منابع پایان نامه ارشد درمورد فضای مجازی، رسانه های گروهی، فناوری اطلاعات

دانلود پایان نامه ارشد

ل 91 می باشد وپرسشنامه در پاییز و زمستان تنظیم شده است .

بررسی ادبیات و مبانی نظری تحقیق :
رسانه های فردی :
رسانه های فردی عبار ت اند از : استفاده اختصاصی (محرمانه) از تکنولوژی های رسانه های جمعی ایجاد شده و بیانات شخصی را از طریق شبکه های دیجیتالی ، فرستادن .
رسانه های خصوصی مخالف با رسانه های گروهی هستند کاربرد دیجیتالی و فردی از تکنولوژی هایی که فرهنگ بین ارتباطات توده ای و ارتباطات میان فردی را متزلزل و بنابراین بین گروه رسانه های جمعی و رسا نه های فردی مثلاً موبایلها ، ایمیل ها ، پیغامهای لحظه ای و بخش عکسها و خدمات نوعی بی ثباتی را ایجاد می کند .
بسیاری از اشارات و دلالتهای اجتماعی اخیر در حال پیشرفت و توسعه یافته از رسانه های فردی دیجیتالی هستند . امروزه ابزارهای مختلفی برای ارتباطات شخصی در دسترس میباشد که توسعه و پیشرفت قابل ملاحظه ای با دیجیتالی شدن از تکنولوژی های رسانه ها را مثل اینترنت و تلفن همراه برای ارتباطات شخصی فراهم میکند و این بستگی به این دارد که افراد چگونه از این رسانه ها استفاده کنند . رسانه های فردی شکلی از یک کامپیوتر خصوصی هستند استفاده کنندگان از کامپیوتر های خصوصی به کاربر اجازه میدهد ببینند ، ویرایش و چاپ کنند و ایجاد عبارات و بیاناتی متنوع ، انواع مختلفی از فایلها ، نوشته ها و ویرایش متن ها ، ویراستار متن ها ، کشیدن . طراحی کردن یا نقاشی و تجربه و آزمایشاتی با انیمیشن ها و موسیقی دان ها را داشته باشند .
تلفن های همراه یک شکل دیگر از کامپیوتر های کوچک هستند که به آسانی برای بیانات و اظهاریه های فردی امکان پذیر هستند . رسانه های فردی ابزار هایی برای ارتباطات میان فردی و بیان شخصی هستند اما نه به آن صورتی که در ارتباطات چهره به چهره به صورت واقعی و حضور فیزیکی بلکه به صورت استفاده از تکنولوژی های رسانه های فردی (اینترنت و تلفن همراه) و به صورت مجازی و فاقد حضور فیزیکی میباشد .
(Meyrowitz,50-77 ,1994)

اینترنت :
شبکه جهانی اینترنت شبکه ای است که از به هم پیوستن هزاران شبکه محلی به وجود آمده است . آغاز شکل گیری این شبکه از آمریکا و برخی سازمان های نظامی زیر زمینی آن بود شاید در آن زمان کسی فکر نمیکرد. تا این حد گسترده و پر مخاطب شود . شبکه ای که هیچ کشور و یا شخصی مالک و مدیر او نیست بلکه به مرور زمان و با فعالیت میلیون ها نفر گسترش یافته و هر روز بزرگتر از روز قبل می شود . اینترنت چیزی جز خطوط مخابراتی معمولی نیست اما این رایانه ها و کاربران آن در سراسر دنیا هستند که از آن یک منبع اطلاعاتی بسیار گسترده ساخته اند .
اینترنت یعنی حاصل تفکرات مختلف ، یعنی مکانی آزاد برای بیان تفکر انسانها .
اینترنت در ساده ترین تعریف عبارتست از کامپیوتر هایی که در سراسر دنیا به هم متصل هستند ، شبکه ای که این کامپیوترها را به یکدیگر متصل می سازد ، و متد های انتقال اطلاعات روی این شبکه ها .
اينترنت پديده‌اي است كه زندگي بدون آن براي بسياري از انسان‌ها ، ديگر غير قابل تحمل و حتي غيرممکن شده است . اکنون استفاده از اینترنت برای بسیاری از ساکنین کره زمین مهیا گشته است و با توجه به روند رو به رشد و سرسام آور تولید اطلاعات توسط متخصصین رشته های مختلف علمی ، و انتقال این اطلاعات به اینترنت ، همچنین رقابت ابر شرکت های رایانه ای در طراحی و ارائه موتور ها ی جست وجو گر اینترنتی هر فرد در هر کجای دنیا با به کار گیری این امکانات و با تایپ چند کلمه کلیدی ، آن هم فقط در چند لحظه به انبوهی از اطلاعات دسترسی پیدا می کند . در هزاره سوم فناوری اطلاعات به عنوان عمده ترین محور تحول و توسعه در جهان منظور شده و دستاورد های ناشی از آن به صورت فزاینده ای با زندگی آحاد مردم عجین شده است . امروزه با وارد شدن فناوری اطلاعات به ویژه اینترنت بسیاری از امور جاری مردم با کم ترین هزینه چه در بعد خدمت و چه در بعد مالی انجام می گیرد .
در عصر حاضر همه چیز در حال تغییر و تحول می باشد و به همین دلیل روزبه روز با حجم فزاینده ای ازاطلاعات رو به رو می شویم اینترنت ، تجلی دنیای نوین ارتباطات است . نمابر ، تلفن ، تلویزیون و روزنامه نیز از ابتدا به این اندازه فراگیر نبوده اند . اینترنت به عنوان یکی از نمود های تازه ارتباطات ، به همه جا رسوخ کرده و این روند تکاملی روبه گسترش است ، اینترنت قدیمی ترین و کامل ترین مظهر شاهراه اطلاعاتی الکترونیکی است و همان سیستمی است که به رایانه ها امکان تبادل اطلاعات با یکدیگر را می دهد . نکته مهم این است که تعداد شهروندان این جامعه بدون گذر نامه ، همواره رو به افزایش است و جمعیت آن تقریبا هر صد روز ، دو برابر می شود جامعه ای که قابل سر شماری نیست . امروزه آموزش عالی با چالش های بسیاری مواجه است که یکی از آنها رشد سریع فن آوری رایانه و استفاده از آن در تمام زمینه هاست . بیش از یک قرن است که آموزش کلاسی با رهبری و نظارت استادان مهم ترین شکل آموزش را در آموزش عالی تشکیل داده است ، اما امروزه این روش سنتی با فن آوری های جدید ، همچون چند رسانه ای ها و ارتباطات راه دور در چالش است . جامعه دانشجویی با توجه به رو به رو شدن با انفجار اطلاعات ، دگرگونی ها و تغییراتی که خواه و ناخواه در اثر انقلاب الکترونیکی در ارائه خدمات ایجاد شده و به دلیل گسترش ارتباطات و به کار گیری فن آوری ارتباطی بوده است ، برای دسترسی به اطلاعات روز و مورد نیاز خود ، استفاده از شبکه های اطلاع رسانی ، به ویژه شبکه جهانی اینترنت را موجب افزایش سطح بهره وری در فعالیت های آموزشی – پژوهشی آشنا نیستند . (نو ظهور ،1380،47-48 )
اینترنت مجموعه ای از شبکه های کوچک متعدد است که به واسطه لینکهای فعال بین کامپیوترها ایجاد می شود . اینترنت به منظور برآورده کردن نیاز های عمومی و خاص کاربران خود،از کاربرد های مختلف و متنوعی بر خورداراست ، کاربرد هایی از قبیل پست الکترونیکی و شبکه های اجتماعی گوردون گراهام 2 استاد فلسفه و اخلاق ، دو خصلت بارز برای اینترنت قائل است : بین الملل گرایی (انترناسیونالیسم) و عوام گرایی (پوپولیسم) . مقصود از بین الملل گرایی اینترنت آن است که جستجو در اینترنت کاملا نسبت به مرز های ملی بی اعتناست.
افرادی که در فضای مجازی یکدیگر را می یابند، تا قبل از ورود به اینترنت با یکدیگر غریبه هستند ، اما به واسطه علایق مشترک که هیچ گونه ارتباطی به ملیت آنان ندارد ، با یکدیگر پیوند می خوردند . در خصوص عوام گرایی اینترنت باید اذغان داشت که در حال حاضر صلاحیتهای خاصی برای جستجوی اطلاعات در شبکه ها و مشارکت در آنها وجود ندارد . ( www.abdn.ac.uk )
از دیگر خصوصیات اینترنت می توان به « آزادی انتشار اطلاعات » اشاره کرد . اینترنت ضد سانسور است ، مروج دموکراسی است و الگوی نوین زندگی مدرن را با خود به ارمغان می آورد .) ( www.reporter.ir
همچنین اینترنت یک «رسانه دو طرفه» است ؛ یعنی تولید کننده محتوا فقط گوینده صرف نیست ، شنونده هم هست . کاربر یا مخاطب محتوا در اینترنت فقط شنونده صرف نیست ، بلکه او نیز قدرت انتشار مطلب در زمینه همان موضوع و حتی در ذیل همان مطلب را دارد . (همان)
ویژگی دیگر اینترنت ، ورود بی هویت در آن است . کاربران در صحنه اینترنت برای ایفای هر نقشی ، فرصت پیدا می کنند . البته خصیصه مثبت در این کار ، مجالی است که برای بروز و ظهور فرد پیدا می شود . (همان) برندا دنت3 استاد ارتباطات و جامعه شناسی دانشگاه عبروی اورشلیم در کتاب خود تحت عنوان «بازی مجازی : ارتباطات به صورت آنلاین» که در سال 2001 منتشر کرده ، در پاسخ به این سوال : «چرا ارتباط با اینترنت تا این اندازه نشاط آور است ؟» معتقد است که دست کم چهار عامل در این مسئله موثرند :
تعامل ؛ کاربران اینترنت احساس در جریان بودن و بی زمانی می کنند و حالت سحر آمیز تعامل با رایانه حتی زمانی که به تنهایی و بدون مخاطب باشند، این حس را تقویت می کند.
فرهنگ هکر؛ هک کردن یعنی تعامل با رایانه به نحوی لذت بخش و جستجو گرانه و نه هدفمند .
فضای مجازی به مثابه یک قلمرو جدید فرهنگی و اجتماعی ؛ فضای مجازی در وضعیت فعلی مشترکات بسیاری با غرب 19 دارد . این فضا ، گستره بی حد ومرز ، مبهم به لحاظ فرهنگی و قانونی ، موجز و فائق آمدن برآن دشوار است .
استتار هویت ؛ چت ، نوشتاری بسیار جذاب است ؛ چرا که هویت فرد را بیش از ایمیل استتار می کند . 2
اسم های مستعار و متن های تایپ شده ، همان ماسکی هستند که هویت فرد را استتار می کنند . www.pluto.mscc.huji.ac.il) ) اگر چه تصور شقاقی از اینکه کاربران اینترنت به هنگام آنلاین بودن ، چه فعالیتهایی را انجام می دهند، نداریم؛ اما به طور کلی می توان فعالیتها را به دو دسته تقسیم بندی کرد :
الف) فعالیتهای اجتماعی ، نظیر ایمیل و چت که کنشهای متقابل را افزایش می دهد .
ب) فعالیتهای غیر اجتماعی نظیر بازدید وب ها و خواندن اخبار
هنگامی که اینترنت ، افراد را درگیر فعالیتهای غیر اجتماعی می سازد ، بیش از تلویزیون می تواند افراد را از اجتماع ، مشارکت اجتماعی و سیاسی و زندگی روزمره باز دارد . در مقابل ، هنگامی که افراد از اینترنت در جهت ارتباط و هماهنگی با دوستان ، خویشاوندان و سازمانهای – دور و نزدیک – استفاده می کنند ، ابزاری در راستای ایجاد و حفظ سرمایه اجتماعی است . به همین دلیل می توان اینترنت را به عنوان سرمایه اجتماعی دانست . (www. hamshahrionline.ir )
با وجود نو پا بودن اینترنت در مقایسه با دیگر رسانه های گروهی ، اینترنت در کمترین زمان ممکن تحولات چشمگیری را در جوامع به وجود آورد ؛ به طوری که ابعاد فرهنگ چاپی ما را به چالش کشید . اینترنت در حال تولید اشکال جدید اجتماعی شدن انسان و عملکرد های جدید فرهنگی و نیز متحول ساختن اشکال و عملکرد های قدیمی است. سرعت این تحول آن چنان بالاست که بررسی کلی تحولات اغلب دشوار است . (همان)
ظهور اینترنت ، رشد و گسترش روز افزون « شبکه جهانی وب » فرصت ها و چالش های نوینی را در فرایند اطلاع یابی پدید آورد .
در گذشته کاربران نیاز کمی به فراگیری مهارت های اطلاع یابی داشتند و اغلب از متخصصان اطلاع رسانی برای دسترسی به اطلاعات کمک می گرفتند . اما امروزه باید بدون حضور یک واسط انسانی و داشتن دانش کافی درباره اصول و مهارت های جستجو و بازیابی اطلاعات به کاوش در اینترنت وسایر منابع الکترونیکی بپردازند . (کوشا،1381،1)
هزاره سوم آغاز شده است ، دهکده جهانی اتفاق افتاده است و آدمیان در کلبه های الکترونیکی که ابزار آن کامپیوتر و فرآیند آن اینترنت است زندگی خواهند کرد . اکنون انتخاب یک راه از میان چند راه در این بزرگراه اطلاعاتی جهان یعنی اینترنت کمی ما را بایستی بیشتر به فکر وا دارد . پیامد های اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی این پدیده در ابعاد مثبت ومنفی در راه است . آیا « اطلاعات دوست است یا دشمن ؟ »
از سویی اینترنت به ابزاری تبدیل شده است که دارد خود را جایگذین تمامی رسانه های دیگر از جمله سینما ، رادیو ، تلویزیون ، تئاتر ، تلفن ، مطبوعات ، تلگراف ، پست و …. می کند و به ابزار مهمی برای تفریح ، آموزش ، تحقیق ، اطلاع رسانی ، برقراری ارتباطات ، تجارت و … تبدیل شده است .
ما می توانیم ارتباط برقرار کنیم ، جلسه بگذاریم ، سخنرانی کنیم ، بیانیه بفرستیم ، آگهی ، خبر و گزارش ارسال کنیم . فیلم و عکس بر روی اینترنت داشته باشیم . نمایشگاه برگزار کنیم . شما می توانید وارد سایت رسانه ها شوید و رسانه ها هم می توانند وارد سایت شما شوند .
اینترنت همان جریان آزاد اطلاعات است و پایان سیاست های ملی است . ما به سوی جهانی شدن در حرکت هستیم چه در حوزه فرهنگی چه در حوزه اقتصادی . ممکن است فرهنگ ما تغییر نکند اما نیازمندیم درباره فرهنگ خود اطلاعات بدهیم و درباره فرهنگ دیگران اطلاعات بگیریم و مجبوریم در این بازی اقتصادی شریک

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد تلفن همراه، شبکه های اجتماعی، انتقال اطلاعات Next Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد شبکه های اجتماعی، فضای مجازی، سرمایه اجتماعی