منابع پایان نامه ارشد با موضوع منابع طبیعی، محیط زیست، اکوتوریسم، معماری پایدار

دانلود پایان نامه ارشد

جوامع کوچک هجوم می برند و هر آنچه را می بینند ثبت می کنند .
مردم بومی از علاقه فزاینده خارجی ها نسبت به منابع طبیعی و فرهنگ خود شگفت زده می شوند . به هر حال در اغلب موارد و پس از اینکه آنها در معرض توجه بین المللی قرار گرفتند ، شاهد توجه بیشتر پیرامون خود هستند . آنها به درک جدیدی در موارد نواحی طبیعی و حیات وحش مجاور خود رسیده اند که گردشگران را به سوی خود جذب می کند . اگر تجربه گردشگری با مشارکت و کنترل اجتماعی مناسب ، مدیریت شود ، می تواند به وسیله جامعه ای که مالک آن فرهنگ است به قدردانی و افتخار بالاتری منجر شود . همان فرهنگی که گردشگران به طور فزاینده به دنبال فراگیری و تحسین آن هستند . (جهانیان،1392)
– تلاش برای بهبود روش های حفظ منابع طبیعی
درنتیجه رشد جاذبه های گردشگری ، اغلب تلاش برای حفظ منابع طبیعی افزایش می یابد . بیشتر ساکنین برای حفظت مناطق خود انگیزه پیدا می کنند و ممکن است الگوی استفاده از منابع و نوع فعالیت کشاورزی آنها تغییر کند .، راه ها و مسیرها از زباله و آلاینده ها پاک شود ومدیریت بهتری بر منابع آب اعمال شود .
افراد محلی درباره حفظ منابع طبیعی بیشتر یاد می گیرند و عادات روزمره خود را به خاطر گردشگری تغییر می دهند . درنتیجه ، با بهتر شدن اقدامات لازم برای حفظ منابع طبیعی و در حمایت از مناطق طبیعی ، سطح آگاهی ملی در این خصوص افزایش می یابد . اکوتوریسم سبب می شود تا طرفداران آن در سطح جهانی برای حفظ منابع طبیعی مناطق اقدامات بیشتری انجام دهند .اگر یک منطقه ارزشمند در معرض تهدید باشد ، گردشگران محلی و بین المللی برای مقابله با این تهدید اقدام لازم را به عمل می آورند. (جهانیان،1392)
1-13-2 تهدید های بالقوه اکوتوریسم
– تخریب محیط زیست
تخریب محیط زیست ، مشکل اغلب مناطق طبیعی است که در ارتباط با گردشگری فعالیت می کنند . ممکن است گردشگران در این مناطق ، موجب تخریب منابع شوند . این تخریب به شیوه های مختلف و در اندازه های متفاوت رخ می دهد . بیشتر خسارت های ناشی از فعالیت های گردشگری به منابع طبیعی در معرض دید اختصاص دارد . لگدمال کردن و تخریب پوشش گیاهی در نتیجه رفت و آمد و دور ریختن زباله در سطح محیط از جمله این موارد است . گردشگران به روش های گوناگون مناطق طبیعی را تهدید می کنند . گذشته از خسارت های وارده از سوی گردشگران ، فعالیت گردشگری تأثیرات پیچیده ای در سطح زمین بر جای می گذارد . تغییرات ظریف و نامحسوس و مشکلاتی مانند تغییر رفتار در خورد و خوراک حیوانات ومهاجرت آنها از این جمله است . شناسایی این دگرگونی ها دشوار است .
مدیران مناطق طبیعی این دگرگونی ها را پیگیری می کند ، چرا که این تغییرات به عنوان ابزار و روش های پیشرفته کسب مهارت بیشتر به کار می آید . این مدیران به اطلاعات پایه درباره رستنی ها و جانوران مناطق طبیعی نیاز دارند . همچنین آنها نیاز به برنامه های نظارتی مناسب برای مستندسازی و تحلیل این تغییرات دارند ، برنامه های که در آن اقدامات لازم برای به حداقل رسانی تخریب محیط زیست مشخص شده است . در برنامه ریزی اکوتوریسم باید حجم تقاضای موردانتظار و تعداد بازدیدهای گردشگران و تأثیر بالقوه آنها بر مناطق طبیعی تحلیل شود . (جهانیان،1392)
– ناپایداری اقتصادی
اکوتوریسم ، همانند سایر اشکال گردشگری می تواند روندی ناپایدار داشته باشد .عوامل بیرونی بسیاری بر تقاضای گردشگری تأثیر دارد . این عوامل کاملاً خارج از کنترل مقاصد گردشگری است . برای مثال کشمکش های سیاسی و شایعاتی در مورد وجوه شرایط ناامن در درون یک منطقه یا کشور ، گردشگران بین المللی را سال ها از ورود به این مکان باز می دارد . بلایای طبیعی مانند توفان به سادگی می تواند زیرساخت های گردشگری در محدوده دریایی و ساحلی را ویران کند . به علاوه ، کاهش ، افزایش و بی ثباتی نرخ ارز در بازارهای بین المللی باعث می شود تا گردشگران به برخی کشورها بیشتر سفر کنند و از برخی کشورها دوری گزینند.
تمامی عوامل یادشده در تصمیم گیری مردم و میزان سفر آنها نقش بسزایی دارد . این که مدیران مناطق طبیعی و جامعه ، فضایی را آماده کنند ، بسازند و ارتقا دهند ، چندان اهمیت ندارد ، چرا که میزان تقاضای گردشگری از طریق شرایط خارجی تعیین می شود . متأسفانه اعلام خطر و هشداری کوچک بر تعداد گردشگران تأثیر فراوانی می گذارند و این موضوع خود باعث تأثیرات شدید بر شرایط مالی و کسب و کارهای کوچک فعال در مقصد مناطق گردشگری می شود . (جهانیان،1392)
– ازدحام و شلوغی
حس ازدحام و شلوغی هم در درون جامعه و هم در دل طبیعت یک مسئله است . گردشگران برای استفاده از فضا با ساکنین منطقه به رقابت بر خیزند . در برخی جوامع بزرگتر ، ممکن است صفوف مغازههای خواربار فروشی طولانی تر شود و مردم بومی ناچار شوند در رستوران های محلی برای صرف غذا انتظار بکشند . از طرفی شلوغی و ازدحام برای گردشگران نیز ایجاد مزاحمت می کند ، مخصوصاً برای کسانی که در جست و جوی محیطی طبیعی کاملاً آرام و بی سر و صدا هستند . گردشگران خارجی ممکن است پس از سفری طولانی از داشتن یک محیط آرام محروم گردند و به خاطر روبرو شدن با انبوهی از گردشگران دیگر ناخرسند گردند . (جهانیان،1392)
– توسعه بیش از حد
زمانی که یک محل به مکان گردشگری عمومی تبدیل می شود ، سرمایه گذاران ، مقاطعه کاران و کارآفرینان محلی اقدام به ساخت اقامتگاه ، رستوران و دیگر مراکز خدماتی می کنند تا بتوانند نیازهای گردشگران را برآورده سازند . در مواردی که تقاضای گردشگری بسیار است ، مردم از سایر بخش ها به این منطقه عزیمت می نمایند تا از امتیاز و فرصت اقتصادی جدید بهره مند شوند . وقتی نیاز به خدمات گردشگری افزایش یابد تقاضا برای ایجاد زیرساخت های نیز افزایش پیدا می کند . ساخت هتل ها ، رستوران ها و مسکن برای کارکنان یا مقاطعه کارانی که اخیراً به منطقه وارد شده اند ، از این جمله است . این تقاضا به زیرساخت ها و خدمات زیربنایی چون تأمین آب ، تصفیه فاضلاب ، تأمین برق ، انرژی و … فشار وارد می سازد . به علاوه ، این توسعه ، نظام خدمات رسانی شهر را تحت فشار قرار می دهد . چرا که افزایش تقاضا نیاز به حداقل برنامه ریزی دارد و می تواند در عین زیبایی تبدیل به یک مشکل بوم شناختی ، هم برای جامعه و هم برای منطقه طبیعی گردد. (جهانیان،1392)
1-14 ویژگی اکوتوریست ها و انواع آن
جامعه اکوتوریسم (TES) در سال 2002 در مطالعات و بررسی های خود ویژگی های اکوتوریست ها را به قرار زیر اعلام میدارد :
– از نظر سنی به دو گروه تقسیم می شوند : 1- گروهی که به دنبال ماجراجویی ، دیدار از سرزمین های بکر و نیز گردشگری ورزشی هستند که اغلب در مقطع سنی کمتر از 40 سال هستند و 2- گروهی که به دنبال لذت بردن از طبیعت و دیدار از حیات وحش و … هستند و در محدوده سنی 35 تا 54 سال قرار گرفته اند .
– ترکیب جنسی اکوتوریست ها بیشتر به صورت 50 به 50 است و ترکیب خاص ندارد
– بیشتر از 60% آنها سفرهای گروهی را ترجیح می دهند.
– متوسط زمان اقامت بیش از نیمی از آنها بین 8-14 روز است.
– اکوتوریست ها بیشتر از سایر گردشگران پول خرج می کنند چرا که جدای از مخارج سفر (حدود 1000 تا 1500 دلار) مخارج دیگری چون خرید سوغات ، تاکسیدرمی حیوانات و پرندگان شکار شده ، پرداخت هزینه اضافی برای تهیه پوشاک و غذای محلی ، راهنما و … دارند (UNWTO , 2002).
اکوتوریست ها همانگونه که انتظار می رود دوستدار طبیعت هستند لیکن انتظارات آنها تنها به تجربه طبیعت و مشاهده حیات وحش خلاصه نمی شود بلکه به طور عام تجربه و آشنایی با فرهنگ و شیوه زندگی جوامع محلی نیز جزء اهداف سفر آنهاست . پس سفرهای اکوتوریسمی نباید فقط به جنبه غالب تجربه طبیعت بسنده کنند بلکه باید فرصت هایی را برای تجربه و آشنایی با فرهنگ جامعه میزبان و آشنایی با جوامع محلی و سایر فعالیت های گردشگری تفریحی پایدار فراهم نمایند . با توجه به مطالب گفته شده اکوتوریست ها را می توان به گروه های زیر تقسیم نمود :
1- اکوتوریست های با هدف مشخص
2- اکوتوریست های با هدف عام
3- اکوتوریست های اتفاقی
4- اکوتوریست های تفریحی (نیازمند، 1383).
کاسلر در سال 1991 اکوتوریست ها را در سه گروه طبقه بندی کرده است :
1. اکوتوریست های آزاد
2. اکوتوریست های سازمان یافته
3. گروه های علمی و دانشگاهی
لیندبرگ و همکارانش (1993) ، اکوتوریست ها را با توجه به میزان وقتی که به سفر اختصاص می دهند ، انتظاری که از سفر دارند و وسیله ای که با آن به سفر می روند اینگونه طبقه بندی کرده است :
1. محققان علمی و افرادی که برای آموزش و یادگیری ، پاکسازی محیط زیست و هدف های مشابه به مناطق طبیعی سفر می کنند.
2. افرادی که مشخصاً برای دیدار از مناطق حفاظت شده سفر می کنند و علاقه مند هستند که با محیط طبیعی محلی ، تاریخچه ، سوابق و ویژگی های فرهنگی مردم بومی آشنا شوند.
3. کسانی که به سفرهای غیرمعمولی و غیرمتداول علاقه مند هستند ، مانند کسانی که به جنگل های آمازون ، پارک گوریلی در رواندا و … سفر می کنند .
4. افرادی که در یک برنامه مسافرتی ، به طور اتفاقی به دیدار از طبیعت نیز می پردازند و در بخشی از مسافرت اصلی خود از مناطق طبیعی نیز دیدار می کنند. (جهانیان،1392)

1-15پایداری محیطی و توسعه پایدار
ایده پایداری محیطی عبارتست از باقی گذاردن زمین به بهترین شکل برای نسل آینده ، با این تعریف که فعالیت انسان تنها زمانی از نظر محیطی پایدار است که بتواند بدون تقلیل منابع طبیعی یا تنزل محیط طبیعی اجرا شود . پایداری محیطی با هدف حفظ محیط زیست بر موارد زیر تأکید دارد .
• کاهش اتلاف و پخش انرژی در محیط
• کاهش تولید تأثیر گذارنده ها بر سلامت انسان
• استفاده از مواد قابل بازگشت به چرخه طبیعت
• رفع سموم مواد
پایداری محیطی در عرصه کار معماران نیز با اهداف زیر تبیین می شود :
• مصرف منابع انرژی در کمترین حالت ممکن
• استفاده از مصالح تجدیدپذیر
• حفاظت و عرضه انرژی و بازیافت کامل آن بدون ایجاد آلودگی
اصل طراحی پایدار بر این نکته استوار است که ساختمان جزئی کوچک از طبیعت پیرامونی است و باید بعنوان بخشی از اکوسیستم عمل کند و در چرخه حیات قرار گیرد.
1-15-1 معماری پایدار
معماری پایدار یا معماری محیطی ، طراحی وساخت بر اساس ملاحظات محیطی ، و با استفاده از مصالح بومی و محلی می باشد. هدف کلی از طراحی پایدار در یک ساختمان این است که به واسطه بهره وری صحیح از انرژی و منابع طبیعی تأثیر سوء ساختمان بر محیط زیست کاهش یابد . یک طرح پایدار هم زمان در پی رسیدن به ارزش های زیبایی شناختی ، زیست محیطی ، اجتماعی ، اقتصادی ، اخلاقی و معنوی است . بنابراین می توان اصول زیر را برای معماری پایدار ارائه کرد :
• به حداقل رساندن بهره برداری از منابع تجدید ناپذیر و بکارگیری انرژی های طبیعی و تجدید پذیر
• از بین بردن یا به حداقل رساندن مصرف مواد آلوده و سمی
• حفظ هویت فرهنگی و قومی
• ترویج زندگی سالم
• استفاده خردمندانه از زمین و همگونی شکل ساختمان با محیط زیست
• اقتصادی بودن ساخت و ساز با محیط و تا حد امکان استفاده از روش های ساخت و ساز با مصالح بومی و طراحی و اجرای کارآمد جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی و هوا
بنابراین معماری پایدار بر خلق یک محیط سالم بر پایه های بهره وری از منابع و اصول اکولوژیکی اهتمام می ورزد و با استفاده معقول و منطقی از منابع طبیعی و مدیریت مناسب بر ساخت و ساز به حفاظت از منابع تجدیدناپذیر ، کاهش مصرف انرژی های تجدید پذیر و ارتقاء کیفی زیست کمک خواهد کرد. (رشیدزاده،1391)
1-15-2. طراحی پایدار
در تعاریف مطرح شده برای طراحی پایدار گاهی بیشتر بر ایده پایداری محیط در ارتباط با معماری تأکید می شود مثلاً در این تعریف چنین آمده است : « ساختمان پایدار ساختمانی است که کمترین تأثیرات ناسازگار بر محیط طبیعی را در طول عمر ساختمان و استقرار منطقه ای و جهانی دارد .»
اما نادیده نباید گرفت که معماری بعنوان یک پدیده که

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع اکوتوریسم، منابع طبیعی، زیست محیطی، اشتغال زایی Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع پوشش گیاهی، نمای ساختمان، ساختمان سازی، محیط زیست