منابع پایان نامه با موضوع مواد مخدر، مصرف مواد، آسیب های اجتماعی

دانلود پایان نامه ارشد

بیانگر مصرف این ماده برای درمان دردهای مزمن بیمارانی است که نسبت به داروهای مخدر مقاوم شده اند.(روانشناسی هیلگارد،1385)
عوارض مصرف:
خواب آلودگی، یبوست،کندی تنفس و ایجاد شعف.
عوارض مصرف طولانی مدت:
وابستگی جسمی، اعتیاد و مقاومت.(همان منبع)

ج)هروئین:
هروئین مخدری بسیار اعتیاد آور است که هم پر مصرف ترین ماده مخدر بوده و هم کوتاه ترین دوره تأثیر را دارد. هروئین از مرفین گرفته می شود.
هروئین خالص پودری سفید رنگ است اما به خاطر ناخالصی های به جا مانده از فرآیند ساخت یا افزودنی هایی ممکن است رنگ های گوناگونی داشته باشد(سفید تا قهوه ای تیره). بنابراین هروئینی که در بازار وجود دارد تنها حاوی مقادیر اندکی هروئین خالص بوده و باقی آن مواد زائدی است که خود موجب عوارض شدیدی در دستگاه تنفس و گوارش می شود. از آنجایی که هروئین بیشتر از مرفین در مغز جذب می شود لذا قدرت اعتیاد آوری آن شدیدتر است. هروئین از راه استنشاق، تزریق زیر جلدی و تزریق درون سیاهرگی استعمال میشود.(کاپلان وسادوک،2007)
عوارض مصرف کوتاه مدت:
ضد درد، احساس شعف، کندی تنفس، اختلال در عملکرد ذهن و تهوع یا استفراغ.
بیماریها: زخم شدن یا فروریختن دیواره رگها، عفونت های باکتریایی رگهای خونی و دریچه های قلب، آبسه، بیماری های کبد و کلیه، بیماری های ریوی، بیماری های عفونی، مرگ بر اثر افراط در مصرف و سقط جنین.
عوارض مصرف طولانی مدت:
اعتیاد، مقاومت، وابستگی جسمی، عفونت دریچه های قلب، عفونت غشاء قلب، آرتروز و بیماری های روماتیسمی، بیماری های ریوی از جمله انواع ذات الریه.(همان منبع)
عوارض ترک:
بی قراری،دردهای عضلانی و استخوانی، بی خوابی، اسهال، استفرغ، سرما سرماشدن و لرزش پاها(هیلگارد،1385).

اعتیاد و پیامدها:
اعتیاد به مواد مخدر اکنون به صورت پدیده ای فراکنترل، دنیای امروز را تهدید می کند و برای رویارویی با این مشکل و تعدیل آسیب ها و تبعات ناشی از آن و با توجه به ناکامی سیاست های رسمی و رویکردهای سیاسی – امنیتی در مواجه با این مشکل به سیاست های غیر رسمی، مردمی و مشارکت جویانه به پشتوانه و حمایت مراجع و قدرت های فرسازمانی و جنبش های خود جوش مردمی که شخصاّ اعتیاد و رهایی از آنرا تجربه کرده اند، نیاز داریم تا در کنار سازمان هی ذیربط فعالیت همه جانبه و گسترده ای در این زمینه آغاز گردد. تجربه انقلاب اسلامی و بسیج مردمی نشان داده است که جنبش های آگاه مردمی می توانند در حل معضلاتی که به شیوه های متعارف و معمول و قابل حل نیستند، موثر واقع شوند. ما در زمینه های اعتیاد، نیاز به حرکاتی انقلابی داریم، تنها بودجه و دانش آکادمیک کافی نیست و اگر بود، با این همه پزشک، روانشناس، کارشناس و بودجه های کلان در سراسر دنیا، ابعاد این معضل گستردگی امروزه را نداشت. بنا به تجربه ی معتادان گمنام، برای رویارویی با اعتیاد، دانش، تجربه، ایمان و عشق در کنار هم می توانند زمینه های کاهش آسیبهای این عارضه اجتماعی را فراهم آورند. دلایل پیدایش اعتیاد هنوز پاسخ علمی پیدا نکرده است و در تئوری های موجود، ابهامات فراوانی وجود دارد و تا کنون درمان شناخته شده ای برای این ناخوشی بغرنج پیدا نشده است (تشویقی، 1388).
اعتیاد به مواد مخدر زیان های غیر قابل جبرانی را برای معتاد، خانواده وی و جامعه به دنبال دارد. سطور آتی برخی از عوارض نامطلوب استفاده از این مواد را با تکیه بر نتایج تحقیقات انجام شده و در دو محور (( عوارض فردی)) و (( عوارض اجتماعی – اقتصادی)) مورد توجه قرار می دهد.(تشویقی، 1388)
عوارض فردی:
اعتیاد برای فرد معتاد جز بیماری و درمانده گی چیز دیگری به ارمغان نمی آورد. به گفته پرفسور دی ماوته: ماده مخدر هرچه که باشد، در هرحال ماده ای شیمیایی است که به غیر از مغز و روان، بر بافت های بدن نیز تأثیر مستقیم می گذارد، از کبد گرفته تا کلیه، از روده تا تیروئید البته ضرر بیشتر را به مغز وارد می کند (کاپلان و سادوک ، 2007).
معتاد حرکت و حالت غیر ارادی، تحریک پذیری، بی قراری و بی ثباتی دارد، قیود اخلاق و حس عاطفی در او از بین می رود، به زندگی بی تفاوت است و احساسی مبهم از زمان و مکان می یابد. گاهی به حالت افسردگی مبتلامی شود و یا دچار توهم و هذیان شده به اعمال جنون آمیز دست می زند (کاپلان و سادوک، 2007).
برای مثال، حشیش پایبندی فرد به قیود اخلاقی را از بین می برد و حس قضاوت را مختل می سازد. یکی دیگر از پیامدهای نا مطلوب اعتیاد این است که با شروع اعتیاد فرد به مواد مخدر، تهیه . مصرف ماده مورد اعتیاد به مهم ترین دغدغه فکری وی تبدیل می شود تا آنجا که برای دست یافتن به این ماده از هیچ کاری خوداری نمی کند. برای مثال اگر پول خرید دارو را نداشته باشد، نخستین راهی را که در نظر می گیرد، دزدی و یا همکاری با فروشندگان مواد مخدر است. افزون بر این، فرد معتاد پس از مصرف مواد نیز بسته به زمینه های گوناگون شخصیتی، روانی و محیطی و همچنین اثرات خاص ماده ای که مصرف کرده، در معرض ارتکاب گونه های متعدد دیگری از جرم و جنایت قرار دارد. دیگر پیامد شوم اعتیاد، گریزان شدن اشخاص معتاد از خانواده، نزدیکان و جامعه است. زیرا پس از گذشت مدت زمانی خاص. افراد جامعه به او به عنوان فردی مجرم و انسانی پست و انگل نگاه می کنند. به تدریج فرد برای خود نقش و جایگاهی در جامعه نمی یابد در نتیجه به گوشه و کنار خیابان ها یا به هم نشینی با معتادانی همانند خود پناه می برد، شغل خود را از دست می دهد، عضویت باندهای قاچاق را می پذیرد و به انجام هر جنایتی که پیش آید مبادرت می ورزد. از دیگر آثار شوم اعتیاد مزمن، مرگ زود رس است (شیخ آزادی، 1367). برخی از معتادان رهایی را فقط در مرگ می یابند و برای رهایی از اعتیاد و زندگی نکبت بار دست به خودکشی می زنند. ایدز نیز از جدیدترین آثار اعتیاد است که تعداد زیادی از معتادان را در اثر استفاده از سرنگ آلوده، به خود مبتلا ساخته است.(همان)
عوارض اجتماعی- اقتصادی:
اعتیاد بر تمام نهادهای اجتماعی اثرات نامطلوب دارد. خانواده اولین واحد اجتماعی است که از اعتیاد آسیب می پذیرد. معتاد در مرحله اول با خرید مواد مخدر، زیان هی اقتصادی غیرقابل جبرانی بر خانواده وارد می سازد. علاوه بر آن، اعتیاد وی موجب صدمات روانی در خور توجهی در اعضای آن می شود. از جمله آنکه نگرش منفی مردم به خانواده های معتادان سبب می شود که این افراد در جامعه به خصوص نزد دوستان و آشنایان، احساس سرمشاری و سرشکستگی کنند و این پدیده به ویژه در جوامعی که پایبندی بیشتری به اصول مذهبی، اخلاقی و خانوادگی وجود دارد، با شدت بیشتری خود نمایی می کند. در مورد معتادانی که همسر وفرزند دارند، علاوه بر مشکلات فوق، می توان شاهد پیامدهایی مانند فقر فساد و بی نظمی بود که در اداره امور خانواده وتربیت فرزندان، پیش می آید.دردناک ترین و شوم ترین این آثار، طلاق است که خود، باز اثرات شوم دیگری را جهت شکل گیری شخصیت منفی فرزندان در پی دارد.(احمدوند،1386)
اعتیاد به مواد مخدر موجب افزایش نرخ بزهکاری در جامعه می شود. در همین راستا برخی محققان مدعی اند که رابطه ای معنا دار بین اعتیاد و جرم وجود دارد(کاپلان، 2007). معتاد هم به خاطر تهیه ماده مخدر مورد نیاز، مرتکب جرم ها و جنایت هایی مانند سرقت می شود و هم بعد از مصرف مواد و آن هم بر اثر عوارض استعمال آن مواد به جنایاتی مانند تجاوز و قتل مبادرت می ورزد. برای مثال می توان بدین نکته اشاره کرد که طبق آمار به دست آمده، 75 درصد از زندانیان در شهرهای بزرگ به شکلی مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط با مواد مخدر و اعتیاد قرار دارد. از طرف دیگر می توان دید که بزهکاری خود نیز می تواند سبب تقویت اعتیاد گردد، بدین شکل که فرد معتاد استعداد کج روی های اجتماعی را در سطح وسیعی از خود نشان می دهد و از سوی دیگر ارتکاب همین جرایم، آخرین مقاومت های روانی او را درهم می شکند و زمینه را برای وابستگی بیشتر وی به مواد مخدر و همچنین ورود به شبکه های توزیع را فراهم می سازد(صالحی، 1371).
عوارض اعتیاد:
مصرف مواد مخدر عوارض و پیامدهای دارد که در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، این تفاوت و شدت آن دلایلی مختلف دارد، از جمله: نوع مواد، نحوه صرف، مدت مصرف و میزان مصرف.
ناراحتی های عصبی، بی قراری، اضطراب، عطسه کردن، ریزش مکرر آب از بینی و چشم ها، ناراحتی های شدید عضلانی و فشارهای شدید در ستون فقرات و دل درد و دل پیچه،بی اشتهایی به غذا، لاغر شدن بدن و سیاه شدن چهره برخی از عوارض اعتیاد است. همچنین ورود مرفین یا هروئین به بدن، کار دستگاه عصبی را در سطوح مختلف تغییر می دهد و در صورت تداوم آن، دستگاه را به بد کاری مزمن و دائمی سوق می دهد.(فرجاد،1378)
مواد افیونی موجب تنبل شدن کبد، راه ریختن صفرا به روده را منقبض و تنگ و چون ترشحات پانکراس به خوبی در روده ها نمی ریزد، یرقان ایجاد می شود و اثرات ناگواری بر دستگاه گوارش دارد. کلیه ها در اثر مصرف مواد مخدر دچار ورم می گردد و این اثرات منجر به تکرار ادرار از یک سو و دفع ادرار یا ادرار توأم با درد از سوی دیگر می شود (فرجاد، 1378).

تبیین اعتیاد:
تبیین یک پدیده عبارت است از شناسایی، تحلیل و بیان روابط علّی ای که منجر به شکل گیری آن پدیده شده است. فرآیندی که با هدف مشخص ساختن جایگاه آن پدیده در یک مجموعه ی معنادار و وسیع تر صورت می گیرد و نقش آن، تعیین سنجش و تفسیر پیوندهای ملموس میان پدیده ی مذبور و دیگر پدیده های آن مجموعه و همچنین نشان دادن این نکته است که پدیده ها چگونه می توانند با یکدیگر ارتباط یابند و بر یکدیگر تأثیر بگذارند(ساروخانی،1372).
معیار تشخیص رابطه همبستگی علّی و به تعبیر دیگر علیت بین دو پدیده نیز در علوم تجربی، وجود تقارن و همزمانی های مستمر، منظم و اطمینان آور بین آن دو است. برای نمونه، گاه می توان دید که یکی از علل کجروی- مثلا اعتیاد یا توزیع مواد مخدر- ممکن است در یک مرحله معلول پدیده ی دیگری مثلا بیکاری، باشد. و در مرحله دیگر به تشدید علت خود بیانجامد مثلا اینکه گاه می توان دید که اعتیاد شخص یا رو آوردن او به توزیع مواد، معلول بیکاری او بوده است و قرار گرفتن او در فرآیند اعتیاد می تواند زمینه ی بدست آمدن شغل را از او سلب و به بیکاری مجدد وی منجر شود.(همان منبع)
اعتیاد و انواع تبیین ها:
شناسایی علل اعتیاد، از جمله بحث های زیر بنایی در این بحث محسوب می شود، زیرا هرچه علل گرایش جوانان به اعتیاد و جوانب و ابعاد آن بهتر شناخته شود، امکان پیش بینی دقیق تر موارد و ابعاد وقوع این پدیده در جامعه و در نتیجه امکان برنامه ریزی مناسب در جهت مقابله با آن و نیز پیشگیری از آن از طریق تعالیم دینی و یا راهکارهای علوم اجتماعی آسان تر خواهد بود.(روانشناسی هیلگارد،1385)
عنصر اختیار انسانی، به همراه عوامل زمینه ساز کجروی را می توان سبب کل بروز آسیب های اجتماعی دانست. امروزه به دلیل گسترش آسیب های اجتماعی در سطح جهان، مجموعه ی روز افزون دانش ها درباره ی علل این آسیب ها به شکل گیری مجموعه ی تبیین هایی معتبر و درعین حال مکمل یکدیگر منجرشده است. تبیین هایی که اهم آنها را می توان در محورهای زیر دسته بندی کرد:
1. تبیین ها یا نظریه های گزینشی
2. نظریه های زیست شناختی
3. نظریه های روان شناختی
4. نظریه های جامعه شناختی
دیدگاه اول پدیدهء آسیب های اجتماعی را نوعی گزینش محسوب داشته و بر این ایده تأکید می ورزد که افراد بزهکار می شوند چون چنین انتخاب کرده اند، انتخابی که امکان آن برای همه افراد به یکسان وجود دارد، بدین ترتیب این نگرش، در همان حال که جای تأثیرپذیری رفتار از علل پیرامونی را باز می گذارد، ماهیت کجروی را در نهایت، نوعی تصمیم گیری فردی و گزینش عقلانی می داند که پس از سنجش پیامدهای مثبت و منفی رفتار کجروانه صورت می گیرد.(ساراسون وساراسون ترجمه نجاریان و همکاران،1390)
از همین رهگذر، ویژگی عمدهء این دست نظریه های کجروی آن است که (معلول) را در تبیین خویش، رفتار آگاهانه و

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه با موضوع روانشناسی، پرخاشگری، قلب و عروق Next Entries منابع پایان نامه با موضوع مواد مخدر، مصرف مواد، ابتلا به بیماری