منابع پایان نامه با موضوع شهرستان پاوه، استان کرمانشاه، استان کرمان

دانلود پایان نامه ارشد

3-26-4مقبره کوسه هجیج (آرامگاه امامزاده عبدالله) :
این مقبره در روستای هجیج و در حدود 35 کیلومتری شمال غربی پاوه واقع شده است. بنابر روایتی این مقبره منسوب به یکی از نزدیکان امام هشتم شیعیان بوده که هنگام بروز جنگهای داخلی حکومت عباسیان در بغداد به این منطقه پناه آورده است. راه دسترسی نسبتاً آسان به منطقه، همان جاده پاوه به مریوان یا بالعکس میباشد. حدود نصف این جادهز هردو طرف آسفالت بوده و بقیه خاکی است(ولدبیگی، 1388: 36). پیش نمازان روستای هجیج در باره نام و نسب امام زاده به نقل از بحر الانساب میگویند “نامش عبدلله” است، فرزند امام موسی کاظم. پس از رحلت پدر و مادر در زمان هارون الرشید(193_170 ه.ق) با یکی از برادرانش به این منطقه آمده است( افشار سیستانی، 1371: 498).

3-26-5روستای هجیج:
روستای هجیج یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات، که در 34کیلومتری پاوه و 123 کیلومتری کرمانشاه قرار گرفته است و به دلیل اهمیت آن در صنایع دستی در این نوشتار به طور مختصر معرفی شده است. این روستا از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه، و بر اساس نتایج سرشماری سال 1375، 925 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به 736 نفر کاهش یافته است. روستا در کنار رودخانه سیروان بوده و آب معدنی مشهور «بل» چشمه‌ای دائمی جوشانی است در نزدیکی روستا که از درون غار کنده شده و به سیروان همیشه جاری می‌پیوندد. زیارت امامزاده سید عبیدالله مشهور به «کوسه هجیج» در این روستا قرار دارد. در کنار جاذبه‌های اکوتوریستی و زیارتی، از ویژگی‌های منحصر به فرد مردمان این روستا، خودکفایی در تمامی مایحتاج خود می‌باشد به گونه‌ای که از گیوه‌بافی گرفته تا لباس‌های بافته شده از پشم، رنگ طبیعی تا تهیه خوراک، سبدبافی، جاجیم، موج، شال مخصوص مشهور به «هجیجی»، آهنگری و تهیه وسایل چوبی و … را خود در روستا تهیه می‌کنند. بنا به اعتقاد مردم محلی، بنیان‌گذار روستای هجیج شخصی مقدس از خاندان ائمه به نام سید عبیدالله بود که از به خاطر ظلم و ستم خلفای عباسی به این منطقه آمد و در عبور از هر روستایی یک نفر صنعتگر را با خود همراه کرد. نخستین هنرمندی که به وی پیوست آهنگری بود از روستای «شرکان» و پس از آن نجاری از روستای «سرخه‌توت» که با آنها هم قدم شد. کوه‌های هفت کشان، کوه تخت، شاهو و زرده درنوردیده شد تا بتواند معماری دیگر از روستای «دیوزناو» و «گیوه‌کشی» از منطقه پاوه و جولابافی از روستای «بدرآباد» ماهیدشت و گیوه‌بافی از روستای «ته‌ویله» بپیوندد و جامعه صنعتی و خودکفای روستای هجیج را پایه گذاری کنند. این روستا حدود در 35 کیلومتری شمالغربی شهر پاوه و در دامنه جنوبی دالانی قرار گرفته و مشرف به شاخه اصلی رودخانه سیروان میباشد.مردمان هجیج تاریخا پوشش ظاهری مخصوص به خود داشته و در هرجایی از اورامان و حتی سراسر کردستان قابل شناسایی بوده اند. ساخت و عرضه صنایع دستی یکی از مشاغل عمده ساکنین هجیج بوده و میباشد. مقبره موسوم به کوسه هجیج در این روستا قرار دارد. هم اکنون هجیج از طرف سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بعنوان یکی از روستاهای نمونه توریستی (روستای با هذف گردشگری) اعلام شده است.

3-26-6 روستای خانقاه
این روستا در 2 کیلومتری جنوب شهر پاوه روبروی کوه آتشگاه واقع شده و از هر چهار طرف توسط درختان باغی محصور شده است. جاده پاوه به خانقاه و ادامه آن تا روستای گلال تماما آسفالت بوده و عبور از این مسیر جنگلی 10 کیلومتر برای هر گردشگری پر از مناظر دیدنی و جذاب میباشد.خانقاه در مقطعی از زمان مقر حکومتی سلطان اورامان جنوبی بوده است. این روستا نیز از روستاهای با هدف گردشگری می باشد.
3-26-7 روستای شمشیر
این روستا بر دامنه جنوبی شاهو و در کیلومتر 110 جاده اصلی کرمانشاه –پاوه واقع شده است. زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل از ویژگی های آب و هوایی شمشیر قلمداد میشود. این روستا نیز قدمت تاریخی طولانی داشته و طبق روایت یکی از محلهای مقاومت در جنگهای سپاه اسلام با سپاهیان مخالف بوده است. منظره ارتفاعات شاهو و باغات جنگلی اطراف شمشیر چشم هر گردشگری را مجذوب خود خواهد نمود. این روستا نیز از روستاهای با هدف گردشگری میباشد.

3-26-8 روستاهای دیگر
دیدار از تمام روستاها و تماس با تمامی آنها قطعا جذابیت خاصی دارد از روستاهایی که قابلیت جذب گردشگر رو دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد: روستای نوریاب، روستای زردوئی، دزآور زوم، اسپریز، روار، هانه گرمله، نسمه و…
3-26-29 بقایای قلعه پاسگه
این اثر درحدود 5 کیلومتری جاده پاوه – دشه و بر فراز دره ای عمیق قرار داشته و برخی آن را به اواخر دوره ساسانیان منتسب میدانند.گویا این قلعه یکی از مراکز مهم نظامی حکومت بوده و در جریان جنگ سپاه اسلام با نیروهای یزدگرد بعد از مدتها مقاومت، تسخیر شده است.
3-26-10 شهر پاوه:
شهر پاوه را به یقین میتوان مهد شگفتیهای طبیعت خواند، چشم اندازهای طبیعی منحصر به فرد در کنار چشمههای جوشان و کوههای سر به فلک کشیده، تنفس در هوای پاک و زلال هر گردشگری را در بدو ورود به این شهر محسور خود میسازد. بافت پلکانی این شهر باعث شده که لقب شهر هزار ماسوله را برای این شهر تاریخی انتخاب کنند.
نمایی از شهر پاوه معروف به (شهر هزار ماسوله)

3-26-11 کوه شاهو:
کوه شاهو شاخه ای از رشته کوه زاگرس است مهمترین و معروف ترین کوه منطقه هورامان می باشد. این کوه بلندترین کوه استان کرمانشاه است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا در حدود 3400هزار متر می باشد. این ارتفاعات از جنوب شرقی روانسر آغاز شده و به صورت نواری به هم پیوسته به طرف پاوه ادامه داشته و ازآنجا تا نوسود در جهت شمال غربی امتداد می یابد و در حقیقت مرز طبیعی استان کرمانشاه با کردستان را شکل می دهد قسمت غربی این کوه به رودخانه سیروان منتهی میشود .
شاهو در شرق ناحیه هورامان قرارگرفته در طول و عرض آن به ترتیب حدود 75 کیلومتر (از لب رودخانه سیروان در نزدیک های روستای داریان تا شهر ستان روانسر) و 15 کیلومتری(از شهر پاوه تا ژاوه رود) می باشد. این کوه دارای قلل معروفی چون زوالی و نور است. شاهو دارای مراتع و چراگاه های فراوان و نیز هوارگاه های (ییلاق) متعدد، با صفاترین و معروف ترین آنها پیازدول میشیاوو گاوی هستند، می باشد. تنوع گیاهی شاهو فوق العاده زیاد است. و حدود 30 نوع گل و گیاه در ارتفاعات مختلف آن رویش دارند. که از آن میان میتوان به چنور، بوژانه، هلاله برم برم، وه ر مه ره، برزه سنگ، ازگیاهان خوراکی آن آویشن کوهی، پیاز، تره کنگر، پیچک، عاز، قارچ، شنگ، پیژوک، هاله کوک که دارای غده ای مانند سیب زمینی یا شلغم شیرازی بوده و… اشاره کرد. برخی از این گیاهان علوفه ای برخی خوراکی برخی عطر و خوشبو و تعدادی سمی و تعدادی نیز دارای خواص درمانی هستند. و پوشش گیاهی آن از لحاظ درختان (سرو بلوط کیکفا) و درختچه هایی به نام بادام کوهی نارنجی بوده از نظر درمانی هسته ی آن ضد انگل بوده است. تنوع جانوری در شاهو قابل توجه است. اما متاسفانه بعلت شکار بی رویه نسل برخی از جانوران از جمله کبک در حال انقراض می باشد بنا به گفته پیشینیان قبلا در شاهو پلنگ مشاهده شده است. خرس روباه گرگ شغال از جانوران موجود در شاهو هستند. جنس سنگ های شاهو عمدتا آهکی است. در دامنه ارتفاعات شاهو تعداد زیادی چشمه وجود دارد که تامین کننده آب کشاورزی و شروب شهرهای پاوه و روانسر و تعدادی روستاهای منطقه می باشد.

3-26-12 چشمه معدنی بل:
این چشمه یکی از نادرترین چشمههای شهرستان پاوه میباشد، که در 25 کیلومتری شمال شرقی پاوه در نزدیکی روستای هجیج قرار دارد. آبدهی این چشمه به طور متوسط حدود 8 متر مکعب در ثانیه میباشد و در فصل بهار به 10 متر مکعب در ثانیه میرسد.
آب این چشمه از سنگهای آهکی بیرون آمده و بدون هیچ گونه استفادهای وارد رودخانه سیروان می شود. آب این چشمه بهترین و سالمترین آب از نظر املاح شناسایی شده است شاید بتوان گفت سهم عمدهای در افزایش آب رودخانه سیروان دارد. به خاطر ویژگی خاص این چشمه مقدماتی در زمینه بهره برداری و هدر نرفتن آب این چشمه در جریان است(معاذی نژاد، 1375: 121-122).
در رابطه با چشمه معدنی بل باید گفت: فشار بیرن پریدن آب میتواند یک توربین عظیم را به آسانی به گردش درآورد. در دهانه ریزش همچون تهویهای مطبوع اندام خسته زائران را نوازش میکند. سرعت آب به حدی است که آب به صورت ذرات پودر شده مشاهده میشود.

3-26-13 غار دست ساز حسین:
گرچه این اثر قدمت تاریخی چندانی ندارد ولی توسط فردی به نام حسین کنده شده و مجموعهای از چند طاق و دالان است. در نزدیکی روستای بانه وره در مسیر جاده باینگان و در ییلاق معروف میگوره قرار گرفته است. بخشی از جذابیتهای این کنده کاریها به علت حضور کنده کار در آنجا است. برخی به این فرد لقب فرهاد ثانی را داده اند. حسین علارغم معلولیت جسمی، حدود 30 سال از عمر خود را در آنجا به کندن صخره گذراندهاند است(ولدبیگی، 1388: 45).

3-27 جغرافیایی انسانی شهرستان پاوه
3-28 روند شکل گیری تاریخی شهرستان پاوه
شهر پاوه به عنوان یکی از شهرهای استان کرمانشاه تا چهار دهه قبل جز مناطق روستایی به شمار میآمد. از لحاظ قدمت این سکونتگاه به مانند بسیاری دیگر از سکونتگاههای اورامان قدمت دیرینهای دارد. از جمله آثار و مدارک موجود در این منطقه که بر قدمت دیرینه آن صحه بگذارند میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
1- آتشکده پاوه بر فراز کوه شاهو با قدمت 750 سال قبل اسلام (دومین آتشکده زردتشتیان).
2- قلعه دژ و پاسکه در منطقه جنگاه
3- قرآن دست خط نویس مسجد دخان با قدمت 690 ساله و آثار و اشیاء کشف شده مربوط به دوره ساسانیان و ….
این روستا در اولین سرشماری کشور در سال 1335 جز حوزه اداری سیاسی استان کردستان بود.تا اینکه در سال 1337 با جمعیت 2631 نفر به عنوان یک سکونتگاه شهری پذیرفته شد.(خلاصه طرح جامع شهرستان پاوه، 1388: 1). این شهرستان از سال 1337 به عنوان مرکز اداری سیاسی اورامانات جز زیر حوزه اداری سیاسی استان کرمانشاه قرار گرفت. تاریخ شهرنشینی این شهرستان حدود چهار دهه میباشد. که در طی این چهار دهه گذشته از روند تغییر و ئحولات کشوری به دور نبوده است. این شهرستان در نهایت امر در سال 1383 با جدا شدن شهرستانهای روانسر، جوانرود و ثلاث و باباجانی به عنوان مرکز شهر پاوه تشکیل شد. در شکل گیری و انتخاب مکان مناسب جهت یک سکونتگاه دلایل متعددی دخیل هستند. از جمله این عوامل میتوان به شرایط و ملاحظات سیاسی، دفاعی، جغرافیایی، توپوگرافی، اقتصادی و … اشاره نمود. در شکلگیری این سکونگاهها بر روی دامنه کوه بسیار شیب دار شاهو میتوان دلایل زیر را برشمرد:
1-استقرار بر روی دامنههای بسیار شیب دار به منظور جلوگیری از تخریب زمینهای کشاورزی در بخش غربی و جنوبی
2- امکان حداکثر استفاده از شرایط محیطی و طبیعی مانند نور، باد و …
3- قرار گرفتن بر روی مسیرهای ارتباطی وکاروان رو به عراق
4- دوری گزیدن از حریم رودخانه و سیلابهای فصلی
5- امکان دفع راحتر و آسانتر منابع آب سطحی
6- مقابله و دفع خطرات ناشی از حمله اقوام دیگر
7- به علت کمبود زمین برای کشاورزی اقدام به باغداری در مسیر درهها و مسیلها کردهاند و مناطق مسکونی را بر روی نواحی شیبدار احداث کردهاند.
اگر بخواهیم روند توسعه و تکوین شهر پاوه را در طی ادوار مختلف (از زمانی که به عنوان یک سکونتگاه بوده تا اکنون) مورد بررسی قرار دهیم. باید پارمترهای همچون تعداد جمعیت، وضعیت اقتصادی، عواما سیاسی، و … را مدنظر داشته باشیم. به طور کلی 3 دوره در توسعه و تکوین شهر پاوه وجود دارد که عبارتنداز:
الف) دوره اول یا دوره بطئی شهرنشینی
ب) دوره دوم یا دوره شهرنشینی سریع و شتاب آلود
ت) دوره سوم یا دوره برنامه ریز شده( کیوان فر، 1390: 9).
الف: دوره اول یا دوره بطئی شهرنشینی شهرسازی:
این مرحله از رشد و توسعه شهر پاوه به دو دوره قابل تقسیم بندی است یکی قبل از

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه با موضوع پوشش گیاهی، شهرستان پاوه، استان کرمانشاه Next Entries منابع پایان نامه با موضوع شهرستان پاوه، رشد جمعیت، استان کرمان