منابع پایان نامه ارشد درمورد بیمارستان، مصرف انرژی، عامل اجتماعی، بافت تاریخی

دانلود پایان نامه ارشد

پزشکی، بیهوشی، تغذیه (رژیم درمانی)، داخلی اطفال، چشم پزشکی، گفتار درمانی، کار درمانی، فیزیوتراپی و دندانپزشکی میباشند.
این مرکز علاوه بر تهران، پذیرای بیماران ارجاع شده از کل کشور و گاهاً کشورهای اطراف می باشد مرکز دارای 7 بخش فوق تخصصی با 264 تخت مصوب و 199 تخت فعال (شامل اعصاب، خون، گوارش، کلیه، جراحی فوق تخصص، عفونی، نوزادان) و 4 احد فوق تخصصی جدید با تختهای شناور در سایر بخشها (ریه، غدد، آسم و آلرژی و روماتولوژی) و 5 بخش تخصصی (پاتولوژی، رادیولوژی، بیهوشی، اورژانس با 10 تخت و PICU با 8 تخت و NICU با 18 تخت) می باشد. پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی از 8 صبح لغایت 12 شب به طور کاملاً فعال می باشد. (حدود 500 بیمار مراجعه کننده در شبانه روز با ضریب اشغال تخت 90%)
52 عضو هیئت علمی در 12 رشته فوق تخصصی اطفال (اعصاب، خون، گوارش، کلیه، آسم و آلرژی، نوزادان، قلب، ریه و روماتولوژی) و 18 عضو هیئت علمی در رشته های تخصصی (اطفال، پاتولوژی، رادیولوژی، بیهوشی، ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب) مشغول آموزش به دستیاران تخصصی و فوق تخصصی، کارورزان و کارآموزان رشته پزشکی می باشند. در مجموع در هر ماه به طور متوسط 22 دستیار فوق تخصصی در 5 رشته (اعصاب، خون، جراحی، نوزادان و عفونی) و 37 دستیار تخصصی در 4 رشته (اطفال، پاتولوژی، رادیولوژی، بیهوشی) و 30 کارورز و 30 کارآموز در این مرکز آموزش میبینند. امکانات موجود در بخشهای این بیمارستان شامل صندلیهای تختخوابشو برای خوابیدن همراه بیماران، کمدهای کوچک برای قرار دادن وسایل شخصی و تلویزیون می باشد که وضعیت تختها کمدها، صندلیها و پرده ها در مجموع در حد متوسط بوده و تناسب رنگی پیش بینی شده ای بین آنها وجود ندارد. امکانات دیگر نیز شامل روپوش رنگی برای مادران کودکان بستری و کیف اشیا مورد نیاز شامل وسایل لازم برای مدت زمان اقامت در بیمارستان (لیوان، قاشق و چنگال، دمپایی، دستمال کاغذی، شانه، درجه و…) میباشد. بعضی تختها از نظر راحتی و اندازه برای کودکان مناسب نبوده و تزیینات و یا امکانات خاصی هم برای کودکان در نظر گرفته نشده است. رنگهای بکار رفته در اتاقها روشن بوده و تفکیک رنگی اتاقها باتوجه به نوع بیماری کودکانی که در آنها بستری بوده اند، در اکثر اتاقهای هر بخش صورت گرفته است. تعداد متوسط تختها در اتاقهای بیمارستان 6 تخت در هر اتاق می باشد، بدین صورت که اکثر اتاقها 8 تخته بوده و چند اتاق 6 تخته، 4 تخته و یک اتاق دو تخته هم در بخش وجود دارد. البته این سیستم در تمام بخشها بصورت مشابه تکرار نشده است و نمی توان گفت که نظام خاصی در مشخص کردن تعداد نفرات اتاقها لحاظ شده است و صرفا باتوجه به فضای موجود هر اتاق تعدادی تخت در آن قرار داده شده است. ایستگاه پرستاری تقریبا در وسط بخش ها و امکاناتی مانند دستشویی و… در انتهای راهروها قرار دارد. بخشهای مختلف توسط محوطه ای که شامل محدوده پله ها نیز می شود از هم جدا می شوند که این فضا از نظر اندازه مناسب بوده ولی امکانات کافی برای نشستن همراهان و… در آنها تعبیه نشده است. تمام اتاقها نورگیری طبیعی داشته و سیستم راه یابی در بیمارستان نیز سیستم آسان و خوانایی می باشد که مشکلی برای استفاده کنندگان ایجاد نمی کد. در مجموع تفاوت بارزی بین این بیمارستان و بیمارستانهای بزرگسالان قابل مشاهده نبوده و تنها در بعضی مکانها با استفاده از رنگ و نقاشی حالتی کودکانه به محیط داده شده است. کمبود فضاهای مورد نیاز برای سرگرمی و بازی کودکان و نیز فضاهایی برای استراحت والدین و برقراری تماسها و تعاملات اجتماعی بین آنان از کمبودهای فضایی این بیمارستان به حساب می آید ضمن اینکه از لحاظ امکانات رفاهی برای کودکان نیز فاصله زیادی بین این بیمارستان و نمونه های پذیرفته شده در کشورهای پیشرفته وجود دارد. ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب اطفال می باشد. (قربانی ،1390)
6-3 . بیمارستان اِوِلینا
نام پروژه: Evelina Children’s Hospital
معمار: Hopkins Architects
موقعیت بنا: London – UK
زمان ساخت: 2005
تاریخچه بیمارستان اولینا به دهه شصت قرن نوزدهم میلادی باز می گردد؛ زمانی که ارون فردیناند پس از مرگ همسرش در حین زایمان، تصمیم به پایهگذاری مرکزی برای مراقبت از کودکان گرفت و طی سالها در پی تغییراتی به بیمارستان سنت توماس پیوست. بخش عمده هزینه ساخت بیمارستان جدید اولینا نیز از محل خیریه تامین شد. این بیمارستان بخش تخصصی کودکان از بیمارستان سنت توماس است که در قطعه زمین باریکی در سایت تاریخی این بیمارستان ساخته شده است و نشان دهنده رویکرد جدیدی به مراقبت های بهداشتی است. این بیمارستان نشان می دهد که چگونه ایده های پیشگام در طراحی فضاهای اداری را می توان در طراحی بیمارستان استفاده کرد؛ یک بیمارستان نیز می تواند از انعطاف و تعامل اجتماعی برخوردار باشد. سازندگان و طراحان بنا از یک سو می خواستند تا بنایی که می سازند یک شاخصه شهری باشد و از سوی دیگر نگران این بودند که این مرکز شبیه بیمارستانی متداول باشد.
سایت کاملا توسط توده بنا پر شده است و از آنجا که دو بخش بستری بیمارستان سنت توماس با چهرهای تاریخی را از هم جدا میکند، چالشی جدی در این مجموعه به شمار میآید و با استفاده گسترده از شیشه و آجرهای نارنجی در جهت تعامل هرچه بیشتر بنا با بافت تاریخی پیرامون سعی شده است. در پلازایی که راه رسیدن به بیمارستان است, مجسمه ای رنگی برای خوش آمدگویی ساخته شده و بیماران را به ورودی بنا که از ضلع شرقی سایت است راهنمایی می کند؛ ورودی مثلثی شکلی که به یک فضای جمعی می ماند.
طبقه همکف یک کلینیک برای بیماران سرپایی و فضاهای اداری را در خود جای می دهد که با امکانات سرگرمی کودکان تلفیق شده است. آتریم شیشه ای که در تمام طول 100 متری بیمارستان امتداد دارد، بر روی طبقه سوم بیمارستان واقع شده و تا روی 4 طبقه بالایی ارتفاع گرفته است. این آتریم رو به جنوب با پوسته ای شیشه ای آفتاب را به درون ساختمان کشانده و چشم انداز وسیعی به منظر شهر فراهم می کند و فضایی منحصر به فرد ایجاد می کند. المان های سازه ای که نقش سیرکولاسیون عمودی را برعهده دارند با رنگ قرمز و حالت معلق خود در این آتریوم خودنمایی می کنند. یک مجموعه سرگرمی شامل فضای مختلف فعالیت های فنی هنری بر بام طبقه سوم، در فضای آتریم قرار گرفته است که قلب اجتماعی بیمارستان به حساب می آید. مجسمه ها و آثار هنری کارتونی رنگارنگ فضای دعوت کننده و جذابی برای کودکان بستری در این بیمارستان فراهم میکند. این فضا چشم اندازی به باغ قصر Lambeth دارد و به اندازه کافی بزرگ طراحی شده تا یک کافه و فضای انتظار، جلسه، بازی، درس، نمایشگاه و اجراهای رسمی دیگر را در بر گیرد. این آتریوم با ایجاد فضایی بینابین به تعدیل هوا در زمستان و تهویه هوا در تابستان کمک شایانی میکند.
از طبقه چهارم به بالا اتاق های بیماران به شکل سوئیت های 4 تخته و 6 تخته و اتاق های خصوصی طراحی شده اند. در اکثر اتاق ها بیماران به آتریوم و از ورای آن به منظر شهری دید دارند و یا با کشیدن پرده فضای خصوصی تری برای خود ایجاد کنند. اتاق بیماران با پنجره بلند و کمدهای دیواری رنگی و تلویزیون شخصی در کنار بیماران فضای مطلوبی ایجاد می کند. برای هر سوئیت 4 یا 6 تخته یک ایستگاه پرستاری در نظر گرفته شده است. در طبقات بستری سیرکولاسیون اصلی از طریق یک راهروی مارپیچ تامین می شود که تصور متداول از راهروهای طولانی و تاریک بیمارستانی را نقض می کند. این راه های ارتباطی اتاق های خصوصی را در یک طرف قرار داده و در طرف دیگر با اتاق های نیمه خصوصی ترکیب می شود تا از نور طبیعی آتریم بهره گیرد.
در هر هفت طبقه ساختمان یکی از سمبل های هفتگانه برگرفته از طبیعت؛ از اقیانوس تا ساحل و دشت و آسمان به عنوان راهکاری بصری در طراحی داخلی برای نشانه گذاری و آدرس دهی استفاده شده است. (طالبیان ،آتشی ، نبی زاده ،1392)

6-4 . بیمارستان کودکان دِل
نام پروژه: Dell Children’s Hospital
معمار: Karlsberger Architects
موقعیت بنا: Texas-USA
زمان ساخت: 2007

پرسپکتیوها و فضاهای غیر منتظره، رنگ و آثار هنری مهیج و محوطه سازگاری ارگانیک در ترکیب بندی های همچون فضاهای بازی در اولین نگاه دنیای تخیلات کودکانی را که به این بیمارستان مراجعه می کنند تحریک می کند، بیمارستانی که به افتخار واقف آن، موسسه مایکل و سوزان دل «مرکز درمانی کودکان دل» نام گرفت؛ بیمارستان جامع 196 تخته و پاسخگو به نیازهای کل منطقه که دارای تمامی امکانات اقامتی خانواده کودکان بستری است.
بنا با توسعه افقی به خوبی در محیط پیرامون جا افتاده و باقیمانده سایت که پیش تر فرودگاه محلی رابرت مولر بوده است، آهنگی میبخشد. برجی بلند در ترکیب افقی ساختمان که ورودی اصلی را معین میکند، کلاهی تگزاسی به سر دارد و یادآور سرپوش راهبه های کاتولیکی است که به مراقبت از بیماران می پرداختند. این برج بلافاصله پس از گشایش بیمارستان به عنوان نشانه شهری شناخته شد. استفاده از شش حیاط داخلی و مصالح طبیعی و بومی، منعکس کننده چشم انداز منحصر به فرد منطقه است. پوشش پانلی نما تا لبه های پیرامونی حیاط ها امتداد دارند که علاوه بر ایجاد پیوستگی میان فضای درون با محیط بیرون، به جهت یابی و خوانایی فضای داخلی نیز کمک می کند. هر ورودی به حیاط توسط یک حجم مجوف غیر معمول برجسته شده است. حیاط ها توسط استخر، آبنما و داربست های چوبی و فلزی محوطه سازی شده اند. نورگیری از شیشه و فلز بر روی آتریوم بزرگ مستطیل شکل قرار گرفته و نور طبیعی را به درون می کشاند. فضای آتریوم توسط پانل های رنگی براق تفکیک شده و حجمی در مقیاس یک کلبه، معلق شده در بالا، یک کادوفروشی را در خود جای میدهد. درست زیر این حجم معلق و پشت پانل های رنگی، پذیرش قرار دارد.
بیشتر عملکردهای پشتیبانی، تشخیصی، فضاهای درمانی و بخش های اداری در تراز اول قرار دارند. واحدهای مراقبت و بستری بیماران در ترازهای دوم، سوم و چهارم، در بازوهای جداگانه ای از حجم اصلی بیمارستا قرار دارند که توسط نمایی انحنادار و مواج از هندسه راست گوشه توده اصلی متمایز شده اند. ایستگاه پرستارا در مرکز هر واحد مراقبتی قرار گرفته و سالن استراحت کارکنان در گوشهها چشم اندازی و سیع بیه بیرون را فراهم میکند. اتاق های خصوصی دارای پنجره های تمام قد، تابلوهای نقاشی و آثار هنری، ملبمان لازم جهت اقامت و سرویس بهداشتی مجزاست.
بیمارستان دل نه تنها در طراحی بلکه در سازگاری با محیط زیست نیز پیشگام است. طرح بالادست برخورداری از گواهی LEED (گواهی فنی مدیریت انرژی و طراحی زیست محیطی) را الزامی کرده بود. طراحی سایت، طراحی منظر، معماری، طراحی داخلی، مبلمان و انتخاب مواد و مصالح همگی با اولویت طراحی پایدار به دقت انجام شد. جایگزینی 40% از سیمان متداول مصرفی با مواد زائد حاصل از سوخت زغال سنگ، استفاده از رزین ها و رنگ های با آلایندگی بسیار کم، محوطه سازی با روش ها طرحی که به حداقل آبیاری نیاز دراد و کف پوش ها و فرش های ساخته شده از مواد بازیافتی یا طبیعی و بازیافت و استفاده دوباره حدود 47000 تن آسفالت از باندهای فرودگاه، از جمله مواردی است که در جهت حفظ منابع و کاهش آلاینده ها انجام شد.
در زمینه کاهش مصرف انرژی، علاوه بر بکارگیری نور و تهویه طبیعی در حدود 80 درصد فضاهای داخلی، می توان از تمهیداتی نظیر چراغ های حساس به حرکت، بازیابی گرما در تاسیسات، سیستم هواسازی غیر متمرکز با بازده بالا و مصرف انرژی کم یاد کرد. سقف های بازتابنده، کاشت یک درخت به ازای هر چهار جای پارک، اقدامات اضافی دیگری است در جهت کاهش گرمای تابستان داغ تگزاس.
مجموعه این اقدامات سبب شد تا «بیمارستان کودکان دل» به عنوان اولین بیمارستان در دنیا نشان LEED Platinum را در سال 2009 کسب نماید. (طالبیان ،آتشی ، نبی زاده ،1392)

6-5 . معماری بیمارستان کودکان فونیکس

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد بیمارستان، روایت درمانی، موسیقی درمانی، روانشناسی Next Entries دانلود پایان نامه درباره سازمان ملل متحد، سازمان ملل، روش پژوهش، حمل و نقل