منابع پایان نامه ارشد درباره روش تحقیق، روش شناسی، شرکت ملی، ظرفیت اسمی

دانلود پایان نامه ارشد

در یک قسمت یا بین دو قسمت وجودنداشته باشد می توانصفر ها را نیز جایگزین کرد . از آنجا که معمولا در یک شبکه میان خوشه ها وابستگی متقابل وجود دارد ستون هاي یک سوپر ماتریس بیشتر از یک ستون خواهد بود .
گام 4 ) انتخاب بهترین گزینه :
در صورتی که سوپر ماتریس تشکیل شده در مرحله قبل همه شبکه را پوشش دهد می توان وزنهاي اولویت را درستون گزینه ها در یک سوپر ماتریس نرمال شده یافت. از سوي دیگر ، اگر یک سوپر ماتریس فقط شامل قسمت هاي به هم مرتبط باشد نیاز به محاسبات بیشتري براي رسیدن به اولویت هاي کلی گزینه ها وجود دارد. ترجیحات نهایی براي هر گزینه از راه حل زیر بدست می آید:
lim┬(k→∞)⁡〖(w)^(2k+1) 〗
رابطه 2-4- فرمول محاسبه سوپر ماتریس محدود
سوپر ماتریس حدي، عدد دلخواه و بزرگ است. به توان رساندن سوپر ماتریس امکان همگراه شدن و در نتیجه ثبات وزن هاي آن را می دهد. به عبارت دیگر ، این سوبر ماتریس بر اساس روش ” زنجیره مارکوف ” آنقدر به توان می رسد (در خود ضرب می شود) که سطر های آن به اعداد ثابتی میل کنند. به عبارتی دیگر، وزن معیارها و وزن گزینه ها ، در سوبر ماتریسی که سطرها به مقدار ثابتی میل کنند، به دست خواهد آمد و در نهایت گزینه با بزرگترین اولویت به عنوان اولین گزینه برتر شناخته می شود .

« بخش پنجم »
5.2. معرفی شرکت پالایش نفت لاوان

2-5-1- معرفی شرکت پالایش نفت لاوان :
شركت پالايش نفت لاوان در سال 1355 تحت عنوان مجتمع تقطير لاوان توسط شركت اینگرا79 يوگسلاوي همراه با نظارت شركت ملي نفت ايران با ظرفيت 20 هزار بشكه نفت خام منطقه سلمان (ساسان سابق) به بهره برداري رسيد. در آن زمان اين شركت زير نظر پالايشگاه شيراز بود. توليدات پالايشگاه در آن زمان شامل نفتاي ترش جهت صدور به خارج از كشور، نفت گاز جهت تامين نيازهاي داخل كشور و نفت كوره جهت تامين سوخت كشتيهاي نفتكش و صادرات بود.همچنين ميزان ذخيره سازي فرآوردهاي نفتي در آن زمان تا سقف 125580 متر مكعب بود. پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، با توجه به موقعيت استراتژيك و امكانات بالقوه موجود، طرحهاي توسعهاي بهسازي در پالايشگاه مورد توجه قرار گرفت. با شروع جنگ تحميلي در مهرماه 1359 و به دليل خروج پالايشگاه آبادان از خط توليد و همچنين با افزايش نياز به فرآوردههاي نفت گاز ونفت كوره اهميت اين پالايشگاه بيش از پيش نمايان گرديد چرا كه در زير حملات هوايي متعدد دشمن، فرايند توليد در آن شركت ادامه داشته و سوخت مورد نياز ناوگان دريايي كشور را به نحو شايستهاي تأمين كرد.
از امتيازات اقتصادي بزرگ شركت پالايش نفت لاوان در مقايسه با ساير واحدهاي پالايشگاهي كشور همجواري با مخازن نفت خام استحصالي از سكوهاي حوزههاي نفتي سلمان، رسالت و رشادت و نزديكي به منبع آب فراوان دريا و مبادي بارگيري محصولات توسط بازوهاي مستقردر اسكله ميباشد كه بدون هيچ گونه هزينهاي انجام ميگردد. در حال حاضر خوراك نفت خام پالايشگاه توسط يك رشته خط لوله 12 اينچي از مخازن تاسيسات شركت نفت فلات قاره لاوان تامين ميشود.همچنين جهت بارگيري محصولات از سه لوله 8 و 12 و 16 اينچي محصولات نفت گاز،‌ نفت كوره و بنزين از طريق اسكله به كشتي بارگيري مي‌گردد.
در ادامه روند توسعه، واحدهاي فرايندي و پروژههاي متعددي در بخشهاي جاري و عمراني اين شركت به اجرا در آمده كه از جمله مهمترين آنها، احداث واحد تصفيه هيدروژني نفتا و تبديل كاتاليستي، افزايش ظرفيت واحد تقطير نفت خام و احداث واحد تقطير نفت خام منطقه (ب)و احداث واحد استحصال محصول LPG است كه عمده كارهاي مربوط به طراحي و بهره برداري اين واحدهاتوسط نيروهاي متخصص ايراني انجام گرديده است. اين شركت در حال حاضر با ظرفيت بيش از 50 هزار بشكه در روز به روند توليد خود ادامه ميدهد.
واحد هاي فرايندي و پروژه هاي متعددي در بخشهاي جاري و عمراني اين شركت به اجرا در آمده و يا در دست انجام مي باشد كه از جمله مهمترين آنها ، احداث واحد تصفيه هيدروژني نفتا و تبديل كاتاليستي و همچنين افزايش ظرفيت واحد تقطير نفت خام است كه تماماً با استفاده از توان و عزم نيروي متخصص ايراني طراحي شده و مورد بهره برداري قرار گرفته است . از جمله طرحهای استراتژیک و بسیار مهم در صنعت نفت بهرهبرداری از واحد تولید گاز مایع LPG در سال 1388 با حضور وزیر وقت نفت (جناب آقای مهندس نوذری)و همچنین احداث واحد دوم تقطیر اتمسفریک نفت خام (CDU2) و واحد تقطیر در خلاء(VDU) در سال 1390 توسط مهندس میرکاظمی (وزیر نفت وقت) میتوان ذکر کرد.هم چنین واحد های تحت لیسانس و واحد آب، برق و بخار جدید از دیگر واحدهایی میباشند که در اردیبهشت ماه سال 1392 به دست رییس دولت دهم به بهره برداری رسید .
پروژه هاي توسعه اي ديگري نيز كه همگي داراي اهميت استراتژيك مي باشند در شركت پالايش نفت لاوان در حال اجرا بوده كه حجم عظيم عمليات اجرائي اين پروژه ها نمايانگر عزم راسخ و هماهنگي و همدلي مجموعه كاركنان اين شركت در مسير دستيابي به آرمانها و اهداف سازماني مي باشد .

شکل 2 – 25 : نمايي از شرکت پالایش نفت لاوان
2-5-2- اهم فعاليت هاي شركت پالايش نفت لاوان :
پالایش نفت خام و ميعانات گازي و توليد فرآورده هاي با ارزش نفتي
اجرای پروژه‌های طرح حفظ ظرفيت و بهبود عمليات و طرح بهبود فرايند و بهينه‌سازي ظرفيت
دریافت، معاوضه و خرید خوراک پالایشگاه از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران

نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان در زمان تاسیس (سال 1355 )نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان (سال 1392)
شکل 2 – 26 : نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان در سال های مختلف
2-5-3- نقشه استراتژی شرکت پالایش نفت لاوان :

نقشه 2- 1 : نقشه استراتژی شرکت پالایش نفت لاوان
2-5-4- ظرفیت اسمي پالایشگاه‌های کشور:
پالایشگاه‌های فعال
ظرفیت اسمی (بشکه در روز)
درصد تولیدات فراورده های کشور
آبادان
000ر400
0.218579
اصفهان
000ر375
0.204918
بندرعباس
000ر320
0.174863
شهید تندگویان تهران
000ر250
0.136612
امام خمینی ( ره ) شازند اراک
000ر240
0.131148
پالایشگاه‌های فعال
ظرفیت اسمی (بشکه در روز)
درصد تولیدات فراورده های کشور
تبریز
000ر110
0.060109
لاوان
000ر50
0.027322
شيراز
000ر60
0.032787
کرمانشاه
000ر25
0.013661
جمع
000ر830ر1
1
جدول 2 – 8 : ظرفیت اسمی پالایشگاه های کشور
2-5-5- عمده محصولات شركت پالايش نفت لاوان :
نام محصول
کاربرد
گاز مایع
به عنوان سوخت در وسایل گاز سوز خانگی و صنایع مختلف، به عنوان جایگزین در خودروها
بنزین موتور معمولی
به عنوان سوخت در انواع موتورهای بنزینی درون سوز
نفت گاز
به عنوان سوخت در موتورهای درون سوز دیزلی و انواع مشعل های خانگی و صنعتی
نفت کوره سبک
به عنوان سوخت در صنایعی طراحی شده که سیستم احتراق آنان قابلیت مصرف این فرآورده را داشته باشد.
نفت کوره سنگین
به عنوان سوخت در صنایع و نیروگاه هایی که در سیستم سوختی آنها سوخت مایع سنگین پیشنهاد شده است.
جدول 2 – 9 : عمده محصولات شركت پالايش نفت لاوان
2-5-6-ميزان پالایش فرآورده هاي نفتي در شركت پالايش نفت لاوان:
نوع فرآورده‌هاي توليدي
توليد برنامه ریزی شده
توليد درسال 1390
تولید درسال 91
بنزين موتور و نفتاي مازاد ( لیتر در روز )
000ر875
793ر699ر1
126ر606ر2
نفت گاز (لیتر در روز )
000ر780ر1
000ر419ر2
434ر081ر3
نفت كوره ( لیتر در روز)
000ر602ر1
000ر554ر1
059ر956ر1
گاز مايع (تن در روز)
45
95
72
نفت خام و ميعانات گازي دريافتي (بشكه در روز)
29000
38099
50708
جدول 2 – 10 : ميزان پالايش و توليد فرآورده هاي نفتي در شركت پالايش نفت لاوان
2-5-7-اهم وظایف واحد مدیریت کالا :
اين واحد وظيفه تأمين كالا ، اجناس ، خدمات وابسته و مورد نياز شركت و پروژه هاي آن را با توجه به اهداف شرکت به عهده دارد . اهم وظایف و مسئولیت های واحد مدیریت کالا را می توان به شرح ذیل بیان نمود :
تدوین و تنظیم استراتژی و پیاده سازی مشی کلان بازرگانی درزمینه تدارکات ، خرید ، حمل و نقل ، ترخیص ، نگهداری و انبارداری کالا ، مواد و تجهیزات مورد نیاز واحد های تابعه شرکت براساس سیاستها و مصوبات هیات مدیره و ابلاغ آن به مدیریت ها و واحدهای متقاضی
بررسی نرخ های داخلی و جهانی و نوسان قیمتها و مقررات داخلی و بین المللی در زمینه تجارت
تدارک و تامین به موقع کالاهای مورد نیاز با کیفیت و شرایط مورد نیاز از منابع داخلی و خارجی
تحقیق وشناخت کامل از منابع تولیدی خارجی و بررسی صلاحیت صنایع و شرکتهای تولید کننده وعرضه کنندگان کالا در بازارهای جهانی
ترخیص کالا از گمرکات در زمان مناسب و نگهداری آنها بدون عیب و نقص در انبارها
گشایش اعتبارات اسنادی درمورد خریدهای خارجی
عقد قرارداد با شرکتهای بیمه گر در خصوص بیمه کالادر انبارهای شرکت در مقابل خسارات وارده
شناسایی کلیه اجناس ، ماشین آلات و تجهیزات و قطعات مورد نیاز و ارزیابی توانمندیهای و قابلیتهای سازندگان و تولید کنندگان داخلی براساس ساخت و تولید آنها در راستای تحقق امر خودکفایی
ایجاد بانک اطلاعاتی از کلیه مواد ، کالا ، اقلام و مواد شیمیایی
انغقاد و تنظیم فراداد بازرگانی با موسسات، اشخاص حقیقی و حقوق داخلی یا خارجی بر اساس مقررات مصوب شده صنعت نفت با همکاری واحد امور حقوقی و پیمانها
توانمند نمودن کارکنان شاغل در راستای اجرای بهتر امورات محوله مربوط به مدیریت کالا و تدارکات
اعمال نظامهای مدیریت کیفیت بر مبنای فرایندهای تعیین شده سازمان بین المللی استاندارد
(ISO ) و …

نقشه 2-2 : نقشه استراتژي واحد مدیریت کالا

فصل سوم :
روش شناسی تحقیق(متدولوژی)

3-1- مقدمه:
روش شناسی یا متدولوژی وسیله شناخت هر علم است . روش شناسی در مفهوم مطلق خود به روش هایی گفته می شود که برای رسیدن به شناخت علمی از آن ها استفاده می شود و روش شناسی هر علم نیز روش های مناسب و پذیرفته آن علم برای شناخت هنجارها و قواعد آن است.
روش های شناخت را باید از روش ها و فنون اجرای آنها متمایز دانست، چرا که اجرای هر قاعده پس از شناخت آن قاعده ممکن می گردد . (ضیایی بیگدلی؛ 8 ؛1384)
از جمله ویژگیهای مطالعه علمی که هدفش حقیقت یابی است، استفاده از یک روش تحقیق مناسب می باشد و انتخاب روش تحقیق مناسب به هدفها و ماهیت موضوع مورد تحقیق و امکانات اجرایی بستگی دارد و هدف از تحقیق، دسترسی دقیق و آسان به پاسخ پرسشهای تحقیق است .
( خاکی؛ 1379 )
لذا برآنیم که دراین فصل روش تحقیق، متغیرهای تحقیق، نحوه ی اندازه گیری متغیرها، روشهای جمع آوری اطلاعات، جامعه آماری، روشهای تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون های آماری مربوط به این پژوهش را بررسی نماییم .
3-2- روش تحقیق :
تحقیق حاضر از لحاظ هدف ” کاربردی” و از نظر روش تحقیق ، از روشهای” کتابخانه ای و روشهای میدانی” استفاده شده است و می توان موضوعات یا مسائل مطرح در تحقیق و نتایج و یافته های آن را برای حل مشکلات و پاسخگویی به پرسشهای مطروحه مفید باشد .
در روش کتابخانه ای استفاده از فیش تحقیق، مطالعه کتب مختلف در حوزه مدیریت زنجیره تامین، اطلاعات و یافته های دیگر پایان نامه های مشابه، و در روش میدانی (پیمایشی) روشهای پرسش نامه، مصاحبه، استفاده از نظرات کارشناسان بهره گرفته شده است .
شکل 3- 1 : روش های گردآوری اطلاعات مورد نیاز تحقیق
هم چنین این تحقیق از آنرو که وصف کننده وضع موجود می باشد، توصیفی و از آنرو که داده های مورد نیاز آن با استفاده از روش پرسشنامه، به صورت نمونه ای، به جهت بررسی توزیع و ویژگیهای جامعه حاصل شده است، پیمایشی و از آن رو که ارتباط بین متغیر ها یا معیارها با هم و با تامین کنندگان را مورد بررسی قرار می دهد و به رتبه بندی و انتخاب تامین کنندگان خواهد پرداخت، مبتنی بر الگوریتم فرایند تحلیل

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد درباره تامین کننده، تامین کالا، حل اختلاف، ارزیابی کیفی Next Entries منابع پایان نامه ارشد درباره تامین کننده، تحلیل شبکه، جامعه آماری، جمع آوری اطلاعات