منابع پایان نامه ارشد با موضوع تلقیح مصنوعی، فیزیولوژی، سازمان بهداشت جهانی، فقهی و حقوقی

دانلود پایان نامه ارشد

طریق پاره می نمایند و تخمک را آزاد نموده و آن را به دست می آورند .
در محیط آزمایشگاه به ازای هر تخمک آزاد شده 100000 اسپرم اضافه می نمایند که نهایتاً تخمک با یکی از این اسپرم ها لقاح می یابد ، سپس شروع به تقسیم شدن کرده و در مرحله 8-4 سلولی قرار مي گیرد آنگاه آن را در داخل رحم زن قرار می دهند ، معمولاً بیش از سه تخمک لقاح یافته را داخل رحم قرار می دهند ، لازم به ذکر است در همه ی این مراحل می توان از دهنده ی دیگری استفاده کرد . 36
روش دیگر به شیوه ی لاپاراسکوپیک (بدون استفاده از جراحی باز و یا وسائل) تخمک را گرفته و در لوله ی رحمی قرار می دهند با این توصیف که به ترتیب تخمک ، هوا و اسپرم را به طور متناوب داخل لوله ها می گذارند که منجر به لقاح داخل لوله ی رحمی زن می شود ماده ی حاصل از لقاح به سمت رحم زن حرکت می نماید .
روش بعدی ، روشی است که پس از تهیه تخمک و بارور کردن آن با اسپرم در محیط آزمایشگاهی ، تخم را به داخل لوله های رحمی زن انتقال می دهند ، تخم خود به سمت رحم رفته و در محل مناسب جایگزین می گردد .
تفاوت آن با IVF در آن است که در IVF تخم را مستقیم به داخل رحم انتقال می دهند و نه داخل لوله های رحمی زن ، لازم به ذکر است جنین های حاصل از IVF و ISCI در مراکز درمانی ایران منجمد می شود و در مواقع ضروری پس از انتقال مورد استفاده قرار می گیرد . 37
اگر بین صاحبان نطفه ، رابطه زوجیت باشد تلقیح مصنوعی هومولوگ و اگر چنین رابطه ای نباشد تلقیح مصنوعی هترولوگ می باشد . 38

2-5- موارد نیازمند به لقاح مصنوعی
عوامل متعدد می تواند موجب ناباروری یا کاهش قدرت باروری شود و تلقیح را موجه سازد :

2-5-1- نقص ارگانیک
1- اگر زن و شوهر از نظر بیولوژیکی و ژنتیکی قادر باشند صاحب فرزند شوند ، یعنی بدن مرد قادر باشد اسپرم بسازد و بدن زن نیز توانایی تولید تخمک را داشته باشد ، ولی زن به علت نقص ارگانیک نمی تواند جنین را در رحم پرورش دهد ، به طور مثال ، زنی مبتلا به نوعی دیابت ، تالاسمی شدید یا امراض دیگری است که از شوهر خود حامله می شود ولی حمل بعد از مدتی و قبل از تکمیل ساقط می گردد .
2- یا زن تا پایان دوه حمل ، قادر به تحمل دوران بارداری نیست .
3- یا کودک در حالت جنینی ، بعد از مدتی از امراض مادر متاثر شده و ناقص رشد میکند و ناقص نیز متولد می شود .
4- یا مواردی که شخص دچار نازایی و ناباروری می باشد .
5- یا شوهر قادر به تولید اسپرم باشد ولی به دلایل جسمانی یا روانی ، مانند چاقی یا نقص آلت ، باروری زن از طریق متعارف ، مقدور نباشد .
در این حالات با استفاده از تکنیک های کمکی تولید مثل ، اسپرم شوهر به زن منتقل می شود تا از این طریق بارور گردد . این نوع از لقاح (هومولوگ) شامل انواع روش هایی است که در آن تمام مایع منی یا اسپرم بعد از آمادگی یا پرورده شدن در قسمت های مختلف اندام تناسلی زن قرار می گیرد و بدون نزدیکی و مقاربت امکان برخورد اسپرم و تخمک را فراهم می کند .
این نوع از باروری مصنوعی (هومولوگ) افزون بر آن که موارد محدودی را شامل می شود موفقیت کمی نیز در درمان ناباروری دارد .
از تلقیح مصنوعی هترولوگ (که رابطه زوجیت وجود ندارد) زمانی استفاده می شود که زن استعداد توانایی باروری دارد ولی شوهر فاقد چنین استعدادی است .
که در این هنگام به اندازه کافی ، اسپرم مرد بیگانه به روش مجاز اخذ و پس از شست شو و دفع زوائد به رحم زن منتقل می شود تا عمل لقاح در لوله صورت پذیرد . ضمناً از روش هترولوگ در مواردی استفاده می گردد که ثابت شود ناباروری شوهر غیر قابل درمان است . 39

2-5-2- فیزیولوژی قاعدگی و تولید مثل در زنان
یکی از ویژگی های مشخص زنان بالغ ، تغییرات دوره ای در دستگاه تولید مثل آنها است که به آن دوره یا سیکل قاعدگی یا عادت ماهانه گفته می شود .
طول مدت هر دوره قاعدگی از اولین روز شروع خونریزی تا اولین روز خونریزی دوره بعدی محاسبه می شود و در محدده سنی زنان بین 20 تا 45 ساله این دوره متوسط در حدود 28 روز می باشد40.
در طی دوره قاعدگی همکاری و هماهنگی بین غده هیپوتالاموس ، هیپوفیز و تخمدان و تاثیر آنان بر رحم صورت می پذیرد ، غده هیپوتالاموس ، یکی از غدد اصلی بدن می باشد که در مغز قرار گرفته است .
اصولاً غدد در بدن هر دو جنس با ترشح موادی که در پزشکی به آنها هورمون ، اطلاق می شود ، به تنظیم عملکرد بدن می پردازند .
هیپوتالاموس نیز به همین ترتیب به تولید پنج هورمون اصلی می پردازد که از نظر فیزیولوژیکی تولید مثل ، هورمون آزاد کننده گونادوتروپین ، نقش اصلی را ایفا می نماید ، به دلیل وجود ارتباط خونی بین دو غده هیپوتالاموس و هیپوفیز ، تمامی هورمون های تولید شده در هیپوتالاموس به غده هیپوفیز می رسند ، ترشح از هیپوتالاموس باعث ترشح دو هورمون دیگر توسط غده هیپوفیز می گردد که به آنها گونادوتروپین اطلاق می شود .
تخمدان ها ، هم که تقریباً نقش محوری را در باروری زنان ایفا می نمایند در زمان بلوغ دارای وزنی بین 5 تا 10 گرم و ابعادی در حدود 4 ، 3، 2 سانتیمتر می باشد .
تخمدان ، در صورت بیماری و یا پس از یائسگی ، ابعاد آن 1 و 5 تا 2 و 3 سانتیمتر می باشد ، کار اصلی تخمدان آزاد سازی و رها سازی تخمک است ، تخمک یا سلول جنسی مونث پس از لقاح با سلول جنسی مرد (اسپرم)، تشکیل تخم را می دهند .
تخمک گذاری زنان حدود 24 تا 36 ساعت بعد از به اوج رسیدن هورمون معروف رخ می دهد ، این عمل در بهار ، معمولاً در حوالی صبح و در پاییز و زمستان ، معمولاً حوالی غروب رخ می دهد . 41
به مخاط رحم ، اصطلاحاً در پزشکی ، آندومتر اطلاق می شود که نقش اصلی را در پذیرش تخمک بارور شده ، ایفا می کند که از روز دوم تا سوم قاعدگی شروع به بازسازی خود کرده و تا روز 5 تا 6 کامل می گردد ، در 2 تا 3 روزآخر سیکل قاعدگی ، با شروع کاهش اثر هورمون های بدن زن ، بافت آندومتر دچار کم خونی می گردد و نهایتاً از بین رفته و شروع به ریزش می نماید .
در زنان این دوره ، عادت ماهانه یا پریود نامیده می شود به این ترتیب سیکل قاعدگی بعدی در زنان آغاز می شود .
این نکته از نظر بحث ، حائز اهمیت است که در زنان به طور معمول در هر دوره قاعدگی یک تخمک نیز آزاد می گردد که در صورت تماس مناسب در مکان مناسب از دستگاه تناسلی زن با اسپرم ، تخمک بارور گردیده و در صورت جایگزینی مناسب در دیواره رحم (آندومتر) و در زمان مناسب منجر به بارداری خواهد گردید .
لازم به ذکر است که اشکال در هر یک از مراحل ذکر شده در بالا ممکن است منجر به ناباروری در زنان گردد ، از جمله اشکال در غدد ذکر شده ، اشکالات تخمدانی و اشکالات رحم مي باشد .
برخی بیماری ها در زنان نیز می توانند این روند طبیعی را خدشه دار نموده و منجر به ناباروری گردند که از آن جمله می توان به نارسایی کلیه، اختلالات کبد، اختلالات تیروئید، اختلالات غدد فوق کلیوی، رادیوتراپی جهت درمان سرطان و … اشاره کرد . 42

2-5-3- نازایی و ناباروری
از نظر تعریف، به عدم وقوع حاملگی بدون پیشگیری و با فرکانس مناسب نزدیکی و داشتن حداقل یک بار نزدیکی در هفته پس از یک سال (و در برخی تعاریف پس از دو سال) نازایی اطلاق می شود و در صورتی که قبل از آن هیچ حاملگی رخ نداده باشد ، به آن نازایی اولیه و در غیر این صورت نازائی ثانویه می گویند .
کلمه عقیمی به عدم امکان حاملگی برای همیشه اطلاق می شود که در این صورت بیماری هایی مانند عدم وجود غدد جنسی و برخی اختلالات کروموزومی وجود دارد .
شیوع کلی آن در کشورهایی نظیر آمریکا که کار آماری دقیق انجام دادند ، حدود 5/7% بوده و با افزایش سن زوجین افزایش می یابد ، به طوری که شیوع نازایی در سنین 20 تا 29 سالگی حدود 5%، در 30 تا 34 سالگی حدود 10% در 35 تا 39 سالگی حدود 20% و 40 تا 44 سالگی حدد 30% می باشد .
در زوجین سالم ، احتمال بروز حاملگی در هر سیکل قاعدگی ، حدد 20% تا 25% و 50% ظرف سه ماه ، 75% بعد از شش ماه و 95% بعد از یک تا دو سال حامله خواهند شد .
حداکثر قدرت باروری برای زنان و مردان در سنین بین بیست تا بیست و پنج سالگی است و با افزایش سن (خصوصاً زنان) احتمال آن کاهش می یابد .
به طوری که احتمال بروز حاملگی در زنان پس از یکسال در سنین کمتر از بیست و پنج سال حدود 85% ، در سنین بیست و پنج تا سی و پنج سالگی حدود 75% و در سنین سی تا سی و چهار سالگی حدود 60% و در سنین سی و پنج تا سی و نه سالگی حدود 50% می باشد ، در مردان نیز احتمال باروری پس از شش ماه از ازدواج در سنین کمتر از بیست و پنج سالگی حدود 75% در سنین سی تاسی و چهار سالگی ، حدود 20% می باشد . 43
یکی دیگر از فاکتورهای دخیل در قدرت باروری تعداد دفعات نزدیکی است ، به نحوی که احتمال حاملگی در زوجینی که کمتر از یک بار در هفته نزدیکی می کنند حدود 20% و در آنهایی که سه بار در هفته یا بیشتر نزدیکی دارند ، حدود 50% خواهد بود .
بهترین زمان برای نزدیکی به قصد حامله شدن ، محدوده زمانی دوازده تا 16 روز قبل از وقوع احتمال خونریزی قاعدگی بعدی است که برای حصول نتیجه بهتر باید یک روز در میان صورت گیرد .
این نکته نیز قابل توجه است که حدود 50% زوجینی که برای مدت یک سال نازا بوده اند ، بدون هیچ درمانی ظرف هفت سال صاحب فرزند خواهند شد .
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، پنجاه تا هشتاد میلیون زوج از مردم جهان دچار نازائی هستند که رقم نسبتاً زیادی را تشکیل می دهد .
در بررسی علل نازایی در زوجین ، معمولاً اول ، مشکلات زنان ، بررسی می شود ، در حالیکه لازم است اولین آزمایش از روی اسپرم مرد صورت گیرد ، به این دلیل که شیوع ناباروری در زن و مرد تقریباً یکسان است . 44
موفقیت درمانی در مورد نازایی قبل از روی کار آمدن روش ART، 50% بود یعنی 50% زوج های ناموفق صاحب فرزند می شدند ولی بعد از این روش این رقم به 80% رسید .
برای حامله شدن چند شرط لازم است :
1- کمیت و کیفیت اسپرم ها طبیعی باشد ، اختلال در این مرحله می تواند به دلیل اختلالات هورمونی ، کروموزومی و یا بیماری های عفونی بیضه ها باشد .
2- اسپرم بتواند از مجرای تناسلی خارج شود ، اشکال در این مرحله می تواند به دلیل تنگی یا انسداد مجاری تناسلی ناشی از عفونت یا نقص کروموزومی و یا غیرطبیعی بودن پروستات و اعصاب نخاعی یا مغز باشد .
3- مسیر ورود اسپرم به لوله های رحمی باز و طبیعی باشد .
4- تخمدان قادر به تخمک گذاری باشند .
5- اسپرم قادر به بارور کردن تخمک باشد .
6- تخمک بارور شده قادر به رشد و جایگزین شدن در داخل رحم باشد .
اختلال در هر یک از مراحل ذکر شده می تواند منجر به ناباروری شود که روش های متنوعی را الزامی می نماید . 45
برخی مواد ، از جمله ماری جوانا در مردان نیز باعث کاهش اسپرماتوژنز می شود و مصرف بیش از حد کافئین نیز ممکن است موجب کاهش قدرت باروری شود . 46
نازایی و یا عقیم بودن را ناتوانی در تولیدمثل می گویند .
بنابر تعریف راغب اصفهانی در المفردات ، عقیم بودن ضعف و نقصانی است که در زن وجود دارد . 47
در نتیجه ، نازایی نوعی بیماری است که باید درصدد درمان آن بود و آن را برطرف ساخت .
در شرع اسلام ، درمان بیماری ها مباح دانسته شده است و به درمان آن نیز ترغیب شده است و پزشک را در این راه ، واسطه برای درمان تلقی کرده است که بیماری را تشخیص داده و براساس مطالعات و تجربیات خود ، او را مداوا کند . پس زن و شوهری که نمی توانند فرزندی داشته باشند و به اصطلاح عقیم هستند ، می توانند به پزشک مراجعه کرده و با تجویز دارو و یا روش های دیگر درمان ناباروری که یکی از آنها تلقیح مصنوعی می باشد ، درمان شوند . 48
با این مقدمات در فصل بعدی به مبانی فقهی و احکام روش های نوین تولید مثل می پردازیم .

فصل سوم
احکام فقهی و حقوقی روش های نوین تولید مثل

مقدمه فصل : اگرچه خواستگاه فناوری تولیدمثل کمکي (ART) کشورهای غربی است و بیشتر در این کشورها مورد استفاده است ، لیکن امروزه به دلیل استقبال مردم در سای

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد کیفیت خدمات Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع تلقیح مصنوعی، آیات و روایات، کشورهای اسلامی، شورهای اسلامی