منابع پایان نامه ارشد درمورد بیمارستان، روانشناسی، فیزیولوژی، جمع آوری اطلاعات

دانلود پایان نامه ارشد

بی حسی موضعی برای انجام درمانها پزشکی و کاهش و از بین بردن درد کاربرد گسترده ای دارد. بر همین اساس از هیپنوتسزم در درمانهای مختلف سرطان در بزرگسالان و کودکان نیز استفاده می شود.
در حال حاضر ” هیپنوتیزم درمانی” یک روش درمانی است که در یک مرحله یا مراحلی از آن از هیپنوتیزم استفاده می شود. (iransalamat.com، 1393)
4-7-4. تصوير سازي ذهني Imagery
تصوير سازي ذهني يک روش استفاده از روياي در روز است که از تمام احساسات و حواس شما استفاده ميکند . اين روش معمولا با چشم بسته انجام داده ميشود. براي شروع ، به آهستگي شروع به نفس کشيدن کرده تا احساس آرامش کنيد .احساس يک گويي از انرژي را ( مثلا يک نور سفيد ) تصوير سازي کنيدکه در نقطه اي از بدن شما مي باشد. وقتي شما توانستيد اين گوي انرژي را ببنيد ، در هنگامي که نفس خود را داخل ميکشيد تصور کنيد که اين گوي انرژي را به قسمتي از بدن که درد يا ناراحتي دارد يا احساس مشکل ميکنيد مانند تهوع و استفراغ وارد ميکنيد.
وقتي نفس را بيرون مي دهيد هوا همراه اين توپ از بدن شما بيرون ميرودوهمراه آن دردو آلام شما هم خارج ميشود ( نفس خود را خيلي آرام بکشيد و به صورت فوت کردن و تنفس با صدا نباشد). اين تصوير سازي ورود اين توپ انرژي به درون خود و خروج آنرا ادامه دهيد . شما مي بينيد که اين توپ انرژي به تدريج هر چه وارد و خارج مي شود بزرگتر و بزرگتر ميشودو درد و الام شما کمتر مي شود .در انتها اين تصوير سازي ، به آهستگي شماره از سه به پايين بشماريد ، نفس عميق بکشيد ، وچشم خود را باز کنيد و به خودتان بگوييد ( من بيدار ميشوم و احساس آرامش ميکنم )
4-7-5 . ماساژدرماني
استفاده از لمس براي بهبود در يک فکر قديمي مي باشد . اولين دستنوشته در اين مورد به 3000 سال قبل در چين برميگردد.ماساژدرماني به لمس قسمتهاي مشخصي از بدن با روشهاي خاص مانند ضربه زدن به عضلات بدن يا مالش آن نواحي گفته مي شود.اين درمان بايد توسط افراد متبحر و داراي مجوز با يد انجام شود و با پزشک خود در اين مورد مشورت کنيد .
4-7-6 . عبادت و دعا Meditation and Prayer
عبادت يک روش تمدد اعصاب و آرامش بخش مي باشد که به شما اجازه مي دهد انرژي خود را روي يک مسئله خاص متمرکز کنيد و به يک مورد خاص فکر کنيد .بخصوص وقتي فکر و بدن شما تحت استرس درمان کانسر مي باشد به شما کمک مي کند . به عنوان مثال ، شما يک کلمه يا جمله را مرتب تکرار مي کنيد و يا به طور دائم به يک شکل نگاه ميکنيد .
روش ديگر دعا کردن اجازه دادن به تفکراتتان است که احساس کنند و تصوير سازي کنند که شما خارج ميشوند .در افرادي که به نيروي معنوي برتر اعتقاد دارند ، نماز و عبادت،يک احساس قدرت و آرامشو الهام بسيار قوي در هنگام درمان کانسر به آنها خواهد داد.دعا چه به تنهايي يا همراه با فاميل يا با هم کيشان به شما کمک فراوان خواهد کرد.روحانيون ميتوانند در ورود شما با اين مراسم شما را کمک کنند.
4-7-7 .کشش ونرمش عضلات
در يک اطاق آرام دراز بکشيد.به آرامي وآهستگي نفس بکشيد.درهنگام دم عظلات و گروهي از عظلات را منقبض کنيد.به عنوان مثال ، يک چشم را در هم بکشيد ، يا اخم کنيد ، يا دندانها را به هم بفشاريد ، مشت کنيد ، بازو يا ران خود رامنقبض کنيد.نفس خود را نگه داريد وعظلات خود را چند دقيقه منقبض نگه داريد.سپس بازدم کرده و عظلات خود رارها کرده، واجازه دهيد بدنتان رلاکس و شل شويد.
اين سير را با عضلات ديگر تکرار کنيد .ازطريق ديگراين روش درمان را ميتوانيد انجام دهيد به اين طريق رلاکسيشن يا تمدد اعصاب پيشرونده گويند،از انگشت شصت پا شروع گنيد ، کم کم بالاتر بياييد و به تدريج عظلات تمام يک پا را منقبض کنيد و شل کنيد . سپس همين کاررابا پاي ديگر انجام دهيد .سپس عظلات قسمتهاي ديگر بدن را همين کار کنيد تا تمام بدن از جمله عظلات جمجمه را هم شامل شود . به ياد داشته باشيد در هنگام انقباض عظلات در دم باشيد و در هنگام شل کردن عظلات در حال بازدم.
4-7-8 . ورزشهاي فيزيکي
ورزش مي تواند در کاهش درد کم کند ، عظلات ضعيف را تقويت مي کند ، بالاتس را برقرار ميکند ، و افسردگي و ضعف را کاهش مي دهد . بعد از گرفتن تاييد ورزش از پزشک خود و مشخص کردن ميزان تحمل به ورزش براي شما ، ابتدا ورزش را 5-10 دقيقه پياده روي در روز شروع کرده و بتدريح فعاليت خود را افزايش دهيد
4-7-9. تنفس منظم
در يک وضعيت مناسب قرار بگيريدوتمام عظلات خود را شل کنيد . اگر چشمان شما باز است به يک نقطه دور نگاه کنيد.واگر چشمان شما بسته است به يک مسئله آرامش بخش يل خنثي فکرکنيد وفکرخود را به تنفس خود متمرکز کنيد.
نفس خودراآهستگي وآرامش از طريق بيني به درون و بيرون بدهيد.شما ميتوانيد يک ريم ثابت به تنفس خود با شماره کردن تنفس بدهيد “دم : يک دو ـ بازدم : يک دو ” .خودتان را با هر تنفس شل و رلاکس کنيد .
شما ميتوانيد اين تکنيک را فقط براي چند ثانيه يا تا ده دقدقه ادامه دهيد . با سه شماره به آهستگي به اين تنفس ريميک حاتمه دهيد. ( مکاریان ،1393)
4-8 . روش های نوین درمان کودکان
هنر و سلامت فردی
از دیگر عواملی که تاثیر بسزایی در احساس سلامت دارد مقوله هنر می باشد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد تماشای آثار هنری تاثیرات مثبتی بر سلامتی و بهبود دارد. همچنین بسیاری از پزشکان و محققان ارتباط بین مشارکت در فعالیتهای هنری و سلامتی را مورد اشاره قرار داده اند که این تحقیقات هم در مورد شرکت کنندگان در فعالیتهای هنری و هم مخاطبان آنها صورت گرفته است. وجود این ارتباط از نظریه دکتر استیو سوتر استاد دانشگاه روانشناسی کالیفرنیا قابل استخراج است، او توضیح می دهد که بهبودی فرآیند ای طولانی مدت است که بصورت فیزیولوژیکی با مقاومت بدن در برابر بیماری و عملکرد بهینه سیستم ایمنی بدن تعریف می شود. این فرآیند از لحاظ فیزیولوژیکی توسط پتانسیل رشد یا خودشکوفایی، از لحاظ عمومی با حس ذهنی بهبود یا رضایت از زندگی و از نظر رفتاری با حس شایستگی و سودمندی تکوین می یابد.
HAI انجمنی است که به بررسی تاثیر هنرها بر نتایج پزشکی پرداخته و در جستجوی یافتن تاثیرات مثبت انجام کارهای هنری بر بیماران می باشد. این موسسه همچنین به مقایسه اثرات ناشی از انجام فعالیتهای هنری و یا دیدن آن فعالیتها از طریق فیلم، ویدئو، تلویزیون و یا اینترنت می پردازد. تحقیقات این موسسه تحت عنوان تجربیات هنری و اثر آن بر سلامت و بهبود، وجود رابطه بین ذهن و جسم را به تایید رسانده و با انجام مصاحبه هایی با پزشکان، روانشناسان و سایر متخصصان امر درمان، تاثیر انجام کارهای هنری بر بیماران را مثبت ارزیابی کرده است. یکی از محورهای اصلی این تحقیق، شناخت مکانیسم های اثرگذاری ذهن و احساسات بر جسم و نیز بررسی چگونگی تاثیر گذاری هنرها بر ذهن، احساسات و نتیجتاً بر جسم انسان می بادش. کشف رابطه بین ذهن و جسم و توانایی تاثیر گذاردن آنها بر یکدیگر از دیدگاه های مختلف- دیدگاه فرعی، مکمل و کل نگر- در دهه های اخیر در کشورهای غربی مورد بررسی قرار گرفته است. در حالیکه اعتقاد به رابطه بنیادی و یکپارچه بین ذهن و جسم برای قرنها بخشی از اعتقاد و دانش درونی درباره درمان و بهبود در دیدگاههای شرقی بوده است که از آنها می توان به پزشکی سنتی چین و یا تبت اشاره کرد. تحقیقات انجم شده با استفاده از تکنیکهای جدید تصویر مغزی نشان داده است که مکانیسم های بیولوژیکی وجود دارند که می توانند افکار، عقاید و تمایلات انسان را به ایجاد تغییر در سلولها، بافتها و ارگانها تبدیل کنند. دکتر Howard Fields استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می نویسد: «تفکر جدایی ذهن و جسم سالها ما را به اشتباه انداخته است، یک فکر مجموعه ای از شلیک های نرونی است که از طریق شبکه مغزی می تواند باعث فعال سازی مراکز احساس، درد، خاطرات و سیستم عصبی اتوماتیک و سایر بخشهای عصبی شود که همگی آنها در ایجاد احساسات فیزیکی ما دخالت دارند.»
4-8-1. هنر درمانی
در قرن 18 با اولین پذیرش کودکان در بیمارستانها، متخصصین به تاثیر جنبه های روانی بر بستری بودن کودکان پی بردند. برای مثال در سال 1777 پزشکی به نام آرمسترانگ به درمان روانی کودکان بسیار توجه کرده و با جداسازی کودکان بیمار از مادرانشان مخالفت کرد. متأسفانه بسیاری از اصول روانشناسی راجع به ارتباط مادر و فرزند تا نیمه آخر قرن بیستم پذیرفته شده نبودد. اولین بیمارستان مادر و کودک توسط Sir James spenes در سال 1946 در بیمارستان Nen Castle on Tyne که در سال 1927 تأسیس شده بود، ایجاد شد. در سال 1956 کمیته ای در انگلستان مامور جمع آوری اطلاعات از متخصصان بیمارستانی، پرستاران، پزشکان، کادر اداری و روانپزشکان در رابطه با تأمین رفاه کودکان در بیمارستانها شد.
در قرن حاضر بررسی تحقیقات انجام شده در رابطه با روشهای درمان نوین پزشکی، نشانگر توجه روز افزون به استفاده از روشهای درمان ککی در کنار درمانهای دارویی می باشد که هم در داخل و هم در خارج محیطهای درمانی قابل استفاده و اجرا بوده و بعنوان مکمل درمانهای دارویی عمل می کنند. این روشها برای کم کردن اضطراب و استرس، ایجاد آرامش، کم کردن ناراحتی و میزان استفاده از داروها، درمان مشکلات روان- حرکتی، ذهنی و آموزشی، از بین بردن مشکلات احساسی، ارتقاء آگاهی و مهارتهای فردی، رفتار یو حل مسئله و افزایش اعتماد به نفس در بیماران و افراد عادی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این روشها ضمن کاهش نیاز به درمانهای دارویی و نتیجتا کم کردن هزینه های درمان، در ایجاد محیطی خلاق که نقش مهمی در تسریع روند درمان دارد نیز بسیار موثر می باشد. هنرمندان هنرهای بصری، ادبی و نمایشی با حضور در مجموعه درمانی و تعاملشان با بیماران و کارکنان باعث انسانی تر شدن فضای بیمارستانها شده و هنر درمانگران نیز در ارائه مراقبتهای درمانی خاص به بیماران تلاش کرده و بعنوان بخشی از تیم درمانی عمل می کنند. در مجموع هدف نهایی هنر درمانی استفاده از ابزارهای هنری برای تغییر وضعیت، حالات و رفتار بیماران می باشد.
انجمن هنر درمانگران انگلستان در سال 2001 هنر درمانی را اینگونه تعریف کرده است: «هنردرمانی فرآیند ایجاد تعامل بین پدید آورنده اثر (بیمار)، محصول هنری و درمانگر می باشد که در آن درمانگر، محیط، ابزارهای هنری و مهمتر از همه راهکارها و برنامه های درمانی خود را بر حسب زمان، توجهات و نیازهای بیماران برنامه ریزی کرده و سازماندهی می کند.» هدف از هنر درمانی ایجاد زبان سمبلیکی است که بتواند درمانگر را به سمت درک احساسات و توانایی های خلاقانه بیمار هدایت کرده، به تغییرات درمانی اجازه اجرا دهد. در واقع هنر درمانی رشته ای وابسته به رون درمانی بوده که به تخلیه احساسات و افکار منفی پرداخته و بیمار در آن نیازی به داشتن تخصص هنری ندارد، بلکه با راهنمای یهای درمانگران و فرصتهایی که برایش ایجاد می شود، این امکان به او داده می شود که به مدیریت احساسات، عواطف، اضطراب و استرس خود پرداخته و ارتباطات خود با افراد، گروهها و متخصصان درمانی را افزایش دهد.
روشهای هنردرمانی از دو جنبه «انجام» و «دیدن» کارهای هنری در جهت درمان استفاده می کنند چرا که فرآیند ایجاد و درک اثر هنری فعالیتی درونی است که در بهبود و سلامت فیزیکی، احساسی و روحی دخالت دارد و لذا برای افرادی که توانایی انجام کار هنری ندارند، دیدن آثار هنری نیز مفید است. نکته ای که می بایست به آن توجه کرد اینست که هدف از هنردرمانی، هنر برا یهنر نبوده و آنچه در آن حائز اهمیت است تخلیه احساسات و جنبه درمانی کار هنری است تا صرف ایجاد اثر هنری. در واقع کار هنری ممکن است هیچگاه به کسی نشان داده نشود و یا حتی پایان نپذیرد، لیکن خلاقیت بکار رفته در خلق اثر هنری در نفس خود خوشایند بوده و فرد با انجام کارهای هنری و عینیت بخشیدن ب افکار خود، آنها را برای خود و دیگران روشنتر کرده و این فرآیند با ایجاد حس کمال، اعتماد به نفس و حس استقلال فرد را تقویت می کند. این روش خصوصا برای کودکان که توانایی بیان

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد کیفیت زندگی، بیماران مبتلا، کاهش اضطراب، دارو درمانی Next Entries منابع پایان نامه ارشد درمورد بیمارستان، نمایش درمانی، موسیقی درمانی، روان درمانی