منابع پایان نامه با موضوع تامین مالی، کسب و کار، ساختار سرمایه، ورشکستگی

دانلود پایان نامه ارشد

صورتیکه نرخ بازده سرمایه گذاری بیشتر از نرخ هزینه ی سرمایه باشد و بدون افزایش ریسک ، نرخ بازده افزایش می یابد، این امر منجر به افزایش ثروت سهامداران خواهد شد. از آنجا که با افزایش بازده ،( سهامداران ممتاز و صاحبان بدهی بازده ثابتی دارند)، مازاد بازده اضافی متعلق به سهامداران عادی خواهد شد و نتیجتا ثروت سهامداران افزایش می یابد لذا نرخ هزینه ی سرمایه ی شرکت را می توان حداقل نرخ بازدهی دانست که شرکت باید باید بدست آورد تا ارزش شرکت تغییر نکند. ( تهرانی،1387، ص 405) ساختار سرمایه چگونه باشد بهتر است و اگر شرکتی بخواهد منابع مالی جدید تهیه کند از چه منبع مالی استفاده کند و ساختار سرمایه ی خود را چگونه تعیین کند تا نتیجه مطلوب تری داشته باشد؟ با توجه به هدف مدیریت مالی که افزایش ارزش ثروت سهامداران است، هدف از تعیین ساختار سرمایه ، تعیین ترکیب منابع مالی به منظور به حداکثر رساندن ثروت سهامداران است. برای تعیین ساختار سرمایه مطلوب به دو عامل ریسک و بازده باید توجه شود.
– بازده ، از نظر بازده ساختار سرمایه ای مطلوب تر است که سود هر سهم را افزایش دهد.
– ریسک، از نظر ریسک ساختار سرمایه ای مطلوب تر است که ریسک شرکت را کاهش دهد. ( تهرانی،1387، ص 413)
2-1-5- ساختار سرمایه بهینه
ترکیب ایده آل بدهی و حقوق صاحبان سهام یک شرکت- ساختار سرمایه بهینه آن- ترکیبی است که ارزش شرکت را به حداکثر و هزینه ی سرمایه ی کلی آن را به حداقل می رساند. اگر از مالیات ، هزینه های بحران مالی و هر گونه نواقص دیگر بازار صرف نظر کنیم ، درمی یابیم که هیچ ترکیب ایده آلی برای بدهی و حقوق صاحبان سهام وجود ندارد. اگر اثر مالیات شرکت را در نظر بگیریم در میابیم که ساختار سرمایه اهمیت بسیاری دارد. مبنای نتیجه ی مزبور این است که هزینه ی بهره ی کاهنده مالیات است و بنابراین یک صرفه جویی مالیاتی ارزشمند ایجاد می کند. متاسفانه با توجه به این موضوع ، نتیجه می گیریم که 100 درصد ساختار سرمایه ی بهینه از بدهی تشکیل می شود، چیری که در شرکت های سالم مشاهده نمی کنیم.
هزینه های بحران مالی جذابیت تامین مالی با بدهی را کاهش می دهند. با توجه به این مباحث نتیجه می گیریم که ساختار بهینه ی سرمایه نقطه ای است که خالص صرفه جویی مالیاتی ناشی از یک دلار بدهی اضافی ، دقیقا برابر با افزایش هزینه های مورد انتظار در بحران مالی باشد.
(جهانخانی و همکاران، 1390، ص 362)
2-1-6- چرخه ی عمر رشدی شرکت
هر شرکتی دارای چرخه عمر مشخصی می باشد که متناسب با نوع فعالیت و عملکرد آن ممکن است مدت زمان هر یک از دوره ها در چرخه مزبور متفاوت باشد.به تناسب رشد شرکت و بلوغ آنها جریانات نقدی و میزان ریسک آنها نیز از الگویی قابل پیش بینی تبعیت می کند. تصمیمات تامین مالی اتخاذ شده توسط شرکت منعکس کننده این تغییرات می باشد. می توان از لحاظ تئوریک چرخه عمر شرکت ها را به 5 مرحله تقسیم کرد:
1. راه اندازی شرکت: شرکتی که پس از طی مراحل قانونی از طریق سرمایه مالکان و یا بدهی ( از بانک) تاسیس گردیده، فعالیت خود را آغاز می نماید.
2. توسعه : به محض اینکه شرکت موفق به جذب مشتریان گردید و جایگاهی برای خود در بازار فراهم نمود، به نظر می رسد که نیاز مالی بیشتری پیدا کند. از یک طرف وجه نقد داخلی شرکت محدود بوده و از طرفی دیگر سرمایه گذاری های جدید نیاز به منابع مالی بیشتری دارد. بنابراین ، مالکان به حقوق صاحبان سرمایه ی شرکت برای پر کردناین خلا توجه دارند. بدین منظور برخی از شرکت های سهامی عام در این موقعیت اقدام به انتشار سهام عادی جدید می نمایند.
3. رشد بالا(نرخ رشد بالا): شرکت های سهامی عام دارای طیف گسترده ای از راه های تامین منابع مالی مورد نیاز خود می باشند . معمولا شرکت های سهامی عام در این مرحله که فروش و سود شرکت دارای روند صعودی است، اقدام به انتشار سهام عادی می کنند.
4. بلوغ: در این مرحله شرکت در نتیجه سرمایه گذاری هایی که در دوره های قبل انجام داده، دارای وجه نقد و سودآوری کافی می باشد و تمایل کمتری به سرمایه گذاری مجدد دارد . شرکت در این مقطع عمده نیازهای خود را از طریق منابع داخلی تامین نموده و شیوه تامین مالی خارجی خود را تغییر می دهد.بدین ترتیب که بیشتر تمایل دارند از بدهی به عنوان استقراض از بانک یا اوراق قرضه شرکتی برای تامین نیازهای سرمایه گذاری خود استفاده کنند.
5. رکود : آخرین مرحله ی چرخه ی عمر شرکت بوده و در آن عمر کسب و کار شرکت به پایان می رسد. (وکیلی فرد،1391، ص 206)
2-1-7- درک مراحل تامین بودجه در طول چرخه ی حیات کسب و کار از دیدگاه کارآفرینی
یکی از روش های درک تمامی مراحل مختلف تامین بودجه که یک کسب و کار ممکن است در طول چرخه ی حیات خود از آنها گذر کندف تصور ظهور و پدیدار شدن کسب و کار در یک چهارچوب زمانی است. در مراحل اولیه شما در مرحله ی فرصت شناسی و ارزیابی قرار دارید. همچنان که فرصت شما در قبال استراتژی و مدل کسب و کار شما توسعه می یابد ، کسب و کارتان به آرامی اهتبار و مشروعیت خود را به ویژه در چشمان سرمایه گذاران و اعتبار دهندگان به دست می آورد. آنها به عنوان بخشی از توافقاتشان با شما ، معیارها و اهدافی را مشخص خواهند کرد که باید قبل از سرمایه گذاری های آتی تحقق شوند.
الف- مرحله ی کاشت: نخستین معیار تامین بودجه ، یک سرمایه ی اولیه است که از آن برای توسعه ی محصول یا خدمات، تشکیل پرونده ی پروانه های انحصاری، تحقیق بازار و تعیین شریک کسب و کار استفاده می شود. معمولا این مرحله در برگیرنده ی پس اندازهای شخصی کارآفرین و مشارکت اعضای خانواده و دوستان وی است.
ب- مرحله ی سری های A: تامین بودجه ی شروع . کسب و کار جدید به نخستین در آمد خود دست یافته، اما هنوز به سود آوری نرسیده است. این مرحله ای است که احتمالا سرمایه گذاران بیرونی وارد شرکت می شوند.
ج- مرحله ی سری های B: پس از شروع موفق. کسب و کار باید ارزش مدل کسب و کارش را اثبات کند. برای توسعه ی طرح بازاریابی ، استخدام کارکنان بیشتر با اعضای تیم مدیریت و هم چنین ایجاد ائتلاف های استراتژیک ، به بودجه نیاز خواهد بود.
د- مراحل دیگر: مراحل C و یا حتی D و E تامین بودجه. متمرکز بر وام های تجاری، اصول اعتباری عرضه ی عمومی سهام و.. است. ( اعرابی و همکاران،1388، صص 284-321)
2-1-8- پارامترهای استراتژی مالی در مراحل مختلف چرخه عمر
در زیر برخی از مهمترین پارامترهای استراتژی مالی کسب و کار ها در مراحل چهارگانه ی چرخه ی عمر شرکت ها توضیح داده شده اند:

جدول 2-2
کسب و کارهای تازه تاسیس (تولد)
ریسک تجاری
بسیار بالا
ریسک مالی
بسیار پایین
منابع تامین مالی
سرمایه مخاطره آمیز
سیاست تقسیم سود
نسبت پرداخت صفر
چشم انداز آتی رشد
بسیار بالا
ضریب P/E
بسیار بالا
سودآوری فعلی، EPS
عادی یا منفی
قیمت سهام
به سرعت در حال رشد اما بسیار متغییر

جدول 2-3
کسب و کارهای در حال رشد
ریسک تجاری
بالا
ریسک مالی
پایین
منابع تامین مالی
سرمایه رو به رشد سرمایه گذاران
سیاست تقسیم سود
نسبت تقسیم ثابت
چشم انداز آتی رشد
بالا
ضریب P/E
بالا
سودآوری فعلی، EPS
پایین
قیمت سهام
رو به رشد اما با نوسان

جدول 2-4
کسب و کارهای بالغ
ریسک تجاری
متوسط
ریسک مالی
متوسط
منابع تامین مالی
سود نگه داشته شده به اضافه وام
سیاست تقسیم سود
نسبت تقسیم سود بالا
چشم انداز آتی رشد
متوسط تا پایین
ضریب P/E
متوسط
سودآوری فعلی، EPS
بالا
قیمت سهام
با ثبات در شرایط واقعی ونوسان پایین

جدول 2-5
کسب و کارهای در حال افول
ریسک تجاری
پایین
ریسک مالی
بالا
منابع تامین مالی
وام
سیاست تقسیم سود
نسبت کامل
چشم انداز آتی رشد
منفی
ضریب P/E
پایین
سودآوری فعلی، EPS
پایین و در حال کاهش
قیمت سهام
رو به کاهش و افزایش نوسانات
(بندر و وارد،2008،ص81)
2-1-9- مروری بر نظریه های اصلی ساختار سرمایه
2-1-9-1- تئوری توازن ایستا
نتایج مطالعات مودیلیانی و میلر مبتنی بر نبود هزینه های ورشکستگی بوده است. با این حال، هزینه های ورشکستگی می تواند بسیار هزینه ساز باشد. شرکت ورشکسته هزینه های بسیار بالای قانونی و حسابداری دارد و به سختی می تواند مشتریان ، عرضا کنندگان و کارمندان خود را حفظ کند. هم چنین ، ورشکستگی شرکت را مجبور به تبدیل به نقد یا فروش دارایی ها می کند تا وضعیت از آنچه که هست بدتر نشود البته این در صورتی است که شرکت قصد ادامه به فالیت عملیاتی خود را داشته باشد.
در رابطه با تهدیدات ورشکستگی ، عوامل بسیاری هم چون مشکلات مشابه، از دست دادن کارکنان کلیدی ، اعتبارات نزد عرضه کنندگان عمده، جستجوی مشتریان برای عرضه کنندگان با ثبات تر ، تقاضای نرخ بهره بیشتر از سوی وام دهندگان و محدودیت های اخذ بدهی و.. وجود دارد.
مسائل مربوط به ورشکستگی زمانی بیشتر رخ می دهد که شرکت بدهی های زیادی را در ساختار سرمایه خود داشته باشد. در این حالت، شرکتی که در حال ورشکستگی است مجبور به اخذ بدهی های بیشتر می شود. هزینه های مربوط به ورشکستگی دارای دو جز اصلی است: 1) احتمال وقوع بحران مالی2) هزینه هایی که در صورت وقوع بحران تحقق می یابند. بنابراین نکته اصلی اینجاست که شرکت هایی که با احتمال وقوع ورشکستگی مواجه اند و با آن مجبور به پرداخت هزینه های کلان می شوند به بدهی های کمتری اتکا ورزند و به تامین مالی از طریق بدهی کمتر تاکید نمایند.
موارد مذکور ، به تئوری توازن ایستای اهرم بدهی معروف است زمانی که مزایای تامین مالی از طریق بدهی در مقابل نرخ بهره ی بالاتر و هزینه های ورشکستگی به یک توازن ایستا می رسد. (اهرهاردت و همکاران، 2011، ص 613)
2-1-9-2- تئوری سلسله مراتبی
با فرض وجود عدم تقارن اطلاعات در شرکت ها ، تئوری توازن ایستا بیان می کند که یک شرکت ابتدا برای تامین مالی از منابع داخلی در سختار سرمایه خود استفاده می کند که از طریق سرمایه گذاری مجدد درآمدها ی آن و فروش اوراق قابل معامله کوتاه مدت تحقیق می یابد. زمانی که نیاز به وجوه ، شروع به افزایش می کند شرکت ها نسبت به اخذ بدهی و شاید عرضه سهام اقدام می کنند و در نهایت از طریق عرضه سهام عادی جدید به تامین مالی خود اقدام خواهند کرد که ترتیب این فرآیند تئوری سلسله مراتب نام گرفته است. (اهرهاردت و همکاران، 2011، ص 613)

2-2- ادبیات علمی تحقیق
2-2-1- چرخه عمر
2-2-1- 1 – مراحل کلی چرخه عمر شرکت
به طور کلی چهار مرحله ، برای توصیف چرخه عمر شرکت به شرح زیر تبیین شده است:
* مرحله تولید یا ظهور5
* مرحله رشد6
* مرحله بلوغ7
* مرحله افول یا سکون8
2-2-1-2- ویژگی های مالی مرحله عمر سازمانی
2-2-1-2-1- مشخصات مالی مرحله تولد:
در مرحله ظهور معمولا میزان دارایی ها (اندازه شرکت)در سطح نازلی قرار دارد، جریان های نقدی حاصل از فعالیت های عملیاتی و سود آوری پایین است و شرکت ها برای تامین مالی و تحقق فرصت های رشد به نقدینگی بالایی نیاز دارند. نسبت سود تقسیمی در این شرکت ها معمولاً، حداکثر 10 درصد بوده و نرخ بازده داخلی9 در قیاس با نرخ تامین مالی ناچیز است؛ به عبارتی رابطه (IRR≤K) برقرار است. (کرمی و همکاران، 1389،ص 52) در مرحله تولد، سرمایه به طور عمده از طریق بنیانگذاران شرکت و شرکت های سرمایه گذاری با انگیزه ی ریسک بالا، شکل می گیرد. شرکت هنوز کوچک است، درآمدهای وسیع عالی وجود ندارد و بنابراین در مقابل شوک های مالی آسیب پذیر است. (مارشال و همفز، 2004). بنابراین نیاز به تامین مالی بیرونی دارد. وجود سرمایه گذاران اولیه شرکت ها را قادر می سازد تا عملیاتشان را بدون بهره برداری از بازارهای سرمایه ی عمومی، تامین مالی نمایند. (شی چن و هسیا لای،2010)
2-2-1-2-2- مشخصات مالی مرحله ی رشد:
در مرحله رشد اندازه شرکت بیش از اندازه شرکت های در مرحله ظهور بوده و میزان فروش و درآمد ها نیز نسبت به مرحله ظهور بیشتر است.

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه با موضوع ساختار سرمایه، بورس اوراق بهادار، بورس اوراق بهادار تهران، تامین مالی Next Entries تحقیق رایگان با موضوع حمایت سازمانی، حمایت سازمانی ادراک شده، اعتماد سازمانی، کارکنان دانشگاه