شهر تاریخی، آستان قدس رضوی