منابع پایان نامه ارشد درمورد ژن درمانی، سرطان پستان، عوامل کلیدی، بهداشت و سلامت

دانلود پایان نامه ارشد

اندکی متفاوت است، از آنجا که مهره‌های نسبت به هم حرکت می‌کنند و ریه هم در حین تنفس منبسط و منقبض می‌شود، بر خلاف جمجمه که استخوان‌هایش نسبت به هم ثابت هستند، باید از سیستم دیگری استفاده شود، این سیستم Xsight نام دارد.
دور بیمار، دوربین‌های اشعه ایکس‌ای قرار داده می‌شوند که موقعیت آناتومیک عضو هدف را به دقت مشخص می‌کنند، موقعیت بدن، با جایگاه توده که به وسیله سی‌تی یا MRI مشخص شده است، مقایسه می‌شود و یک برنامه کامپیوتری با دقت بازوی روبات را هدایت می‌کند، طوری که پرتو با دقت به توده تابانیده شود.
برای انجام فرایند سایبرنایف از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌شود، مثلا در مورد توده‌های واقع در حفره جمجمه از سیستمی موسوم به ۶D skull استفاده می‌شود. با این شیوه میزان دقت سایبرنایف به نیم میلیمتر می‌رسد.
اما در مورد توده‌های نخاع یا ریه، اوضاع اندکی متفاوت است، از آنجا که مهره‌های نسبت به هم حرکت می‌کنند و ریه هم در حین تنفس منبسط و منقبض می‌شود، بر خلاف جمجمه که استخوان‌هایش نسبت به هم ثابت هستند، باید از سیستم دیگری استفاده شود، این سیستم Xsight نام دارد. (pezeshk.us ، 1393)
درمان بیمار، پس از رسیدن بیمار به بخش سایبرنایف در روز و ساعتی که قبلا” اطلاع داده شده است، آغاز می شود. درمان معمولاً بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. ممکن است درمان در دو تا پنج قسمت (مرحله) اجراء شود. در این صورت، بین هر یک از مراحل درمان 24 ساعت (حداقل) فاصله داده می شود. بیمار، پس از هر جلسه درمان به منزل یا محل کار خود باز خواهد گشت. ( anadolumedicalcenter.ir،1393)
4-5-3. جراحی
جراحی مؤثرترین و سریع ترین درمان برای تومورهایی است که در مراحل اولیه ی رشد هستند و هنوز گسترش نیافته اند ( متاستاز نداده اند). این تنها راه قابل اعتماد برای حذف کامل یک تومور است. با این حال، تضمینی در برداشته شدن کلیه ی بخش های میکروسکوپی تومور که ممکن است گسترش یافته باشد وجود ندارد. به همین دلیل، ممکن است جراحان بخش های بزرگتری از بافت های سالم اطراف تومور را نیز بردارند. احتمال دارد انجام این کار برای تومورهایی که در لایه های نزدیک یا درون بافت های اساسی قرار دارند، نظیر اعصاب یا اندام ها، غیر ممکن باشد. جراحی سرطان اغلب به بیهوشی عمومی نیاز دارد؛، طریقی که در آن بیمار هوشیاری خود را از دست می دهد و ممکن است حتی برای چند روز در بیمارستان بستری شود. برای مثال، زنی که مبتلا به سرطان پستان است احتمال دارد نیاز به لامپکتومی یا ماستکتومی پیدا کند، یعنی جراحی ای که در آن بخشی یا تمامی پستان برداشته می شود.( خدابخشی، 1388)
4-5-4. ژن درمانی
منظور از ژن درمانی مجموعه‌ای از روش‌های درمانی است که طی آن با ترمیم و رفع عیب ژن، بیماری را درمان می‌کنند. ن‌ها که بر روی کرموزوم‌ها قرار دارند، واحدهای فیزیکی و کارکردی پایه‌ای بدن هستند. ژن‌ها توالی‌های اختصاصی بازهایی هستند که چگونگی ساخت پروتئین‌ها را رمزبندی می‌کنند. گرچه ژن‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند، اما این پروتئین‌ها هستند که اغلب کارکردهای حیاتی را انجام می‌دهند و حتی اکثریت ساختارهای سلولی را تشکیل می‌دهند. هنگامی که ژن‌ها به نحوی تغییر پیدا کنند که پروتئین‌های رمزبندی‌شده بوسیله آنها نتوانند کارکردهای طبیعی‌شان را انجام دهند، بیماری‌های ژنتیکی به وجود می‌آیند. ژن‌درمانی تکنیکی است برای تصحیح ژن‌های معیوبی که مسئول ایجاد بیماری هستند. پژوهشگران ممکن است یکی از چندین رویکرد موجود را برای تصحیح ژن‌های معیوب به کار ببندند. ژن‌ طبیعی ممکن است به درون یک محل غیراختصاصی درون ژنوم کاشته شود تا یک ژن بی‌کارکرد را جایگزین کند. این روش یک رویکرد رایج است. یک رویکرد دیگر تعویض ژن غیرطبیعی از طریق “بازترکیبی هومولوگ” است. ژن غیرطبیعی را می‌توان از طریق “جهش معکوس انتخابی” ترمیم کرد، که باعث می‌شود، ژن به کارکرد طبیعی‌اش بازگردد. تنظیم یک ژن خاص(میزانی را که یک ژن خاموش و روشن می‌شود) را نیز می‌توان تغییر داد. (ویکی پدیا ، 1393)
ژن درمانی، آخرین پیش رفت در زمینه پزشکی است که در واقع تلاش می‌کند با دست کاری مواد ژنتیکی، به درمان و جلو گیری از بروز برخی بیماری‌هایی که با درمانهای طبیعی به سختی معالجه می‌شوند، بپردازد. این کار شامل وارد کردن ژن، واحد بیو لوژیکی وراثت، به داخل سلول یا بافت افراد مبتلا به بیماریهایی مانند سرطان می‌باشد.
4-5-6 . آنتی‌انجیوجنسیس
استفاده از بازدارنده رگ‌زایی (به انگلیسی( Angiogenesis inhibitor روشی است که طی آن به وسیله عوامل بازدارنده از جمله پروتئینها از فرایند رگ‌زایی جلوگیری می‌شود. مهار رگ‌زایی از روش‌های بسیار موثر ضد سرطانی است که به وسیله جودا فولکمن کشف شده‌است. رگ‌زایی در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک و پاتولوژیک از جمله رشد تومور دخالت دارد. ایجاد رگ‌های خونرسان در درون تومورها برای رشد آنها ضروری است. اینکار در تومور با میانجی‌گری مولکول‌های مختلف القا می‌شود. تعادل بین عوامل پیش‌برنده و مهار کننده رگ‌زایی این فرایند را به شدت کنترل می‌کند. چون مهار رگ‌زایی روش مناسبی برای درمان تومور می‌باشد لذا پزشکان کوشیده‌اند با طراحی عوامل درمانی بر علیه رگ‌زایی به درمان تومور بپردازند. اخیرا مهار کننده‌های رگ‌زایی به صورت درون‌زاد (همچون اینترلوکین-۸) و برون‌زاد (‏نظیر‏ بواسیزامب Avastin) طبقه‌بندی شده‌اند. این عوامل با تشکیل رگ‌ها تداخل می‌کنند. (ویکی پدیا ،1393)
4-5-7 . تفکر مثبت
تفکر و نگرش مثبت همواره میتواند در درمان بیماری ها موثر باشد ، انسان بدون داشتن انرژی و فکر مثبت دچار بحران های جسمی و روحی خواهد شد ، در نتیجه برای یک بیمار داشتن تفکر و نگرش مثبت از عوامل کلیدی می باشد .
4-5-8 . هایپرترمیا
گرماافزایی یا درمان هایپرترمیا یکی از راه‌های درمان بیماری‌ها در فیزیک پزشکی است. از این روش برای سرطان‌های موضعی مثل سرطان پوست، استفاده می‌شود. در این روش دمای ۴۳ درجه سلسیوس، برای مدّتی به عضو بیمار تابانده می‌شود.
در این روش برای آسیب رساندن به سلول‌های سرطانی بافت بدن را در معرض دمای زیاد (تا حدود ۴۴ درجه سلسیوس) قرار میدهند. هایپرترمیا تقریبا همیشه همراه با سایر روش‌های درمان سرطان، مانند پرتو‌درمانی و شیمی‌درمانی بکار میرود. روش‌های مختلف گرماافزایی مطرح است از جمله این روش‌ها می‌توان به هایپرترمیای تمام بدن (whole-body)، ناحیه‌ای و موضعی اشاره کرد.
4-5-9 . درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک:
که مشتمل بر بازسازی، تحریک، هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار است و با بکارگیری آنتی بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان روی می‌دهد. بکارگیری عواملی مانند اینترفرون، سلول‌هایی که فعالیت ضدتوموری مستقیم دارند، و پادتن‌های تک‌تیره رشد سرطان را کاهش می‌دهد.
4-5-10 .درمان فوتودینامیک (بکارگیری رنگ و نور):
در این شیوه رنگ به داخل یک رگ تزریق و سپس در تمام بدن منتشر می‌شود. پس از چند روز، این رنگ تنها در سلولهای بدخیم باقی می‌ماند. سپس نور قرمز رنگ لیزری به سلول تابانده می‌شود و رنگ درون سلول سرطانی این نور را جذب می‌کند. این امر منجر به واکنش فوتوشیمیایی که ویرانگر سلول‌ها است می‌شود.
سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر: در برخی موارد ضایعه بدخیم سرطان ریه منجر به مسدود شدن خشکنای می‌شود. در چنین موردی پزشک با سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر راه عبور هوا را برای بیمار باز می‌کند. این روش به گونه کامل نمی‌تواند منجر به ازبین بردن ضایعه بدخیم شود ولی کمکی است جهت آسان شدن تنفس در بیمار.
4 – 6. بخش کودکان سرطاني
4-6-1. کودکان و فضاي مناسب براي تجمع آنها
اتاق انتظار (waiting room) يکي از مهم ترين فضاهاي عمومي در مراکز درماني است که نقش بسزايي در جذب کاربران محيط دارد؛ اما متاسفانه در بسياري موارد حضور کودکان مورد بي توجهي قرار مي گيرد. اين مکان بخشي از فضاي مراجعين در کلينيک هاي پزشکي و دندانپزشکي است در حالي که صرفا به ايستگاهي جهت نشستن و انتظار کشيدن تبديل و طراحي آن منحصر به جانمايي چند مبلمان و عملکردي تعريف شده گشته است.
مکان قرارگيري و ارتباط با ساير فضاها
1- قرارگيري در ديد مستقيم از پذيرش و انتظار
2- دسترسي به تسهيلات سرويس بهداشتي

1- فضايي جهت مکث و انتظار
2- آشنايي کاربر با محيط درماني و آمادگي وي جهت حضور در بخش درمان
3- جهت فرهنگ سازي و هدايت جامعه شهري به سمت جامعه اي پايدار (آشنايي با بيماري هاي متعدد دهان و دندان، بهداشت و سلامت دندان ها به شيوه هاي متعدد)
4- تبيين فرهنگ احترام به حقوق کاربران در کنار ارايه خدمات درماني
شيوه هاي طراحي فضاي انتظار کودک
1- تغيير مبلمان در جهت همگون ساختن فضا با توجه به شرايط جسماني کاربر (کودک)، بهره گيري از رنگ هاي شاد و تصاوير کارتوني
2- اعمال تغييرات گزينه اول به همراه بهره گيري از وسايل سرگرمي نظير ماشين هاي بازي و رايانه، بازي هاي فکري و غيره
3- طراحي فضاي انتظار کودک به صورت مهدکودک و يا ايستگاه آموزشي
طراحي فضاي آموزشي، تفريحي با توجه به نيازهاي کاربر محيط و آموزش وي از طريق بازي و سرگرمي در محيطي جذاب و دلپذير از پيامدهاي چنين طراحي مدبرانه اي به حساب مي آيد.

در حقيقت با استقرار ايستگاه هاي نقاشي، نمايش فيلم، بازي هاي رايانه اي و آموزش مسواک زدن و … علاوه بر گذران اوقات فراغت، کودک با بسياري از نکات و موارد بهداشتي از همان سنين کودکي آشنا شده و مبحث فرهنگ سازي به خوبي در مسير خود قرار خواهد گرفت. به ديگر سخن محيطي پاسخده، ماحصل تعاملي چند سويه بين کاربر، اشيا، فضاي مياني و عملکرد از پيش تعيين شده فضا مي باشد.
4-6-2. شناسايي کودکان سرطاني و عمده ترين سرطانهاي شايع کودکان
هنوز ار زماني که اميد به زندگي در اطفال سرطاني بسيار کم بوده، 15 – 10 سال بيشتر نمي گذرد.و آن وقت سرطان اطفال را ناخود آگاه برابر با مرگ آنها مي دانستيم. نمي توان انکار کرد که يک بيماري بزرگ است ولي الزاما کشنده نيست. امروزه بيش از يک هزار نوجوان از سرطان کودکي رسته اند. اين امر مرهون پيشرفتهاي پزشکي و روش هاي درماني جديد است. زندگي اطفال طولانيتر شده و کلمه بهبودي معموليتر گشته اين موفقيت قابل تحسين است، ولي ارزان به دست نيامده است.
و اين گري وي رئيس برنامه هاي کودکان بيمارستان هتل ديويد بيمارستان عمومي کنزينگتون مي گفت: وقتي کارم را در اين تخصص شروع کردم بچه ها فقط مي مردند، ولي حالا درصد زنده ماندنشان اميدوار کننده است. البته آنها توانسته اند اين دوران را بگذرانند ولي واقعا از مراحل سخت و وحشتناکي گذشته اند. ما بايد ياد بگيريم که چطور با آنها برخورد کنيم.”
امروزه با اينکه مي توانيم کودکان بيشتري را درمان کنيم ولي احتمالا نتوانسته ايم کمک چنداني از نظر روحي و اجتماعي بدهيم. در گذشته نه چندان دور، بيشترين توجه بر بهبودي بود، ولي حالا نمي توان اولويتها را در نظر نگرفت. حالا ديد بازتر شده است و بايد به همه جنبه هاي بيماري نگاه کرد و با اطمينان به آن نزديک شد.
سرطان هاي اطفال از نظر آسيب شناسي ، سير و پاسخ به درمان تفاوت زيادي با سرطان در بزرگسالان دارد و در صورت تشخيص بموقع و درمان صحيح و پيگيري مداوم ، از پيش آگهي بهتري برخوردار است. شايعترين سرطان هاي اطفال عبارت اند از:
لوسمي ، لنفوم هوچکين و غير هوجکين ( که در خون و سيستم لنفاوي پديد مي آيند)، تومورهاي بافت عصبي ، سارکوم هاي انديفرانسيه ، نفروبلاستوم ، رتينوبلاستوم.
زندگي اطفال مبتلا به اين بيماريها با بهره گيري از روشهاي جديد و پيشرفته تشخيص و درمان دهه هاي اخير، نسبت به سابق طولاني تر شده است.
4-6-2-1. لوسمي ها
لوسمي ها ، سرطان هاي سلول هاي خونساز بدن هستند که شايعتري سرطان در اطفالند. پسرها بيشتر از دختر ها به اين سرطان مبتلا مي شوند. آمار بهبودي در اين نوع سرطان اميدوار کننده است. قبل از بکارگيري داروهاي ضد لوسمي در سال 1948 کودک مبتلا به

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد اضطراب کودکان، مورفولوژی، مرگ طبیعی Next Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد کیفیت زندگی، بیماران مبتلا، کاهش اضطراب، دارو درمانی