منابع پایان نامه درمورد خدمات درمانی، کشورهای توسعه یافته، کشورهای آسیایی

دانلود پایان نامه ارشد

نوسنگی و عصر برنز می دانند. در قرن 16 پونس دی لئون مفهوم جدیدی را برای دنیا به ارمغان آورد، هنگامی که او در جستجوی چشمه جوانی به ایالت فلوریدا سفر کرد. در سده 1700 و 1800 استفاده از آب گرم در شهرهای آب گرم از جمله بادن در هر دو طرف اقیانوس اطلس شناخته شده بود.(منظم،1388)
در جداول زیر روند تاریخی و رشد صنعت گردشگری سلامت و توریسم درمانی به تفکیک خلاصه شده اند.(جباری،1387)
جدول 2-1: روند تاریخی و رشد گردشگری سلامت
دوره تاریخی
گردشگری سلامت
دوران عصر برنز
بازدید از چشمه های معدنی و گرم
قرون وسطی
بازدید از چشمه های دمایی
قرن 16 میلادی
بازدید از چشمه هایی به نام«چشمه های جوانی»
قرن 17-18 میلادی
بازدید از اسپاها رواج یافت
قرن 19 میلادی
در این زمان استفاده از آب و هوای کنار دریا و کوهستان ها به منظور برخورداری از سلامت رواج یافته بود.این زمان مصادف شیوع بیماری سل در جهان بود.
قرن 20 میلادی
تشکیل دهکده های سلامت یا مزارع چاقی که در این مکانها با استفاده از تمرینات بدنی و رژیم غذایی سعی می شد تا تناسب اندام افراد حفظ گردد.
سال 1991 میلادی
تشکیل انجمن های بین المللی اسپا
در زمان حاضر
زمانی است که بیمارستان ها به سمت ایجاد اسپاها و اسپاها به سمت ایجاد بیمارستان ها سوق پیدا کرده اند.

جدول 2-2 : روند تاریخی و رشد توریسم درمانی
دوره تاریخی
توریسم درمانی
قبل از سال 1997
– در این زمان ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی مرکز درمان بیماران جهان بودند.
– کشور سنگاپور نیز به عنوان پایگاه درمان در قاره آسیا تلقی می شد.
– مردم به دلیل برخورداری از خدمات درمانی با تکنولوژی بالا و در عین حال گرانقیمت به این کشورها سفر می کردند.
سال های 1997-2001
– قیمت خدمات پزشکی تعیین کننده بود.
– پیدایش مقاصد درمانی جایگزین علاوه بر کشورهای توسعه یافته.
– تغییر جهت حرکت بیماران از کشورهای بازار فروش خدمات پزشکی به کشورهای خریدار این خدمات
سال های 2001-2006
– پیدایش کشورهای تایلند و هند به عنوان مقاصد قابل قبول برای خدمات درمانی
– مهاجرت اعراب
– تعداد اعمال جراحی زیبایی زیاد شده اند و در بین این سالها به حد انفجار رسید.
از سال 2007 به بعد
– مدل مدیریت درمان کشورهای توسعه یافته بسیار گران است و باید برای آن چاره اندیشید.
– برون سپاری خدمات درمانی راه حلی است که هزینه های گزاف ارائه خدمات درمانی را کنترل می کند.

در ایران شواهد فراوانی از اهمیت آب های معدنی و گرم نزد ایرانیان وجود دارد. به ویژه دسته بندیهای ابوعلی سینا که این مناطق را به «آسایشگاه های معنوی، چشمه های درمانی و آب های گرم» تقسیم کرده و نحوه استفاده از هر دسته را مورد بررسی قرار داده است، نشان از اهمیت علمی اینگونه مناطق نزد ایرانیان دارد. پیش از آن نیز یادگارهای باقی مانده در شهر نیشابور نشان دهنده نظام کانال کشی سنگی برای انتقال چشمه های معدنی به نزدیکی معبد آناهیتا است. این وضعیت یادآور موقعیت چشمه قدیمی مرانو در ایتالیاست که از قدمتی پنج هزارساله برخوردار است.چشمه های معدنی مناطق مختلف ایران دارای بیش از 30 عنصر معدنی از قبیل منیزیم، پتاسیم، سولفور، کلسیم و…. هستند و برخی از آنها از خواص رادیو اکتیویته برخوردارند.(ضرغام،1379)
از دیرباز ساکنین کشورهای همسایه، به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای برخورداری از خدمات پزشکی به ایران سفر می کردند، اما اینکه پیشینه دقیق این سفرها از چه زمانی بوده است، اطلاعات جزیی در دست نیست. به دلیل نزدیکی فرهنگی و ارتباطات قومی و گاه فامیلی عمده این بیماران برای درمان به استانهای فارس ، آذربایجان و خراسان مراجعه می کردند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد از جمله قیمت های مناسب و ارزان تر، کیفیت بالای درمان در ایران نسبت به کشورهای منطقه، نبود برخی خدمات مانند درمان نازایی، پیوند اعضا به ویژه پیوند کلیه، حلزون گوش، قرنیه و … همچنین علاوه بر بازدیدهای فامیلی، از حمایتهای اقوام خود در حین درمان نیز برخوردار بودند.
در دهه 80 ، موضوع توریسم درمانی به طور رسمی در قالب کارآفرینی در بخش بهداشت و درمان مورد توجه واقع شد. در آن زمان مراکز دولتی نیز برای این منظور درنظر گرفته شدند. در این دهه به دنبال ایجاد ستاد اشتغال در وزارتخانه ها و دستگاههای مختلف، توریسم درمانی در قالب خدمات بین المللی سلامت مورد توجه واقع گردید. هرچند در سال 1383 شورای سیاستگذاری گردشگری سلامت در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز شکل گرفت، اما چندان در امر گردشگری تاثیر نداشته است.
اما باید توجه داشت که به علت تفاوت قیمت موجود بین خدمات پزشکی در ایران با سایر کشورها و ارزان تر بودن این قیمت ها در ایران، تمایل در بخش خصوصی برای استفاده از این مزیت بوجود آمده است. از این رو افراد و شرکتهای مختلفی اعم از گروه پزشکی و گردشگری و یا سایر افراد، بصورت خودانگیخته در این مسیر وارد شده اند و بدون وجود برنامه ریزی، نظارت یا استاندارد خاصی، گردشگران کشورهای همسایه، کشورهای اروپایی و آمریکایی را برای درمان به ایران می آورند. بسیاری از این گردشگران از ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند.(منظم،1388)
هرچند آمار دقیقی در ایران در خصوص گردشگری به ویژه توریسم درمانی وجود ندارد، اما در سال 1383 بیماران خارجی در حدود 12 هزار نفر بوده اند که در سال بعد به 17500 نفر رسیده اند.(منظم،1388) در سالهای بعد آماری در دست نیست، اما با بررسی های بعمل آمده به نظر می رسد این آمار در حال گسترش است.
2-4 بررسی توریسم درمانی در جهان
گردشگری سلامت و انواع آن یک صنعت جدید تلقی می شود و به همین دلیل نیز روش های اندازه گیری و ثبت مراجعات و دلایل آن و هزینه ها و سایر اطلاعات هنوز به درستی جمع آوری نمی شود، در نتیجه در برخی موارد اطلاعات وجود ندارد و در برخی موارد آمار تخمینی است. عدم تطابق و ناهماهنگی هایی نیز در آمارهای ارایه شده دیده می شود که گاهی به علت ناهمسانی در تعاریف است. در مجموع اطلاعات کم است و در بسیاری از موارد آمار و ارقام پژوهش ها و یا گزارش ها از شرکت ها به دست آمده و اعتبار آنها ممکن است کم باشد. در این موارد حتی پژوهشگران هم نمی توانند به درستی آمار صحیح بدست آورند و تعیین کنند که کدام درست است، زیرا این امر به پژوهش نیاز دارد. با این حال برخی از آمارهایی که به نظر بیشتر مورد اعتماد است، در زیر بیان می گردند :
رقابت جهانی در صنعت مراقبتهای بهداشتی در حال ظهور و به سرعت در حال رشد است.(دراگر،2009) در گذشته افراد ثروتمند برای دریافت خدمات درمانی با کیفیت و استفاده از تکنولوژی های نوین در زمینه پزشکی و درمان به کشورهای توسعه یافته مسافرت می کردند و امروزه افراد با تمکن مالی کمتر، جهت دریافت خدمات درمانی باکیفیت و ارزان تر از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه مسافرت می نمایند.(هریک،2007) برآورد حجم مالی این صنعت در سراسر جهان در منابع مختلف متفاوت است. ولی همه آنها نشان دهنده یک موضوع است و آن رشد سریع بازار این صنعت است. مکینزی حجم مالی این صنعت را 40 میلیارد دلار در سال 2004 برآورد می کند و پیش بینی آن برای سال 2012 صد میلیارد دلار است. بر اساس مطالعه Dudley که در سال 2007 منتشر کرد، درآمد تقریبی دنیا از توریسم درمانی در سال 2006 صد میلیارد دلار بوده است. آمارها نشان می دهد در سال 2005 پانصدهزار نفر آمریکایی جهت درمان به خارج از مرزها سفر کرده اند که قسمت اعظم این سفرها به مکزیک و بخشی به کشورهای آمریکای لاتین صورت گرفته است. ضمنا نام آمریکایی ها درلیست 250000 گردشگر درمانی که به سنگاپور، 500000 نفر به هند و یک میلیون نفر به تایلند جهت دریافت خدمات درمانی سفر داشتند، نیز دیده می شود.(حفیدزاه،2007)
شرکت انگلیسی تریتمنت ابرود(Treatment Abroad) که فراهم کننده خدمات توریسم درمانی برای شهروندان انگلیسی که قصد استفاده از خدمات درمانی سایر کشورها را دارند می باشد، در مطالعه خود در سال 2007 بر روی افرادی که به عنوان گردشگر درمانی از انگلیس به سایر کشورها رفته اند، به نتایج زیر دست یافته است :
تعداد کل گردشگران درمانی انگلیسی 50500 نفر بوده که از این تعداد 22000 نفر برای خدمات دندانپزشکی، 14500 نفر به منظور دریافت درمان های زیبایی، 9000 نفر برای دریافت درمان های انتخابی و 5000 نفر برای دریافت درمان های نازایی سفر کرده اند. این افراد جدا از هزینه های سفر و اقامت 135 میلیون پوند هزینه نموده اند.(منظم،1388)
طبق گزارش «بررسی گردشگری پزشکی در آسیا» که در سال 2009 منتشر شد، مقصدهای بزرگ توریسم درمانی جهان شامل کشورهای سنگاپور، تایلند، مالزی، هند، فیلیپین، تایوان و کره جنوبی و دیگر رقبای مطرح در این صنعت است که امکان حضور در این میدان رقابت را به دست آورده اند. طبق اطلاعات بدست آمده در این گزارش، افزایش هزینه خدمات درمانی در کشورهای توسعه یافته و فرآیند جهانی سازی سبب تسریع روند رشد توریسم درمانی شده و آن را به پررونق ترین بخش صنعت توریسم مبدل کرده است.
هم اکنون بیش از 30 کشور در قاره های آسیا، آفریقا و اروپای شرقی بیشترین فعالیت را در زمینه توریسم درمانی دارند که کشورهای آسیایی شهرت و جایگاه نخست را به خود اختصاص داده اند. در میان کشورهای آسیایی نیز پنج کشور تایلند، سنگاپور، مالزی، هند و فیلیپین به عنوان بزرگترین مقاصد گردشگری درمانی، در بازار توریسم درمانی آسیا شناخته شده اند.
در این بازار عوامل مختلف و متعددی نقش آفرینی می کند ولی علت اصلی حرکت بیماران، هزینه های بالا در کشورهای خود و انگیزه اقتصادی است. از این رو سیر حرکت بیماران به سوی کشورهای ازران تر است. این امر کاربرد دوگانه دارد، برای کشورهای در حال توسعه، درآمد ایجاد می کند و در کشورهای توسعه یافته از رشد هزینه ها می کاهد. این کشورها را می توان به سه دسته تقسیم کرد :
1- کشورهای پیشرو در توریسم درمانی : کشورهای اصلی که به گردشگری سلامت از منظر خدمات درمانی توجه و تاکید داشته اند که شامل مکزیک، برزیل، سنگاپور، هندوستان، ترکیه، مجارستان، تایلند، آلمان و لهستان هستند. کشورهای دیگر نیز در این صنعت رشد نموده اند که عبارتند از : امارات متحده عربی، کوبا، کاستاریکا، اسراییل، اردن، مالزی، آفریقای جنوبی و بلژیک.
2- کشورهای پیشرو در گردشگری رفاهی و پیشگیرانه : برخی کشورها که بر درمان های پیشگیرانه تاکید دارند عبارتند از پرتغال، اتریش، کانادا، سوئد، ایتالیا، استونی، دانمارک، ایتالیا، اسپانیا و هنگ کنگ.
3- کشورهای مبدا گردشگران درمانی : کشورهایی که بیشتر گردشگران از آنجا می آیند شامل ایالات متحده آمریکا، انگلستان، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس.(جباری،1387)
جدول 2-3 : گردشگری درمانی در کشورهای مبدا و مقصد( واحد:درصد)
آمریکای شمالی
خاورمیانه
آمریکای لاتین
اروپا

آسیا

به
از


1
4
95
آفریقا
6


1
93
آسیا
33
13
5
10
39
اروپا
87

12

1
آمریکای لاتین
58
2

8
32
خاورمیانه
27
2
26

45
آمریکای شمالی


1

99
اقیانوسیه

در جدول 2-3 کشورهای مبدا و مقصد بر اساس گزارش 2008 مکینزی آمده است. این جدول دو واقعیت را نشان می دهد :
1- آسیا بزرگترین مقصد گردشگران درمانی است.
2- کشورهای آسیایی 93 درصد خدمات سلامت خود را از آسیا تامین می کنند.

2-4-1 عوامل موثر در توریسم درمانی
طبق گزارش مکینزی،2008 گردشگران درمانی به پنج دسته تقسیم بندی می شوند :
1- افرادی که بدون توجه به هزینه خدمات، متقاضی استفاده از فناوری های پیشرفته در زمینه درمان و پزشکی هستند.
2- مراقبتهای پزشکی با کیفیت بالاتر
3- دسترسی سریع به خدمات ضروری پزشکی(بطور مثال در NHS انگلستان صف های طولانی وجود دارد).
4- هزینه ارزان تر برای خدمات ضروری پزشکی( جراحی های ضروری و …)
5- هزینه ارزان تر برای خدمات اختیاری و غیرضروری پزشکی( جراحی های زیبایی و

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه درمورد خدمات درمانی، گردشگری روستایی، خدمات گردشگری Next Entries منابع پایان نامه درمورد افزایش درآمد، زیرساخت ها، محدودیت ها