منابع پایان نامه با موضوع پوشش گیاهی، شهرستان پاوه، کردستان عراق

دانلود پایان نامه ارشد

و… از جمله جانوران موجود در شاهو هستند.
جنس سنگ های شاهو عمدتا آهکی است. در دامنه ارتفاعات شاهو تعداد زیادی چشمه موجود دارند که تامین کننده آب کشاورزی و مشروب شهرهای پاوه، روانسر و بخشی از جوانرود و نیز تعدادی از روستاهای منطقه هستند. بخش فراوانی از آب رودخانه سیروان از چشمه سارهای دامنه شاهو تامین می گردد. چشمه معروف روانسر در ضلع شرقی و چشمه پر آب داریان در ضلع ربی آن قرار گرفته اند. بر دامنههای شمالی و جنوبی آن نیز صدها چشمه کوچک و بزرگ جاری هستند.غار آبی معروف قوری قلعه در دامنه جنوبی شاهو واقع شده است. هرچند که احتمال ساخت پیست اسکی و تله کابین در ارتفاعات شاهو وجود دارد اما تاکنون در این رابطه مطالعهای کارشناسانه صورت نگرفته است. شاهو با امکانات فراوانش می تواند یکی از جاذبه های توریستی مهم برای کوهنوردان وتفریح کنندگان و طبیعت گردان در فصول مختلف سال بویژه بهار و زمستان باشد. با نصب تجهیزات تلهکابین میتوان موجبات تسهیل رفت و آمد و جذب تعداد هر چه بیشتری از توریستها را به منطقه فراهم آورد.
3-3-2 کوه دالانی
این کوه در منتهی الیه شمال غربی اورامان قرار گرفته و شهرهای نوسود و دشه در دامنه آن واقع شده اند. بخشی از مرز بین المللی ایران و عراق را این کوه تشکیل داده و قسمت بزرگی از آن در خاک کردستان عراق قرار گرفته است، جاده ای که شهرهای نوسود و نودشه را به مریوان متصل میکند از دامنه و بر فراز این کوه میکند. مسیر این جاده یکی از نقاط دیدنی و جاذبه های توریستی (مخصوصا در فصل بهار) منطقه قلمداد میشود. بخش اعظم این جاده اکنون آسفالت شده است، ولی عبور آن در فصل سرما سخت بوده و به علت بارش برف سنگین حدود 5 ماه از سال کاملا مسدود میباشد. کوه دالانی حدود 3300 متر ارتفاع دارد و برفراز آن میتوان بخشهای از خاک کردستان عراق( دشت شهر زور و شهر حلبجه ) و شهر مریوان ودریاچه زریبار را مشاهده نمود.گردنه شمشی و گردنه مل اندو و گردنه کله بودالا و گردنه تته از گردنههای معروف و دیدنی این گذرگاه می باشند.آبشارهای فصلی ودر همان حال دیدنی سلور و زنه گوره، حوض دالانی، روستاهای توریستی هجیج و بلبر در ایران و احمد آباد در عراق بر ارتفاعات و کوهپایه های دالانی قرارا گرفته اند. تنوع گیاهی و جانوری دالانی شباهت تقریبا کاملی به شاهو دارد. هم اکنون در مسیر جاده منتهی به مریوان در چندین جای با صفا، امکانات بیتوته تابستانی برای طبیعتگردان با غذاهای محلی فراهم میباشد
3-3-3کوه آتشگاه
این کوه در غرب و جنوب غرب شهر پاوه واقع شده و بر دامنه جنوبی آن شهر باینگان قرارگرفته است. آتشگاه در وسط دو کوه شاهو و ماکوان قرار دارد. براساس نوشته های تاریخی محل یکی از آتشکده های دوره قبل از ورود اسلام به این منطقه بوده و وجه تسمیه آن نیز گویای این موضوع میباشد. ارتفاع آتشگاه حدود 3700 متر است. برفراز آتشگاه، چشم انداز شهر پاوه (مخصوصا شب) منظره ای دیدنی و جالب میباشد. در دامنههای شمالی و جنوبی آتشگاه ییلاقات با صفا و خوش آب و هوائی قرار دارند. تنوع گیاهی این کوه نیز قابل توجه است. نوعی شقایق در آتشگاه رویش دارد که فوق العاده زیباست ود نسبتا نادر است. این گل زیبا که عموما در اطراف چشمه و ییلاق ویراش ودر محدوده کم دیده میشود، به علت بی توجهی عدهای از گردشگران نامسئول در آستانه انقراض قرار دارد.
3-3-4کوههای بمو:
در منطقه ازگله به موازات خط مرزی ایران و عراق امتداد یافته و بلندترین نقطه آن 1700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد(سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، 1379: 270).

3-3-5 کوه تلوکی:
با ارتفاع 1250 متر در 17 کیلومتری شمالغربی مرکز شهرستان با جهت شمالغرب_جنوب شرقی واقع شده است که به رودخانه سیروان از دامنههای شمالی آن گذشته و به خاک عراق میریزد.
3-3-6 کوه دربند:
با ارتفاع 2485 متر باجهت شمالغربی_جنوب شرقی در 5 کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است.
3-3-7 کوه درنشاء:
با ارتفاع 1936 متر با جهت شمالغربی_جنوب شرقی در سه کیلومتری شرق مرکز شهرستان واقع شده است.
3-3-8 کوه چورژی:
با ارتفاع 2040 متر و جهت شمالغربی_جنوب شرقی در 6 کیلومتری در جنوب مرکز شهرستان واقع شده است. این ارتفاعات، مهمترین عوارض طبیعی در شهرستان میباشند و قسمت اعظم شهرستان را ارتفاعات پوشانده است. این ناهمواریها نقش سرنوشت ساز و تعیین کنندهای در شکل هندسی شهر داشتهاند، به این معنی که شکل هندسی شهر تحت تأثیر ناهموریها و ارتفاعات پر فراز و نشیب به صورت پلکانی درآمده و به همین دلیل این شهر به شهر” هزار ماسوله ” معروف است.
3-3-9 کوه ماکوان
ماکوان با ارتفاع حدود 2700 متر روبروی شهر باینگان قرار گرفته است و بردامنه های شمالی و جنوبی آن درختان جنگلی انبوه روئیده اند. روستای بزرگ مزران بر دامنه جنوبی ماکوان ودرکناره رودخانه لیله قرار دارد. تنوع گیاهی و جانوری ماکوان نیز مانند سایر کوهها اورامان میباشد، اما بزکوهی ماکوان از معروفیت زیادی برخودار بوده است. بر فراز ماکوان بخش اعظم چشم اندازها و کوههای اورامان و نیز کوههای دورتری نظیر دالاهو، بمو، بالان بو قابل مشاهده اند.
3-3-10کوه کله خانی
این کوه به موازات کوه ماکوان و دالاهو بوده و جهت قرار گیری آن شرقی غربی میباشد.ارتفاع کله خانی حدود 2500 تا 2600 متر بوده و از غرب شهر جوانرود شروع شده و تا کرانه سیروان در کانی سالار ادامه دارد. تنوع گیاهی و جانوری کله خانی مانند ماکوان می باشد.

3-4 پوشش گیاهی
شهرستان پاوه به علت قرار گرفتن در دامنه رشته کوههای زاگرس و وجود آب و هوای معتدل کوهستانی دارای چشماندازها و مناظر زیبای طبیعی است. موقعیت خاص جغرافیایی، ارتفاعات، نوع خاک، جهت دامنهها، وزش بادهای غربی و ورود جریانات مرطوب مدیترانهای سبب شده است که پوشش گیاهی خودروی خوبی به شکل جنگل و مرتع در منطقه ایجاد شود.
3-5 منابع طبيعي
درمطالعات اقليمي شمال‌غرب استان سه طبقه خرده اقليمی درسطح اين منطقه مشخص شده است، ناحيه معتدل ومرطوب،ناحيه نيمه مرطوب وخيلي سردوناحيه نيمه خشک و مرطوب. ناحيه نيمه مرطوب و خيلي سرد به دليل انطباق با مرتفع‌ترين نقاط منطقه مورد مطالعه و به تبع برخورداري از برف بيشتر ايام سال ودماي پايين، فراتراز «ميدان اکولوژيک» حوزه طاقت نباتات قرارداشته و ازسوي ديگر بالا بودن شیب و فرآيند فرسايش نيز به عنوان عوامل محدودکننده تشکيل و تثبيت خاک عمل می‌کنند. به همين دليل دراين محدوده رستني‌ها امکان تکوين وگسترش نيافته‌اند اما در ديگر نواحي اقليمي متناسب با ويژگي‌هاي عناصر و عوامل آب وهوايي و خصوصاً خاک و جوامع خاصي از نباتات شکل گرفته‌اند.
محدوده مورد مطالعه در منطقه غرب کشور و درناحيه کوهستاني قراردارد. موقعيت کوهستاني، وضعيت زمين‌شناسي و خاک شناسي و نحوه تابش نورخورشيد و مخصوصاً آب وهوا در ميزان پوشش گياهي اين ناحيه موثراست. نوع آب و هوا وکوهستاني بودن باعث گردیده پوشش گیاهی خواصی در این ناحیه رويش دارد. از اوايل ارديبهشت تا زمان ريزش برف در منطقه به دليل رطوبت زياد ميانگين بارش ساليانه مناسب و همچنين ذوب برف و يخ ارتفاعات وچشمه‌هاي فراوان، پوشش گياهي در شهرستان‌های شمال‌غربي استان به نسبت غني و متنوع است. پوشش گیاهی این منطقه شامل جنگل‌هایی از انواع درختان پهن برگ به ویژه بلوط است. پوشش گياهي نواحي مرتفع بين2000ـ1000مترشامل مراتع وچمنزارها است که محل مناسبي براي چراي دام درفصل گرما است. شرايط اکولوژيکي ومحيطي طي ساليان متمادي موجب پيدايش گونه‌هاي مناسب و سازگار گياهي وجنگلي درمنطقه شده است که درشرايط مناسب اين گونه‌ها تشکيل تيپ‌هاوجوامع جنگلي خاصي ر ا مي‌دهند. پوشش گياهي منطقه شامل مراتع با درجه غناي کم تا زياد و انواع و اقسام درختان جنگلي است.
جامعه جنگلي بلوط، بيشترين پوشش جنگلي منطقه را تشكيل مي‌دهد. از لحاظ پوشش گياهي، جنگل‌ها را مي‌توان به دو دسته تقسيم نمود:
جنگل‌هاي انبوه در منطقه لشكرگاه، مره خيل، بله بزان، باينگان و دروله؛
جنگل‌هاي نيمه انبوه در منطقه پاوه، نوریاب،دشه، گلال، نجار، وراء، داريان و …
جدول 3- 4 جنگل ها ومراتع شهرستان پاوه

جنگل‌ها
خوب
75 هزار هکتار

مخروبه
15 هزار هکتار
مراتع
درجه دو
18 هزار هکتار

مأخذ:اداره منابع طبیعی شهرستان پاوه
3-6 جنگل ومرتع
پوشش جنگلی منطقه بر تعدیل آب و هوا، مهار آبهای سطحی، حفظ خاک و محیط زیست شهرستان تأثیر میگذارد. بنابراین نمیتوان ارزش اقتصادی جنگلهای مذکور را نادیده گرفت. پوشش گیاهی شهرستان از نظر ارتفاع در دو طبقه جدا از هم قرارگرفتهاند. یکی جامعه Guercus. Brantii که در ارتفاعات 1600 تا 2300 متری و دیگری جامعه بلوط ایرانی Persica Guercas که در ارتفاعات 600 تا 1600 متری به صورت گونههای مختلف بلوط با سایر جوامع گیاهی دیده میشود. گونه غالب پوشش جنگلی منطقه درختان بلوط میباشد، به طوری که سطح وسیعی از زیر حوضه رودخانه آب سیروان را جامعه درختان بلوط و پسته وحشی (بنه) پوشانده است. گیاه سقز (الئورزین) در اشتغال و چرخه اقتصادی ساکنین دهستان ماکوان نقش مهمی را ایفا میکند، به گونهای که بعد از دامداری به عنوان دومین شغل خانوارهای این ناحیه محسوب میشود. مهمترین جنگلهایی منطقه عبارتنداز:
3-6-1 جنگل بوزه
این جنگل بر دامنه کوه های کویله و ماکوان قرار داشته و از وسعت و تراکم کمی زیادی برخوردار است. این جنگل زیستگاه کوچک‌ترین گوزن جهان موسوم به شوکا (Shoka) یا به اصطلاح محلی فیله گیجه (Felegejeh) می باشد. برای دیدن تمامی این جنگل می‌توان تا شهر باینگان از جاده آسفالته و از آنجا به بعد تا نقطه صفر مرزی از جاده خاکی استفاده کرد. دیدار ازاین جنگل و دیدن مناظر زیبای واقع در مسیر آن (از جمله چشمه های سپیآو و سرده هانان، روستای تاریخی دودان (Dawdan) و مقبره پیر میکائیل، دره مرخیل، بخشی از رودخانه سیروان و …) یکی از جاذبه های توریستی منطقه بوده و با سرمایه گذاری اندک از جمله آسفالت نمودن جاده و احداث استراحتگاه در محلی مناسب می‌توان این امکان را بر ای توریست‌ها فراهم آورد.
3-6-2 جنگل مرخیل
این جنگل نیز به موازات جنگل بوزه قرار گرفته و تراکم زیادی دارد. جنگل مرخیل در دامنه ارتفاعات ضلع غربی آتشگاه واقع شده و مشرف بر رودخانه سیروان است. چندین روستای متروکه از جمله هیرتا، مرخیل وبله بزان در دل این جنگل قرار گرفته اند.برای دیدار از این جنگل میتوان مسیرهای متفاوتی را انتخاب نمود.

3-6-3 جنگل پلنگانه
این جنگل از روستایی به نام مله واقع بر جاده اصلی پاوه – کرمانشاه شروع شده و بخش اعظم آن در دامنه ارتفاعات جنوبی شاهو قرار گرفته است. جهت قرار گیری این جنگل شرقی غربی بوده و بخشی از آن به سمت شهر جوانرود ادامه پیدا میکند. چندین روستا ازجمله چمه میران، شوان کاره، و قوره قلا محصور در محدوده این جنگل میباشند.گردنه معروف پلنگانه، غار قوری قلعه و غار کاوات نیز در محدوه این جنگل قرار گرفته اند.
3-6-4 جنگل تپه ول
این جنگل در دامنه های شرقی و غربی کوه بالانتاش (Balantash) و در نزدیکی‌های روستای دشه فرار دارد. تراکم و تنوع و وسعت این جنگل نیز قابل توجه است. گرچه هنگام عبور از جاده اصلی پاوه- نوسود می‌توان بخش شمالی این جنگل را مشاهده نمود، اما مشاهده آن از نزدیک (با استفاده از کوهنوردی مختصر) چشم اندازهای فراوانی (از جمله شهر پاوه، کوه های شاهو، آتشگاه و دالانی) را در برابر دیدگان گردشگران قرار می‌دهد.
3-6-5 جنگلهای دامنه شمال غربی شاهو
این جنگل عمدتاً در مسیر جاده پاوه- بل- کامیاران قرار گرفته و از وسعت و تراکم زیادی برخوردار است. جنگل مذکور از نزدیکی روستای داریان شروع شده و به طرف شرق تا حوالی روستای پالنگان (Palengan) ادامه پیدا می‌کند. روستاهای قدیمی اسپریز (Asparez) و زوم (Zom) محصور در این جنگل می‌باشند. جاذبه های گردشگری فراوانی در مسیر دیدار از این جنگل (از جمله چشمه معروف بل، شاخه اصلی سیروان، روستاهای

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه با موضوع شهرستان پاوه، استان کرمانشاه، استان کرمان Next Entries منابع پایان نامه با موضوع شهرستان پاوه، ژئومرفولوژی، رطوبت نسبی